Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 71
Gostiju: 71
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Tanganyika ciklidi Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 6 1 2 3 4 5 6
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Pol: Muški
Poslato: 23.12.2003 u 06:51 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Zaboravio si i vrstu Tropheus duboisi .Pa ja imam drugara akvarista koji drži samo pužarice sa jezera tanganyika,a prije je imao i Cyprichromise,isto tako lepe ribe.

Tropheus pozdrav !

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 121
Poslato: 23.12.2003 u 07:26 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

Jos jedna lepa slika tropheusa,sada je u pitanju tropheus moori chaitika.Brlo skup,redak primerak.Sve u svemu jedna od onih koje bih hteo da nabavim.

Pozdrav svim ljubiteljima ciklida,a pogotovu tropheusa

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 24.12.2003 u 05:35 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

A ovo su tropheusi iz mog akvarijumaClick on image to open in new window

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 09.01.2004 u 04:59 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

pa kako smo je več pominjali,valja ,da se još koja reče.Rieč če biti o vrsti:Ophthalmotilapia ventralis

Click on image to open in new windowPrvi ju je opisao ihtiolog Boulenger 1898 godine.

Prirodno okolje joj turbulentno blizu obalesa baš i ne puno prerasta po skalama.Nailazi se u dubino od 3 pa do 9 metrov,a u dužinu če izrasti do 7,5 cm.U prirodi ona se hrani algama/aufwuchs/te fito i zooplanktonom.

Grupu uvijek predvodi vodječi mužjak,koji je razlićito obojen,pa je ta vrsta poznata po nekoj geografskoj obojenosti(Black,Yellow,Green,Blue) i pod takvim ih imenom i prodavaju.Ženke,mladunci i drugi mužjaki su sive boje i skupa tvoru jednu grupu,mada se slednji/mužjaki/ zadržavaju na repu takve grupe.

Od ostalih članova toga genusa O.ventralis razlikuje se po zubima,koje ima i dva i čak i u tri redova,a ti zubi mu raste cijeli život.

Za vrijeme mresta počne mužjak intenzivno se obojati i takav počne mamiti ženku.Mužjak se sav trese,trese mu se  cijelo tijelo.Kad je ženka spremna,poćne u več spremno gnijezdo ispuštati ikre.za to vrijeme sve to mužjak prosmatra sa daljine i brani ženku pred drugimi.Kad mužjak zapazi,da je ženka prestala ispuštati ikre,te ih počne kupiti nazad u usta,munjevito dolazi do ženke i počne da je mamai sa svojim dugim perajama načijem su kraju"narančaste loptice" slićne ikrama.Ženka dolazi,otvori usta,kao da če i te pokupiti,a sad mužjak ispusti sjemensku tekoćinu i tako oplodi ikre.To u prirodi može,da uradi i koji drugi mužjak,pa i nije ni tako retko,da imaju mladunci dva oćeva.Ženka je ustonoša i nosi ikre 21 dan.Kad dode njeno vreme ženka otide u plićak i tamo ispusti mlade,kojim prave društvo i drugi mladunci  drugih vrsta.A zanimljivo i to,da se ženka,za vreme nošenja jaj,baš malko hrani i tako ne izgubi dosta na težini.

Za tu vrstu bio bi idealan akvarij od 8.000l,jer toliki je prirodni teritorij ove vrste.No ta je vrsta zadovoljna u akvariju od 240 l.Preprućuje se staviti mlade O.ventralis u grupi od 8 komada,da se socializiru sa ostalim stanarima akvarija.a kad odrastu i počne se bojati,tada čemo u akvariju imati samo trio/jedan mužjak i dve ženke/.

Ta je vrsta izraziti herbivor,pa mora biti i takva hrna,ili vještačka ili prirodna/živa/.

A idealni stanari bi bili:

• Callochromis pleurospilus
  • Julidochromisi
  • i po koje pužarice.

A u akvariju malo kamenja te veliko prostora za plivanje,jer je ta vrsta vrsni plivač

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 12.01.2004 u 04:50 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

Paracyprichromis nigripinnis "Blue Neon"

ajde i ja neshto da napishem...

• trgovachko ime "blue neon"
  • muzjaci rastu do 10 cm,a zenke oko 7,5cm.Razlika je ochigledna,muzjaci su veci i imaju intezivnije boje(Plavicaste pruge po telu) i takodje veci rep
  • nastanjuju kamenita podrucja jezera tanganyika,prepuna pecina,skrivalishata,jer su oni jedni od plasljivijih ciklida
  • shto se tice kompanjona u akvarijumu,ne leze im agresivne ribe,vec neki skoljkashi ili "pescanim" ciklidima
  • U prirodi se mreste horizontalno na kamenu po uglom od 45 stepeni,shto naravno ne znaci da je takva sredina neophodna za uspeshan mrest.shto se tice ikre zenka nosi mali broj,deset,12 najvishe,Ali zato su mali kada izadju velicine oko 1cm

Licno iskustvo

Imam 11 komada nigripinisa i mogu vam reci da je to jedna prelepa riba.Hranim ih serinim flora listicima i tetra diskusom(radi lepse boje).

Po "knjizi" preporucuje se akvarijum minimum 1 metar duzine,ali ja znam da se ini mreste vrlo lako i u akvarijumu od 75l....

-trenutno su altolamprologusima compressiceps gold,ali nece tu i ostati dugo,u skorije vreme pravicu nove kvarijume tako da ce doci do premeshtanja u mojoj sobi shto se tiche tanganyika ciklida

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 12.01.2004 u 04:55 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

Umalo da zaboravim,evo vam i neke slikiceClick on image to open in new window

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 12.01.2004 u 05:00 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

i ako neko ozbiljno razmishlja da ih drzi mnogo bolje izgledaju kada je osvetlenje malo slabije(jer i u prirodi oni su vishe aktivni nocu neko danju),jer tada su im istaknutije fluoroscentne prugeClick on image to open in new window

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 12.01.2004 u 05:19 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Jako lijepo

ako mi dozvoliš samo još par reči,jeste,kako si ti več napisao,oni vole biti u grupi,a neke vrste,koju idu uza njih su:

• Xenotilapia sp
  • Grammatoria lemaiiri
  • Lestradea perspicax
  • Ectodus descampsi
  • Cardiopharynx scoutedeni

Ali kako več pomenuo,lepo si to opisao,pa se nadam,da češ još šta.

ggoran
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.10.2003
Poruka: 139
Poslato: 12.01.2004 u 19:26 | IP Prijavljen Citiraj ggoran

Joco da li su ovo tvoji akvarijumi?Da li imas neke veze sa Jocom_ZooHobby?

Zato sto mi svi ovi ciklidi mnogo lice na njegove,tj.hocu reci da i on obozava Tanganyika ciklide.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi ggoran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor ggoran

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.01.2004 u 07:34 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

.....Pa,sve svoje ribe sam nabavio kod njega.....

I redovan sam posetilac njegove radnje

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.01.2004 u 07:38 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

Pa recimo da su moji akvarijumi lepsi nego Jocini.....salim se

naravno on ima 50 puta vishe riba nego ja i kao shto sam vec rekao da nije njega ja se uopshte ne bih zanimao za ciklide....

Tako da ovom prilikom pozdravljam Jovana....I zelim mu da nabavi kvalitetni aktivni ugalj,uskoro,jer mi treba.......

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.01.2004 u 08:16 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

Neolamprologus brichardi

-takodje poznata kao "princeza burundi"

-raste do 10cm,muzjak je malkice veci od zenke...

-kao i svi neolamprologusi imaju opasne zubice

-shto se tice akvarijuma,nisu preterano zahtevni,mogu se lako drzati u akvarijumu od 120l,ali u njemu treba imati puno pecina u kojima se oni inace mreste,sto se tice pH 8.0 - 8.5 ,a temperatura bi trebalo da bude od 25-28 stepeni

-javlja se u varijantama

"Daffodil', "Kasegera", "Kiku"

zive u grupama,i poprilicno su agresivne ribice....

......licno iskustvo......

Ja sam ih drzao sa julidochromisima marlieri i mogu vam reci da su ih princeze poprilicno tabale.Posle sam tu ubacio neku botiu pa su je ubile....

Ali ima boga...njih je ubio iznenadni nestanak struje(uvece,tako da nisam primetio).....

Nabavio sam ih opet,ali sada ih drzim sa nekim malawi ciklidima,koji su poprilicno veliki,tako da princeze sada mirno plivaju i kopaju rupice ispod kamenja u akvarijumu

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.01.2004 u 08:24 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

Click on image to open in new windowevo i slikice,one isto kao i nigipinnisi imaju produzetke na repovima(veoma lep detalj)...Click on image to open in new window

Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 998
Poslato: 13.01.2004 u 08:50 | IP Prijavljen Citiraj Buca

varijanta Daffodil na slici dole

Click on image to open in new window

Skok na forum Ukupno strana: 6 1 2 3 4 5 6

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2305 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2