Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 80
Gostiju: 80
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4350
Najnoviji korisnik foruma: Pedja82
Najviše poseta: 111
Dana: 17.10.2020
Članova [0], Gostiju [111]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Bolesti riba Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 27.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 658
Pol: Muški
Poslato: 28.01.2003 u 04:04 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Pre mesec dana formirao sam novi akvarijum od 100l. U akvarijumu su 6 skalara ,par kolisa ,trihogastera i dva oklopna somcica kao cistaci. Temperatura vode 26 C. Prvo se pojavilo trulez peraja ,koji sam uspeo da suzbijem amoksicilinom od 500mg.,tri  tablete na 5 dana.Posle toga jedan skalar ima naduven stomak kao stomacna bolest,a  zatim posle 4 dana ugine trihogaster mladunac bez spoljnih efekata i na kraju skalar koji prethodno vece nije pokazivao bilo kakve znake neke bolesti izjutra je bio mrtav. Kod skalara se primecuju tacke ,ili zarezi na glavi.

Pocetnik sam ,hvala unapred

Aca Pirana
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Kragujevac
Poruka: 230
Poslato: 28.01.2003 u 07:48 | IP Prijavljen Citiraj Aca Pirana

Malo blize o filteru, filtraciji, pumpi,biljkama, i da li si ih stavio u svezu ili odstojalu vodu, momenat nabavke riba da li su bile na hladnom....????

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 28.01.2003 u 12:01 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Citiranje: Izvorno poslao 24081949 - 27 Januara 2003
   Pre mesec dana formirao sam novi akvarijum od 100l. U akvarijumu su 6 skalara ,par kolisa ,trihogastera i dva oklopna somcica kao cistaci.

Mislim da se odgovor krije u ove dve recenice. Sindrom novog akvarijuma - kako bi to ameri definisali. Koliko hranis ribe? Cime? Kakva je filtracija u akvarijumu?

Verovatno (sigurno) se akvarijum jos nije oformio. Korisnim bakterijma je potrebno neko vreme da se namnoze i pocnu da razlazu stetne produkte koji nastaju raspadenjem izmeta od riba i preostale hrane. Kao i svaki pocetnik verujem da nisi stedeo sa hranom i dozvolio da ti ribe gladuju, pa si ih posteno hranio. Pa jos kad dodju gosti - eto veselja. Salim se mada je stvarno to u pitanju.

Verujem da si ribice previse hranio i da se u akvarijumu stvorilo vise otpada nego sto filter moze za sada da preradi.

Amonijak je opasan i u najmanjim kolicinama on nastaje direknim raspadanjem izmeta i nepojedene hrane. Korisne bakterije ga preradjuju u manje toksicni ali i dalje jako opasne nitrite, a zatim druge bakterije ove nitrite pretvaraju u nitrate koji su relativno ne toksicni u akvarijumu. U filteru koji jos nije oformljen ima najvise amonijaka i nitrita, tek kasnije se stvaraju nitrati.

Obrati paznju na ponasanje ribica. Obicno se ribice nalaze na povrsini i pokusavaju da "udahnu vazduh". (Ribari za ovu pojavu kazu da "riba pusi".) Problem je taj sto se amonijak i nitriti vezuju u krvi umesto kiseonika i riba se bukvalno ugusi iako u vodi ima kiseonika (rasprsivaci i sl)

Moj savet za prvu pomoc: Promeni 50% vode u akvarijumu.

Pokusaj da voda bude iste temperature.

Ako koristis cesmovacu, ako mozes pre nego sto sipas vodu u akvarijum tretiraj je nekim sredsvom protim hloramina. NE HLORA. Jedna od velikih zabluda je da stajanjem i aeracijom vode mozes da se oslobodis hlora iz vode.

U nasoj vodi vec 30 godina nema hlora. Za dezinfekciju vode se koristi natrujum-hipohlorid NaOCl tj isto sredstvo koje se koristi za belenje vesa ("Varikina", "Sneznik")

Natrijum-hipohlorid se koristi jer ostaje mnogo duze prisutan u vodi. To je dobro za distributere vode ali ne i za akvariste. Kuvanjem vode isto nista ne dobijas pa i to batali. Samo ces u vodi dobiti jos i teske metale koji se restavraju sa povrsine posude u kojoj kuvas vodu.

Ako bas moras da sipas cesmovacu bez tretiranja, onda je samo pusti pod mlazom (ja koristim tus) da ispari bas onaj slobodan hlor i zatim je sipam u akavrijum. Doduse moje ribe (japanke) su vec navike na ovakav tretman i nisam primetio da im je ikad zasmetalo i ne znam da li to bas prijalo skalarima. Promeni recimo 30% vode pa sutra dan jos 30% i treci dan 30%. Kasnije kada se akvarijum stabilizuje menjaj svake nedelje 20-25% vode. Na taj nacin izbacujes nitrate iz vode.

Znaci: Promeni 30-50% vode u akvarijumu (Nikada ne menjaj svu vodu odjednom), smanji ishranu, napisi nam kakav filter imas i kako se ponasaju ribe pa da vidimo sta cemo dalje.

Ovo je moje misljenje ali ako neko misli drugacije neka napise posto ja nemam druge ideje.

Pozdrav i drago mi je sto si se prikljucio.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 28.01.2003 u 12:04 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Citiranje: Izvorno poslao 24081949 - 27 Januara 2003
Kod skalara se primecuju tacke ,ili zarezi na glavi.
Sad sam tek pbratio paznju i na ovo. Opisi malo kako izgledaju te tacke ili zarezi, boja, velicina...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.01.2003 u 20:53 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Kao prvo zeleo bih svima da se zahvalim na savetima i pomoci.
Pokusacu da odgovorim na pitanja koliko mi to moje znanje dozvoljava.
Akvarijum je opremljen unutrasnjim filterom na motorni pogon Q=500l na cas .Mada ga ja drzim na minimumu oko 200l na cas jer stvara veliku turbulenciju . Ovaj tip pumpe obezbedjuje vrlo slabu aeraciju. Nemam mogucnosti za spoljasnji filter.Ribe hranim listicima (obogacenim proteinima).Postoji mogucnost, posto imam troje dece ,da su ribe hranjene vise nego sto je normalno.Od biljaka imam ih 5 ne znam tacne nazive,ali po slikam lice na Caboma aqutica,Echinodorus Amazonicus,Cryptocoryna usteriana, i nesto sto lici na zito.Oziljcina glavama skalara izgledaju kao da su"zaseceni ziletom"ali su drap boje i nisu dosli do mesa. Velicine su 1-1,5 mm .Ribice su na stalnoj temperaturi 25-26C osim od radnje do akvarijuma sto je oko5 minuta.Ribice se ne zadrzvaju na povrsini osim kada se hrane.Plivaju gore dole i nema znakova bolesti osim gore opisanih. Ne verujem da je hlor u pitanju jer je prva ribica crkla posle nedelju dana od pustanja u akvarijum, a zatim se to dogadjalo jos tri puta u razmaku od tri cetiri dana.Unapred hvala na pomoci!!!!!

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.01.2003 u 21:02 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Zaboravio sam da Vam kazem da sam zamenio oko 25 % vode slicne temperature i to cu nastaviti svakodnevno

Llic
Član

Član

National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 19
Poslato: 29.01.2003 u 22:04 | IP Prijavljen Citiraj Llic

ja se slažem da je problem tzv."sindrom novog akvarija", a mogao bi se riješiti nešto brže samo ubacivanjem "startne" kulture bakterija (hagen cycle)...smanji hranjenje riba na minimum, jer višak hrane u kombinaciji sa velikim izmijenama vode samo pogoršava situaciju. Filtracija aktivnim ugljenom može privremeno pomoći.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Llic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Llic

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 29.01.2003 u 22:42 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Citiranje: Izvorno poslao Llic - 29 Januara 2003

ja se slažem da je problem tzv."sindrom novog akvarija", a mogao bi se riješiti nešto brže samo ubacivanjem "startne" kulture bakterija (hagen cycle)...

Slazem se ali je to kod nas (narocito u manjim mestima) jako tesko naci.

smanji hranjenje riba na minimum, jer višak hrane u kombinaciji sa velikim izmijenama vode samo pogoršava situaciju.

Smanjenje kolicine hrane obavezno ali problem je taj sto on jos uvek u akvarijumu ima puuuunoooo amonijaka koji filter ne moze da preradi i zbog toga mora da menja vodu da se ne bi desilo da izgubi jos koju ribu.

Filtracija aktivnim ugljenom može privremeno pomoći.

Slabo... Aktivni ugalj ne obsorbuje amonijak, nitrite i nitrate nego krupniji otpad. Doduse postoje granule koje apsorbuju amonijak ali onda nikad ne mozes da imas akvarium kod kog je uspostavljen ciklus kruzenja azota.

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 29.01.2003 u 23:05 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Citiranje: Izvorno poslao 24081949 - 29 Januara 2003

Kao prvo zeleo bih svima da se zahvalim na savetima i pomoci.
Pokusacu da odgovorim na pitanja koliko mi to moje znanje dozvoljava.
Akvarijum je opremljen unutrasnjim filterom na motorni pogon Q=500l na cas .Mada ga ja drzim na minimumu oko 200l na cas jer stvara veliku turbulenciju .

Problem je sto ti filteri imaju malu povrsinu na koju mogu da se kolonizuju bakterije.  

Ovaj tip pumpe obezbedjuje vrlo slabu aeraciju.

Moze da se napravi da vude i vazduh i takoradi i kao aerator, ali mozes da uzmes i neku najjeftiniiju vazdusnu pumpu.

Nemam mogucnosti za spoljasnji filter.

Po meni spoljasnji filteri rucne izrade su ZAKON. Veliki prostor za materija za filterciju, veliki protok, lako odrzavanje...

Ribe hranim listicima (obogacenim proteinima).Postoji mogucnost, posto imam troje dece ,da su ribe hranjene vise nego sto je normalno.

Stavi hranu pod kljuc. Ali ozbiljno mislim.

Jos uvek pamtim fudbalsku utakmicu Jugoslavija-Nemacka iz '97 Zamolio sam cimera da nahrani ribice dok sam kod devojke (Tada sam bio ubedjen da ribice moraju da jedu tri puta dnevno u tacno odredjeno vreme.) Kada sam se vratio kuci nasao sam u akvarijumu sadrzaj citave kutijice proteinske hrane.

*Sta je bilo?
-Nasi dali go!
*STA?!?!
-Nasi dali go! Ja taman da sipam ribicama hranu kad su nasi dali go. Okrenuo sam se i u okretu sipao celu kutijicu hrane!

Na svu srecu hrana nije jos pocela da se raspada pa sam uspeo da je usisam iz akvarjuma.

Od biljaka imam ih 5 ne znam tacne nazive,ali po slikam lice na Caboma aqutica,Echinodorus Amazonicus,Cryptocoryna usteriana, i nesto sto lici na zito.

Vallisneria Spiralis. Imas na Tropicinom sajtu dobro uradjenu bazu biljka. Cak mozes da je kompletnu skines (5 fajlova ukupno oko 2,7MB je baza i jos 3 fajla ukupno oko 7,6MB slike u vecoj rezoluciji) Adresa je www.tropica.dk ili www.tropica.com

Oziljcina glavama skalara izgledaju kao da su"zaseceni ziletom"ali su drap boje i nisu dosli do mesa. Velicine su 1-1,5 mm.

Posto nisam drzao ciklide i o tome sam samo citao, da li ovo moze da bude bolest rupe u glavi ("hole in head")?

Ne verujem da je hlor u pitanju jer je prva ribica crkla posle nedelju dana od pustanja u akvarijum, a zatim se to dogadjalo jos tri puta u razmaku od tri cetiri dana.

Nije hlor sigurno.

Llic
Član

Član

National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 19
Poslato: 30.01.2003 u 00:46 | IP Prijavljen Citiraj Llic

Citiranje: Izvorno poslao Cira - 29 Januara 2003
Citiranje: Izvorno poslao Llic - 29 Januara 2003

Filtracija aktivnim ugljenom može privremeno pomoći.

Slabo... Aktivni ugalj ne obsorbuje amonijak, nitrite i nitrate nego krupniji otpad. Doduse postoje granule koje apsorbuju amonijak ali onda nikad ne mozes da imas akvarium kod kog je uspostavljen ciklus kruzenja azota.

nisam niti mislio da aktivni ugalj koristi za uklanjanje amonijaka, već za zamućenje vode (cloudy water) do kojeg će vjerojatno nakon ovakvog stanja doći kod silnih izmjena vode (porast bakterijske mase)...ovo sa granulama (zeolit) mislim i ja, ali na to sam mislio isto sa stalnim izmjenama vode, tj ako će stalno mijenjati velike količine vode neće nikada doći do uspostavljenog kruženja azota???

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Llic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Llic

Aca Pirana
Zaslužni član

Zaslužni član

National Flag of Srbija Srbija, Kragujevac
Poruka: 230
Poslato: 30.01.2003 u 06:26 | IP Prijavljen Citiraj Aca Pirana

Zakiseljavanje nije na odmet jer se tako smanjuje svako beljenje vode u aqvarijumu, kuvanje treseta ili dodavanje panja!!!

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 30.01.2003 u 21:13 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Hvala na odgovorima!
Kao prvo promenio sam novih 25% vode ,ukupno za sada 50%.
Motorni filter u sebi ima aktivnog uglja , da li se posle ovog cirkusa on menja.Kod jednog skalara sam primetio nadutost stomaka ,koji normalno uzima hranu i pliva.Posto je pre desetak dana uginuo skalr sa slicnim simptomima ovo mi ukazuje da je ipak stomacna bolest u pitanju.Sindrom novog akvarijuma je meni nepoznat pojam ,ali smatram da hraneci ribice ,a proverio sam deca ih nisu dodatno hranila , potrosio sam kesicu od 10gr "Sera san" listica za mesec dana sto iznosi 0.15 gr po obroku. Ne verujem da je ovo moglo da izazove ovako trovanje,pogtovo sto su ribice crkavale u razmaku od tri cetiri dana. Da su otrovane to ne bi trajalo mesec dana.Ovo je samo moje pocetnicko misljenje.Sta sada da radim .Posto ne znam za pouzdani lek za stomacnu bolest ,mislim da odvojim ribice koje mi izgledaju zdrave,u posebnu posudu ,oko 30 litara ,takvu imam,a da postojeci akvarijum dezinfikujem.Da li se biljke unistavaju i kako se dezinfikuje pumpa ,grejac i ostalo.

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Poslato: 31.01.2003 u 00:44 | IP Prijavljen Citiraj Atos

1. Aktivni ugalj uklanja teze metale i hemijse supstance(fosfate, silicate) kao i ostatke medikamenata koje koristite, generalno ne moze da ukloni uzroke koje su doveli do bolesti riba.

2. Sigurno glavna razlog je neoformljeni akvarij, prevelik broj riba, previse hranjenje.

3.Upoterba antibiotika je vrlo rizicna u display akvariju, najverojatnije ces unistiti kolonija aerobnih i anaerobnih bakterija odgovorni za filtraciju.

Resenje: Nabavi manji akvarij 20-30 lit. koji ce ti sluziti kao "bolnica", to se zove "karantin tank".Nemoj koristiti antibiotike, najverojatnije to i nije bakterijska infekcija nego se radi o nekoj protozoanskoj t.e. parazitskoj infekciji. Koristi formalin ili metilensko plavo, u odnosu 2-3 kapi na 5 lit vode. Mozes i raditi kupanje u jako slanoj vodi oko 5 min, svi paraziti ce otpasti u jako slanoj vodi, pa onda u karantin tenk na 5-6 opservacije.

Ovo ti je jedini pavi pristup. Tretiranje bolesti u display akvariju je osudjeno na neuspjeh.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.01.2003
Poruka: 751
Poslato: 31.01.2003 u 08:01 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Tretiranje bolesti u display akvarijumu nije bas preporucljivo ali nije bas osudjeno na neuspeh. Ja sam primoran da moje diskuse lecim u zajednickom akvarijumu jer znam da bilo kakvo prebacivanje u karantinski akvarijum bi ih ubilo jer umeju strahovito da udaraju glavom u zid kad su u praznom akvarijumu! 

Znaci bitno je da lecenje u zajednickom akvarijumu  odradis bez aktivnog uglja u fliteru koji bi mogao da pokupi lek iz vode. Da posle tretmana krenes da menjas po veci deo vode iz akvarijuma i vratis aktivni ugalj u filter.
I sustinski moze da uspe.. Dok se ne formiraju kolonije bakterija u filteru za nitrite koje si recimo pobio lekom (ili kojih nije ni bilo zbog formiranja akvarijuma) preporucio bih ti da menjas recimo 10-20% vode svaki dan jer time osvezavas vodu i ne dozvoljavas da se stvori prevelika koncentracija amonijaka u vodi koja bi ti pobila ribe..

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2