Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 87
Gostiju: 87
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4365
Najnoviji korisnik foruma: Force99
Najviše poseta: 121
Dana: 22.09.2021
Članova [0], Gostiju [118]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Шта би &#10
Autor: Turbopedja
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 13.07.2021 u: 22:09

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc
Forum: Ostalo

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Autor: Dario
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Hemija
 Akvaristika » Hemija
Tema Naslov: Balans dKH i pH Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Exquis
Član

Član

Član od: 11.03.2008
National Flag of Srbija Srbija, Kruševac
Poruka: 74
Pol: Muški
Poslato: 22.06.2008 u 00:34 | IP Prijavljen Citiraj Exquis

Kada da balansiram odnos dKH i pH ako dodam destilovanu vodu, da bi smanjio tvrdocu a tada ce se naravno poremetiti i pH? Sta da radim ili na koji drugi nacin da smabjim tvrdocu. Trenutni parametri vode su dGH 12
dKH 7
pH 6 - 6,5

Bis dat, qui cito dat.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Exquis's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Exquis

Vlada-karaburma
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 28.03.2006
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 134
Poslato: 22.06.2008 u 00:52 | IP Prijavljen Citiraj Vlada-karaburma

Možeš da dodaješ koliko god hoćeš destilovane vode, kiselost se neće smanjiti ukoliko ne utičeš sam na nju.Destilovana voda je neutralne kiselosti.Jedina veza izmedju tvrdoće vode i kiselosti je ta, što se mekša voda lakše zakišeljava.

Ps   Nije ti potrebno da stavljaš d ispred KH i GH .                                                                                                                                  

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vlada-karaburma's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vlada-karaburma Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Vlada-karaburma

Exquis
Član

Član

Poslato: 22.06.2008 u 00:55 | IP Prijavljen Citiraj Exquis

Ja kada sam merio pH destilovane vode, pokazalo mi je 4,5

Bis dat, qui cito dat.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Exquis's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Exquis

Sanid
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 28.03.2005
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Zenica
Poruka: 805
Poslato: 22.06.2008 u 00:57 | IP Prijavljen Citiraj Sanid

cekaj vlada zar ph i kh nisu u strogom odnosu(kako pada kh pada i ph,imao sam testere na kojima je u istoj ravni bila kh i ph i pad kh je oznacavao i pad ph)destilovana voda ima tvrdocu gh 0,dakle i kh bi trebaka biti 0 logikom a istom logikom to bi trebalo spustiti i ph
ispravi me ako nije tako

Vlada-karaburma
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 22.06.2008 u 01:27 | IP Prijavljen Citiraj Vlada-karaburma

Kada se destilovana voda dobro produva dostigne PH oko 6.5 dok voda iz slabo kisele smole oko 6. To ne znači da ako je GH=0 i KH=0 da bi i PH trebao biti=0.

Voda koja ima GH=8, (kao za skalare), mozemo zakiseliti da bude PH=6, a vodu koja je GH=4 (kao za barbuse) mozamo da namestimo da takodje bude PH=6. Jedino je razlika sto cemo meksu vodu lakse zakiseliti i kiselost ce joj biti stabilnija.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vlada-karaburma's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vlada-karaburma Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Vlada-karaburma

Sanid
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 22.06.2008 u 09:43 | IP Prijavljen Citiraj Sanid

zasto kuhati destilovanu vodu
i gh i ph nemaju nikakve veze,povezani su samo ph i kh u medusobnom omjeru-manji kh manja ph i obrnuto

Vlada-karaburma
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 22.06.2008 u 10:14 | IP Prijavljen Citiraj Vlada-karaburma

Rekao sam produvati, a to znaci izaerisati. Druga stvar, ako je voda GH=8 onda valjda u njoj ima i nesto karbonata, idealno bi bilo oko 4, a ako je GH=4, onda bi pozeljno bilo da KH bude oko2. Opet naglasavam da oko je voda KH=0 onda nije i PH=0 nego ide u granicama od 5.5 do 6.5 u zavisnosti od toga cime je omeksavana.

Sanid
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 22.06.2008 u 10:32 | IP Prijavljen Citiraj Sanid

pa nisam ni rekao da se tako odnose kh=0 ph=0,npr krecu se kh12 ph 7,tako da vjerujem momku gore sto kaze da je na kh0 ph 4,5 to je i logicno
najbolje da nam bjelos(kad zavrsi sa ispitima)prepise tablicu sa svog jbl testera pa cemo tacno znati,ja sam imao taj tester ali se ne sjecam tacno kako se krecu vrijednosti

Brainman
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.12.2005
Poruka: 1441
Poslato: 22.06.2008 u 11:02 | IP Prijavljen Citiraj Brainman

Citiraj: Sanid
pa nisam ni rekao da se tako odnose kh=0 ph=0,npr krecu se kh12 ph 7,tako da vjerujem momku gore sto kaze da je na kh0 ph 4,5 to je i logicno
najbolje da nam bjelos(kad zavrsi sa ispitima)prepise tablicu sa svog jbl testera pa cemo tacno znati,ja sam imao taj tester ali se ne sjecam tacno kako se krecu vrijednosti

Situacija može biti totalno drugačija ako se u vodu dodaje CO2, tako da ako ima npr. nešto što je krečnjačkog porekla, može čak i povećati KH, što u suštini može i da bude dobro, da ne bi došlo do rušenja pH. Ukoliko nema pufera, može se veoma lako srušiti pH, ako govorimo o niskim vrednostima KH i dodavanjem CO2.

Na testeru su one vrednosti koji će ti reći koja je optimalna koncentracija CO2 za tvoj akvarijum u zavisnosti koliki je KH u tvom akvarijumu. Zato se obično voda u testeru koristi sa KH 4, jer dolazi do menjanja KH prilikom dodavanja CO2, a u kom pravcu dosta zavisi od onoga što se nalazi u vodi.

Citiraj: Exquis
Kada da balansiram odnos dKH i pH ako dodam destilovanu vodu, da bi smanjio tvrdocu a tada ce se naravno poremetiti i pH? Sta da radim ili na koji drugi nacin da smabjim tvrdocu. Trenutni parametri vode su dGH 12
dKH 7
pH 6 - 6,5

Kao što ti je rekao Vlada ili kreni da dodaješ CO2, ali bez pufera u akvarijumu i bez dodavanja CO2? I pitanje za milion dolara, zašto se vrši regulacija u tvom akvarijumu? Da li se radi o mrestu ili ...?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Brainman's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Brainman Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Brainman Poseti Brainman's Homepage

Exquis
Član

Član

Poslato: 22.06.2008 u 22:35 | IP Prijavljen Citiraj Exquis

Da, radi o vodi za mrest. A na koji nacin da zakiselim vodu?

Bis dat, qui cito dat.

Bjelos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 15.04.2005
Poruka: 1076
Pol: Ženski
Poslato: 22.06.2008 u 22:39 | IP Prijavljen Citiraj Bjelos

Zavisi opet koja riba je u pitanju. Ja imam pola kilograma treseta u filteru i dovoljno zakiseli vodu (sa 7.6 na 7 cak i 6.8) da se Altispinose, neonke i rasbore mreste. Ramirezi i diskusi su opet nesto drugo.

Na ovom testeru sto ja imam postoji skala i u odnosu na boju reagensa odredjuju se i ph i kh. Npr kada je ph 7 kh je 8-12.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bjelos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bjelos Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Bjelos

Brainman
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.12.2005
Poruka: 1441
Poslato: 22.06.2008 u 23:39 | IP Prijavljen Citiraj Brainman

Citiraj: Bjelos

Na ovom testeru sto ja imam postoji skala i u odnosu na boju reagensa odredjuju se i ph i kh. Npr kada je ph 7 kh je 8-12.

Ne bih se složio sa tobom oko ovoga, i ne može da se generalizuje KH u odnosi na datu tablicu, jer ona ti govori da ukoliko je KH u opsegu od 8-12 i pH oko 7, reći će da imaš optimalnu količinu CO2 u akvarijumu.

Citiraj: Exquis
Da, radi o vodi za mrest. A na koji nacin da zakiselim vodu?

Treset će fino da ti završi posao, ali što reče Bjelos zavisi od ribe...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Brainman's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Brainman Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Brainman Poseti Brainman's Homepage

Exquis
Član

Član

Poslato: 28.06.2008 u 00:25 | IP Prijavljen Citiraj Exquis

Radiu se o mrestu plave neonke.

Bis dat, qui cito dat.

Vlada-karaburma
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 28.06.2008 u 09:56 | IP Prijavljen Citiraj Vlada-karaburma

Za mrest plave neonke ti je mnogo bitnije da precizno podesis KH nego Ph. Tako da skale za odredjivanje, ovde ne igraju. Ph je dovoljno da bude nesto ispod 7 a to ces postici pomocu treseta a nikako nekim preparatima. Neonke su osetljive na sve sto nije prirodno. Ako ti mrest uspe, ne stavljaj ni lek za zastitu ikre. Najbolji lek  kod mresta neonki je besprekorna higijena.

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2656 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2