Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 35
Gostiju: 35
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4341
Najnoviji korisnik foruma: Ljupco mk
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Gyrodactilus, organofosfati i jos... Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Fauna
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.11.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 230
Pol: Muški
Poslato: 03.02.2004 u 23:24 | IP Prijavljen Citiraj Fauna

Da ukratko odgovorim na neka pitanja.

Kod lecenja Dactylogirus -a i  Gyrodactilus-a, zaista sam se zaprepastio kada sam procitao da koristis organophosfat Neguvon.Ali sam prvi put precutao i nisam hteo da komentarisem, ali sad kad me direktno pitas, da ti i odgovorim. 

O tome ne mogu nista da pisem jer dobro znam da su organofosfati veoma toksicni i ne koriste se zvanicno u akvaristici za bilo kakvo lecenje. Sa organophosfatima mogu da rukuju ljudi koji su visoko strucni u tome. Da li znas da su bojni otrovi organophosfati? Kako ti kao hobista mozes da pravilno doziras bilo koji organophosfat? O takvom nacinu lecenja ja nemam komentar a ponajmanje iskustva.

Ne znam ni za jednu bolest sa koja se leci regulacijom pH vrednosti. Znam samo za bakteriju Chondrococcus columnaris kojoj pogoduje previsoka pH vrednost, gde se preventivno obara pH vrednost da ne bi stvarali povoljne uslove za njeno razmnozavanje. Inace lecenje ove bolesti je sa hloramfenikolom ili sa oksitetraciklinom. Ovde pH vrednost ne utice na dejstvo i doziranje leka.

Evo sad sam se setio kako da vam malo prostije objasnim uticaj temperature na doziranje i dejstvo leka, kako bi nas svi shvatili (  mislim i na pocetnike )

Kada lecimo Ihtioftiriaza-u ( parazitska bolest tz. bele tacke ), zasto se povecava temperatura? Ako ne povecavamo temperaturu, da li ce jaca doza leka imati vise efekta?... Malo logicnog razmisljanja ne skodi. 

Molim vas da o organophosfatima nastavite ali bez mene. 

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Fauna's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Fauna Poseti Fauna's Homepage

Fish
Član

Član

Član od: 09.06.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 23
Poslato: 04.02.2004 u 04:49 | IP Prijavljen Citiraj Fish

Zdravo

Jos jedno pitanje za Faunu. Koji ljek ti koristis za ljecenje Ichtyo.

Fauna
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 04.02.2004 u 08:14 | IP Prijavljen Citiraj Fauna

Fish,... samo da razjasnimo neke stvari u vezi osnovnih sastojaka pojedinih preparata. Kao prvo mnogi preparati jesu na bazi veoma opasnih hemikalija ali o svemu tome brinu strucni ljudi, farmaceuti. Ne mozemo mi kao nestrucni ljudi ( cast izuzecima )samo zato sto se bavimo akvaristikom, da pravimo odnosno razblazujemo neka sredstva koja nisu dozvoljena da se nabave ne samo u slobodnoj prodaji vec tesko je dobiti cak kako mi to kazemo "ispod ruke". Zato sam ti u predhodnom izlaganju napomenuo za jedan od najopasnijih otrova koje ti koristis cisto kao lek i usudjujes se da ga ti licno doziras. Necu te pitati kako si ga nabavio. Ne znam da li me shvatas sta hocu da ti kazem. Znaci, da li neki proizvodjac koji za to ima dozvolu, koristi kininhlorid ili metilensko plavo, to nas ne treba da zanima. Nase je da se pridrzavamo njihovog upustva na deklaraciji tog proizvoda koji moze da se zove i TERMINATOR.

Evo jos jedne ne logicnosti u tvom izlaganju :  

Citiraj: Fish
 Kad koristiš antibiotike moraš imati od 25-27C.  Ako koristiš antibiotike u vodi koja ima temp više od 30C neče biti efekta .

Zasto nece biti efekta , kad znamo da covecija telesna temperatura oko 36.6 C.Zasto onda uopste koristimo antibiotike.Sicky

Molim te jos jednom pregledaj predhodna moja izlaganja i videces u stvari na cemu ja insistiram. Da se doza leka ne menja u zavisnosti od pH, dH i temperature. Za ovakve tvrdnje konsultovao sam se i sa visoko strucnim ljudima iz te oblasti.

Jos nesto da dodam u vezi metronidazola. Orvagil koji proizvodi ICN Galenika u tabletama od 250 mg nije fotosenzitivan ( osetljiv na svetlost ).

Click on image to open in new window
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Fauna's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Fauna Poseti Fauna's Homepage

Fish
Član

Član

Poslato: 04.02.2004 u 09:01 | IP Prijavljen Citiraj Fish

Zdravo

Ja znam da je Neguvon otrov. Da ti malo obrazložim oko tog Neguvona. Mislim ,da češ poslije toga malo drugčije gledati na sve. Kod nas se dobi lijek pod imenom Neguvon (neznam kako se zove kod vas). Može se dobiti i Masoten (Bayern). Možda imate kod vas Masoten. Neguvon je antihelmitik (organophosfat ili klorofon ). Primarno se upotreblja kod naših KUČNIH ljubimca (psi, mačke) za razne trakulje (ili nešto slično). Ovaj Neguvon dobiš kod veterinara bez bilo kojih problema (kao aspirin). Onda ti kažeš da moraš biti stručnjak ako želiš liječiti sa ovom lijekom. Svaki koji ima psa ili mačku može da liječi svog ljubimca bez bilo kakvih problema. Po tvome Fauna mogli bi svi imati doktorat ,da bi koristili ovaj lijek. Koriste ga normalni ljudi svaki dan kod svojih ljubimcih (psi, mačke).
Neguvon (ili bilo koji drugi lijek iz ove linije ) je u korištenju kod liječenja diskusa več 20 godina. Metronidazol, Neguvon, nekoliko godina Praziquantel, Febantel, Formalin, Malahit green , Methylen blue, sol , to su najbolji ljekovi za liječenje diskusa. Malo sam bio začuden Fauna zbog tebe jer nisi znao za ovaj Neguvon. Znaš veliko oko metronidazola.

Znaš zašto sam te pitao ,koji lijek ti koristiš za Ihtyo. Siguran sam da bi ti rekao da koristiš ali FMC, možda formalin + malahit ili nešto u kombinaciji sa formalinom.
Po mome je FORMALIN veči otrov kao Neguvon. Formalin je i kancerogen . Pa nikuda nisam vidio se ti ne slažeš oko liječenja sa formalinom.

Mislio sam da sam našao neke nove ljudi koji poznaju situaciju i da malo prediskutiramo oko lijeka i kombinacija liječenja .

Izvinjavam se ako sam koga užalio (mislim da ne ) a sad idem da nađem koji drugi forum . Ako ima koji kakva pitanja, posebno o divjim diskusima može me slobodno kontaktirati na moj mail: fisnarm@email.si

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3443
Poslato: 04.02.2004 u 10:53 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Fish meni su tvoje tvrdnje dragocene jer npr. nisam imao prilike da koristim organofosfate u lecenju. Mislim da je i Fauna uneo malo visak emocija u svoje izlaganje. I opet vasa su razlicita misljenja dobra jer ukazuju na mogucnost lecenja i potencijlne opasnosti po nas same i okllinu. I to je vrlo dobro da nasi forumasi mogu da procitaju. Zato nemojte ovo da dozivljavate kao , vec kao

Samo se koliko je meni poznato aspirin i penicilin smatraju pravim hemioterapijskim sredstvima, koja uklanjaju uzrok a ne simptome i pri tome imaju prakticno vrlo malo tako reci nebitno uticaja na organizam (izuzeci su ulkus i preosetljivos respektivno). Svi ostali lekovi koje koriste ljudi imaju manje vise stetna dejstva. I upavo poznavanje toga nam omogucava da procenimo stetu i korisnost neke upotrebljene tvari, otuda je bitno i da znamo i jedno i drugo. Ja licno se ne plasim upotrebe bilo koje supstane koju poznajem i razumem na osnovu literature i iskustva. i jedno i drugo nam pomaze da znamo kako nesto da upotrebimo. Ali posto nisam koristio navedini antihelmintik i nisam jos upoznat sa njegovom prirodom nema smisla da vise o tome diskutijem.

Fish mislim da ces verovati kada kazem da si dobrodosao na forum, i zao mi je ako odlucis drugacije.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
Poruka: 2375
Poslato: 04.02.2004 u 20:15 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Zdravo 

Izvinjavam se ako sam koga užalio (mislim da ne ) a sad idem da nađem koji drugi forum . 

Pa meni malo čudan stav od akvariste.Pa jel to forum,akvaristički,i šta je forum drugoli nego izmjena mišljenja i nekih drugih iskustva,a sve u cilju,da se savjeti i primaju i dijele.

Pa sad najlakše je reči"idem da nađem koji drugi forum",pa šta ako bude i na tom drugom forumu se našao neki drugi Fauna i ti opet ideš tražiti novi forum.

Pa šta češ time postiči,ma baš ništa.

Ma malo mi je i čudno,jer znam da si ti moderator na Akvazinu,baš oko Diskusa,pa sad "brzo si se iznervirao" a u stvari baš je i diskusija u toj temi bila živa baš zbog različitih stava različitih "glava".

Eto ja sam imao toliko da dodam  a da bi svi tako reagovali,kakav bi to forum bio bez članova.,jer bi svi išli tražiti drugi forum.

Fish
Član

Član

Poslato: 04.02.2004 u 21:07 | IP Prijavljen Citiraj Fish

Zdravo

Pa to nije važno na kolikima foruma sam moderator. Ja sam samo želio ,da se malo povezujemo i da izmenujemo informacije. Ja znam da su diskusi vrlo osvetljiva tema i kod nas. Kod nas ima trenutno samo oko 3 aktivnih diskusara, pa i to najviše kontaktujemo preko maila ili telefona.
Mislio sam da je Fauna neki ekspert kod liječenja diskusa i mislio sam da sam našao nekoga sa kojim možem da diskustiram o lječenju u nekoj višji fazi. Kad sam rekao ,da dobivam informacije od drugih diskusara (znamo kojih)
,dobio sam jih po glavi, kao da oni nemaju pojma i da ja želim da na ovome forumu nešto novo standardiziram.
Ja neču zapustiti ovaj forum ,možemo da slobodno kontaktujemo dalje i možda bi moderator ovog foruma otvorijo jednu temu koja bi bila samo za diskuse.
Ako ste zainteresovani možemo proči skoz sva lječenja i da za svaki parazit i lijek otvorimo novu temu i tamo prediskutiramo u detalje.

Fauna
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 04.02.2004 u 22:53 | IP Prijavljen Citiraj Fauna

Fish,... nema rzloga za bilo kakvu ljutnju. Iznosio si neke svoje stavove, koji proizilaze kako kazes iz tvoje dvogodisnje prakse i konsultacije sa tvojim prijateljima odgajivacima diskusa. Je li tako?... U tvojim stavovima primetio sam da ima po mojem misljenju dosta nepravilnosti i naravno da sam reagovao isto sto bi i ti da si na mojem mestu. Ti si na svaku moju primedbu odgovarao pitanjima. Koliko znam, kada neko na pitanje odgovara pitanjem, taj neko zeli da skrene sa teme ( kod nas to koriste politicari ). Ali ja se nisam naljutio sto si na taj nacin odgovarao na moje primedbe, vec sam cak odgovarao i ako su neka bila po mojem misljenju provokativna .

Sve moje primedbe bile su na mestu i nisam imao nameru da nekoga diskreditujem i ako je bilo jos dosta pitanja koja nisam hteo da postavljam, bas iz tog razloga da se ne posumnja da zelim nekoga da diskreditujem.

Moje konsultacije vezane za primedbe oko tvojih stavova, bile su isto tako sa veoma uspesnim odgajivacima diskusa. Medju njima je i jedan doktor medicine, koji se takodje slaze sa mojim stavovima. Tako da bi bilo suvisno da ja dalje polemisem oko ovakvih stvari. Nadam se da ce neko uskoro koje adekvatan za to, da strucno razjasni neke dileme.

Pozdrav!   I bez ljutnje.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 05.02.2004 u 02:51 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Uglavnom je tesko dopuniti Bojka, ali evo da probam. Ako je tvoj cilj Fish da prosiris znanje i kontakte u vezi sa diskusima, onda te uveravam da si na dobrom mestu, koje ce prizvati istinske poznavaoce ovih riba, a takvih ima nekoliko u Beogradu, da ja znam, i da mogu da te uputim na njih. A ima ih i za koje ne znam ili nisam znao pre ovog foruma, a oni se pokazuju kroz razne teme u vezi sa ovom ribom. A tek treba zajedno da ucinimo da se jos njih pojave ovde i kazu nam svoja iskustva; istinita ili pogresna sva su deo akvaristike.

Sto se tice teme evo ja sam ovo prebacio u novu, iako se prilicno zapetljalo, pa nisam siguran da sam napravio valjan posao. Svaka bolest i lek za nju koje zelis da opises mogu biti nova tema. I tako bi bilo najbolje jer ce se lakse pregledati i pre ce se ljudi ukljuciti nego kad se kao u ovoj vise pitanja bez pravog reda preplicu.

Samo nemojte brzo da pravite teme ja eto ne stizem ni ove da preispitam.

Fauna mislim da cesto previdjas da tvoje primedbe ogranicavaju pravo svakoga da kaze i postupa po svom izboru, pa cak i ako su sve tvoje primedbe na mestu, to ne bi smelo da bude tako.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
Poruka: 2375
Poslato: 05.02.2004 u 04:48 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto,da još nešto dodam.Pa svrha tog foruma i želja njegovog autora ,barem ja tako mislim;da se tu nadju svi akvaristi,koji vole akvaristiku i to im je jedan drag i divan hobi i koji su voljni davati savjete a u isto vreme ih i primati i tako djeliti svoja iskustva sa drugim,koji tek počinju da krenu stopama akvaristike i tako,dalje,da ne dužim

A da reknem još nešto:na skupu ciklidaša pričao mi je jedna akvarista,da je u Beogradu uvijek bilo lepih i divnih Diskusa o kojim je ,tako mi kaže,samo mogao sanjati.Tako,da ima svugdje dosta dobrih diskusara,koji su voljni djeliti svoja iskustva i mišljenja a njih i primati.

ali opet ja skrenuo sa teme

Fauna
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 05.02.2004 u 07:45 | IP Prijavljen Citiraj Fauna

Roguse, ne vidim zasto bi moje primedbe ogranicavale nekoga da iskaze svoje misljenje. Zar treba precutati za nesto sto otstupa od svake logike. Ja , ako si primetio, svakoga pustim da iznese svoje misljenje, pa nakon toga uputim svoje primedbe kao sto i mnogi drugi meni. Samo za razliku od Fish-a ja svoje stavove branim odgovorima a ne postavljanjem pitanja kao sto su i tebe ta pitanja dovela do toga da prebacujes teme u drugu temu. Mislim da ako se  budemo uzdrzavali da reagujemo na nesto sto mislimo da nije tako, zbog nekoga ko bi se mozda ljutio zbog toga, necemo imati kvalitetnu raspravu. Evo primera za to : 

] Kad koristiš metronidazol moraš imati temp oko 27C. Kad koristiš antibiotike moraš imati od 25-27C.  Ako koristiš antibiotike u vodi koja ima temp više od 30C neče biti efekta

Zar ovo moze da se precuti... Ovde je Fish odgovorio da je to licno iz njegovog iskustva. A kada sam mu dao primedbu na to, on se ljuti,.. umesto da mi da odgovor i obrazlozi,  kako to ne sme da predje temperatura 30 C kada koristis antibiotike. A svi znamo da to ostupa od svih pravila.

Nije problem za mene i da se uzdrzim . Samo se pitam ko ce biti sledeci da se uzdrzi od primedbi na necije izlaganje koje "ne drzi vodu".

Ja necu menjati forum ali temu hocu.  

Click on image to open in new window

Fish
Član

Član

Poslato: 05.02.2004 u 08:41 | IP Prijavljen Citiraj Fish

Zdravo

Pa da ti još jednom odgovorim Fauna . Ja sam dobio bolje rezultate kad sam koristio metronidazol u temp 27C. Kao što sam ti prije odgovorio testirao sam i metro u 32C . Ja poznajem grupu diskusara koji prave da nije bitno kakvu temp. imaš kod metronidazola i poznajem grupu diskusara koji kaže da ima veze temp. kod korištenja metroa. Ja sam stestirao sve ove variante.

Kao što sam ti rekao ja nisam kemik ili nešto u vezi sa medicinom , zato sam predpostavljao da je metro manje efikasan u visokima temp. Možda paraziti drugčije reagiraju na metro u nižjima temperatura. Ne znam možda je i to. Rekao sam ti ,da sam dobio informacije da se antibiotiki upotrebljaju kod nižjih temperatura jer kako su mi rekli ,da antibiotiki nemaju efekta kod višjih temp. Rekao sam da još nisam stestirao druge antibiotike kao što su kloramfenikol, penicilin, nifurpirinol ... zato ne mogu ovo potvrditi.

Reci mi Fauna je li je možno da paraziti drugčije reagiraju na metro kod nižjih temperatura. Sada smo nekako potvrdili da metro ima jednak efekt kod viših temp. zato te ovo pitam.

Još mi nisi odgovorio na pitanje koji sam ti ga zastavio za lječenje Ichtyo.

Rekao si da ne možeš vjerovati za korištenje organofosfata kod zunanjih parazita. Kako ti lječiš zunanje parazite, sa čime?

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 05.02.2004 u 12:04 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Fish imas dobru temu Sve sto niste znali o Ich u bolesti riba. Tamo stoji mnogo vise nego sto bi ovde mogao da dobijes kao odgovor.

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2266 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2