Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 73
Gostiju: 73
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Tanganyika ciklidi Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 6 1 2 3 4 5 6
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Peca
Gost

Gost
Poluautomatski menjač pelena

Član od: 10.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 709
Pol: Muški
Poslato: 28.03.2004 u 06:19 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Nema slatkovodne ribe (nažalost) koja može da se meri sa lepotom koralnih riba. Ali sa slažem Bojko da su zaista ciklidi najlepše i najinteligentnije slatkovodne ribe . I to je plus i za Malavi i Tanganjika ciklide. Doduše, raznolikost oblika i ponašanja su ipak na strani Tanganjike.

Alzo
Član

Član

Član od: 25.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 48
Poslato: 28.03.2004 u 06:20 | IP Prijavljen Citiraj Alzo

Citiraj: Peca

Malawijci imaju lepsu boju, to stoji, ali sa Tanganyikacima ide i bilje. 

??? Da li si siguran u to sa bojom?

Definitivno, mada u Tanganyiki ima fenomenalnih primeraka Furcifera, Ophtamotilapia i sl. ali se retko drze u akvarijumima jer mogu dosta da porastu i treba im dosta prostora za plivanje kako bi pokazali prave boje.  Tropheus-i imaju fenomenalne boje ali Malawijci po meni imaju lepse.  Crvena boja skoro da ne postoji u Tanganyiki, kao osnovna boja.

Click on image to open in new window

http://cichlidpress.pair.com/photos/cya-furcifer.jpg

http://www.malawicichlidhomepage.com/other/c-furcifer-kigoma1.jpg

(jos par vecih slika)

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Alzo's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Alzo Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Alzo Poseti Alzo's Homepage

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 28.03.2004 u 07:05 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Citiraj: Peca

Doduše, raznolikost oblika i ponašanja su ipak na strani Tanganjike.

Jeste Peca i to je sasvim tačno,jer ipak od svih troje jezera u Afričkom Velikom jarku,jezero Tanganyika jeste najstarije i u toj činjenici jeste tvoja tvrdnja istinita.

Lulu
Član

Član

Član od: 10.11.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 26
Pol: Ženski
Poslato: 29.03.2004 u 00:13 | IP Prijavljen Citiraj Lulu

Citiraj: Alzo

Znaci, komotno 15-tak Ciklida cak i u samo 100L, jer poznato je da guzva ubalazuje agresivnost (po ribi), uz dobru filtraciju i redovne promene vode i sve ce super da izgleda.

thanx! pitam jer najzad imam priliku da nabavim novi akvarijum pa da imam dva od oko 110l, u kojem slucaju bih ovaj drugi naselila tanganyika ciklidicama, ili da zamenim za jedan od oko 200, u kojem slucaju bi moji malawi morali u isti aquarium sa tanganyikancima. ovo mi resava nedoumicu: mislim da cu uzeti 2 !!!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 11.04.2004 u 07:34 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Malo smo zastali kod Tanganyika ciklida.Ali baš me je Bojan zamolio za pra kratkih reči o jednoj jako divnoj ribi,pa eto par reči.

Pa radi se o vrsti Cyatopharynx furcifer.Tu je ribu prvi opisao ihtiolog Boulenger 1898.Prvo nalazište ove vrste jeste bilo na ozemlju današnje Zambije,sasvim tačno Kinyamkolo.

Ta vrsta je jako lako prepoznatljiva po svojim dugim prednjim perajama.nailazi se na više tačka u jezeru Tanganyika,svugdje tamo gdje su idealni uslovi za nju.

Prirodna okolina jeste pijesak bogat sedimentom i skale,a nju se nadje u dubini od 1m do 20 metara.

Te vrste žive u grupama,koja izgleda otprilike ovako:ženke i mužjaki,koji nisu vodeči,žive na otvorenom dijelu jezera ali uvijek u blizini skala,dok dominantni mužjak patroliše po svome teritoriju uz bliski kontakt sa skalama

Mrest jeste jako zanimljiv.Mužjak izgradi veliki pješčani grad i on ,kad dodje vreme,sa svojim dugim perajama izmami ženku u taj pješčani grad gdje se izmrestita.Ženka je ustonoša.

U prirodi se hrani algama.

Akvarij mora za tu vrstu biti najmanje 400l,ipak je to vrsta koja voli plivati.No dekoracija sitni pijesak i kamenje,a hrana na bilnoj osnovici.

Eto toliko ukratko još link do te izuzetno lepe ribe:

http://cichlidpress.pair.com/photos/cya-furcifer.jpg

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 22.04.2004 u 22:41 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto,jel to sudbina.Prvi opisani ciklid ovdje ,na prvoj strani,jeste Tropheus duboisi maswa.I ja ih dobijam. Sad mogu da reknem malo više.Ja imam u stvari jednog mužjaka i troje ženki,što po nekim pravilima bude to jedna grupica.Sad jedan ciklid se već počeo,da se ofrabuje,dok su ostali još u kakakterističkim bojama za tu vrstu(crni sa belim tačkama).

To su jako aktivne ribe,stalno u pokretu.Privremeno su smjesteni u manji akvarij ali kat tad,če doči oni i do nekog večeg,gdje če biti samo oni.

Šta još da reknem,eto vodu mjerim svako jutro,hranim ih malo ali dvaputa  dnevno,svetlo je upaljeno 12 sati.Brižljivo jih posmatram prilikom hranjenja,da ne bi koji ništa jeo,jer ipak je to znak,da nešto ne valja.Kod mene Tropheusi svi jedu.I jeste,da su ciklidi pametni,to važi i za Tropheuse.Kad se ja približim akvariju,oni se postave uvijek na jedno te isto mjesto,gdje dobiju hranu.

Što se hrane tiče,hranim jih samo hranom na biljnoj osnovi i stvarno dadnem jim malo,baš toliko koliko oni pojedu recimo za minut ili manje

Inače,kad se akvarista počne družiti sa tropheusima,stvarno nekako ih zavoli,pa i ja sam takav,jednostavno tako su slatki i simpatični ,da akvarista prosto ne može,a da ih ne bi zavoljeo.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 26.04.2004 u 23:16 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Citiraj: Bojko

.Privremeno su smjesteni u manji akvarij ali kat tad,če doči oni i do nekog večeg,gdje če biti samo oni.

Ovako napisao pre par dana i rekao,neka oni tamo još nekoliko ,da budu.No stvari su se okrjenile nekim nepredvidljivim činom,pa sam to več morao da uradim.

Naime,kad sam se danas vratio sa posla,eto ti jurnjave u akvariju sa Tropheusima,i počela je akcija/naravno posle ručka/.Neke sam ciklide malawi preraspodjelio u veče akvarije,ali sam tamo morao,da premestim svu dekoraciju,da ne bi došlo da fatalnih posljedica.Onda sam taj akvarij spraznio,pa uradio dekoraciju,kakvu ti Tropheusi trebaju,što znači šljunak onaj fini i kamenje,ustvari jako slično ko za malawi ciklide iz grupe m'buna.I kad sem već bio kod toga posla,ja sam u akvarij stavio i nove lampe,nalio vode i ubacio Tropheuse.U početku bili su malo plašljivi,što je normalno,jer su ipak promijenili sredinu.Ma posle tog uvodnog ispitivanja terena,odmah su se bacili na alge,koje su obrasle kamenje i lepo mi sad plivaju,ko bubice.Ipak njih četri sad u 200l akvariju,valjda če jim to biti za neko vreme dosta.

Malo se i ta prića nadovezuje na veličinu akvarija,jer iako još maleni Tropheusi oni su se ipak osječali nekako nekomotno u prijašnem 100l akvariju i to opet samo govori u prid  činjenici,da treba gledati iz više uglova,kad su ciklidi u pitanju.

Ali sad mi blistaju....Tropheusi

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 28.05.2004 u 21:19 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Prodje jedan mjesec  druženjem sa Tropheusima.Otkako su preseljeni u 200 l akvarij,oni svakoga dana lepo napreduju,tako da ih milina posmatrati.

Pa eto Tropheus duboisi Maswa su najidelaniji tropheusi za početnika akvarista sa tim ciklidima,jer nisu toliko agresivni ko njihova brača Tropheus moorii.

No ja se o njima još posebno i brižljivo brinem,kako,bi oni postali ciklidi kojim bi se ja divio i ponosio.

Ja im tako svake nedelje promenim oko 50% vode,sad paremetre vode nit ne mjerim više,možda nedeljno NO2,ipak filtri sad rade punom snagom.

Svetlo imaju upaljenu 12 sati,sijalice su sada samo Hagen POWER GLO.Od dekoracije samo kamenje,več obilato razraslo algama,pa to Tropheusima služi kao dopunska hrna za veme posta ili izmedju hranjenjan.

kad smo več kofd hranjenja,ja ih hranim dvaputa dnevno,osim nedelje,u 7 ujutro i u 20 naveče.Hranim ih hranom biljnog porekla,u kojoj je dodata još spirulina.Tu hranu veoma brzo pojedu.No mogu i da kažem,da i jako lepo napreduju.

Dekoraciju sam im uradio slićnu ko za malawi m'bune,to jest kamenje ,pečinice,zakloni.

A kao zanimljivost,bele tačke izgubio je dosad samo jedan,a to bi trebao biti mužjak,a ostali trije ciklidi još imaju bele tačke.
Te bele tačke su unikatno obojenje kod vrste Tropheus duboisi maswa,u stvari nit jedan ciklid više nije tako lepo obojen.

Tropheus power !

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 11.06.2004 u 22:23 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

No ciklidi su zanimljive ribe,jedna jeste i ta,u nastavku opisana,vrsta.Malo me iznenadilo,da se ništa ne piše o toj vrsti,ipak ta je zanimljiva na svoj način.

Biče par reči o Cyprichromis leptosoma,neki je zovu i Tanganyika sardela.Taj je ciklid ustvari i sličan sardeli.

Prvi ju je opisao ihtiolog Boulenger  godine1898.Nalazi se po celome jezeru,pa zbog rasprostranjenosti ima i nekoliko variiteta:

• Blue Isanga
  • Karilani
  • Kigoma
  • Malasa
  • Neon Head

Prirodna okolina joj sačinjavaju skale,mada je njeno kretanje i 30 m prema otvorenom delu jezera.

U prirodi se hrani planktonom,a u dužinu izraste od 11-12 cm.

No najzanimljivije je toga ciklida imati u akvariju.Kao prvo uredjenje neka bude nalik onom u prirodi,sa tim,da treba imati u nekom uglu kamenje,a ostalo neka bude za plivanje.Ta ciklid voli da bude u jati,ustvari to je riba jate,pa treba,da vodimo brigu,da se i kod nas u akvariju nadje dovoljan broj.No idealna kombinacija jeste  od 10-15 primjerka,a da budu u toj grupi barem 3 mužjaci.

Zbog neke specifike kod mresta,akvarij bi trebalo da bude barem 50 cm.visok.Ti su cikllidi sredinski mrestaši.To znači,da ženka negdje u sredini akvarija ispusti jaje,u brzom plivanju ona ga uvati,a u tom trenu nadje se i mužjak koji oplodi jaja.Ti su ciklidi inače ustonoše.

To su neke mirne ribe,pa se dobro  slažu sa pužaricama ali ipak jeste najbolje,da su same.

Ustvari opet nešto zanimljivo,koje nam dolazi iz jezera Tanganyika.

Eto i slike:

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 12.06.2004 u 21:19 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Kako znadu biti tanganyika ciklidi zanimljivi i unikatni,eto ova vrsta jeste primjer,što u sebi krije i zanimljivost te unikatnost.Riječ če biti o vrsti :Limnotilapia dardennii.

Nju je prvi opisao ihtiolog Boulenger 1899 godine.a ime je dobila po slikarki M.Dardene.Ona je bila u ekspediciji,koja je i "otkrila "ovu vrstu.Pošto je bila zadužena za crteže,ona je tu ribu nacrtala ,a kasnije,se Boulengeru taj njen crtež tako dopao,da je u znak zahvalnosti toga ciklida imenovao po njoj.

Njegovo prirodno nalazište nailazi se u zapadnoj obali kod tačke Molira u Zairu.Ta se vrsta nailazi ili sama ili u nekoj povečoj grupi.Nailazi se do dubine 6,5 m,u mješovitoj zoni pijeskai skala a i neke vegetacije.Naime ta vrsta voli bilje,jer joj alge koje nastadu na Valisneriji služe kao bitna ishrana.

Dostiže dužinu od 15-25 cm.,mužjak jeste obojen od sive,plave,žute boje,a ženka jeste siva sa crnim prugama.mužjaka krase i lažne ikre,obično dve na analnoj peraji.

Akvarij pošto je to poveči ciklid,traži i malo veči akvarij,recimo 300l.Dekoracijamora biti sačinjena od kamenja ,te valisnerija,jer stvarno akvarij sa biljem jeste ono pravo za tu vrstu.

Grupa mora,da se sastoji od mužjaka i par ženki,jer je mužjak pomalo agresivniji na ostale mužjake.

Pošto ta genus pripada grupi trophein-a,njegov dobri sustanari su baš Tropheusi.

Od hrane voli biljnu hranu,gdje je poželjeno,da je dodata spirulina.

Sve u svemu,ta je ciklid po ponašanje,dekoraciji,mrestu i ishrani jako sličan susjedima iz jezera Malawi.

Eto još link za sliku: http://www.ciklidi.org/album_thumbnail.php?pic_id=324

Na sliki je ženka!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 29.06.2004 u 21:49 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto još jedna zanimljiva vrsta,koja i ne traži velik akvarij,ima zanimljivo ponašanje u akvariju,jako slična ne samo po imenu,čak i po izgledu Paunovima iz jezera Malawi.Pa u stvari već iz uvoda se vidi,da če to reč biti o iznimno lepom ciklidu ,koji potiče iz jezera Tanganyika.

Aulonocranus dewindti,da biče par reči o tom ciklidu.

Prvi ga opisao ihtiolog Boulenger več odavne 1899 godine,što znači samo jedno,da je to riba koja se više,manje zadržava u pličaku.I stvarno jeste nejeno prirodno okruženje pličak,gdje je zona skala i pijeska.A naidje se uvijek do dubine 5 metara.

Ipak,da se vratimo još malo imenu - dewindti -;De Windt je bio mladi geolog,koji je bio u ekspediciji koja je proučavala jezero Tanganyika,na nesreču taj je mladi naućnik se utopio,pa eto Boulenger,imenovši tog ciklida,dao mu tako i neku trajnu počast.

Ali od tužne priče,eto nas opet u prirodnom okruženju.Ta vrsta ima dosta sličnih znakova sa Malawi ciklidima.I kod te vrste ,eto ima dominantni gazda,koji nadzire ženke na svom teritoriju.

Akvarij:Pošto taj ciklid dostiže 15 cm mužja,a ženka nešto manje,njemu treba kavarij od 200l.Uredjenje tog akvarija mora biti jako slično ko uredjenje za aulonocare,a to znači fini pijesak te pokoje kamenje.Ta vrsta naime pravi za vrmeme mresta gnijezda,pa treba da bude izmedju kamenja barem 25 cm.dužine.U akvariju treba imati samo jednog mužjaka i grupu od 5 ili više ženki.Ta vrsta ,odnosno mužjak drugog mužjaka neče trpiti,pa če to biti borba na živo i mrtvo.

Kako su mužjaci lepo obojeni/vidi i sliku/,ženke su jednako obojene ,znači uniformirano u sivoj smedjoj boji.

Što se ishrane tiče,ta vrsta jeste več navikla na akvarijumsku hranu,mada pošto ona jede u prirodi životinjce male,koje se nadju u pijesku,poželjeno,je,da se joj povremeno dadne dafnija te sličnu hranu.

Ta je vrsta ustonoša,pa posle mresta majka nosi u ustima otprilike 21 dan i posle tog perioda ona pušta mlade iz ustiju.

No tu bih samo još napomenuo,da Tropheusi nisu dobri susjedi tom ciklidu,ustvari ona traži mirne ciklide,koji dolaze iz slićne zone,gdje se u prirodi i sama nailazi.

Eto i slike mužjaka:

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 01.07.2004 u 09:45 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Citiraj: Buca
varijanta Daffodil na slici dole

šteta što nema slike,a bila je nekad.

No opet mi to dodje kao neka istočnica.Prilikom ćitanja knjige o Tanganyika ciklidima vidim,da je varijanta Daffodil ustvari vrsta Neolamprologus olivaceous,jako slična vrsti N.brichardi,tako po prirodni okolini ,kao i po ponašanju i odogoju mladjih.Tu je vrstu opisao Brichard 1989.

Kao svaka stvar,i ta me počela zanimati,pa sam u traganju za nekim dopunskim informacijama naljeteo da je ta vrsta,što se navodila kao N.olivaceous ustvari samo sinonim za vrstu Neolamprologus pulcher,koja je bila opisana od strane ihtiologa Trewavas & Poll 1952 godine.

I sad jel vidite,kako je divno biti ciklidaš,nikad dosadno,svaki put neke nove informacije,koje prave akvaristiku zanimljivu.

A eto i slika:

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 01.07.2004 u 22:29 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Ne znam po koji put sam več prolistao knjigu o ciklidima iz jezera Tanganyika.Pa što više gledam stvarno divne slike,to se više ne mogu načuditi tim ribama.Stvarno te ribe prosto me mame,ne toliko zbog obojenosti,nego nekim oblicima tijela,peraja,nekim stilom,brizi za mladj.

Stvarno ciklidi ,da ih se samo poželjeti može,no kod nas u SLO jeste problem,da se skoro nikako ne dodje do njih.

Ali ima da se i nadju kod vas i to stvarno divni ciklidi.No koliko je kod nas teško doči do tih ciklida,eto jedan ciklidaš išao je po te ciklide baš u Paris.

Tako meni ostaje samo da gledam slike i opet gledam slike.

No ipak svaki ciklidaš koji oče imati Tanganyika ciklide,poželjeno,je da se upozna prije njih sa Malawi ciklidima.

Uh skoro zaboravih,ta me ljepota tih ciklida toliko ponijela,da sam skoro zaboravio napomenuti,da sam i ja vlasnik Tropheus duboisi,koje sam dobio baš iz BG.

Ali takav je život nas ciklidaša,toliko nas ciklidi obmane,da ih poneki put i sanjamo belim danom,jer noču se ipak spava.

Kako god da je ,hteo sam da reknem to,da su i Tanganyika ciklidi stvarno neki lepi ciklidi i kao takvi i jedan divan ukras svakog tako uredjenog akvarija.

Neka blista snaga ciklida!

RamOne
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 15.09.2003
National Flag of Switzerland Switzerland, Zug
Poruka: 594
Poslato: 02.07.2004 u 10:29 | IP Prijavljen Citiraj RamOne

Ziveo Bojko!

Ja sam afrikance drzao poslednjih par godina pred odlazak iz Beograda, mrestio sve i svasta, sad imam mali akvarijum od oko 40 litara sa gupikama i platikama, jednostavno sam morao nesto da imam pred sebe pa sam se vratio na pocetke od pre , uf... ima jedno 17-18 godina :)

Pravo da ti kazem u americi nisam naisao na radnju sa kvalitetnim izborom ciklida, ima ih ali mi se cini da su svi primerci nekako zakrzljali, a i iskreno izbor nije neki, cini mi se da je u Beogradu svojevremeno izbor bio daleko veci, o cenama bolje da ne pricam. Cikaski javni akvarijum ima fenomenalne akvarijume sa afrikancima , slao sam slike svojevremeno.

Hm, zasto ovo pisem, pa zbog recimo cena koje me zbunjuju recimo i ovde gde sam trenutno (Svajcarska), afrikanci su definitivno najskuplji, naravno posle diskusa (mojih omiljenih riba).

Ciklidi su definitivno ribe koje se razlikuju od mnogih drugih ribica koje se drze po akvarijumima, svet za sebe. Kad bih mogao sigurno bih ponovo napravio jedno 4 velika akvarijuma sa razlicitim biotopima, jedini mi je problem sto vise nemam dovoljno slobodnog vremena kao sto sam imao u Beogradu da se maksimalno posvetim akvaristici

Pozdrav

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi RamOne's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor RamOne Poseti RamOne's Homepage

Skok na forum Ukupno strana: 6 1 2 3 4 5 6

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2