Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 67
Gostiju: 67
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Tanganyika ciklidi Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 6 1 2 3 4 5 6
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 121
Pol: Muški
Poslato: 30.01.2004 u 20:19 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

Tears Teary   Eh kad biCry Baby i moja mama bila takvaSobbing

Doduse devojka mi gotivi ribice,ali zato keva nece ni da cuje za njih...Dok je cale neutralan

Click on image to open in new window

Manco
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.06.2003
National Flag of Srbija Srbija, Gornji Milanovac
Poruka: 165
Poslato: 30.01.2004 u 21:08 | IP Prijavljen Citiraj Manco

Pokusaj da je obavezes da hrani ribe nekoliko dana pa ti se moze desiti isto sto i meni! Moja je takodje bila izraziti protivnik riba a pogotovu velike kolicine vode u stanu ali nakon nekog vremena i jutarnjih hranjenja rekla mi je jedan dan da hoce da mi pomogne u finansiranju novog pod uslovom da joj dam stari!

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.12.2003
Poruka: 121
Poslato: 30.01.2004 u 23:09 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

...Probacu da je nateram da mi hrani ribice....

Hvala na savetu

Rave

Lulu
Član

Član

Član od: 10.11.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 26
Pol: Ženski
Poslato: 25.03.2004 u 21:01 | IP Prijavljen Citiraj Lulu

a jel postoji na forumu nesto o altolamprologusu calvusu?  ako ne postoji, sigurna sam da ima jos ljudi pored mene koje zanima...

Alzo
Član

Član

Član od: 25.12.2003
Poruka: 48
Poslato: 25.03.2004 u 22:43 | IP Prijavljen Citiraj Alzo

Altolamprologus calvus (grupa Lamprologini)

Rasprostranjeni su u juznom delu jezera Tanganyika i zive u kamenitim podrucijima na manjim dubinama od 1+ do 5m ili nesto vise, gde zive pojedinacno ili u parovima.

Ishrana: U prirodi se hrane larvama ili drugim manjim zivim organizmima ali manje ribe ili mladj je definitivno deo njihovog jelovnika. U stanju su da izduze tj. izbace vilicu kako bi mogli sto dublje da prodru izmedju stena ili pukotina kako bi ulovili plen a tome im dodatno pomaze i njihova izduzena i pljosnata figura. I pored toga, u akvarijumima kao i u prirodi, radije prihvataju manje komade hrane.

Fizicke karakteristike: pljosnat trup i velika glava sa strmim celom. "Calvus" (celav, latinski) je tako nazvan zato sto ima veoma mali broj krljusti na gornjem delu cela dok je donji deo bez istih pa je tako "celav" u odnosu na druge Lamplrologine.
Koloracija zavisi od podvrste ali zajednicke su im srebrno-bele tackice na bokovima i perajima. Rastu od 8 do 12cm i kod odraslih primeraka zenke su znatno manje a muzijaci su i robusniji. Kod mladjih primeraka jako je tesko razlikovati polove samo na osnovu fizickih karakteristika. Iskusniji akvaristi mogu izdvojiti muzijake iz grupe mladjih primeraka na osnovu ponasanja, rasta itd.

Drzanje & Mrest: Kao i svi africki Ciklidi mogu biti prilicno agresivni ali uglavnom prema pripadnicima svoje vrste i njima slicnih vrsta. Piroman je vec opisao njihove metode odbrane i pretezno su defanzivni i brane se tim izvijanjem. naravno, ako je napadac dosta veci onda ce jednostavno pobeci (kao zanka kalvus od nasrtaja veceg muzijaka). Kao i ostali Tanganyikanci nece dirati biljke a idealna podloga je pesak ili sljunak sitnije granulacije gde ce njihov 'talenat' za preuredjivanje sklonista doci do izrazaja jer ce nositi pesak u ustima i izbacivati ga cak 15-20cm dalje dok kopaju rupu ili prosiruju zaklon ispod stene ili kamena. Preporucuju se akvarijumi od najmanje 200L gde je moguce drzati i vise primeraka ali treba uzeti u obzir da ce dominantni muzijak cuvati teritorije i vece od 30-40cm2. parovi se mogu drzati i u manjim akvarijumima ali pozeljno je imati dosta zaklona za zenku koja ce konstantno biti na udaru partnera ukoliko nema vise drugih Ciklida da mu odvrate paznju.
Zenka polaze ikru (50-200 kom) u uskim pecinama ili skoljkama velikim taman toliko da samo ona, a ne i muzijak, moze da stane u njih ili da ih zatvori svojim telom. Nakon sto muzijak oplodi ikru proci ce 5-7 dana dok nesto nalik na mladunce ne krene da isplivava iz sklonista. Zenka brani skloniste od svih uljeza pa cak i od muzijaka dok on patrolira po svojoj teritoriji i tera ostalje uljeze. Kad mladunci proplivaju i napuste skloniste od tada su na svome i nemaju pouzdanu zastitu roditelja.

(izvor: Aqualex Tanganyika & sve po malo)

Naravno iskustva akvarista mogu biti razlicita a zavise od uredjenja akvarijuma i broja calvusa i ostalih riba koje dele akvarijumsko staniste. Posto sporo rastu i treba im vise od godinu dana da dostignu polnu zrelost (vise od dve da dostignu max. velicinu) prilicno su retki slucajevi mresta kod nas. Voleo bih da me isprave u vezi ovoga oko mresta i podele dragocena iskustva sa ostalim ljubiteljima calvusa.

Inace, meni se upravo mreste kompresicepsi RED, koji su jako mladi, ali zahvaljujuci dobrim zivotnim uslovima i dobroj hrani (Brine Shrimp flakes) desava se to sto se desava.  Na 'papiru' polno sazrevaju tek nakon godinu dana ali iskustva akvarista ponekad govore drugacije (moji su mladji od 8-9 meseci)

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Alzo's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Alzo Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Alzo Poseti Alzo's Homepage

Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 998
Poslato: 26.03.2004 u 00:57 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Alzo ubaci neku slichku kao i na ciklid.org shto si pokazao svoje calvuse, ccelavce

Pozdrav

Alzo
Član

Član

Poslato: 26.03.2004 u 01:09 | IP Prijavljen Citiraj Alzo

Evo slike mresta Compressiceps-a Red (ocajan je kvalitet i kolor zbog blica i loseg fotografa :))

Ostale nisu moje i necu ih ubacivati.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Alzo's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Alzo Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Alzo Poseti Alzo's Homepage

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 26.03.2004 u 04:50 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

To zavisi od više uslova za prijevremeni mrest,ja tako mislim :

• Voda,kvalitetna voda,te čista igra veliku ulogu u samo početku mresta,znade to svaki ciklidista,samo u čistoj vodi se Ciklidi mreste,i više se mi puta desilo,da su se mi ,u mom slućaju ,Malawi ciklidi,izmrestili samo par dana od unošenja u akvarij
  • Hrana,A.calvusi su piscivori i takvi hranu oni traže i u akvariju,znači jedna kvalitetna,po mogućnosti živa hrana jeste ono što opet tjera A.calvuse na mrijest.
  • Akvarij tu dvojbe nema adekvatna akvarij te uredjenje nalik onome u prirodi.
  • Par kako je Alzo več napisao A.calvus živi u paru,pa neki par koji se konta u svim pogledima,i to jeste jedan od činitelja uspešnog mrijesta.
  • Briga akvarista i to je jedna od najbitnijih činitelja,nema neke brige,te stalne kontrole i promjene vode,nema ni mresta.A i to znamo:Mrijest te kasnije mladunci su nagrada za jednog vestnog i brižljivog akvarista.

Lulu
Član

Član

Član od: 10.11.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 26
Pol: Ženski
Poslato: 28.03.2004 u 01:03 | IP Prijavljen Citiraj Lulu

a sa kojim drugim cilidama mogu da se drze a.calvusi?

jel mogu sa nekim iz malawia?

Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 998
Poslato: 28.03.2004 u 01:13 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Ja nisam pristalica meshanja africhkih biotopa.

Ali ako se to tebi dopada...

Znam da su ih ljudi drsali sa julidochromusima svih vrsta, sa lamprologusima, neolamprologusima, chak i sa frontozama ako je dovoljno velik akvarium.

To kad je tanganjika biotop u pitanju.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 28.03.2004 u 03:14 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

A. calvus jako se dobro slaže sa Neolamprologusima,Julidochromisima,Telmatochromisa  i Cyprichromisima.

I sam kemizam vode se razlikuje od vode jezera Malawi:

• temperatura 26 stupnjeva je najidealnija /Malawi 25.5-28 stupnjeva/
  • ph 8.8-9.3 /Malawi 7.5-8.5/
  • 14 dKH /Malawi 12-13 dKH/.

Tu je več jedna vidljiva i uočljiva razlika.

No kako je več Alzo napisao,ta je vrsta piscivor i traži sasvim drukčiju vrstu hrane od M'buna koje su pretežito alogojede.

A zna se,da sam ja za akvarij u kojem su ribe iz istog jezera,ipak ima u jezeru Malawi puno lepih riba.

Alzo
Član

Član

Poslato: 28.03.2004 u 04:52 | IP Prijavljen Citiraj Alzo

Jeste Bojko, parametri vode su razliciti ali to moze da smeta samo divljim ribama.  Generacije potekle iz akvarijuma su vec priviknute na drugacije uslove kao i parametre vode mada isti opet trebaju da budu slicni onim sa njihovog prirodnog stanovista.

Sto se mesanja vrsta tj. jezera tice tu se apsolutno slazem.  Opet, i vrste koje ja drzim u akvarijumima nisu 'prosle' jedne pored drugih u Tanganyiki jer ih deli par stotina kilometara vode.  Klasican primer je Tropheus Pemba (krajnji sever) i Tropheus Moorii kalambo (krajnji jug jezera dugackog preko 700km).

Calvusi i Compressicepsi idu dobro sa vrstama koje si vec nabrojao mada u praksi se mogu kombinovati sa Ciklidima slicnog rasta iz svih jezera i reka Afrike i donekle Azije i Amerike.  Ko voli nek izvoli...samo nek pripazi na rezim ishrane i velicinu akvarijuma jer su Ciklidi veoma teritorijalne ribe.

Moja preporuka za akvarijum od 110L je:

Par Calvusa (ili vise dok se isti ne formira), 2 para skoljkasa i 5-6 manjih Leptosoma (blue flash) koje se zadrzavaju u srednjem i gornjem delu akvarijuma i tom Mix-u dodati 3-4 Leleupija (zboj farbe ) i eto sasvim dobre kombinacije.  Malawijci imaju lepsu boju, to stoji, ali sa Tanganyikacima ide i bilje.  Stvar izbora. Kod velikih akvarijuma opcije su neogranicene.  Znaci, komotno 15-tak Ciklida cak i u samo 100L, jer poznato je da guzva ubalazuje agresivnost (po ribi), uz dobru filtraciju i redovne promene vode i sve ce super da izgleda.

Peca
Gost

Gost
Poluautomatski menjač pelena

Član od: 10.10.2003
Poruka: 709
Poslato: 28.03.2004 u 05:47 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Malawijci imaju lepsu boju, to stoji, ali sa Tanganyikacima ide i bilje. 

??? Da li si siguran u to sa bojom?

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 28.03.2004 u 06:06 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

To što je Alzo napisao o bojama,to jeste sasvim tačno.

Ipak ne kaže se džabe za Malawi ciklide,da su po ljepoti ravnopravni koralnim ribama i kao takvi važe za jedne izmedju najlepših slatkovodnih riba.

A pošto znamo,da su ciklidi i jako inteligentne ribe,imamo tu skupa i inteligencije te ljepote,što je opet jedan plus za Malawi ciklide i stvarno znadu ti ciklidi akvarista  razveseliti bojama,a ponekad intiligencijom čak iznenaditi.

E to su ukratko Malawi ciklidi

Skok na forum Ukupno strana: 6 1 2 3 4 5 6

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2