Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 28
Gostiju: 28
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4341
Najnoviji korisnik foruma: Ljupco mk
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Malawi ciklidi-OCU I JA Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 6 1 2 3 4 5 6
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Ljubomir
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Sombor
Poruka: 191
Pol: Muški
Poslato: 13.12.2003 u 11:28 | IP Prijavljen Citiraj Ljubomir

Gledao sam slike Malawi ciklida i stvarno sam odusevljen kako izgledaju.Moj akvarijum je 120X60X60 a zadnja strana je od sige, sto bi jos uz malu dekoraciju dovelo do idealnog za ciklide.Interesuje me u kom odnosu i koje ciklide bi trebao da stavim.Naprimer [Cinotilapia Afra]3 kom.[Aulonocara ngara]4 kom.I koliko zenki na 1 muzijaka.

Za ove nazive ciklida nadam se da sam ih dobro prepisao.Da se ogradim ako sam lupijo nesto.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ljubomir's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ljubomir Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Ljubomir

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 13.12.2003 u 17:54 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa nisi jedini,koji ih oće.Stvarno ti je akvarij podosta velik /432 l/ i u njemu možeš imati otprilike 35 ciklida.Sad je na tebi da odlućiš:

• da bi imao M'bune onda jim napravi dekoraciju od kamenja,a pravi odnos ti neka bude 1 napram 5 ili više.Sad se opet postavlja pitanje,da li ti metneš u akvarij 7 razlićitih vrsta ili manje vrsta,recimo 4,pa da to imaš u jednoj dobroj grupi.To ti sad malo razmisli,ali kako god da budeš to uradio,nemoj da zaboraviš ,da u taj broj ukalkulišeše i jednu grupicu Peackock ciklida /pokoju vrstu Aulonocara/.A ti moraš ,da staviš u svoj akvarij više ili manje skoro sve M'bune.
  • A možeš imati u njemu samo vrste iz grupe Haplochromisa,te su vrste jako dobri plivaći,pa traže puno mjesta za plivanje,pa staviš u akvarij samo par kamenja,da udovoljiš kakvog mužjaka,da si nađe mjesto za mrest.Mada treba tu,da vodiš brigu,da Vrste iz Haplochromisa treba držati u večim grupama,kao M'bune/oko 10 kom,odnos 1prema 10/,pa bi tu imao samo 3 vrste.

I na kraju:dobro došao novi Ciklid fan/budući/

Ars
Član

Član

Član od: 07.12.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Split
Poruka: 50
Poslato: 13.12.2003 u 18:28 | IP Prijavljen Citiraj Ars

u njemu možeš imati otprilike 35 ciklida -

tu se ne bi baš složio.. čitam bojko tvoje postove i imam respekt prema tebi kao ciklidofilu , ali ako netko želi imat ciklide, mislim da je najbolje razmišljati malo dalje.. to su predivne ribe i kada narastu trebaju dosta prostora.. dosta su agresivni, ali to znaš..  napisao si da na jednog M ide dosta Ž.. točno..

mislim da su oni najbolji kada narastu.. tada imaju onu svoju pravu bit ciklida.. što onda?? svaka riba cca 20 cm.. njih 35 u taj tank? malo ipak puno.. jedino ako ne misli dati pola riba (i više) nakon što naratu, onda - OK.. ali to onda nije pravi fan ciklida.. ja u tanku imam samo 3 frontose.. i njima je super.. sada ču kupit još 1, i to je to.. imam 2 žderača algi.. i tank sasvim dovoljan..

moje mišljenje..

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ars's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ars Poseti Ars's Homepage

Ars
Član

Član

Poslato: 13.12.2003 u 18:40 | IP Prijavljen Citiraj Ars

još da nadodam -

računica: koliko litara / s dužinom ribe i dobiješ koliko ih možeš imat.. to je za "obične ribe", za ciklide treba po iskustvu gledat da bi se dobio pravi broj.. svaka vrsta ciklida je za sebe.. neki su veči i agresivni, neki manji i agresivniji, itd.. ima PUNO varijacija.. P. zebra - ciklid koji je užasno agresivan - 1 m na puno Ž.. i veliki tank.. po mom iskustvu, samo njegovu vrstu držat u 1 tanku... s njim se niti jedna vrsta neće (bar ne u potpunosti) slagat..

recimo da govorimo o 5 riba u jednom tanku.. za jedne treba (govorim bez veze litražu, samo da se shvati ) 200 litara, a za druge 400-500.. 

ne želim da me se krivo shvati da napadam ili omalovažavam nikoga, imam prema svakom ciklid fanu puno respekta , samo mislim da se na to treba obratiti pažnja.. ciklidi nisu - kupi, stavi u tank i gledaj.. ima s njima PUNO posla i održavanja..  ali se sve vrati duplo..

ja sam uvijek za onu teoriju - NEKA RIBE BUDU SRETNE.. IPAK NISU ONE TRAŽILE DA BUDU U AKVARIJU.. MI SMO IH UZELI IZ PRIRODE!!

pa kad smo ih već uzeli, neka bar imaju 99% iste uvjete kao u prirodi..

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ars's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ars Poseti Ars's Homepage

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 13.12.2003 u 21:31 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa dobro,da si iznjeo i svoje mišljenje,baš mi je drago

Ali moram,ja da to malo utvrdim.

Naime kad sam napisao onaj broj ja sam to uzeo u obazir,da je poprečna dužina ciklida negdje oko 13-15 santimetara.Za neki adekvatan broj ciklida u akvarijumu treba da se vodi brigao :

• dužini vrste
  • prilagodljivosti napram drugima vrstama
  • i ako su u pitanju M'bune treba jima napraviti dosta prolaza i špilja od kamenja.

Više smo puta oko broja pričali i na našom sajtu/akvazin/ ,pa oko broja baš nije bilo nesuglasica.

Ja sam taj broj izneo i iz nekih mojig uvida,ja naime držim u akvarijumu od 400 l otprilike oko 30 tak ciklida,koji su sad stari od 2 godine pa naviše i ta se mi grupa pokaziva kao fina.U početku,dok sam nabavljao ciklide ja sam ,šta god vidio,to i imao u akvarijumu,pa više zbog nepoznavanja njih to u prvih nekolika mjeseca gorko platio,jer su se zbog neslaganja mnogi ciklidi stukli,pa ja ostao bez njih,ali mi je želja doći njim do kraja ,svakoga dana bila žešća.

Dobra ti ta misao,da treba voditi brigu ,da iz maloga postaju veliki,slažem se sa tobom.Ali opet pogledaj Ad Konings ima sad u 1800 l akvarijumu oko stotinjak ili više Pseudotropheus demasoni-ja ,a to iznese 18 l vode na jednog.Eto,ako ovako gledaš opet si na poćetku puta.Ja stojim na tim,da treba odabrati Ciklide koji su i u prirodi skupa,te jim uraditi takvu dekoraciju,kakva im je u prirodi,pa tako taj dijelič prirode,mada mali imati kod sebe u stanu.A da dobro pogledaš ,pun akvarij šarolikih ciklida,šta ti ljudske oči mogu lepše da vide,nemam reći to opisati.

Agresivnost Ciklida,treba se vratiti prvo u prirodu,Ciklidi,kako znamo,tamo brane svoj teritorij,a brane ga iskljućivo zbog hrane,jer drugu vrstu Ciklida,koji se hrane istom hranom oteraju,a ostali,mogu mirno se hraniti na tom teritorijem,sa drugom hranom.Mnogi autori i preporučuju,da se akvarij sa Ciklidima "dobro napuni,jer jedna takva poveća grupa M'buna svodi agresiju na minimum,pa se ona pojavljuje samo za vreme mrestovanja i to kod nekih vrsta.

Dobra ti misao,imati samo jednu vrstu u akvariju,i ja već dugo razmišljam o tome,mada još nisam pronašao tu vrstu,pa kad bude vreme ,ću se i za to pobrinuti.Kod nas jedan Ciklid fan drži u akvarijuod 400 l samo vrstu Melanochromis johanni ,i to je za njega sve i čovjek prosto oduševljen.Da takvi smo Ciklidofili,kad zavolimo ove ribe njih volimo zauvijek,i svoje prosto vreme provodimo ,brinući se o njima.

Naravno.da se vrste koje idu u 400 l akvarij ne stavlje u akvarij od 200 l,jer tad ne bi mi dobili od ciklida ono što oćekujemo,a da ne prićam kako se osječa riba.

Pa nekako ne mogu,da ne kažem nešto o ribama,naime većina riba u tom slučaju Ciklida Nije uzeta iz prirode,nego je odgojena kod gojača i prirodno okolinu neče nikad ni vidjeti.Ali kad ja uzmem ribu iz pet shopa,iz onoga maloga akvarija,i metnem je u veći,meni je to doabar čin,jer znam da ču ribi nuditi hiljadu puta bolje uslove negoli ih je imala u dućanu,pa tako se nadam,da misle i ostali ciklid fanovi

Pa eto malo se razpričea,drago mi je ,da su se poćela krešati savjeti,jer sve to svodi do boljeg razumijevanja tih Ciklida,a i ja ponešto novo naućim,a znanja nije nikad dosta.

*EVE*
Član

Član

Član od: 21.02.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 85
Pol: Ženski
Poslato: 14.12.2003 u 02:37 | IP Prijavljen Citiraj *EVE*

Citiraj: Ars..

ja u tanku imam samo 3 frontose.. i njima je super.. sada èu kupit još 1, i to je to.. imam 2 žderaèa algi.. i tank sasvim dovoljan..

Pitanje je upuceno Arsu,

Interesuje me posto imas frontose, a zna se da one rastu pa i do 30 cm ako sam dobro upucena,pa me zanima da li tu duzinu mogu da dosegnu u akvarijumu(koliki akvarijum treba da bude) i ako ne,koju mogu?

Meni se cini da za ribu koja dosegne tu velicinu i tona vode je malo

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi *EVE*'s Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor *EVE*

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 14.12.2003 u 04:54 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa sad smo malo skrenuli sa puta,ali nema veze.

Eto*EVE*,mužjak C.frontose naraste i preko 33.cm,a ženka do 22 cm.O

Ovu vrstu treba imati u grupi od 5-6 komada,ali sa samo jednim mužjakom,mužjaki se međusobno ne trpe.Inaće za tu vrstu je akvarij 400 l minimalno ili 150cm.dužine.Da je veći to bolje.

Ova je vrsta isto tako ustonoša ko Malawi ciklidi,a ženka nosi poprećno u ustima 50-100 jaja,a posle 5 nedelja ona ih izbacuje iz usta.

inaće ta se vrsta naiđe po celome jezeru Tanganyika pa eto imamo:

• Burundi
  • Kasanga
  • Kigoma
  • Mpimbwe
  • Zambia
  • Zaire

variitete,a najlepša je baš,kao što sam već jednom napisao variite iz Zaira.

Ta je vrsta inaču u grupi Tropheini,a ihtiološki obrađena 1906 godine ,ihtiolog Boulenger.

U akvariju joj može ,da pravi društvo neke vrste iz skupine Neolamprologus i Lepidiolamprologus,ostalo se ne preporućuje.

Ta je vrsta izraziti piscivor,a o njeni ishrani dobro je več Ars napisao

A ,*EVE*,ti si stvarno Ciklid fanica No.1

Ars
Član

Član

Poslato: 14.12.2003 u 09:08 | IP Prijavljen Citiraj Ars

bijko -

a da ponovimo ovo s ishranom ciklida..

•  inače hranim ih s živom hranom.. kozice i mali gupy.. a tu i tamo im dam raznu kupovnu hranu za ciklide.. mesni štapići, biljne tablete, listići, sušeni račići (za kornjače).. ubacim i malo zelene salate, malo mrkve.. sve to vole i jedu kao ludi.. u 15 dana ne dobiju isto hranu dvaput.. to mi je dosta bitno, jer se ne razljene i boje su im puuuno bolje.. a inače hranu hvatam ili kupim jeftino.. gupy-e naručim iz jednog jezera blizu mene.. 70ak "domaćih" za 50 kn.. to im traje 2 mjeseca.. a kozice morske.. hvatam ih uz more (10 min. posla), a i inače ih kupim na tržnici (one male - 30kn/1kg) pa ih očistim i zamrznem..

ggoran
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.10.2003
Poruka: 139
Poslato: 14.12.2003 u 20:11 | IP Prijavljen Citiraj ggoran

rs,

da li gupije ubacujes zive u akvarijum sa frontosama?Ili na neki drugi nacin.Zae se tako ne prlja voda?Mislim kad je,komadaju?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi ggoran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor ggoran

ggoran
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.10.2003
Poruka: 139
Poslato: 14.12.2003 u 20:14 | IP Prijavljen Citiraj ggoran

Izvinjavam se zbog greske u pisanju, prethodna poruka je za ARS-a.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi ggoran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor ggoran

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 14.12.2003 u 20:50 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa eto,da ti ja odgovorim,gupike se ubacuje žive u akvarij,pa ih potom C.frontosa hvataju,to je dobro zbog njihove kondicije,a mogu i mrtvi,samo to nije tako zanimljivo za posmatranje.

Ja sam jedanput ubacio u akvarij jednog gupika i nije stigao 10 cm niže,več je bio pojeden.

I koliko mi to pričamo ,svi više manje ubacuju žive gupike za ishranu ribojedka od.piscivornih vrsta

Ars
Član

Član

Poslato: 15.12.2003 u 02:00 | IP Prijavljen Citiraj Ars

samo živu hranu.. mrtvu neće da jedu jer su se navikli na živu.. ako gupy umre, neće ga pojest, moram ga vadit van (jedino ako su stvarno gladne - a nikada nisu).. jedino kozice obožavaju i kad su iz zamrzivača.. a voda se ne prlja zbog toga što je ne komadaju nego usisaju cijelog gupy-a.. budu mali.. 1 cm do 2 cm dužine..

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 15.12.2003 u 02:26 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

E,to ti kao,da ih maziš,

Ljubomir
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.12.2003
National Flag of Srbija Srbija, Sombor
Poruka: 191
Poslato: 16.12.2003 u 06:12 | IP Prijavljen Citiraj Ljubomir

Bojko Kad govoris o odnosu onda mislis na 1-og muzijaka na 5 zenki, ili obrnuto?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ljubomir's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ljubomir Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Ljubomir

Skok na forum Ukupno strana: 6 1 2 3 4 5 6

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2383 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2