Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 87
Gostiju: 86
Robota: 1
Članova: 0
Broj članova: 4350
Najnoviji korisnik foruma: Pedja82
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Sve sto jeste i niste znali o Ich Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1014
Pol: Muški
Poslato: 23.01.2004 u 05:57 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Kao sto sam navela u mom predhodnom izlaganju (od pre dva dana)sada cu se pozabaviti dijagnostikom i lecenjem Tropske forme.Naglasavam da se radi o mom licnom iskustvu jer je u dosadasnjoj literaturi(cak i stranoj) veoma malo,pisano na ovu temu.Evo kako sam ja dijagnostikovala i lecila tropsku formu ove bolesti na nekim vrstama poreklom iz uvoza.

Kako otprilike izgleda zarazena riba tropskom formom parazita.?Slika koju daje riba zarazena  ovom formom, tesno je vezana sa osobenostima biologije tropskog parazita.U svakoj pustuli kao sto sam vec ranije navela sazreva nekoliko pazrazita.Pustule ne rastu velike vec svaka od njih brzo puca oslobadjajuci veliki broj jedinki od kojih se mnoge ne rastaju sa domacinom vec svaka daje novu kvrzicu(cvoric,tackicu)Cesto se mogu primetiti cela gnezda sastavljena od veceg broja kvrzica razlicite velicine i starosti.U svakoj novoj pustuli paraziti se brzo dele i novi paraziti olobadjajuci se iz nje daju novu kvrzicu.Sve ovo se odvija izuzetno brzo.Za dan do dva riba je vec pokrivena kvrzicama razlicite velicine.Sto je temperatura visa ,kao sto je vec pomenuto ranije, paraziti se brze razvijeju .Tropskoj formi Jos jednom cu ponoviti pogoduje povisena temperatura. Povrsina tela ribe zahvacene ovom formom parazita za vrlo kratko  vreme biva vidno razorena i njihovo lecenje je jako kompleksno.Nekada su ostecenja do te mere velika da je ribe prosto nemoguce spasti.Ovolika ostecenja koze riba gotovo uvek uslovljavaju pojavu bakterija na svezimranicama ,a ukoliko se po tom pitanju nista ne preduzme neminovna je i pojava gljivica kao sto je recimo saprolegnija.Zbog svega ovoga ,navedenog ,tj zbog gotovo uvek sigurne pojave sekundarnih parazita  mnogi akvaristi grese prilikom postavljanja dijagnoze .Oni iz neznanja za ovakav zlocin nad  njihovim ribama cesto greskom optuze upravo parazite koji su zapravo samo sekundarna pojava.Napominjem zbog toga da pogresna dijagnoza za sobom povlaci  i pogresnu terapiju.Ili da budem slikovitija vase ribe obicno osudjuje na sigurnu smrt a vasu "doktorsku" vestinu na obavezan neuspeh.Kome je u ovakvim slucajevima teze :doktoru ili pacijentu procenite sami.Zato prilikom svakog dijagnostikovanja "OPREZ'Vasa greska vase ribe moze kostati glave,tj umesto da radite protiv parazita  vi se nesvesno stavljate na njegovu stranu.Pazljivo izvagajte sve cinjenice  pa onda donesite odluku o mogucem tretmanu.Sam tretman u ovakvim slucajevima kao sto je tropska forma ICK je dosta kompleksan(Borite se protiv parazite i njegovih sekundarnih pomagaca istovremeno)Na osnovu iskustva koje je proisteklo iz mnogo godina u druzenju sa tropskim ribama razvila sam sopstveni nacin lecenja koji je imao pozitivne rezultate cak i onda kada smo mislili da nade vise nema.

Lecenje:  

Octopus
Gost

Gost

Poslato: 23.01.2004 u 07:37 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

SAMO ZA ROGUSA           Hvala Roguse na podrsci.Tvoj smer razmisljanja me jako raduje ali se bojim da me opet neko ne optuzi za naucnu fantestiku ili jos jednu tesku nauku.Zato cu vrlo kratko  da ti odgovorim a onda se brzo vracam na zapoceto.Dakle sto se tvoje ideje tice .....Moguce je vrsiti imunizaciju riba u borbi protiv ICK.American Societi for Microbiology publikovala je jedan rad na ovu temu.Osvrnucu se na njega tebe radi ali vrlo kratko,jer ako je nas dijalog od pre neki dan (u vezi sa prirodnim bojnim materijama)okarakterisan kao visi kurs akvaristike ,dublji osvrt na gore pomenuto bi za nekoga verovatno bio ravan doktoratu iz Veterinarske imunologije  UKRATKO....Neka riba prezivljava invaziju ICH.parazita.Pocinje samim tim da produkuje specificna antitela i serum koji imobilise parazite in vitro.(sada shvatas zasto sam negde u gornjem pisaniju rekla da paraziti imaju manje sanse da ponovo napadnu ribu koja je bila zarazena pa ozdravila)Celularna povrsina proteinskog antigena pogadja antitelo,vrseci za nas  imobilizaciju antigena,GENIJAQLNO moras priznati.PS.Ne bi me iznenadila pojava vakcina protiv ick.(Naravno ovde kod nas bi to stvarno bila naucna fantastika)

Octopus
Gost

Gost

Poslato: 23.01.2004 u 19:54 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Vratimo se lecenju.Najvise uspeha u borbi sa tropskom formom parazita sam imala kada sam mu se suprotstavljala Furazolidonom i malahit zelenim.Furazolidon je ovde kod nas manje poznat akvaristima i ne samo njima(kad ga trazite u apoteci obicno vas gledaju belo)On se koristi u lecenju bakteriskih i gljivicnih infekcija kao i kod lecenja nekih endoparazita.Njegova primena je znacajna i na ribljim rfarmama.Obicno se dodaje u hranu (50-75 mg po kilogramu ribe) mada se moze primenjivati i u kupkama.(kontrola sekundarnih infekcija-bas kao u nasem slucaju)Sto se tice malahita on je na ovom forumu vise puta pominjan,U njegovoj primeni treba se drzati misljenja da njegova koncetracija u akvarijumu ne treba prelaziti 0,09 mg /l .Za haracinide i neke ribe bez krljusti savetuje se ne prelaziti koncetraciju od 0,o4 mg/l.U kiselim vodama ispod 6,8 duzina prisustva malahita je dosta kraca .ovo treba imati u vidu prilikom lecenja te kada boja nestane dodati ga ali da ne predje optimalnu konc.(u kucnim uslovima ovo je izuzetno tesko )Obzirom da uz ovo napred navedeno i organske materije u akvarijumu deaktiviraju malahitno zeleno vecina proizvodjaca lekova za ribe savetuje unosenje polovine doze leka drugog dana lecenja.Ukoliko sami pravite rastvor za lecenje OPREZ  malahit mora biti bez prisustva cinka.(cink free)Pri primeni Furazolidona u ovom slucaju ne ici sa koncetracijom vecom od o,4 g na 100 litara.Drugoga dana lecenja ja obicno izvrsim zamenu 1/3 vode u akvarijumu i dodam polovinu doze furazolidona i punu dozu malahita(ovo se odnosi na lecenje u opstem akvarijumu gde obicno organska materija inaktivise malahit)Ukoliko lecite u zasebnom akvarijumu nikako ne dodajte ovoliko malahita.Ponekad dodajem uz navedene supstance i malo soli u vodu (OPREZ videti moj clanak o soljenju vode)sto naravno zavisi od toga koje ribe lecim.So dodajem radi smanjenja osmotskog soka a ne da bi ubila parazite.Radi pojacavanja deistva malahita u vodu obicno dodajem i rastvor joda (Ima ga u apotekama) u kolicini od 4-5 kapi na 100 l.Radi suzbijanja bakteriskih infekcija koristim tetraciklin l g /100 l.(imajuci sve gore navedeno shvatate li zasto sam rekla da je lecenje tropske forme kompleksno)Lecenje obicno potraje i do nedelju dana,a u jako teskim slucajevim i duze.Ribe lecene na ovaj nacin nisu bile ni u jednom slucaju infektivne po druge (zdrave)ribe s kojima sam ih uvek posle lecenja  zdruzivala kako bih videla da li su u potpunosti izlecene.(Skriveno invaziono dejstvo ihtioftiriusa je jako kompleksna tema)Ciste mirovanja gotovo je nemoguce ubiti lekovitim sredstvima,bolest moze zato krenuti i posle mesc dana karantina.Jos nesto da ne zaboravim.Koristenjem furazolidona akvarijumska voda postaje primetno zuta.Ovo se moze odstraniti primenom aktivnog uglja u filtraciji koji se inace i koristi za uklanjanje lekovitih sredstava po zavrsenom lecenju.Za one koji to do sada nisu znali Napomena:PRI KORISTENJU BILO KOG LEKOVITOG SREDSTVA  AKTIVNI UGALJ UDALJITI IZ SISTEMA ZA FILTRACIJU.

Ovim bih zavrsila moj osvrt na lecenje tropske forme parazita .Vraticu se kasnije da obnovimo sta znamo o lecenju nase domace forme sa kojom se neuporedivo lakse izlazi na kraj.

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 23.01.2004 u 20:20 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Na ovom forumu postoji deo koji se zove "Tekstovi" i u njemu mozes da izlazes sve sto hoces do mile volje i tu niko nece da te prekida u izlaganju bez obzira sta pises. Ovi ostali delovi su za neku manje naucnu konverzaciju gde ljudi, sa realnim akvaristickim problemima, dodju i pitaju sta da rade i ocekuju jasan odgovor ili predlog od nekoga ko moze da da bilokakav odgovor.

Iz tog razloga je bila opaska a ne optuzba.
Optuzba je po definiciji nesto drugo i ja bi na primer mogao da te optuzim da bez ovlascenja kopiras knjigu Dieter Undergasser-a. Mislim da si svatila razliku. Ako imas dozvolu onda je moja optuzba bez osnove.
Ipak nema veze, samo nastavi i pokusaj da budes manje opterecena diskusijama na ovom forumu. Ovo je hobi koji uveseljava ljude a ne opterecuje ih.

Na vakcini se radi uveliko i pitanje je dana kada ce da se pojavi ako se i pojavi. Nazalost ti radovi nisu besplatni pa zato nisu ni dostupni siroj javnosti. Mnogo toga u vezi tih stvari moze da se nadje na http://www.ncbi.nlm.nih.gov/  pa ko je spreman da trazi i koga zanima.
Ima i drugih vrlo kvalitetnih izvora informacija te vrste. Koga to manje zanima moze da cita tvoje tekstove. Svakome po potrebi i po volji.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Peca
Gost

Gost
Poluautomatski menjač pelena

Član od: 10.10.2003
Poruka: 709
Poslato: 23.01.2004 u 20:31 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Ne vidim problem u tome što se koriste ili citiraju tekstovi stranih autora. Pa mora iz nečega da se uči. I nema svako mogućnosti da dođe do knjiga, pa nije loše da se pametni tekstovi nađu ovde. Slažem se da ne treba ići previše u nauku, već sve to približiti "običnom" akvaristi.

I još da vam kažem da mi je drago što sam ovde pronašao ljude koji vole malo ozbiljniji pristup našem hobiju. Treba što više čitati i to razmenjivati sa drugima. Kako teoriju, tako i praksu!

Puno pozdrava!

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 23.01.2004 u 21:25 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Bas tako Peco. Ovde svako kaze sta misli i to je to. Bacanje otrovnih strela je pomalo gadna stvar jer nikada neznas gde ce ta strela da odleti a i to je losa praksa. 

Vratimo se na akvaristiku jer radi toga smo ovde.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 28.01.2004 u 09:22 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Ajde Oktopus nemoj da pronalazis opravdanje da se ulenjis i da ne zavrsis temu, zato sto su neki nestrpljivi da cuju koji su tvoji izvori informacija. Literatura obicno dolazi na kraju, pa je ja tu i ocekujem.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Octopus
Gost

Gost

Poslato: 28.01.2004 u 14:30 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Dragi moj Roguse   i  sam znas da sam  ove nedelje u prilicnij guzvi i da je to zapravo jedini razlog sto zapoceto nije i zavrseno.Nema govora o lenjosti ili bilo cemu drugom.Sto se tice optuzbi gospodina sa Novog Zelanda  ti bar znas da su neosnovane .Posto se poznajemo, isto tako znas da pomenutu knjigu ne posedujem a sto je jos interesantnije uopste ne govorim Engleski jezik, na kome je predpostavljam pomenuti autor napisao.Moje reference su obicno vezane za Ruske autore jer taj jezik poznajem skoro kao maternji.No ja ovde nemam nameru da se pravdam ni pred kim . Iako nisam zavrsila sa temom  reference koje koristim pri pisanju ovog teksta  navescu sada.

(Posto je pisati ruski latinicom veoma ruzno navodicu direktan prevod originala)

N.F.Zolotnicki- "LJubitelji Akvarijuma"Moskva 1995

Prof.M.A Peskov "sobni Akvarijum"Moskovski univerzitet 1961

V.S Osetrov-"bolesti riba"Moskva 1991

L.I Griscenko -"Bolesti riba i osnove ribarstava"Moskva 2000

R .Bauer- "Bolesti Akvarijumskih riba"Moskva

Doktorat  Kandidata bioloskih nauka prof.Koviljeva ,Moskva 1981(najvise podataka citirano je bas odavde)Imajuci godinu u vidu  Sta mislis Roguse da nije Pomenuti (cek da vidim ime gore Ime)prepisivo odavde.?

Daklem ;.......Reference su jedno  a prepisivanje nesto sasvim drugo.          

Na kraju odlucujem da temu ostavim otvorenu.......Uputicu poziv svima koji imaju neka druga iskustva i saznanja  da me slobodno na ovom mestu dopune.Ja se na ovu temu ,Bar za sada necu vracati.Od mene je bilo dovoljno.

Ps nadam se da boban Nz nije imao lose namere.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Octopus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Octopus

Branko
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.11.2003
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Banja Luka
Poruka: 108
Poslato: 31.01.2004 u 20:26 | IP Prijavljen Citiraj Branko

Ja sam shvatio da ti boban sugerise da predjes dio sa tekstovima da te mi nebi prekidali nekim upadicama.

Ja bas imam jednu. Primjetio sam da povecana kolicina soli unistava biljke sto si ti i naglasila ali misim da i malahit zeleno ili bar preparat sapromax isto tako steti razvoju biljaka.

Aquapod
Član

Član

Član od: 21.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Ruma
Poruka: 17
Poslato: 31.01.2004 u 20:35 | IP Prijavljen Citiraj Aquapod

Dobra preventiva narocito u morskim akvarijumima je shrimp skunk cleaner shrimp-Lysmata amboinensis. Naraste oko 5 cm. Druzeljubiv je, zivi u grupicama i ima prirodni instinkt za ciscenje ich-a sa riba.Na jednom delu grebena osnuje "ordinaciju" gde ribe dolaze. Mogu i ostali svastojedi shrimp ali oni nemaju takve sposobnosti ciscenja.

Jancika
Urednik

Urednik

Član od: 18.02.2004
National Flag of Slovenia Slovenia, Osek
Poruka: 1081
Poslato: 05.04.2004 u 11:05 | IP Prijavljen Citiraj Jancika

Octopuse,samo napred,zavrsi ovu temu o bolesti belih tackica!Jako iscrpno,sa zadovoljstvom sam procitao ono sto je do sada napisano.I nemoj da obracas paznju na kritike,jer ovo do sada je svetski odradjeno.Pa i ako prevodis ili kopiras iz ove ili one knjige...koga to uopste briga?

Drugarski pozdrav!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Jancika's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Jancika Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Jancika

Danist
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 02.02.2004
National Flag of Germany Germany, Ludenscheid /SCG, Sr.Mitrovica
Poruka: 467
Poslato: 21.04.2004 u 02:08 | IP Prijavljen Citiraj Danist

Sta reci nego bravo Octopusu!!!!
Nemaju svi mogucnosti da procitaju neku stranu literaturu sto zbog jezika sto zbog nemogucnosti nabavke knjige.Zato u potpunosti podrzavam sve ljubitelje akvaristike koji su spremni
da pomognu sa savetima ,iskustvom ili prepisom iz neke knjige.

Octopus
Gost

Gost

Poslato: 21.04.2004 u 02:42 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Da ne bi opet diskutovali o referencama(Neke od njih su vec navedene) i prepisivanju ,jos jednom cu napomenuti.U ovom clanku se nalaze objedinjeni podaci iz bar dvadesetak kvalitetnih knjiga i vise naucnih radova ljudi clanova Ruske akademije nauka.(inace eminentnih akvarista)Neki od n jih su moji licni prijatelji.

U ovom clanku se nalazi i mojih 25 god bavljenja akvaristikom .Pomenuti clanak je moj licni pokusaj da spojim teoriju (sa kojom sam se sretao za sve to vreme) sa praksom, tj.mojom primenom iste u njoj, tokom svih tih godina.

Octopus
Gost

Gost

Poslato: 21.04.2004 u 02:53 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

E  da jedno sam zaboravio.Clanak su iz mojih rukopisa prekucale moja supruga i jedna moja radnica te je zato  pisan u zenskom rodu.Moja supruga je takodje ponekad iza imena octopus, uostalom pogledajte octopus profil i sve ce vam biti jasnije.

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.3164 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2