Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 72
Gostiju: 72
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Slana voda
 Akvaristika » Slana voda
Tema Naslov: Hidrometar Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Sandro
Član

Član

Član od: 26.02.2007
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 96
Pol: Muški
Poslato: 28.03.2007 u 16:49 | IP Prijavljen Citiraj Sandro

Da li neko moze da mi kaze u kakvim radnjama kod nas se prodaje hidrometar posto sam ja trazio u poljoprivrednim apotekama i nigde nisam nasao.I ako moze otprilike kolika mu je cena?Hvala
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Sandro's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Sandro

Japaja
Član

Član

Član od: 24.09.2006
National Flag of Srbija Srbija, Voždovac
Poruka: 14
Poslato: 28.03.2007 u 17:18 | IP Prijavljen Citiraj Japaja

Verovatno mislis higrometar, uredjaj koji meri vlaznost vazduha?

To je moglo da se nadje u prodavnicama hemikalija i slicnih stvari, posto se u laboratorijama dosta cesto korisi.

coa.
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 29.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Munze Konza
Poruka: 1801
Poslato: 28.03.2007 u 17:27 | IP Prijavljen Citiraj coa.

hidrometar

Evo ima nesto o tome i ovde: link2

i ovde: link3

i jos pongde, tako kaze pretraga

Japaja
Član

Član

Poslato: 28.03.2007 u 22:36 | IP Prijavljen Citiraj Japaja

Pa covek nema pojma, aparat za merenje gustine vode ne zove se hidrometar nego AREOMETAR, i ima ga u razlicitim opsezima, kako je gustina vode oko 1 g/ml to ce najbolji biti onaj koji je u opsegu od 0.9 do 1.1. Ima ih i u kombinaciji sa ulivenim termometrom zato sto je kao sto je poznato vrednost gustine vode (pa i bilo koje druge tecnosti) u velikoj zavinosti od temperature. Standardno se meri na 20 stepeni celzijusa. Kao sto sam vec rekao areometara ima da se kupi u prodavnicama laboratorijskog stakla i hemikalija. Po istom principu radi i grad za rakiju (ili vino) samo sto on to daje u drugim jedinicama.

Toliko od mene za sada.

Pozdrav.

coa.
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 28.03.2007 u 23:02 | IP Prijavljen Citiraj coa.

Japaja, razmisli kome kažeš da nema pojma, mislim nije u redu bilo kome da se to kaže, a ti baš ubo tamo gde naročito ne treba.
Oni koji su duže na ovim akvarističkim stranicama, znaju vrlo dobro šta znači za sve akvariste kada boban nešto napiše.

Da ne širim priču oko toga vratimo se temi, da pomognemo Sandru da obezbedi opremu koja mu je potrebna za uspešno održavanje brakičnog akvarijuma.

coa.
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 28.03.2007 u 23:42 | IP Prijavljen Citiraj coa.

Pretraživači kažu:

Ovo su rezultati u google za stranice na engleskom po ključnoj reči hydrometer:
hydrometer

Ovo su rezultati za stranice na srpskom po ključnoj reči hidrometar:
hidrometar

Japaja
Član

Član

Poslato: 29.03.2007 u 00:17 | IP Prijavljen Citiraj Japaja

Dobro izvinjavam se zbog malo ostrijih reci, ali dajem sebi za pravo da ao neko ko je magistrirao hemiju da malo vise o tome zam od njega. Uostalom zbog tako pogresog naziva ga i nece moci da nadje u prodavnicama, i dalje tvrdim da se stvar zove AREOMETAR, a ne hidrometar sta se sa njime meri VODA?

coa.
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.03.2007 u 00:32 | IP Prijavljen Citiraj coa.

Hidrometar je uredjaj za određivanje specifične gustine tečnosti.
Preko tih rezultata, uzimajući u obzir temperaturu izračunavamo količinu rastvorenih soli.

Ja nemam morski akvarijum, pa da mi je takav uređaj potreban, malo sam čitao o tome, a sada si me podstakao da vidim i stranice koje mi je google pronašao. Na osnovu toga stičem utisak da je to izraz koji će biti poznat svima koji prodaju opremu namenjenu između ostalog i za akvarističke potrebe.

Pogledaću ovih dana i o aerometru, a verovatno ću i pitati bobana, da vidimo oko čega nastaje zabuna.

Znači, ne tvrdim još uvek ništa, ali ću da se informišem o svemu tome.

Japaja
Član

Član

Poslato: 29.03.2007 u 07:24 | IP Prijavljen Citiraj Japaja

Prvo, trgovacki nazivi za pojedie stvari ne znace da su uvek i najispravniji.

Ako to moze da se nazove aparat onda u redu, stvar je od stakla sa malim balonom pri dnu u kome se nalaze olovne kuglice u vosku. Iznad tog balona ide izdzeni vrat u koe je podela sa koje se ocitava specificna masa vode (pojam gustina se koristi ali u zvanicnom izrazavanju sistem SI jedinica ne postoji). Na osnovu ocitane spec. mase (gustine) se moze preracunavati, mada sve to nije bas najpouzdanije jer razlicite soli u vodi ne daju isti efekat na gustinu. Stvar se ove AREOMETAR a ne AEROMETAR. To nije nesto sto ce se bar kod nas naci u prodavnicama akvaristicke opreme nego kao sto sam rekao u prodavnicama opreme za laboratorije (u kojima se ja sto se tice mog posla snabdevam vec oko 24 godine, pa se na osnovu toga moze reci da znam o cemu govorim), e sad tu je bar kod nas problem, jer te firme najcesce nece da prodaju pojedincu nego drugim firmama (ako se nesto u medjuvremenu nije promenilo, sto kod nas nije nemoguce). Opseg merenja na AREOMETRU moze da bude i siri od onog koji sam ja naveo, ali je onda preciznost manja.

Zasto kazem da je preracunavanje sadržaja rastvorenih soli dosta približno na osovu gustine, slažem se da je u morskoj akvaristici natrijum-hlorid glavna komponenta koja tice na gustinu, ali kao sto je poznao ne manje vazne su i mikro komponente soli raznih drgih metala (medju kojima ima cak i tragova soli zlata), pa kada se preracunava ne moze se sa sigurnošću reći koliko cega pojedinacno ima vec samo zbirno e tu je ono sto sam rekao da je približno.

Neke od firmi koje su prodavale ovu staklariju su JUGOLABORATORIJA, SINEX lab, MOL, SUPER LABORATORY. Toliko sam se setio na brzinu, sve su one u Beogradu, a potrazicu i brojeve telefona ako nekom to bude bilo potrebno.

Jos jednom se izvinjavam na mojim preostrim recima, smatram da svojim iskustvom (a pretpostavljam i kolicinom znanja) iz hemije mogu da pomognem svakom ko to bude zatrazio.

Pozdrav svima.

Sandro
Član

Član

Član od: 26.02.2007
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 96
Poslato: 29.03.2007 u 14:59 | IP Prijavljen Citiraj Sandro

Ja sam zakljucio iz tekstova koje sam procitao da je hidrometar uobicajeni naziv za uredjaj koji se koristi za odredjivanje specificne gustine u morskoj vodi,Japaja nisam ni jednog trenutka tvrdio da nesto posebno znam o tome samo sam pitao gde ima da se nabavi tako da nema potrebe za takvim komentarima samo me lepo ispravi i ako znas dosta o tome pomozi i napisi sta znas jer ovaj sajt i sluzi za to,sta bi bilo kad bi se ovde javljali samo oni koji bas znaju sajt ne bi imao neke posebne svrhe.Ako mozes posalji mi na pp te brojeve telefona.Coa hvala za linkove.Pozdrav 
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Sandro's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Sandro

coa.
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.03.2007 u 15:01 | IP Prijavljen Citiraj coa.

Japaja, hajde malo dobro volje svi da pokažemo i da proverimo kako stoje stvari. Bez obzira na diplome svima ponešto promakne i to nije sramota, net je pun informacija i lako je proveriti, evo u ovom slučaju šta je za akvaristiku primerenije. Pregledao sam po google-u, pitao sam vrlo upućene ljude, pročitao tvoj odgovor i sada je i meni samom mnogo toga jasnije.

Prva stvar je da su hidrometar i areometar (hydrometer and areometer) u principu sinonimi.
Krenimo redom. Pogledaj najpre ovaj veoma stari zapis:
http://links.jstor.org/sici?sici=0260-7085%281729%2F1730%293 6%3C277%3AANKOHM%3E2.0.CO%3B2-0&size=LARGE
Tamo stoji prevedeno na srpski: "...hidrometar od nekih zvan areometar..."

Kada govorimo o akvaristici mislim da će ti ovi uporedni linkovi reći dosta toga.
Prvi link je kada u google ukucaš hydrometer aquarium, pa odeš na images (slike). Meni izbacuje 332 rezultata, a tekst ispod svake slike upućuje na to šta piše na kutijama u kojima se prodaje ova stvar:
http://images.google.com/images?hl=sr&q=hydrometer%20aquariu m&btnG=%D0%A2%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B8&lr=lang_en%7Clang_sr&i e=UTF-8&oe=UTF-8&um=1&sa=N&tab=wi

Ako ukucaš po istom principu areometer aquarium, pa klikneš na images (slike) ti ne dobiješ ni jedan rezultat.
http://images.google.com/images?svnum=10&um=1&hl=sr&lr=lang_ en%7Clang_sr&q=areometer+aquarium&btnG=%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1 %82%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B0+%D1%81%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0

To nedvosmisleno znači koji izraz je primeren akvaristici i to nisu izmislili akvaristi ni proizvođači akvarističke opreme, već je stvar koja je, sudeći po spisima, već vekovima poznata do dana današnjeg i to se sa linkova jasno vidi.

Za mene posle svih provera nema više dileme oko toga da je Sandro postavio pitanje na mestu, te opet molim da se vratimo temi da pomognemo čoveku, pre nego da ga zbunjujemo još više.

Japaja
Član

Član

Poslato: 31.03.2007 u 05:56 | IP Prijavljen Citiraj Japaja

Jos jednom da se javim ne zeleci da unosim aspravu u ovo. Ako se googlu nese rec AREOMETER dobije se 29500 upita, sto mislim da je dovoljno.

Uglavnom areometri koje ja spominjem (a koriste se za merenje spec. mase odnosno gustine tecnosti) mogu da se nabave u firmama kao sto su JUGOLABORATORIJA, SUPER LABORATORY, SINEX LABORATORY i jos neke ovde u Bgd. Potrazicu negde imam brojeve telefona, pa ako to moze da bude od koristi tu sam da pomognem.

Ne shvatite ovo kao zelju za bilo kakvim prepiranjem, nego samo kao precizniji opis. Samo jos jednom da ponovim preracunavanje kolicine rastvorenih soli na osnovu gustine vode je dosta priblizno..

Pozdrav svima

coa.
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 31.03.2007 u 11:50 | IP Prijavljen Citiraj coa.

Tačno Japaja, dobije 29 400 rezultata za AREOMETER,
propustili ste da kažete da se za HYDROMETER dobije 690 000 rezultata. Ne znam šta ste hteli da pokažete time.

Već sam rekao da je areometar modifikovani hidrometar i da su to u principu sinonimi, s tim da u svetu akvaristike, koristimo reč hidrometar.
Ja ne znam sada zašto sam davao linkove u prethodnom postu, sa kojih se lepo može videti da svi proizvođači akvarističke opreme spravu pakuju kao hidrometar, kada vi to ne možete da prihvatate i dalje instistirate na nekom preciznijem opisu, koji je manje primeren akvaristici.
Mislim, šta reći.

Što se tiče preciznosti rezultata koje dobijemo na osnovu onoga što nam pokaže hidrometar, opet ću da se raspitam. Verovatno znate da ribe iz bočatih voda, pa i kad se pravi Only fish morski akvarijum imaju veću toleranciju na opseg parametara vode od recimo morskog akvarijuma sa zahtevnijim koralima. U koralnom akvarijumu traži se velika pedantnost u smislu kvaliteta vode u svim aspektima.

Ja pretpostavljam, a i to ću da proverim, da je sve ovo vezano za gustinu vode i koncentraciju soli bitno i povezano sa osmotskim pritiskom, te da se obezbeđuje takva koncentracija soli na koju su pojedini organizmi naviknuti. To pretpostavljam jer je ćelijska membrana riba, organizama... polupropustljiva, te da zbog osmotskog pritiska ne bi dolazilo do razmene molekula vode iz akvarijumske vode i organizma nekog živog stvora, mi u nekim slučajevima, naročito u morskoj akvaristici, vodimo računa o koncentraciji soli rastvorenim u vodi, te da je određena preciznost u podešavanju vode neophodna.

Ako je sve to tako, onda su verovatno i proizvođači hidrometra namenjenog akvaristici, vodili računa o tome da akvaristi imaju precizan uvid u parametre koje sprava meri. Koliko je precizna tablica koja se može videti na prvom linku koji sam postavio u temi i na kom proračunu je zasnovana, opet bih morao da proveravam.

Iskreno, cela ova diskusija je bezveze, ako Sandro ne pronađe ono što mu treba. Može pogledati onaj link sa proizvođačima hidrometra koji sam postavio, a ne znam koliko bi sve to izašlo povoljno da se naručuje preko recimo Zajac kataloga ili na neki drugi način preko interneta, ali se nadam se može i kod pronaću obzirom da ima radnji koje bave prodajom opreme i za morske akvarijume.

Brada
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.06.2005
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Zagreb
Poruka: 187
Poslato: 31.03.2007 u 11:57 | IP Prijavljen Citiraj Brada

Areometar jeste naziv za uređaj koji mjeri gustoću vode, ali kada sam krenuo u "more" i ja sam se zatekao kad mi je ponuđen HIDROMETAR za mjerenje gustoće (slanost) vode.  Svaki zooshop će ti dati istu ponudu ako tražiš nešto za mjerenje"slanosti (salinity ppt) ili gustoće (specific gravity), a to će biti hidrometar! Problem nastaje ako to tražiš izvan zoo trgovina!

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2461 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2