Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 55
Gostiju: 55
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Hemija
 Akvaristika » Hemija
Tema Naslov: Kako se otarasiti NO2 Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Paleoglodit
Gost

Gost

Član od: 31.08.2008
National Flag of Greece Greece, Thessaloniki
Poruka: 278
Pol: Muški
Poslato: 31.08.2008 u 23:12 | IP Prijavljen Citiraj Paleoglodit

CAO SVIMA ,
DA LI NEKO ZNA DA MI KAZE KOLIKO SU ZAISTA TI NITRITI NO2 OTROVNI. KAKO IH SE MOGU NEKIM BIOLOSKIM (PRIRODNIM) I JEDNOSTAVNIM NACINOM OSLOBODITI. RADIO SAM NEKI MULTI TEST SA PAPIRICIMA NA NO2, NO3, DH, KH, PH. TAMO KAZE DA DEO KOJI POKAZUJE NITRITE MORA BITI BEO AKO JE I NEZNATNO OBOJEN ONDA IMAM NITRITE , ALI NE KAZE KOLIKO.VOLEO BIH DA MI AKVARIJUM STO JE MOGUCE VISE USPOSTAVI NEKU BIOLOSKU RAVNOTEZU A NE DA DODAJEM STALNO NEKE HEMIKALIJE I NE DA MORAM SVAKI CAS DA MENJAM VODU IZ PROSTOG RAZLOGA STO SMATRAM DA JE OVA VODA IZ CESME U SOLUNU PROBLEMATICNA I JAKO TVRDA PA SE TIME PROBLEMI I RIZICI UMNOZAVAJU. AKO VEC MORAM DA JE MENJAM (MISLIM NA MENJANJE 25%)KAKO DA JE NAJBOLJE PRIPREMIM. DA LI PROKUVAVANJE SMANJUJE TVRDOCU??? I PADA MI NA PAMET DA MOZDA DESTILOVANA KUPLJENA VODA MOZE BITI POGODNA DA SE MALO RAZREDI TVRDA VODA? ILI PAK FLASIRANE DIJETALNE VODE  VODE ZA PICE SA NISKIM SADRZAJEM SOLI I MINERALA? A? ... ILI JE TO IPAK BUDALASTINA? AKO JESTE BUDALASTINA, ZASTO?
 AKVARIJUM (100L)MI JE SA UNUTRASNJUM FILTEROM (IZBEGAVACU AKTIVNI UGALJ  ALI AKO MORA...)SA SUNDJEROM VATOM I BIO GRANULAMA ZA AEROBNE BAKTERIJE. PESAK JE TAKODJE KUPLJEN (POROZAN)I POGODAN ZA RAZVOJ TIH BAKTERIJA. BAKTERIJE SAM NA POCETKU DODAO IZ KAPSULE. VODA SE ZAMUTILA I ODMUTILA I SAD JE KRISTALNA. IMAM I ISPOD PESKA DJUBRIVO (KUPLJENO) KAO I CETRI VRSTE (PRAVIH) BILJAKA I DVA ODRASLA SKALARA  (SAMO DUZINA TELA DO REPA 6-8 cm). AKVARIJUM JE OFORMLJEN PRE DVE NEDELJE.
pUNO VAM HVALA UNAPRED!

Silwert
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 07.03.2006
National Flag of Srbija Srbija, Petrovaradin
Poruka: 1363
Poslato: 01.09.2008 u 10:36 | IP Prijavljen Citiraj Silwert

da pocnemo od velikih slova SMANJI IH
to sto imas tvrdu vodu kod tebe znaci da ti je voda pogodana za africke ciklide
ako imas dosta nitrata onda znaci da ias jako malu i slabu koloniju bakterija a to opet znaci da ti treba jos vremena dok se filter ne formira za dve nedelje to sto se formiralo je jos slabo da trosi nitarate moras da se strpis
vodu ako hoces da smanjis tvrdocu treba ti RO aparat koji je i relativno skup
voda koja se flasira sa dodacim minerala je cista glupost
tvrdoca se nesmanjuje kuvanjem jer bi onda ja kuvao bar 100l dnevno
mozda jos ima neko savet
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Silwert's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Silwert Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Silwert

Nemus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.02.2008
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 385
Poslato: 01.09.2008 u 13:53 | IP Prijavljen Citiraj Nemus

Možeš vodu omekšavati i preko jonoizmenjivačkih smola.Sve je to skupo i komplikovano da bi se zamajavao sa tim.Kao što Silwert reče,ima riba koje vole tvrđu vodu a i ako su već živele u takvoj vodi...Naj skuplja varijanta je kupovina destilovane ili flaširane vode jel ipak treba napuniti akvarijum od 100l. i osvežavati vodu.A za mešanje destilovane,iz osmoze ili iz stubova ti treba i tester za vodu da bi znao šta radiš a to znači upotreba testera svaki put kada osvežavaš vodu.Po meni  nepotreban izdatak osim naravno ako nećeš da mrestiš neke ribice kojima treba mekana voda.Onda je to druga priča.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nemus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nemus

Paleoglodit
Gost

Gost

Poslato: 01.09.2008 u 17:07 | IP Prijavljen Citiraj Paleoglodit

Citiraj: Silwert
da pocnemo od velikih slova SMANJI IH
to sto imas tvrdu vodu kod tebe znaci da ti je voda pogodana za africke ciklide
ako imas dosta nitrata onda znaci da ias jako malu i slabu koloniju bakterija a to opet znaci da ti treba jos vremena dok se filter ne formira za dve nedelje to sto se formiralo je jos slabo da trosi nitarate moras da se strpis
vodu ako hoces da smanjis tvrdocu treba ti RO aparat koji je i relativno skup
voda koja se flasira sa dodacim minerala je cista glupost
tvrdoca se nesmanjuje kuvanjem jer bi onda ja kuvao bar 100l dnevno
mozda jos ima neko savet

Pogresno si me shvatio.Nisam rekao da se flasira sa dodacima minerala nego upravo suprotno: da je prirodna izvorska ali se racuna u tzv. dijetalnu tj. da je sa niskim sadrzajem svih soli uopste (i minerali su soli), sto je sigurno cini meksom. 
Citajuci  analiticki kvalitet vode na etiketi flase vidi se i da je manje alkalna nego iz cesme, a takodje joj je sadrzaj teskih metala zvanicno nula sto sigurno nije slucaj sa vodovodskom)
  Hvala u svakom slucaju. Ono sto si rekao za strpljenje oko formoranja filtera je ohrabrujuce.
Cao

Puslica
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.11.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Slavonski Brod
Poruka: 631
Poslato: 01.09.2008 u 18:02 | IP Prijavljen Citiraj Puslica

Promijeni medije u filteru,dodaj vulkansku lavu koja je izvrstan bio medij, te zeolit, koji omekšava vodu i na sebe veže višak dušika.pojačaj aeraciju.

Silwert
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 07.03.2006
National Flag of Srbija Srbija, Petrovaradin
Poruka: 1363
Poslato: 01.09.2008 u 19:08 | IP Prijavljen Citiraj Silwert

kada smo utvrdili da ti treba vremena ajde napravi neku reportazu iz grcke sa slikicama sta se nudi od riba po sopovim
za savete pitaj
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Silwert's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Silwert Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Silwert

Stevo.er
Zaslužni član

Zaslužni član
teta Saveta :)

Član od: 11.03.2008
National Flag of Srbija Srbija, Vrbas
Poruka: 2275
Poslato: 01.09.2008 u 20:04 | IP Prijavljen Citiraj Stevo.er

ne znam da li imas biljaka u akvarijumu ako ih nemas trebao bi da ubacis jer produtkte nitirfikacionih bakterija koriste biljke kao hranu. a sto se tice tvrdoce vode mozes da nabavis RO uredjaj ali je dosta skupo, bar za nase uslove, ne znam kako je kod vas.

Paleoglodit
Gost

Gost

Poslato: 01.09.2008 u 20:58 | IP Prijavljen Citiraj Paleoglodit

Odgovor Silwertu:
Sto se slicica tice za pocetak mi je malo teze jer ni ja ne znam jos dovoljno sta se nudi ni koliko ima shopova u Solunu (a i nedostatka vremena). U Atini je verovatrno jako velika ponuda. Svakako trudicu se.
Opsti utisak mi je da su nasi domaci sajtovi akvaristike daleko interesantniji, detaljniji, i inventivniji.U Grckoj sam 16 godina i poznajem grcki kao maternji jezik (zavrsavao sam i skole grckog na naj-najvisem nivou sa diplomom nastavnika istog). Hocu da kazem da ne izbegavam grcke sajtove zbog jezika nego zbog povrsnost i dosadnih reklamai. Ovde je vecinom to biznis, sudeci po ponasanju prodavaca (uvek gledaju samo da ti nesto uvale na brzinu i sigurno je sve mnogo skuplje nego u Srbiji). Takodje i vecina potencijalnih kupaca sve to dozivljavaju kao svaki drugi ukras (potrosacki pristup) i ne udubljuju se mnogo u fenomen tog zatvorenog mini-eko sistema zvanog akvarijum sto je ustvari po meni i najzanimljivije pored lepote. Neki besplatan casopis sam dobio od udruzenja akvarista pomesano sa ostalim kucnim ljubimcima. Stampan je na najskupljem papiru ali su im tekstovi nekako mlitavi i praznjikavi.
Trenutno su sve "moderniji" morski akvarijumi. mene ipak vise privlaci slatkovodni tropski akvarijum (taj Amazon=cudo bozije!!!) i zbog izdataka a i zbog toga sto su mi nekako "misticniji". Koralne ribe su nekako "na svakom koraku" znaci suvise eksploatisane filmovima,dokumentarcima, suvenirima, stampom itd.(tesko mi je da pisem srpskom latinicom ili cirilicom jer mi je tastatura grcko - engleska pa dolazi do zabune)
Posto je ta moja opsesija pocela ponovo da me "drma ' relativno skoro, reci cu ti da sad trenutno nije sezona (zbog godisnjih odmora). Prodavnice su polu-prazne a kazu da ce navodno za mesec dana biti pune. 6. Septembra je neka izlozba akvarijuma na solunskom sajmu: bas da vidim ! Hmmmm.Videcemo....
P.S. Malo sam uvek sumnjicav prema grckim obecanjima....i imam jos pitanja ali ne stizem da vam napisem... (uvece ne mogu da zaspim od raznih akvarijumskih kombinatorika... uh! a moram na posao...)

DŽUNGLA
Gost

Gost

Član od: 03.05.2008
National Flag of Srbija Srbija, Pirot
Poruka: 407
Poslato: 02.09.2008 u 00:48 | IP Prijavljen Citiraj DŽUNGLA

Sto se meke vode tice napravi bazen od betona i skupljaj kisnicu imaćeš je koliko hoceš. A i kazan za rakiju moze da posluzi

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3446
Poslato: 02.09.2008 u 13:17 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Za meku i čistu vodu, na duže staze i veće količine RO ti je najisplativiji. Koliko se sećam cene vode u Grčkoj su reda onih koje mi ovde imamo. Mene bi jedno punjenje mojih akvarijuma takvom kupovnom vodom koštalo kao sasvim zadovoljavajući RO, koji bez dodatnih investicija može da proizvede par hiljada vode, koju opet za potrebne slatkovodne akvaristike moraš da mešaš sa česmom kao bi joj vratio neke minerale i neku potrebnu tvrdoću te samim tim i pH stabilnost.

Pošto se zanimaš za Amazon naoružaj se strpljenjem i potraži tresetne preparate koji prirodnim putem zakišeljavaju vodu i delom utiču na tvrdoću. Takođe pusti biljke da rastu. Te dve stvari su dovoljne da stvoriš zadovoljavajuće uslove. Amazonske ribe uglavnom imaju dovoljno ekološke širine da se prilagode takvim uslovima. A posle ako insistiraš na mrestu nekih vrsta možeš da detaljišeš dalje.

A što se tiče originalnog pitanja i procesa nitrifikacije pozabavi se filtracijom i samo strpljivo.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Paleoglodit
Gost

Gost

Poslato: 02.09.2008 u 23:20 | IP Prijavljen Citiraj Paleoglodit

Citiraj: Rogus

Za meku i čistu vodu, na duže staze i veće količine RO ti je najisplativiji.

Sta je to RO? Ovde pojma nemaju? Mislim u Grckoj. Koji mu je engleski pun i naziv (da bih mogao lakse da objasnim grcima u cemu se radi...ne skracenica)? Na kom principu funkcionise? Koliko kosta u Srbiji?

Bjelos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 15.04.2005
Poruka: 1076
Pol: Ženski
Poslato: 02.09.2008 u 23:24 | IP Prijavljen Citiraj Bjelos

Aparat za Reverznu Osmozu. ( RO )

http://www.nobel.co.yu/osmoza.asp

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bjelos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bjelos Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Bjelos

Paleoglodit
Gost

Gost

Poslato: 03.09.2008 u 00:08 | IP Prijavljen Citiraj Paleoglodit

Koliko vidim sve je ok na tom sajtu (Nobel). Samo ne mogu da pronadjem cene aparata kao ni cene svih tih delova koji se povremeno moraju menjati. Neko rece da se to isplati ali predpostavljam da mozda bas ti potrosni delovi(aktivni ugalj , membrana i sl.) dodatno i znacajno uticu na troskove. Pomoglo bi mi da mi neko makar orjentaciono kaze neke cene nekog najekononomicnijeg RO-a kao i delova sa rokom trajanja da bih mogao da ih uporedim sa cenama u Grckoj gde cu se raspitiati o tome.
Hvala Bjelos!
P.S. Ovde su cene svega po pravilu izrazito i neopravdano (da ne kazem drsko) "naduvane"

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3446
Poslato: 03.09.2008 u 09:54 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Normalna cena, za kućni uređaj ne bi trebalo da ide preko 200 evra.

Pogledaj na Amazonu, taj servis valjda radi i u Grčkoj.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2656 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2