Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 76
Gostiju: 76
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4350
Najnoviji korisnik foruma: Pedja82
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Tanki beli crvi?! Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
drJackyll
Član

Član

Član od: 17.11.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd Vračar
Poruka: 28
Pol: Muški
Poslato: 29.01.2004 u 18:09 | IP Prijavljen Citiraj drJackyll

Imam akvarijum od 35 litara sa 6 gupika i jedna black molly. danas sam primetio imedju mrestilice i stakla veoma tanke bele crve (kao neki paraziti). Velicine 1 cm do 1 mm. Gledao sam sve ribe, ali na njima nema promene, sve su vesele i jedu. Trudnica je umrla pre par dana i ona je imala neke promene na kozi.

Molim vas kako se leci i sta je to?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi drJackyll's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor drJackyll

Miki
Član

Član

Član od: 15.11.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 95
Poslato: 30.01.2004 u 00:06 | IP Prijavljen Citiraj Miki

Mislim da imas probem kao stosam imao ja (pogledaj temu ogroman problem:hidre ili puzevi)

drJackyll
Član

Član

Poslato: 30.01.2004 u 00:08 | IP Prijavljen Citiraj drJackyll

Cao,

Hvala na odgovoru. A sta si ti to imao kao uzrok?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi drJackyll's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor drJackyll

Fauna
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.11.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 230
Poslato: 30.01.2004 u 01:34 | IP Prijavljen Citiraj Fauna

To Miki nece nikome da otkrije. Cuva tajnu kao zakopano blago.Zip It

Click on image to open in new window
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Fauna's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Fauna Poseti Fauna's Homepage

ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 23.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Rakovica
Poruka: 188
Poslato: 30.01.2004 u 02:10 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

Ja sam imao nesto slicno u mom akvarijumu od 45l sa spoljnim filterom.Samo ja nisam primetio crve, vec samo jaja koja su slicna jajima puza.Bila su zalepljena na staklo, i bilje.Sa stakla sam ih skidao, ali na bilju su tesko uocljiva.Gde se izlegu sa bilja ostane rupica u listu kao kod puza.A te obicne puzeve nemam godinama.

meni ribice nisu oboljevale, ali sam ostao bez puzeva amazonaca(10 kom).Mozda crvi  nisu uzrok,ne znam.

Kada su mi dosadile rupice po liscu sve sam izrucio i oprao,pesak i kamenje prokuvao.Bilje sam drzao par sati u rastvoru kuhinjske soli, i zeznuo stvar. Nemojte to raditi, meni se sada sve susi, a imao sam divnu travu.

Crvice nisam video, mozda su to ribe jele.

Podlogu nisam dirao 14 meseci, samo sam redovno prao filter i menjao po malo vode. Bilja sam imao previse, ja sam delio travu pa nisam ni preko trave to mogao da unesem. Jedino preko neke ribice sto mi je zaista neverovatno. Ili preko cesmovace. Ili se samo stvorilo u onoj podlozi.Podloga je samo kvarcni pesak, ali je bila stvarno prljava mada sam je usisavao povremeno.Kada bi neko mogao da prepozna tog parazita od iskusnijih akvarista znali bismo i kako se prenosi.A i sto vise iskustava, pa cemo zakljuciti valjda.

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 30.01.2004 u 02:27 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Imam ja neke crve, nisam nesto vredan ovih dana oko akvarijuma. Defintivno rastu na organskoj materiji, ubijaju puzeve, sve redom, jer im se nasele na mukus, a sta dalje rade ne znam. Neke ribe ih jedu. Neke ribe oni nasele pa ih muce. Ubija ih formalin. Isti ubija i sve ostalo u akvarijumu, filter, puzeve pa i ribe ako se pretera. Zato pazljivo ako ne vidite problem na ribama bolje je ne leciti lekom nego higijenom. Rastu na svakom otpadu hrane i na onom sto dospe u podlogu i filter.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 30.01.2004 u 11:50 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

Gde se moze nabaviti formalin?

Kada pitam po apotekama  gledaju me ko da cu nekog njihovog u isti.

Nada
Član

Član

Član od: 24.01.2004
Poruka: 33
Pol: Ženski
Poslato: 30.01.2004 u 17:58 | IP Prijavljen Citiraj Nada

Probaj preko nekog ko radi u bolnici ili domu zdravlja, trebalo bi da ga imaju :o)

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nada's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nada

drJackyll
Član

Član

Poslato: 30.01.2004 u 17:58 | IP Prijavljen Citiraj drJackyll

Kad sam pomerio mrestilicu gupike su se pobile oko crvica i sve i pojele.  Mmmm.... Ziva hrana!

Inace svratio sam do Cli-Vet-a i moram jos jednom da pohvalim gospodina Gorana za lubaznost i pomoc i naravno da mu se zahvalim.

Veliki pozdrav!

ddddel
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 30.01.2004 u 19:32 | IP Prijavljen Citiraj ddddel

Dom zdravlja nema sigurno.Pitao sam.

Pa gde oni drze svoje mrtve?

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
Poruka: 1014
Poslato: 30.01.2004 u 23:30 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Dusane batali formalin .Lepo ti rece Rogus.Vrlo je delotvoran kod vecine ektoparazita ali i IZUZETNO OPASAN PO SAV ZIVI SVET  u akvarijumu.Ko nema ikustva sa doziranjem formalina ,najbolje je da zaobidje njegovu primenu.Za one iskusnije  ponekad bas upravo formalin moze biti onaj presudni dzoker iz rukava.,koji ce, ukoliko se pravilno iskoristi doneti spas ribama.Koriscenjem formalina u zajednickom_ukrasnom akvarijumu ,trajno ces ostetiti bilje(ili ga cak ubiti)a  populaciju korisnih(Nitrosomonas,nitrobacter)bacterija znatno smanjiti ili unistiti.Kao sto vidis moze biti vise stete nego koristi.Uputrebu formalina opravdavam jedino u slucaju lecenja kratkotrajnim kupkama i lecenja u zasebnim -karantinskim akvarijumima .Naravno u tom slucaju treba se dobro informisati u kojim je slucajevima on sve delotvoran i koje parazite u kojoj dozi sve ubijaOvaj deo (MIslim na lecenje formalinom)cu za sada namerno preskociti.Cisto "Da ne bude vise ubica nego ptica" sto bi rekao Balasevic. I na kraju vezano za ovu temu :"ne mora sve sto je malo,crvoliko i nama nepoznato biti parazit riba."Velika vecina svih tih malih stvorenja koja puzu ,po vasim akvarijumima nisu paraziti riba.Malo vise paznje pposvetite higijeni i sve ce se srediti.Rogusovou konswtataciju o njima u potpunosti podrzavam.

Fauna
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.11.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 230
Poslato: 31.01.2004 u 00:16 | IP Prijavljen Citiraj Fauna

Mislim da bi prvo trebalo konstatovati o cemu se radi, da li je to parazit ili ne, sto ovde i jeste problem.

Ne bi bilo lose videti da li se taj ,da ga nazovemo "crv" lepi na ribe. Jer ipak se pojavilo uginuce,sto ne mora da znaci da je taj crv uzrocnik. Ja bih samo postavio pitanja. Da li to dolazi iz podloge?  Odakle je nabavljena podloga? I dali se prokuvavala podloga pre postavljanja u akvarijum?

Postoji mogucnost ako je podloga donesena iz nekog kanala ili ribnjaka da nije dobro dezinfikovana. A moze recimo da se sumnja na Lernaea- u. To je jedan veci kozni parazit koji dosta lici na crva i ima sisaljke na oba kraja uz pomoc njih se i krece po podlozi ,bilju , kamenu,... sve do zrtve. Inace lecenje riba mora biti i mehanicki , sto znaci da ribu hvatamo rukama i pincetom odstranjujemo parazita. Nakon cega moramo dezinfikovati to mesto sa nekim antiseptik sredstvom. Ipak treba napomenuti da Lernaea vrlo retko dospeva u akvarijume. Bilo je najvise slucajeva kod japanki gajenih u bazenima.

Napominjem da nisam siguran sta moze biti ali nije stetno upozoriti na sve opasne mogucnosti koje mogu da nas pogode. 

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Fauna's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Fauna Poseti Fauna's Homepage

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 31.01.2004 u 00:28 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Slazem se da prvo treba konstatovati o cemu se radi. Ali dok se to ne obezbedi nije zgoreg probati izmeniti vodu, i usisati sve sto se moze iz podloge, mada se tako crvi tesko skidaju. Naravno treba dezinfikovati podlogu, ako je moguce i ako se mora, ali ribe ne treba dezinfikovati po svaku cenu. I eto srece od svih miliona crva koji mogu da se nadju u nasim akvarijumima ove Jackyllove se lece gupikama.

U svakom slucaju lupa je korisna alatka nas akvarista.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
Poruka: 1014
Poslato: 31.01.2004 u 01:59 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Da se mi ovde ne bi igrali "corave bake "ako za to imas mogucnosti ,predlazem da ih slikas.Dobra slika ce zasigurno razresiti sve dileme.(potrudi se da bude dovoljno krupan plan)

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2