Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 47
Gostiju: 47
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4369
Najnoviji korisnik foruma: Tango
Najviše poseta: 134
Dana: 30.11.2021
Članova [0], Gostiju [132]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Rogus
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 28.11.2021 u: 22:20

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Autor: Rogus
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 28.11.2021 u: 22:15

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Hemija
 Akvaristika » Hemija
Tema Naslov: Kakva hemijska reakcija....? Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Paleoglodit
Gost

Gost

Član od: 31.08.2008
National Flag of Greece Greece, Thessaloniki
Poruka: 278
Pol: Muški
Poslato: 22.09.2008 u 20:10 | IP Prijavljen Citiraj Paleoglodit

Citiraj: Zdaki
Citiraj: Stevo.er

u akvarijum ide svo kamenje koje nema visok sadrzaj krecnjaka jer bi u suprotnom podigao tvrdocu vode

A ovo se proverava tako sto na kamen sipas par kapljica sirceta i ukoliko dodje do reakcije znaci da sadrzi krecnjak, a samim tim i nije za aq gde nije potrebna velika tvrdoca vode

Ponovo se vracam na temu o kamenju. Gledajuci ove citate ucinih taj test i na belom belcatom kamenu i nista se ne desava.
Hocu da pitam pod br.1 Kako se manifestuje ta reakcija?

A pod br.2 ponavljam pitanje da li ima kamenja sa drugim stetnim dejstvima osim krecnjaka? 
Cuo sam da neki  mogu oslobadjati teske metale. Na pr. na ostrvu Santorini koje se racuna jos u zivi vulkan (poslednja erupcija 50-ih godina) moze se naci crveni i tamno sivi prirodni pesak a takodje i tamno sivi jednobojni oblutak (sljunak) pa bih to voleo da stavim za podlogu.
 Ima li neko strucan za to?
A voleo bih da mi neko ozbiljno odgovori i na moj poslednji post ( sa fotkama) koji se nalazi u temi "Baza panjevia i kamenja"
Hvala vam unapred!

Darkoni
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 03.07.2008
National Flag of Netherlands Netherlands, Roterdam
Poruka: 218
Poslato: 22.09.2008 u 22:37 | IP Prijavljen Citiraj Darkoni

Evo ovako verovatno si i sam ucio iz hemije ( ako nisi pobegao sa tog casa ) krecnjak je bazicno jedinjenje a sirce je kiselina e sad kad pomesas bazu i kiselinu dolazi do burne reakcije i dobijaju se soli. Soli sad nisu vazne nego reakcija, ako nedolazi do rekcije onda kamen neoslobadja kamenac a ako pocne da peni znaci da oslobadja i samim tim nije pogodan za AQ. Nadam se da sam pomogao. E sad ovo drugo sto pitas trbao bi neko ko se mnogo dobro razume u kamenje pa da ti on to sve potanko objasni ja nisam strucan.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Darkoni's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Darkoni Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Darkoni

Paleoglodit
Gost

Gost

Poslato: 23.09.2008 u 00:37 | IP Prijavljen Citiraj Paleoglodit

Hvala ti na odgovoru Darkoni.
Hemiju sam obozavao cak sam je i studirao (napustio iz drugih razloga). a omiljena mi je bila analiticka hemija. Sve to znam samo sam hteo da potvrdim da treba da peni. Verujem takodje da ima i kamenja koje sporije oslobadjaju krecnjak pa zato ne dolazi verovatno do burne reakcije. Inace od moje hemije je proslo 20god pa sam nesto i pozaboravljao. Naravno o kamenju posebno nismo ucili.
Znaci bitno je da ne peni. ok Jer ipak kamenje je vecinom kompleksnog sastava i u njemu moze biti svega i svacega pa sam zato insistirao na pitanju. Jos samo da se nadje neko da mi da i drugi odgovor.
 Svakako si mi pomogao
Pozzz
P.S. Da li staviti obicno jestivo sirce ili koncentrovano tj narodski "esenciju"

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 23.09.2008 u 00:42 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Ako neko hoce da drzi malavi ciklide u akvarijumu onda sva prica o krecnjaku nema nikakvog smisla. Posto njima odgovara tvrda voda i visok pH.

Sto se tice strucnjaka za kamenje - takvog na sajtu jos nisam sreo, svi smo ovde amateri a i da postoji tesko da bi samo na osnovu slika, bez detaljne hemijske analize mogao da ti kaze kakva sve razna jedinjenja to kamenje moze da oslobodi iz sebe.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Paleoglodit
Gost

Gost

Poslato: 23.09.2008 u 00:46 | IP Prijavljen Citiraj Paleoglodit

U pravu si Ciro ali mozda bi neko iz licnog iskustva prepoznao neki kamen sa slike pa makar rekao na pr.: "Ok taj  kamen sam isprobao i nije stetan" ili "najverovtnije nije stetan"

Mite
Član

Član

Član od: 08.07.2008
National Flag of Makedonija Makedonija, Kumanovo
Poruka: 32
Poslato: 23.09.2008 u 00:47 | IP Prijavljen Citiraj Mite

e ovako sircetova kiselina je slaba za tu reakciju,uzmi sonu kiselinu ibaci 2 do3 kapi na kamen ili pesak. samo kvarcni kamen t.e. pesak nema nikakvu reakciju.

Prle_Ni
Član

Član

Član od: 07.09.2008
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 56
Poslato: 23.09.2008 u 08:35 | IP Prijavljen Citiraj Prle_Ni

Ne bih se slozio da je sircetna kiselina slaba za supstituciju dela CO3 iz krecnjaka.

Kao jaca kiselina od karbonatne uvek ce izvrsiti supstituciju i doci ce do reakcije oslobadjanja CO2 uz karakteristicno sustanje kamena, a od jacine njenog rastvora ce zavisiti samo brzina reakcije a ne i sama reakcija.

Mite
Član

Član

Član od: 08.07.2008
National Flag of Makedonija Makedonija, Kumanovo
Poruka: 32
Poslato: 23.09.2008 u 12:24 | IP Prijavljen Citiraj Mite

Citiraj: Prle_Ni
Ne bih se slozio da je sircetna kiselina slaba za supstituciju dela CO3 iz krecnjaka.

Kao jaca kiselina od karbonatne uvek ce izvrsiti supstituciju i doci ce do reakcije oslobadjanja CO2 uz karakteristicno sustanje kamena, a od jacine njenog rastvora ce zavisiti samo brzina reakcije a ne i sama reakcija.

tacno, u pravu si !

Paleoglodit
Gost

Gost

Poslato: 23.09.2008 u 19:43 | IP Prijavljen Citiraj Paleoglodit

Zamenom karbonatnog jona (-2)CO3 sa acetatnim (-)COOH iz sirceta CH3COOH   Ustvari dolazi do stvaranja takodje i ugljene kiseline i odatle mehurici CO2. Karbonska (ugljena) kiselina je sama po sebi nestabilna (sto nema veze sa njenom jacinom a naravno da se racuna u slabu)... koliko se secam... pa se lako razlaze (spontano ili drmusanjem) na ugljendioksid i vodu.  
H2CO3 >> H2O + CO2
Ovo zapravo nije reakcija izmedju baze i kiseline nego izmedju soli i kiseline. Jer CaCO3 je so. 
  Mada postoje manje ili vise bazne ili  kisele soli, bazni ili kiseli oksidi i uopste bazna ili kisela jedinjenja sto ih samo po sebi ne svrstava u kiseline ili baze. Postoje takodje i amfoterna jedinjenja koja se ponasaju dvojako u zavisnosti u kojoj se sredini nalaze i to su tzv. bufferi ili po naski puferi koji su vazni u akvarijumu radi stabilnosti pH . Konkretno karbonatna tvrdoca je stabilizator pH u akvarijumu i ako padne ispod neke kriticne vrednosti ocekuju se kiselo-bazne "turbulencije" sto je katastrofalno za ribe.Znaci sluzi kao "amortizer" u slucaju tendencije ka nagloj promeni pH iz bilo kojih razloga.
Ispravite me ako lupam jer stvarno sam ovo ucio pre skoro 20 god. a nikad nisam radio u struci(hemijski tehnicar) pa nisam obnavljao gradivo. Naravno za sve postoji i ravnoteza reakcije koja se razlikuje i zavisi od ukupnog stanja rastvora temperature i drugih faktora. Mada se tu ustvari desava vise reakcija a ne samo ova.
Inace sve je ovo teorija ali u praksi moje kamenje ne peni mada sam ubedjen da ima krecnjaka, koji moze sporo da se otpusta.
 I jos jedna oprobana zanimljivost .
  Ako hocete da rastvorite kamenac (cak i dugogodisnji) na sanitarijama (wc solji na primer) najbolja je vruca sircetna kiselina a ne hlorovodonicna kao sto mnogi misle zbog njene jacine (racuna se u vrlo jaku) . To nema uvek veze sa jacinom kiseline u prostom smislu.
Tako eto najjeftinijeg i najefikasnijeg i najmanje otrovnog nacina skidanja kamenca umesto da trosite na neke" breefove" i sl. Samo mozda vam malo miris zasmeta
Eto stalno nam uvaljuju skupe prfeparate sa manjim ucinkom.

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2656 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2