Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 24
Gostiju: 24
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Voda
 Akvaristika » Voda
Tema Naslov: zeleno siva voda Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Vecaverce
Novi član

Novi član

Član od: 01.04.2007
National Flag of Sweden Sweden, Stockholm
Poruka: 4
Pol: Ženski
Poslato: 02.10.2007 u 19:29 | IP Prijavljen Citiraj Vecaverce

Pozdrav svima i hvala unapred za savet.Imam akv 9 meseci i dosad nisam imala ovaj problem,naime pre nedelju dana sam kao i obicno prala i menjala vodu.Prva tri dana je voda bila bistra i cista,da bi se cetvrtog dana totalno zamaglila do te mere da i pored svetlosti nisam mogla da vidim ribe i sadrzaj u akv.Savetovali su me da totalno iskljucim svetlost,prestanem da hranim ribe,i da prekrijem akvarium,da nebi dopiralo svetlo.Proslo je 4dana(zabrinuta sam za ribe),nista se nije promenilo??.Ima li neko od vas neki savet????
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vecaverce's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vecaverce

Cicko
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.09.2006
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 1344
Pol: Muški
Poslato: 02.10.2007 u 19:37 | IP Prijavljen Citiraj Cicko

Promeni polovinu vode i pojacaj aeraciju.Ti si unistila korisne bakterije u filter materijalu.Ribe hrani normalno,sta su ti one krive?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cicko's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cicko Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cicko

Blue
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.02.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 800
Poslato: 02.10.2007 u 19:53 | IP Prijavljen Citiraj Blue

Dobrodosla!
Ne bi bilo lose da upotpunis opis sa nesto vise detalja...
Dakle, koliki je akvarijum, kakav je filter, sta se nalazi u njemu (u akvarijumu, a i u filteru), temperatura, sta znaci 'prala i menjala vodu', kakvo je osvetljenje, da li si u skorije vreme stavljala u akvarijum nesto neuobicajeno, bilo kakve promene...
Sve ovo da bi imali sto manje dilema i brze i efikasnije dosli do resenja problema.
PS Za pocetak mozes da poslusas Cicka, ako ne pomogne, nece ni da odmogne...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Blue's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Blue Poseti Blue's Homepage

Vecaverce
Novi član

Novi član

Poslato: 02.10.2007 u 22:32 | IP Prijavljen Citiraj Vecaverce

akvarium je 205 litara,filter je sivi poput sundjera debljine oko 15 sm,koji se nalazi u posebnoj pregradi za filter ,a u drugom delu je pumpa.u samom akvariumu,imam podlogu od sitnih kamencica,tri vrste biljaka,dva drvena panja.Pumpa i filter su pricvrsceni za zadnju stranu u akvariumu,temperatura je 25 ,imam oko 60 riba ,neonke sabljarke tigrice,neznam im sva imena, ,
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vecaverce's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vecaverce

STERIJA
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.02.2007
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 179
Poslato: 02.10.2007 u 22:51 | IP Prijavljen Citiraj STERIJA

Citiraj: Cicko
Promeni polovinu vode i pojacaj aeraciju.Ti si unistila korisne bakterije u filter materijalu.Ribe hrani normalno,sta su ti one krive?

u pravu covek

Svitac
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 30.11.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 369
Poslato: 02.10.2007 u 23:06 | IP Prijavljen Citiraj Svitac

Najverovatnije se radi o Infuzoriji .. koja je inače korisna u manjim količinama :) ..
imaš nekoliko tema na forumu iste problematike ..
pa neću ponavljati .. nemoj paničiti .. to je najvažnije ;)

Svetlo , aeracija i promena vode pogoduju razvoju pomenute infuzorije,
ali nije ovde samo cilj suzbiti infuzoriju već i sačuvati ribice i bilje ... ;)

Svetlo nemoj paliti .. aeraciju moraš pojačati zbog samih ribica ..
vodu nemoj menjati jer će samo podstaći novi razvoj infuzorije.
Moj ti je savet da skokneš do neke akvarističke radnje .. i kupiš lek koji
ćeš dodati u vodu po odredjenoj recepturi u zavisnosti od koncentracije u kojoj
se prodaje. To će sam prodavac da ti kaze kada mu objasniš problem..

Sam lek neće uticati na ribice .. ako se pridrzavas doziranja ..
a nakon vraćanja stanja u normalu promeniti 1/3 vode ..

Kada vršiš generalno sredjivanje akvarijuma uz delimično ili kompletnu zamenu
vode .. uvek ostavi 'prljav filter' i nećeš imati problema .. a moj je savet da uvek vratiš makar 10-30 % stare vode .. (zavisi kako je akvarijum odrzavan pre čišćenja).

--------------------

Nakon svega napisanog pročitah još jednom naslov teme .. pa se zbunih ..
Ako je infizorija u pitanju .. onda bi voda trebalo da bude magločasto bela ..
a ne zelenkasto siva .. ..
Da to zeleno nisu biljke koje se naziru u takvoj vodi ili je sama voda zelenkasta ?

Vecaverce
Novi član

Novi član

Poslato: 03.10.2007 u 00:22 | IP Prijavljen Citiraj Vecaverce

ja sam povadila biljke pre 4 dana ,ali do danas se nikakva promena desila.Koliko mogu ribe da budu bez svetlosti i hrane.

Klaki84
Član

Član

Član od: 08.12.2009
National Flag of Srbija Srbija, Prijepolje
Poruka: 10
Poslato: 08.12.2009 u 14:01 | IP Prijavljen Citiraj Klaki84

imam identican problem ovih dana. 4 Puta menjao vodu, par dana ok, i opet voda pozeleni. Predpostavljam da je problem sa ovom infuzijom ali bih voleo da mi potvrdite na osnovu slike koju cu priloziti. Unapred hvala.full_page_fax_print.pdf
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Klaki84's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Klaki84

Nebojsa.85
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 17.10.2008
National Flag of Srbija Srbija, Ko ce ga znati :)
Poruka: 619
Poslato: 08.12.2009 u 14:31 | IP Prijavljen Citiraj Nebojsa.85

infuzorija kad se stvori bude voda bela kao da si prosuo mleko u aq... a kod tebe mi se bar cini da je voda zelena sto si i sam reko- tako da ako je tako-ti proveri, sipaj vodu u neku casu pa reci dal je zelena ili bela...jer ja ovako sa ove slike bi reko da je zelena ako je zelena to ti je onda cvetanje-bujanje algi-sto moze donekle da bude opasno-jer te alge mogu da ti potrose sav kiseonik u aq, a samim ti-ribice ce da

ako sam upravu onda je uzrok zbog previse amonijaka-obicno bude zbog njega, al nemora da znaci... znaci pojacaj areaciju, promenei 1/3vode ili 1/2 vode... i pretpostavljam da nemas uv, tako da ce biti malo muke... probaj sa zatamnjivanjem aq na 2-3 dana.... i ubuduce hrani ribice vise puta dnevno i manje...

ps: kakav filter koristis i kolki je aq u pitanju?

Klaki84
Član

Član

Poslato: 08.12.2009 u 16:15 | IP Prijavljen Citiraj Klaki84

MOTORNI POTAPAJUCI FILTER, AKVARIJUM 125L. STO SE TICE BOJE, PROVERIO SAM, ZELENA JE. NEMAM UV LAMPU. SVE JE BILO OK 2 GODINE, I ONDA MI PALO NA PAMET DA MENJAM PODLOGU. I ONDA SAM NAPRAVIO PAR GRESDAKA (OPRAO FILTER VRELOM VODOM, IZMENIO 100% VODE U AKVARIUMU...) PREDPOSTAVLJAM DA JE I TO UZROK SVEMU. POCECU ODMAH DA POSTUPAM PO TOJIM UPUTSTVIMA. HVALA
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Klaki84's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Klaki84

Nebojsa.85
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 17.10.2008
National Flag of Srbija Srbija, Ko ce ga znati :)
Poruka: 619
Poslato: 08.12.2009 u 20:45 | IP Prijavljen Citiraj Nebojsa.85

naravno da si napravio strasnu gresku...ne jednu nego par... prvo vrelom vodom prati filter znaci da si 100 posto ubio sve korisne bakterije :) a drugo menjao si svu vodu...

e sad mi je jos jasnije sta je izazvalo cvetanje algi... evo jedan text bas o toj algi i nacini resavanja nje... text preuzet sa aqua-arta!!!

Ovo vrsta algi je najčešći problem kod formiranja novog akvarijuma, pojavljuje se u periodu od 10 do 15 dana dolazi do nagle ekspanzije jednoćeliskih algi. Kao što je već navedeno pojava ove alge je karakteristično za novo formirane akvarijume u kojima se još nisu fomirale anaerobne bakterije ili kao rezultat većeg poremećaja u filtraciji vode (nagomilavanje nitrata, fosfata i amonijaka u vodi). Poremećaj ovih parametara je osnova za uzrok pojave zelene vode.
Šta se dešava sa ovom algom? Alge mnogo bolje i brže troše fosfate od biljaka samim tim dolazi do njihovog naglog širenja. Nihovo razvijanje ne ide u nedogled ova pojava zelene vode posle nekog vremena može sama od sebe da se povuče, alge svojom brzom ekspanzijom sagorevaju nitrate i kao proizvod reakcije dobijaju se nitrati koje troše biljke, tako da posle nekog perioda možemo da primetimo da voda sama od sebe počinje da se razbistrava.

Postoji nekoliko načina za brži način eliminacije ove pojave.

Prvi način je da se akvarijum u potpunosti zatamni sa crnim materijalom ili cnom plastičnom kesom za smeće. Ova metoda je pogubna i za same biljke u akvarijumu ali to je samo trenutno oštećenje biljaka, vremenom biljke će da se oporave. Prilikom korišćenja ove metode za oslobađanje od ove vrste algi potrebno je da obratimo pažnju na nivo nitrata u vodi, dolazi do naglog skoka nitrata zbog velikog broja odumiranja algi. Da bi se smanjila količina nitrata u vodi potrebno je da zamenimo veću količinu akvarijumske vode svežom pripremljenom vodom.

Drugi način je upotreba Diatom filtera, ova vrsta filtera koristi posebne medijume za filtriranje vode uz pomoć kojih se oslobađamo nagomilanih algi u vodi i kao rezultat dobijam čistu vodu.

Treći način je upotreba UV-Sterilizatora, ova vrsta filtera uništava alge putem UV zraka. Ukoliko koristimo ovaj način da bi se oslobodili od ove alge potrebno je da obratimo pažnju na količinu nitrata isto kao i u prvom načinu dolazi do njihovog naglog skoka, obavezna je zamena veće količine vode radi poboljšanja kvaliteta vode .

Četvrti način oslobađanja od zelenih algi je dodavanje veće količine dafnija u vodu dafnija se hrani ovom jednoćeliskom algom, mada u tom slučaju je potrebno da se ribe premeste iz akvarijuma da se riba ne bi hranila sa dafnijom. Ova metoda lepo izgleda u teoriji mada je teže ostvarljiva zbog same nabavke dovoljne količine dafnija.

Klaki84
Član

Član

Poslato: 09.12.2009 u 11:30 | IP Prijavljen Citiraj Klaki84

prekrio sam akvarium tamnim platnom, pa cu da pratim.Ako se izbistri onda cu zameniti 2/3 vode. U svakom slucaju hvala. Javljam ti rezultate.

Dušan79
Član

Član

Član od: 19.07.2009
National Flag of Srbija Srbija, Beograd, Zvezdara
Poruka: 88
Poslato: 09.12.2009 u 18:10 | IP Prijavljen Citiraj Dušan79

Nema panike! Stavi u aq Daphnie, one se tim suspendovanim algama hrane, a njima se hrane ribice! Eto lanca ishrane, a da si mi blize ratosiljao bi te ja te zelene vode! Ja pokusavam da je napravim ,a ne ide mi! :D Ironija!

Sparta
Član

Član

Član od: 01.11.2009
National Flag of Srbija Srbija, Šabac
Poruka: 40
Poslato: 09.12.2009 u 20:37 | IP Prijavljen Citiraj Sparta

Klaki84- i ja sam nedavno morao da menjam podlogu sa sve menjanjem filterske mase.
nisam menjao vodu,ona se vratila sa ribicama.za pretpostavku je da su u njoj korisne bakterije tako da nije doslo do poremecaja.
To ti je recept za ubuduce.

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2324 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2