Član od: 31.10.2003 Slovenia Poruka: 2375 Pol: Muški
Poslato: 15.12.2003 u 02:15 | IP Prijavljen
Pa pošto se sad širi zanimanje i na Tanganyika ciklide,dobro jekadtad pokoju reč napisati i o njima,pa neka za tu svrhu služi ovaj oddeljak
Pa kao prva ,i nije prva ,jer se več puno napisalo o C.frontosu,ali prva ovdje neka bude vrsta Tropheus duboisi
Ihtiološki ju je obradio godine 1954 godine ihtiolog Marlier,pa joj nazvao po prvem otkritelju te vrste A.Dubois-u,a inače je u grupi Tropheini. Inače sama ta vrsta nađena je na malo krajeva,pa po mjestu nalazišta ona se i naziva,pa imamao tako :
Bemba
Karilani
kigoma
Maswa
Prirodna okolina sastavljaju skale,a nju čemo naći do dubine 3m.,a teritorij joj mjeri 15m.U toj zoni nailaze se i ostali Tropheusi/Moorii i Brichardi/.
Na tim skalama je prerast od zeleno smeđih algi,medju kojima se nalazi mikroorganizmi,pa su joj ti glavna ishrana (Auwfuch)
U dužinu mjeri 12 cm.a ženka ponešto manje.
Ta vrsta treba akvarij minimalno od 300l i to je vrsta koja nije za početnike
u akvariju dobro je,da je u povečoj grupi,gdje neka bude par mužjaka i dosta ženki,to je jedna varianta
A druga varianta,je ,da ih imate samo tri/jedan mužjak i dve ženki/,a društvo neka jim budevrste iz genusa :Petrochromis,Eretomodus,Tanganicodus i Spathodus,ostalo se ne baš zbog specifičke ishrane i ne preporučuje.
U akvariju napravimo uređenje slično kao za m'bune,znači dosta kamenja,skrovišta i prolaza.
Ženka če posle mresta imati u ustima od 7-20 mladih,koja jih izbaci otprilike nakon 4 nedelje.Mladi se počnu ofarbati tek,kad narastu na 5 cm.dužine.
To je vrsta unikatnih boja,pa pogledajte:
Karilani variite
Par T.duboisi Maswa
Tanganyika power !
__________________ Lepo je biti akvarista,a najlepše biti Malawijski akvarista
Član od: 15.09.2003 Switzerland, Zug Poruka: 594 Pol: Muški
Poslato: 17.12.2003 u 04:22 | IP Prijavljen
Ja sam afrikance drzao do pre jedno 8 meseci kada sam zbog puta morao da sve rascistim. Uglavnom medju dotadasnjim ciklidasima u Beogradu, (drzao sam afrikance oko 4 godine), vazi misljenje da ne treba mesati ribe iz Malavija, Tanganjike i Viktoria jezera. Mojim iskustvom ne slazem se sa tim, ali i te kako treba voditi racuna koje ribe idu sa kojim u akvarijum, cak iako dolaze iz istih jezera. Najvise sam se zadrzao i najvise su mi se svideli Demasoni, Ahli i kvalitetni primerci zebri. To sam i mrestio. E a sad pitanje broja ribica zavisi od mnogo stvari, naravno litraze akvarijuma, ali i uredjenosti, kolicini sklonista, kamenja i dekorativnog materijala, da li ima dovoljno mesta za plivanje...
Član od: 31.10.2003 Slovenia Poruka: 2375 Pol: Muški
Poslato: 17.12.2003 u 04:34 | IP Prijavljen
Dobronam došao.
Pa kako ti to spominješ,ti si držao u akvariju samo ciklide iz jezera Malawi:Pseudotropheus demasoni,Maylandia zebra i Sciaenochromis ahli,kako prva dva pritiču grupi M'buna,poslednji je iz grupe Haplochromisa.
Pa ono o litrazi i daljem tvojem tekstu ja se potpuno slažem sa tobom,jer stvarno treba dosta stvari obratiti,kad se uvodi Ciklide u akvarij,pa se nadam,da čemo to na sajtu,kat tad i valjano uraditi.
Pa mogu se miješati ciklidi iz jezera Malawi i Viktorija,pošto je karakteristika vode jako slična,a ciklidi sa jezera Tanganyika ne mešaju se sa nićim drugim Ciklidima,a i kod njih treba voditi brigu,da se stavi u akvarij vrste koje se slažu i koje u stvari i u prirodi žive u istoj ili identičkoj okolini.Ali opet najlepše i najbolje je imati ciklide razdvojene.
Pa nadi,da češ još iznjeti tvoja iskustva i podijeliti ih sa ostalim ciklid fanovima jedan Cklid pozdrav !
__________________ Lepo je biti akvarista,a najlepše biti Malawijski akvarista
Član od: 22.10.2003 Srbija, Beograd Poruka: 139 Pol: Muški
Poslato: 18.12.2003 u 16:00 | IP Prijavljen
Jedno pitanje:
kako uopste ciklidi znaju da je neka ribica iz njihovog prirodnog okruzenja ili nije,kada su sve nastale u akvarijumima.Tj.vec generacijama nisu ni videle Malawi ili Tanganyika jezero?
Član od: 15.09.2003 Switzerland, Zug Poruka: 594 Pol: Muški
Poslato: 18.12.2003 u 20:26 | IP Prijavljen
Citiraj: Bojko
Dobronam došao.
Pa kako ti to spominješ,ti si držao u akvariju samo ciklide iz jezera Malawi:Pseudotropheus demasoni,Maylandia zebra i Sciaenochromis ahli,kako prva dva pritièu grupi M'buna,poslednji je iz grupe Haplochromisa.
Hvala Bojko, spomenuo sam vrste koje su mi na kraju bile najdraze, a gomilu sam imao, veruj mi i da sam pozaboravljao sta je sve proslo kroz moje mrezice. Poslacu slike uskoro kad nadjem vremena. Nekako sam vremenom najagresivnije izbacio iz akvarijuma. Primerci iz Viktorija jezera su , eto nekako ispali iz uze konkurencije
Zakljucak Malawi je Malawi
Pozdrav svima , nadam se da cu vremenom biti malo cesci posetilac foruma, nisam stizao da se javim duze vreme. Pozdrav Ciri i starim prijateljima sa aquaria news konferencije.
Član od: 15.09.2003 Switzerland, Zug Poruka: 594 Pol: Muški
Poslato: 18.12.2003 u 20:28 | IP Prijavljen
Citiraj: ggoran
Moze li ukratko o Julidochromis merlieriu?
Koliko se secam za Julidochromis ribice bitno je da ima sto vise mesta za skrivanje i da u akvarijumu nema preterano agresivnih ribica. Hm, nista novo nisam rekao
Član od: 31.10.2003 Slovenia Poruka: 2375 Pol: Muški
Poslato: 19.12.2003 u 05:58 | IP Prijavljen
Citiraj: ggoran
Jedno pitanje:
kako uopste ciklidi znaju da je neka ribica iz njihovog prirodnog okruzenja ili nije,kada su sve nastale u akvarijumima.Tj.vec generacijama nisu ni videle Malawi ili Tanganyika jezero?
Pa znadu one,i da njih stavljaš skupa,nikad se ne mreste,odnosno mreste se samo sa odgovarajućom ženkom.Nisam ti ja biolog po zanimanju,ali to ti dođe,kao da imaju to u genima,mada bi to prirodoslovno izobraženi čitatelji ovoga sajta to bolje i strućnije napisali,a da kažem:to od vajkada tako.
__________________ Lepo je biti akvarista,a najlepše biti Malawijski akvarista
Član od: 31.10.2003 Slovenia Poruka: 2375 Pol: Muški
Poslato: 19.12.2003 u 06:21 | IP Prijavljen
Pa jako atraktivna vrsta,lako prepoznatljiva,zbog izgleda neki je zove i Marmorirani ciklid.
Da riječi če bito o vrsti Julidochromis marlieri
Prvi ju je ihtiološki opisao Poll 1956godine i u znak zahvalnosti nazvao ju je po G.Marlieri-ju,takodjer ihtiologu i direktoru I.R.S.A.C. inštituta ,koji je takodjer proučavao ciklide iz jezera Tanganyika.
Sama ova vrsta dio je grupe :Lamprologini.
U samome jezeru nailazi se medu dve tačke:Kigoma i Kalambo,a po mestu nalazišta imamo:
Kalambo
Makokola
Zambia
variite,pa sad ihtiologi kažu,da bih mogla biti variite iz Kalamba samostalna vrsta.
U prirodi joj okolina sastoji iz kamenja,koje je velik ko fudbalska lopta i namješteno po pijesku i ta vrsta stvarno živi u bliskom kontaktu sa tim kamenjem.Nađemo ju oko dubine 2 m.
Akvarij neka bude minimalno 200l i treba imati grupicu od 3 komada ili više ali uvijek više ženki.Ta je vrsta jako občutljiva na promjene vode,dekoracije,nihanja temperature,oduzimanja mladunca i tad postane mužjak jako agresivan i dosta se puta desilo u ovakvim situacijom,da je ubio ženku.
Uređenje u akvarijumu,mora vjerno prikazivati prirodnu okolinu,a to je pijesak,te kamneje,gdje treba,da napravimo skrovišta,spilje,prolaze.Jako joj su dobra družba sledeči rodovi,te njihove vrste:
Altolamprologus
Lamprologus
Lepidiolamprologus
Neolamprologus
Julidochromis
Chalinochromis
i još po koje
ali sa gore pomenutim,najbolje se slažu.
U prirodu ta se vrsta hrani sa:beskićmenjacima,larve insekta,malim puževima,alge,a u akvariju,može i suva i smrznuta hrna,a voli i koji komad žive hrane.
Mužjak če vam narasti do 13 sm,ženka malo manje i razlike medu polovima su na oko nevidljive,vjerovali ili ne razlika je samo među organima za razplod/nadam seda nisam puno pogrešio/. A da se uverite:gore je mužjak,a dole je ženka:
Za vreme mresta,par traži sakriveno mijesto u akvarijumu,gdje ženka u miru odloži oko 50 jaja,a mužjak ih u više navrata oplodi i tako oplodena jaja čuva i tata i mama
__________________ Lepo je biti akvarista,a najlepše biti Malawijski akvarista
Član od: 15.09.2003 Switzerland, Zug Poruka: 594 Pol: Muški
Poslato: 19.12.2003 u 18:55 | IP Prijavljen
Citiraj: Bojko
Eto Ramone,da ti malo Viktorije nabacim,jedna iznajlepših vrsta koja potiæe iz jezera Viktoria .Pundamilia nyererei
Šta kažeš?
Hehe vidis slicnog muzjaka sam i ja imao , koliko se secam bio je preagresivan, sve ribe su bile posakrivane, bio je to pravi terorista .
Koje su tvoje ribice iz galerije fotografija pod tvojim imenom, dosta ih ima. Ja sam jos ranije uploadovao fotke najdrazih ribica, koje nazalost vise nisu kod mene.
Član od: 22.12.2003 Srbija, Beograd Poruka: 121 Pol: Muški
Poslato: 23.12.2003 u 06:05 | IP Prijavljen
Nisam bas neki svetski poznavalac sto se tice tropheusa,ali za njih se zanimam vec proteklih godinu dana tako da imam neko znanje.Po meni oni su jedni od najlepsih,ali zato i najzahtevnijih ciklida(Sto se tice Afrikanaca).Razlikujemo vise vrsta a one su:annectens,brichardi,moori,black i spec(ovi poslednji su izdvojeni zato sto nijedan od njih nema slicnosti sa bilo kojom drugom vrstom).Ako niste znali,e pa oni zive u jezeru Tanganjika.Osnovna hrana su im alge(hrane se tako sto je danonocno pasu sa kamenja).Rastu od 14-16 cm,i ako imate uslova ne treba ih drzati u jatu manjem od 10 clanova....
Toliko za sada od mene,inace ja ovo nista ne bih znao da nije do mog mentora Jovana Curcica(Joca zoo-hobi) koji me je upoznao sa trofeusima i naravno ja sam ih odmah zavoleo......Ako je neko zainteresovan za ove prekrasne ribe neka pise.....tropheus kapampa
__________________ A ti kad se smoris....gledaj u ribice,zabavice te...
Vi ne možete slati nove teme Vi ne možete odgovarati na poruke Vi ne možete brisati svoje poruke Vi ne možete menjati svoje poruke Vi ne možete praviti nove ankete Vi ne možete glasati na anketama