Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 51
Gostiju: 51
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4364
Najnoviji korisnik foruma: Tazi phillips
Najviše poseta: 131
Dana: 12.02.2021
Članova [0], Gostiju [131]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Шта би &#10
Autor: Turbopedja
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 13.07.2021 u: 22:09

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc
Forum: Ostalo

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Autor: Dario
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Konačno moj ciklidarijum Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
cale_una
Član

Član

Član od: 02.06.2004
National Flag of Srbija Srbija, Omoljica
Poruka: 24
Pol: Ženski
Poslato: 06.12.2004 u 01:11 | IP Prijavljen Citiraj cale_una

Mozda ti se to samo tako cini ali nije na odmet da se razmislja i na taj nacin,al nemoj da me plasis.Izgleda da ti se cini.A inace sta bih mogla da uradim da bih se osigurala i proverila sigurnost.Cela skalamerija je rucno pravljena uz pomoc par prijatelja i informacija sa sajta.Staklo je 10 mm i na sredini ima odredjeno odstupanje ali je to minimalno i u granicama.Ojacali smo ga duplo,to sam tek kasnije procitala.Postolje je metalno i prijatelj koji ga je pravio i inace se bavi tom stukom tako da sam taj deo prepustila njemu.Akvarijum je bio napunjen negde od juna do pre mesec dana kad je premesten i ciklan.

Videla sam Srletov akvarijum i stvarno je prelep.Ne boj se Srle,jos ja treba da ucim.

Interesuje me da li ce celo jato Maylandia kopati gnezda po celom akvarijumu ili to radi samo ovaj moj,jer je sam?

pozdrav

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi cale_una's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor cale_una

Eddie
Urednik

Urednik

Član od: 17.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 276
Pol: Muški
Poslato: 06.12.2004 u 02:08 | IP Prijavljen Citiraj Eddie

Hej, ne plasim te ja. Ja samo sliku vidim, ti znas bolje od mene svakako. Mozda mi se to postolje cini slabasnim jer je akvarijum zaista grandiozan. Ne znam neki nacin da se proveri sigurnost, osim da preteras sa merama predostroznosti. Mozda ja preterujem jer skoro sam imao neprijatno iskustvo.

O njihovom ponasanju ti sigurno neko mnogo bolje od mene moze reci nesto, ali koliko ja znam svi oni kopaju i rovare po ceo dan a kad ne kopaju onda se ili jure ili mreste  i to je ustvari prelep prizor kakav se od njih i ocekuje.

Marko P
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 21.01.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 314
Poslato: 06.12.2004 u 16:08 | IP Prijavljen Citiraj Marko P

Citiraj: Bojko
Marko P dobrodošao,vidim da ti ciklidi nisu nepoznati.

nisu mi nepoznati.. pa dobro.. moglo bi se tako reci... ali ne bih smeo za sebe da kazhem nishta vishe od toga... josh sam ja zelen.. i uvek cu biti.. ;) ...hvala na dobrodoshlici.. :)

No morao bih samo da napomenem,da je sad,a i prije bila vrsta Pseudotropheus sp.acei neopisana vrsta,dok je vrsta Gephyrochromis moorii,zbog pune sličnosti sa vrstom pseudotropheus sp.Acei,nazvana i Acei,Gephyrochromis Acei ili prosto pseudotropheus Acei.

uh.. polako.. :) zbunio si me... tj. malo mi se zavrtelo u glavi kad sam ovo prochitao... :)) 'ajde ako mozhe ovaj pasus iznad ponovo... :)
znachi Gephyrochromis acei i Gephyrochromis moorii su bile i i dalje su dve razlichite vrste, samo shto ova prva nije josh zvanichno opisana/priznata..?

ili sam te pogreshno shvatio.. :(

ma ja sam definitivno negde chitao da je Pseudotropheus acei prebachen u Gephyrochromis acei.. e sad, gde... verovatno sam to nashao na nekom nerelevantnom mestu... ali zvuchalo je ubedljivo (inache ne bih to ni pamtio), a i poklopilo se sa nekim mojim zapazhanjima da se acei pomalo razlikuju od ostalih Pseudotropheusa.. npr. nekako im je glava "shpicastija".. a i manje su agresivni... tako da sam to olako prihvatio...

Jeste Maylandia estherae,bila je nazvana Pseudotropheus zebra ili popularnije Red zebra.Red zebra se nazvala zato,jer su prvi primjerci koji su uhvačeni u zaljevu Minos reef bili boje zalazečeg sunca,dakle crveno narandžaste.No kako su ih našli i na drugim tačkama,pogotovo jako popularna jeste i Metangula zebra,ali to je sad samo varijete Maylandia estherae.

kasko izgleda metangula varijetet? tj. koje je boje? ..muzhijak/zhenka...

dushane, chudi me da ne mozhesh da nadjesh aceie.. pogledaj malo po radnjama... i to su chini mi se ribe koje su jedne od cheshcih kod nas u ponudi.. (barem bile jedno vreme?) ..jedino ako ti je muzhijak vec poodrastao, pa ne mozhesh da mu nsdjesh zhenke odgovarajuce velichine..
..a acei su se mrestili kod mene vec sa 6-7cm.. tako da nema nekih pravila shto se tiche potrebne velichine za procenu pola... kod nekih je to i preko 10cm kod nekog ce biti i ispod 5-6.. mislim chak da je bilo par zhenkica koje su nosile i u akvarijumu u kojem mi je bila mladj.. 3-4cm...

Marko P
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.12.2004 u 16:44 | IP Prijavljen Citiraj Marko P

nisam mogao da dochekam odgovor, pa sam potrazhio po netu… :) i chini mi se da sam naleteo na rechenicu koja objashnjava moj sluchaj.. :) citat: “the Acei was originally classified as Pseudotropheus, but was later changed to Gephyrochromis and then back again.” ..tako da je verovatno bio u pitanju taj medju-period... :)
koga interesuje, neka prochita i ostatak chlanka na..

http://www.cichlid-forum.com/articles/ps_acei.php

..ima interesantnih par rechenica o prirodnom stanishtu/ponashanju aceia.. npr. pominje se da imaju zube kao Gephyrochromisi (recimo pomenuti G. moorii), prilagodjene skidanju algi sa potopljenih grana/panjeva/korenja.. (a ne stenja) pa su ih verovatno zbog toga i strpali u tom nekom trenutku sa njima u isti kosh... a posle su ih iz nekog razloga vratili nazad u Pseudotropheuse... iz kog razloga to verovatno ihtiolozi znaju...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marko P's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marko P

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 06.12.2004 u 20:30 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Citiraj: Eddie

O njihovom ponasanju ti sigurno neko mnogo bolje od mene moze reci nesto, ali koliko ja znam svi oni kopaju i rovare po ceo dan a kad ne kopaju onda se ili jure ili mreste  i to je ustvari prelep prizor kakav se od njih i ocekuje.

Svi oni kopaju,uh jako pogrešno mišljenje,ali da ti to objasnim,eto tako ja napisao na www.akvarij.net

Ciklidi su najinteligentnije ribe,pa jeste li vi kad videli intelektualca da bi kopao?

I to ti je Eddie i ostali koji bi još željeli imati ciklide,defakto živa istina.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 06.12.2004 u 20:54 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa da vrsta pseudotropheus sp.acei,baš je poznata,da su to jedini ciklidi koji jedu alge,sa potopljenih grana,korjena ili stabla.I tamo ih ima i na hiljade.A te se alge zovu epiksilik.A o njima,Pseudotropheus sp.Acei jeste več bila tema,pa ti valja pročitati.

Stvarno su u neki mah zbog neke sličnosti,zamenjivali vrstu G.moorii,koju je opisao Boulenger 1901 godine sa vrstom Ps.sp.acei,pogotovo zbog sličnih boja a pomalo i oblika.Ali su kasnije vidjeli,da to i nije baš tako,pa su se stvari vratile na svoje mesto.Vrsta G.moorii od Ps.sp.acei razlikuje se po zubima,te ishrani,prirodni okolini.

Maylandia estherae metangula jeste jako zanimljivih boja.Ustvari telo joj je u pinkinarandžastoj boji,a peraje joj u nježnoj svetloplavoj boji,koje stoje i kao ukras tamno narandžaste boje lažnih ikri.

Nadem li sliku,staviču je.

Srle
Urednik

Urednik

Član od: 16.01.2003
National Flag of Canada Canada, Vancouver
Poruka: 748
Poslato: 06.12.2004 u 22:18 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Ovi moji kopaju ko ludi, najviše mužjak zebre. Ali i to mu nekako dođe dobro jer ako je podloga pesak oni čiste škrge od parazita na taj način.
Na žalost nemam mužjaka Maylandia estherae, ali evo slike ženke.

Click on image to open in new window

To je ona ženkica Bojko.
Porasla je kao korov, i jedna od živahnijih u akvarijumu.
Voli da se slika .

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

Marko P
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 07.12.2004 u 15:31 | IP Prijavljen Citiraj Marko P

Ciklidi su najinteligentnije ribe,pa jeste li vi kad videli intelektualca da bi kopao?

e pa, bojko, toga mozhda nema u eu, ali u srbiji to svakako mozhesh da vidish.. ;)) e sad.. mozhda su zbog toga i ribe ovde takve... :)))

Pa da vrsta pseudotropheus sp.acei,baš je poznata,da su to jedini ciklidi koji jedu alge,sa potopljenih grana,korjena ili stabla.I tamo ih ima i na hiljade.A te se alge zovu epiksilik.A o njima,Pseudotropheus sp.Acei jeste več bila tema,pa ti valja pročitati

uh.. izvinjavam se... :( ako neshto ne volim, to je ponavljanje informacija... ali dugo sam bio odsutan, pa sam propustio dosta toga na forumu... trudim se da sve to pregledam, ali... :( videh sad da je vec bila pomenuta i ester.. :)
..a bojko, nije valjda acei jedina vrsta u jezeru specijalizovana da jede alge sa raznog potopljenog drveta.. mislim da upravo na onom linku pishe da su Gephyrochromisi glavni za to, a acei je jedan (jedini?) od Pseudotropheusa sa takvom specijalizacijom.. predpostavljam da si sluchajno tako napisao, ali da ne ostane neispravljeno...

za metangule, ako i nadjesh sliku (a ne morash sad kad si je opisao, btw. imaju li i muzhijak i zhenka iste te boje?) mozhesh slobodno staviti na onu staru Pseudotropheus estherae temu... naci cu je sad i tamo.. da ovde ne bismo offtopichili..

Eddie, taj utisak je varka.. ako pogledash na istoj (poslednjoj) slici onda je i poklopac iskrivljen, samo na gore... a i kod ovakve konstrukcije "stomak" na dnu ne bi bio na sredini gde je oslonac, vec bi se napravila "dva stomaka".. a iverica inache jeste bezveze, ali u dobroj kombinaciji sa metalom.. shljaka...

cale_una shto se tiche pozadine.. i meni je previshe svetla (chak je ja vidim kao potpuno belu..?) pomislio sam chak na prvoj slici koju si poslala da se radi o josh uvek praznom aq-u i da cesh svakako tu pozadinu srediti pre punjenja... naravno da cesh voditi o tome rachuna pri pravljenju sledece pozadine, ali ja mislim da bi bilo shteta da ova ovako ostane u tako velikom akvarijumu.. moj ti je savet da je ipak, ako ti nije veliki problem (nije zalepljena i sl.) izvadish, osushish i sredish to (recimo da boja bude slichna onom kamenju ispred) - dok se josh nisu uhvatile alge/kamenac.. i dok josh uvek imash samo tri ribe i nisi stavila josh kamenja... kasnije kad sve ostalo bude super (kao shto mislim da ce biti) taj detalj ce te nervirati, a bice ti tezhe da to promenish...

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 07.12.2004 u 18:59 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Marko P meni je stvarno žao,ali neopisana vrsta Pseudotropheus sp.Acei jedini je ciklid u jzeru malawi,koji se hrani tim algama.Naravno,da još jednom ponovim,da vrsta Gephyrochromis Acei uopšte ne postoji,negovrstu gephyrochromis moorii,zbog sličnosti pogrešno je nazvana,tako kako sam več gore pomenuo.

A vrsta Gepyrochromis moorii hrani se prvenstveno odnosno primarno algama koje nadje na skalama,znači hrani se na Aufwuchs sistem.

Da su ciklidi tako divno prosperirali u jezeru malawi,jeste i zasluga tom prilagodjavanju okolini,i da su ti ciklidi pronašli i zapunili sve niše,što se tiče ishrane.I zbog toga nadjemo jih svugdje.

A slika Maylandia estherae Metangula uzeta je iz knjige,pa valjda če se vidjeti

Srle
Urednik

Urednik

Član od: 16.01.2003
National Flag of Canada Canada, Vancouver
Poruka: 748
Poslato: 07.12.2004 u 19:01 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Citiraj: Srle

Ženke su žuto-crne, a mužjaci žuto beli.

Napravio sam grešku u kucanju.
Mužjaci cu crno beli.  Više crni nego beli , sa primesama žute.

Što se pozadine tiče, mogla bi da bude tamnija, ofarbana da liči na kameni reljef tj. stenu.
Svakako dodaj još kamenja, i napravi više mesta za skrivanje. U tvom akvarijumu stvarno ima mesta, pa iskoristi prostor

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

Marko P
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 08.12.2004 u 19:19 | IP Prijavljen Citiraj Marko P

Marko P meni je stvarno žao,ali neopisana vrsta Pseudotropheus sp.Acei jedini je ciklid u jzeru malawi,koji se hrani tim algama.

ok, bojko, verujem da je tako ako ti to kazhesh.. zashto ti je zhao? nema razloga.. :) i dobro je da ovako nishta ne ostane pod znakom pitanja.. samo, onda bezveze u onom chlanku (sa pomenutog linka, btw. jesi li prochitao prvi pasus tamo?) pishe da Pseudotropheus sp. Acei ima tipichne "gephyrochromidinske" zube specijalizovane za alge sa drveta, tj, bezveze je to shto se takvi zubi zovu "gephyrochromidinski", a Gephyrochromisi nemaju takve zube... meni bi bilo logichno da ako Ps. sp. Acei jedini ima takve zube, da se ti zubi zovu recimo "aceidinski" :)... ali dobro.. nauka ja nauka.. sigurno oni znaju bolje zashto daju takve nazive...

Naravno,da još jednom ponovim,da vrsta Gephyrochromis Acei uopšte ne postoji,

ok, ok, to smo utvrdili... :) pozdrav!

Eddie
Urednik

Urednik

Član od: 17.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 276
Poslato: 09.12.2004 u 00:54 | IP Prijavljen Citiraj Eddie

Ma kopaju-ne kopaju....prelepi su. Ali kao sto rekoh ja nemam pojma o njima.
Ipak je slika kriva sto sam mislio da je postolje malo zakrivljeno.
Nego Cale, sta se desava. Gde je jos slika sa jos stanara tvog akvarijuma. Nemoj sad da te nema, svi cekamo da vidimo kako ce to da izgleda.

cale_una
Član

Član

Član od: 02.06.2004
National Flag of Srbija Srbija, Omoljica
Poruka: 24
Pol: Ženski
Poslato: 10.12.2004 u 04:13 | IP Prijavljen Citiraj cale_una

Izvinjavam se ali stvarno jos nemaju cene u prodavnici.Kazu sledece nedelje
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi cale_una's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor cale_una

Djidicp
Član

Član

Član od: 29.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 39
Poslato: 11.12.2004 u 05:02 | IP Prijavljen Citiraj Djidicp

[QUOTE=cale_una]

Za pozadinu sam koristila ploce od stiropora i na njih nanosila lepak za stiropor.To je neka vrsta betonske mase.Proverila sam predhodno da nije rastvorljiva u vodi i nije stetna za ribice.Bojena je bojom za beton koja se ne rastvara i jedino mi se cini da sam trebala da stavim tamniju boju.

Cale mozes li  konkretnije da kazes koji lepak za stiropor i koja boja za beton su u pitanju ,ja sam ranije mislio da uradim pozadinu od stiropora  ali sam odustao i izidao je od tankih kamenih ploca,ali uskoro treba da pravim jos jedan akvarijum pa me zanima moguca varijanta...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Djidicp's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Djidicp

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2656 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2