Poslato: 03.09.2008 u 10:49 | IP Prijavljen
|
|
|
Kao prvo ti nemaš nikakvih problema sa azotnim materijama, opusti se i uživaj u ribama. Aq je tek formiran, imaš malo riba, imaš biljke koje asimiluju azot.
Jedini prirodni put u regulaciji koncentracije azota jesu biljke koje i prirodno omekšavaju vodu, tako da zasadi što više biljaka, i nemoj držati mnogo riba. Biološka ravnoteža će se uspostaviti vremenom, samo ovo ispoštuj.
Ako nemaš vremena ne moraš se uopšte zamarati sa raznim aparatima, hemikalijama. Dovoljno je i jednom mesečno da promeniš 1/4 vode i nećeš imati nikakvih problema.
Voda može da se omekša prokuvavanjem, pošto se kamenac istaloži na dno posude, zalepi se za zidove posude, i napravi se skrama na površini. Naravno da minerali - kamenac ne ispari i nestane (ispari samo čista voda). Ali pažljivim sipanjem prokuvane vode pomoću creva smanjuje se konc. kamenca u aq. Šta mislite kako su ranije ljudi omekšavali vodu kad nije bilo savremenih aparata.
Ako neko nešto ne zna, ili nije siguran bolje da ne piše svoja proizvoljna mišljenja kao tačna, već mora da navede da je to njegovo mišljenje.
Ako imaš azotnih materija u svom aq (a imaš ih sada jako malo) to je dobro pošto znači da su nitrifikacione bakterije prisutne i rade svoj posao. One će se razmnožiti i biti u dovoljnom broju da prerade sav supstrat - izmet kojim se one hrane. Azot je koristan za bilje, to im je hrana, a ribama ne smeta ako ga nema preterano. Zabluda je da bakterije snižavaju azotne materije - kako je silwert rekao da one troše nitrate. Baš suprotno one prerađuju proteine (i druge nesvarene materije) iz izmeta riba i produkuju amonijak, nitrite i nitrate.
Znači što više biljaka, ograničen broj riba (bez upotrebe lekova i hemijskih sredstava bilo koje vrste) i biološka ravnoteža će se uspostaviti. Ti si tu da uživaš u ribama, kontrolišeš uslove. Najvažnije je ne praviti greške.
|