Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 54
Gostiju: 54
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4334
Najnoviji korisnik foruma: AnitaT
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Tekstovi
 Akvaristika » Tekstovi
Tema Naslov: Diskusi - jedan jednostavan recept Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Bjelos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 15.04.2005
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1076
Pol: Ženski
Poslato: 13.09.2007 u 23:29 | IP Prijavljen Citiraj Bjelos

Hvala Gorane sto si razbio mitove o diskusima. Meni su u startu mnogi napricali svasta i mislila sam da diskuse nikad necu ni drzati. Ali, procitah tvoj tekst, videh sopstvenim ocima da stvarno mogu da zive u nasoj "tvrdoj" vodi i sada sam ponosna vlasnica dva prelepa primerka.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bjelos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bjelos Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Bjelos

Neskebg
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 26.07.2007
Poruka: 408
Pol: Muški
Poslato: 14.09.2007 u 07:38 | IP Prijavljen Citiraj Neskebg

Gorane, daj ovakav jedan tekst i za SKALARE, i koje bi bile idealne dimenzije aq za Diskuse?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Neskebg's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Neskebg

GoranKbh
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 26.07.2006
National Flag of Denmark Denmark, København
Poruka: 436
Poslato: 14.09.2007 u 13:16 | IP Prijavljen Citiraj GoranKbh

Citiraj: Neskebg
Gorane Kbh, Ovaj tvoj tekst je jos jedan dobar razlog zbog kojeg cu u sledecem akvarijumu drzati samo diskuse, jer mi je to davnjasnja zelja.  Hvala ti.

NeskeBG, ako stavari radis sa minimum sistematike, neces se pokajati. Za mane je diskus ne samo njaljepsa slatkovodna riba nego i najzahvalnija za vrstu akv. kakvu ja voljim. Osim sto mozes imati lijepo ubiljen akv. sa njima mozes drzati hrpu lijepih i interesantnih riba, npr. patuljastih ciklida (koji su uvijek moj drugi izbor) muljase i sl. Diskusi su jatne ribe tako da je moguce (i pozeljno) imati vise primjeraka, a da se cijelo vrjeme na mlate. Vjerovatno si vidio u galeriji da je moj akv. preradjen i da trenutno nema diskusa ... Hocu da se akv. malo stabilizuje i racunam da dolaze oko Nove Godine.

E sad kad je ovo realizovano, vec imam planove za novu postavku. Nadam se da ce mo se u roku od 2 godine moci preseliti u veci stan u koje ce biti mjesta za 500L sa 4-6 divljih zelenih diskusa, dosta Apistograma, Cortdoras-a i sl.  O tom po tom ...

GoranKbh
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.09.2007 u 13:23 | IP Prijavljen Citiraj GoranKbh

Citiraj: Bjelos
Hvala Gorane sto si razbio mitove o diskusima. Meni su u startu mnogi napricali svasta i mislila sam da diskuse nikad necu ni drzati. Ali, procitah tvoj tekst, videh sopstvenim ocima da stvarno mogu da zive u nasoj "tvrdoj" vodi i sada sam ponosna vlasnica dva prelepa primerka.

Marina (izvini sto te oslovljavam po imenu, ali imam neke lijepe uspomene iz mladjih dana ...), drago mi je ako si imala koristi od ovog teksata, to mi je i bio cilj. Diskuse stvarno volim, i mislim da ih svako ko se malo potrudi moze drzati. Tvoje diskuse sam odavno vidio u galeriji, i siguran sam da zive kao bubreg u loju. Keep on running!

Neskebg
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.09.2007 u 13:29 | IP Prijavljen Citiraj Neskebg

Gorane, da ti posteno kazem diskusi su za mene "spansko selo"a i ja imam malo mesta u stanu, zato dok se ne  oslobodi malo prostora sve ostaje samo na pustim zeljama. 
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Neskebg's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Neskebg

GoranKbh
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.09.2007 u 13:41 | IP Prijavljen Citiraj GoranKbh

Citiraj: Neskebg
Gorane, daj ovakav jedan tekst i za SKALARE, i koje bi bile idealne dimenzije aq za Diskuse?

Mislim da sve sto vazi za diskuse moze da se prenese i za skalare, osim sto su skalari tolerantniji na oscilacije u kvalitetu vode, iako im kao i vecini drugih riba mnogo bolje prijaju stabilni uslovi. Temperatura za njih je 25-26C. Prije par dana sam u jednoj prodavnici vidio par najobicnijih "domacih" skalara koji su bili skoro 20cm visoki. Trgovac mi je rekao da ih je dobio od lika koji ih je drazao u 128l (ovde svi kupuju akv pa su standardne dimenzije 128=40*40*80). Jedino posebno sto je radio je, da je mjenjao 50% vode svaka dva dana, da je voda bila odstojala i zagrijana na 25C, i da je pri svakoj promjeni vode "usisavao" dno.

Sto se tice dimenzija za diskuse, zavisi od vrste akv. i filtracije. Ako je ukrasni sa biljem i podlogom, mislim da je 60L po odrasloj ribi minimum, kad budem radio na ukrasnom akv. sa divljim diskusima imace oko 100L po odrasloj ribi. Ako je akv. bez dekoracije i podloge, 40L je dovoljno za "domace" vrste. Naravno od viska ne boli glava

Neskebg
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.09.2007 u 13:50 | IP Prijavljen Citiraj Neskebg

Samo jedno znam,a to je da nece biti ispod 250 lit

Ljichijana
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 13.04.2007
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 810
Poslato: 14.09.2007 u 14:19 | IP Prijavljen Citiraj Ljichijana

Neske, samo napred!!!  Marinini diskusi su preslatki. Moj miljenik je Mrljavko!!!  Kad ih je kupila, pardon - dobila na poklon , taj malisa nije hteo da jede. Mrljavio je  i stariji brat ga je vodio u setnju! Ja mu dala ime... 

Neskebg
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.09.2007 u 14:24 | IP Prijavljen Citiraj Neskebg

Gorane, samo mi molim te jos reci koji ti je filter. Ja imam u jednom aq kanister filter i odusevljen sam prvo zbog filtracije a zatim i sto je potpuno besuman. Na koliko menjas vodu i koliko lit?

Neskebg
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.09.2007 u 14:30 | IP Prijavljen Citiraj Neskebg

Ljiljo, puno ti hvala na podrsci ali to nece biti u skorije vreme, ali imacu te na umu kada budem kupovao diskuse e onda ce mi trebati podrska.

Dacca
Član

Član

Član od: 20.03.2006
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 22
Poslato: 14.09.2007 u 14:48 | IP Prijavljen Citiraj Dacca

ljudi oslobodite se tih predrasuda oko poteskoce sa discusima.i ja sam jedvsa uzo da ih cuvam-ali jedva!sad necu prestati do kraja zivota verovatno!nisu teski samo malo zahtevni ali malo.i to da vole cistu vodu to stoji!tako da sa malo para mozetye ih cuvati.nisam ja toliko iskusan s njima da oprosipam pamet ovde ali ih imam oko godinu dana!zato samo napred!
pozdrav!

GoranKbh
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.09.2007 u 14:49 | IP Prijavljen Citiraj GoranKbh

Nedate vi meni mira … sjedim na poslu ali mi je mail-alert ukljucen pa mi javlja kad god neko nesto napise … a ja ne mogu da odolim da ne odgovorim …

Elem, zadnjih 15-tak godina koristim kanister i sa tim sa prezadovoljan. Trenutno imam Eheim Professionel 3 2078, ali uopste nije potrebno nesto toliko napucano. Bitno je da je dobar protok, i da ne pravi bas prejaku cirkulaciju.

Izuzetak je bio onaj prosli akv, gdje sam imao filter koji sam sam pravio i postavio iza one pozadine u mom akv. Funkcionisalo je jedan period OK, ali ga je bilo gotovo nemoguce oprati jer se nalazio cijelom duzinom akv. koji naravno skoro naslonjen na zid. To je bio i prvi razlog sto sam ga zamjenio. Mislim da sa osrednjim kanisterom ne mozes pogrjesiti.

Vodu sam prije nego sto sam dobio klince mjenjao kao manijak, bar 5 puta sedmicno, svaki put 50-75%. Od kad su klinci prvi prioritet, spalo je na dve promje sedmicno 25-30% i funkcionise bez ikakvih problema. Sad u akv. ima i dosta biljaka tako da i one pomazu pri preciscavanju vode. Ono sto je po menj najvaznije, to je da se ne pretjera sa hranom i da nema previse riba u akv. Tri mala obroka na dan za mlade ribe je dovoljno … odrasle je dosta hraniti jednom na dan.  

Neskebg
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.09.2007 u 16:07 | IP Prijavljen Citiraj Neskebg

Gorane, ja imam najmanji kanister Atman EF-1 i mali radi kao lud u aq od 153 lit. Visina vodenog stuba je negde oko 120 cm a za ovih mesec i jace dana jos nijednom nisam usisavao dno jer je krisalno cisto. Podloga je qwartz 03-08 mm i ista je kao i prvog dana, bela kao sneg. Mislim da ne treba da spominjem potpuno besiman rad kanistra. Normalno za veci aq sa diskusima dosao bi i veci kanister. Sto se mene licno tice nikada ne bih pravio spoljasnji filter. zao mi je sto ne mogu da postavim slike, nemam photoshop, anesto me mrzi da ga downloadujem.

Bjelos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 15.04.2005
Poruka: 1076
Poslato: 14.09.2007 u 19:07 | IP Prijavljen Citiraj Bjelos

A sta ce ti photoshop za postavljanje slika? Smanjis ih u obicnom paint-u.

Sad si gotov Gorane ! Svi ce poceti da drze diskuse i da traze savete od tebe.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bjelos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bjelos Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Bjelos

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2