Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 53
Gostiju: 52
Robota: 1
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Mrest
 Akvaristika » Ribe - Mrest
Tema Naslov: Mrest Diskusa: Foto reportaza by Dedix Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.06.2006
National Flag of Italy Italy, Milano
Poruka: 182
Pol: Muški
Poslato: 28.06.2006 u 23:55 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Evo me, posle pauze od par nedelja, porouzrokovane raznoraznim problemima sa sporetom(kompjuterom), pa da odgovorim na postove

Citiraj: Bozidar
Ma jasno je to oko sertifikata, obicna papircina, moze i falsifikovana, no te pitamo Dubravko i ja, jel to neko i u principu garantuje sto tamo napise?

No govori vise djes ti tamo, ete mene u decembru za Italiju ako Bog da, pa da posjetim tu cuvenu radionicu, a mozda i Dubravko dodje zajedno sa mnom, sta je to nama par sati hoda, sve moze da se ucini za dobre diskuse

A kako ovo oko zivog tubifeksa mozes sa izvjesnoscu da znas da nije iz voda dje zive ribe i zabe??! Prosli put kad sam prolazio slivom rijeke Po, sve zabokrecine okolo

Daj pisi vise o toj temi, evo cekam tako nesto po forumima vise dvije godine bice

Kada odgajivac diskova daje sertifikat, znaci da garantuje ono sto u dokumentu i pise. Besmisleno je govoriti o falsifikatima jer niko nece da se izblamira zbog takvih gluposti i da rizikuje ogromne investicije i dugogodisnji rad i trud, koji su vec po sebi vrlo rizicni. Ko ne moze da garantuje ono sto pise na sertifikatu, ima veoma kratak profesionalni vek-vrlo brzo mu presudi trziste.Isto tako, ko kupuje odredjeni kvalitet diskova, u glavnom i zna sta kupuje i kako da razlikuje dobar primerak od skarta (u protivnom su bacene pare) 

Jedini nacin da znas u kom stanju je tubifex, je da znas od koga ga pazaris i kako je tubifex pripremljen(ociscen-jasno je koliko je to vazno). U suprotnom, je bolje ne rizikovati. Ja ovde nikada nisam cuo da je neko gacao po obalama Poa i drugim zabokrecinama trazeci zivu hranu, jer je jasno koliko bi to bilo rizicno. Znam da se ovde tubifex gaji i vestacki, ali ne znam kako(jedna od  tajni koje se jos uvek ljubomorno kriju). Svaka radnja sa akvarijumima prodaje i zamrznuti tubifex, koji je predhodno dobro prociscen i tretiran UV lampama, sto vec po sebi daje poprilicne zdravstvene garancije. Ovaj tubifex (iako nije ziv) je veoma trazen od vlasnika reef akvarijuma (koji su u velikoj modi-pocinju ozbiljno da potiskuju slatkovodne.akvarijume )

U sekciji "ishrana" cu ukratko opisati  nacin kako da se proizvede (odgaja) 100% zdravstveno sigurna ziva hrana(na zalost nije tubifex).

Oko vidjanja nema problema, dogovoricemo se

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Dedix's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Dedix Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Dedix

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.06.2006 u 00:35 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Citiraj: Bozidar
E da za crvendace od Marlbora    

I napisi nam, otprilike za koliko dostignu tu velicinu od preko 20 cm, odnosno jel se i kod njih po jutru dan poznaje, pa ako je ko mali napredan, bice i kasnije, ili se mozda 'provali' sa hipofizom nekad i poslije prve godine zivota?
A mogo bi reci i koliko se ti godina bavis sa ovim ljepotanima, ma pricaj sta oces, vidim da imas odlicne rezultate

Za sve diskove vazi ista (prokleta) formula  :

izbor(kod kupovine)+roditelji+kvalitet vode+litri na raspolaganju+ishrana+malo srece+mnogo truda i paznje= tepsija

Osnovno pravilo kod kupovine diskusa je (osim zdravlja, ponasanja,apetita i td.) velicina oka ! Oko kod svih mladih diskusa mora da bude izuzetno malo po velicini u odnosu na telo, zato sto je to siguran znak da riba dobro raste i da nije zakrzljala. Preko 50% diskusa u prodaji su zakrzljali u rastu (patuljasti diskusi), tako da je veoma lako kupiti diskusa od godinu dana starosti i velicine 10-11cm. Takvi primerci tesko mogu da dostignu velicinu od preko13-14cm(ako smo srecne ruke). Veoma retko se desava da se diskus provali i pocne naglo da raste izmedju 9. i 12. meseca i to su iskljucivo zenke. Isto tako,su zenke one koje zavrse prerano sa rastom ako bace ikru-tu se moze nadoknaditi max. 1-2cm.

Koga zanima da li sopstveni diskus pripada ovoj kategoriji i uopste kakvog je kvaliteta, bez obzira na velicinu, moze da stavi sliku pa da svi, zajedno prokomentarisemo.  Tako bi smo svi mogli da naucimo nesto novo(ili da se podsetimo) a mozda i da pomognemo prijateljima sa foruma

Estetski je veoma vazno da diskus bude sto okrugliji (od malena), jer trouglasti diskusi odaju lose poreklo roditelja. Ako su zadovoljeni nabrojani uslovi diskovi mogu da dostignu i velicinu od preko 20cm  do 18. meseca starosti

Sto se tice "diskusmanije" imam diskove 15 godina a mrestim ih 10 godina (ne racunam mrest u zajednickim akvarijumima)

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Dedix's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Dedix Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Dedix

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 29.06.2006 u 00:47 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

Dubravko, imas veoma lepe primerke, svaka cast. Koliko mresnih parova imas i kako si se organizovao? Vidim da ti to ozbiljno radis, pa se pohvali.

P.S. MORAM DA POHVALIM MAJSTORA  CIRU I DA MU SE ZAHVALIM NA POMOCI

Bozidar
Član

Član

Član od: 06.11.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 66
Poslato: 29.06.2006 u 10:54 | IP Prijavljen Citiraj Bozidar

E Dedix, Dedix dje si bio kad je grmljelo

Ne kazem da nisam znao za sve ovo sto kazes manje vise, no sto su mi tudja iskustva postala licna zabluda, a kojim sam vjerovao vise nego provjerenim ljudima sa svojim znanjima iz literature, sa interneta. A najveci mi je problem zapravo bio jopet isto bahato iskustvo drugih, jer sad ozbiljno tvrditi moram, u Beogradu nisam sreo ozbiljnog odgajivaca diskusa, sigurno ne posvecenog, iako par njih se polovicno pridrzava svih parametara. Cast izuzecima za koje se nadam da postoje a za koje ne znam!

Mozda tek jednog akvaristu sam sreo u Beogradu ( on zna koji je i hvala mu, on me je i nagovorio RO da kupim za svakodnevnu upotrebu! ), a koji mi je rekao, moras non stop imati meku vodu za diskuse ( bar do 6 gh ), nasuprot, bukvalno svi su govorili meka voda im je potrebna samo za mrest, sigurno mogu u obicnoj cesmovaci. Mogu, mogu i ljudi na - 60 stepeni C ili u staklenoj tegli, ali to je sigurno ekstrem sto skart pravi. Govorili su mi a ja sluso da se ne pravim pametan jelte i sam zakljucujem na startu ( a startovo sam sa diskusima '98 ) i za zakrzljale da ce porasti, da zakrzljali roditelji ne moraju uopste uticati na potomstvo koje moze biti izvanredno, govorili su mi da je dovoljno samo govedje srce, govorili su mi...a ja sam bio mali, sijeda magarcina od 33 godine koliko sad imam, muuuu

Oprosti mi pape, oprosti mi Amazonski slive, sve mi oprosti, jer sam tudji zivot kusa!

A i sta sam mogo, kupovo sam male od pola godine ko fol da imaju samo 3 mjeseca, mijenjo vodu ko lud iz bojlera direktno ( oko 17 gh ) i sta sve ne, - SVE KAKO NE TREBA.

Prije par mjeseci htio sam sve bataliti, kad sam vidio da i neke sto sam u Austriji kupio ( a bas su bili i okrugli i malo oko tad imali i divni skroz ) nece porasti vise od 13 - 14 cm, a koje sam ja sigurno zeznuo, sa tvrdom vodom i jednolicnom hranom.

A najgora predrasuda je bivala od istih prodavaca, a sta fali ako ima 10 cm, ti ne volis ribe, i to je riba, sta bi ti htio?! Pa onda, - vidi kod mene da im ne smeta tvrda voda, vidi kako normalno raste, a ono tek par komada iz cijelog jata zakrzljalih porastu na 15 cm...

OK ima i moje lijenosti u svemu tome sto nisam sluso sebe ili bar vidio sta je iza brda, uporedio iskustva..." Ko je pao bio je sklon padu " by Branko Miljkovic, rijecju i zivotom dokaza.

Nista Dedix, ajde odvajaj polako neke male za mene, ili kod svojih prijatelja za decembar mjesec, jer sta mi vrijedi sad sto radim sve po propisu kad nemam kvalitetnu mladj. Sta mi vrijedi sto svaki dan vodu iz RO dajem i hranu, ma sve, kad - " sto Bog pogrbi vrijeme ne ispravi ".

Oprosti mi Amazonski slive, oprosti mi sto sam zasluzio da tudje zablude caruju mnome
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bozidar's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bozidar

Dedix
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 30.06.2006 u 03:08 | IP Prijavljen Citiraj Dedix

E, moj Bozidare  !

Nemoj da mislis da su samo tebi napricali gomilu gluposti i da ih neces vise ni od koga cuti . Svakodnevno ces cuti ili procitati gomilu gluposti (cesto i dobro srocenih), pogotovu o diskovima.

Mozda bi se mogao i razumeti manjak tacnih informacija kada bi se radilo o njihovom realnom nedostatku ili o naivnim greskama ("gluvi telefoni"-pogresno prepricavanje), ali se na zalost cesto radi o namernom pogresnom informisanju. To je onaj "idiotski i provincijski strah" da ce neko da im pokrade tajne, pa da im pokvari posao. Na svu srecu akvaristika ne zavisi od takvih likova! A kada izgube ozbiljnije musterije (koje na pr.kupe par diskusa i sl.) koje i potrose proporcionalno onome sto u akvarijumu imaju, onda im je djavo kriv. Trebalo bi da i oni probaju da prospartaju po I-netu, pa bi shvatili da se do tacnih informacija danas mnogo lakse dolazi, a i da ne kostaju apsolutno nista . Jedini nacin da se zadrze stare i privuku nove musterije je biti pravi profesionalac(koliko takvih poznajes?) koji na najbolji i tacan nacin uputi musteriju na to sto musteriju zanima ili bi moglo da je zanima. Pa ako je na pr. zanimaju diskusi, onda bi prodavac morao da musteriji ponudi maksimalan koguc kvalitet informacija, riba i robe, kako bi se musterija vratila(mozda i u drustvu prijatelja) i opet potrosila para. A svi oni koji gaje diskuse trose poprilicno, za svoje ljubimce (proporcionalno). A da ne govorimo o reef akvarijumima (da te zaboli glava i od pocetnih a i od tekucih troskova). Veruj mi da je gajenje diskova veoma skup i ekstremno rizican sport, pa je veoma tesko postati profi odgajivac. To znaci da ce vecina ljubitelja to i ostati, pa je sva odgovornost, za kvalitet onoga sto se u akvarijumima nalazi, onih koji se profesionalno bave uzgojom i prodajom.

Veruj mi da se sa ove strane grane (svapske direktive)ne preporucuje nista drugo nego kvalitetna voda za diskuse(i u velikim kolicinama). Od toga pocinju svi razgovori, pocevsi od obicnog gajenja, do mresta.

Izmedju ostalog, svaki diskus se velicinom prilagodjava i velicini akvarijuma- da bi dostigao vel. od 20cm mora da ima min. 100-120 l vode na raspolaganju (cuces a i procitaces gluposti u stilu "dovoljan im je manji akvarijum").

Za mrest je klasicna mera tzv. "kocka" 50 x 50 x 50cm, a u glavnom se koriste(ovde, kod mene)70 x 50 x 50cm. U tim akvarijumima diskovi ne zive, nego provedu onoliko vemena, koliko to mrest zahteva. Po obavljenom 3. mrestu se prebacuju u dugacke akvarijume od najmanje 600 l u kojima se lepo razbaskare i odmaraju od mresta, u drustvu drugih odraslih primeraka

Sto se tice tvojih diskova, stavi neku fotku, ako mozes, pa da vidimo u kakvom su stanju. Forumi i sluze kao pomoc i izvor informacija. Dovoljno je da svako od nas isprica svoje iskustvo i misljenje, pa ce se nesto i iskombinovati.

Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2832 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2