Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 54
Gostiju: 54
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4341
Najnoviji korisnik foruma: Ljupco mk
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Ribe kao swiss cheese ?!? Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Aca Pirana
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Kragujevac
Poruka: 230
Pol: Muški
Poslato: 23.01.2003 u 08:29 | IP Prijavljen Citiraj Aca Pirana

Iz uvoza su mi stigli pangazijusi, verovatno 5 klase odozdo na sebi su jos u vel.prodaji imali rupe kao sir?? do sada to nisam sreo zna li ko sta je jer nijedan lek kolege nije delovao pa ih je unistio?!?

Llic
Član

Član

National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 19
Poslato: 23.01.2003 u 18:09 | IP Prijavljen Citiraj Llic

Eh neznam točno na koje ribe misliš, ali bolest mi zvuči kao Hexamita (pogledaj na internetu eng. "Hole in the head"), to je česta bolest ciklida i guramija.

Parazitska infekcija zbog loše kvalitete vode. Često oboljevaju krupni ciklidi u malim akvarijima (oskari, diskusi...)

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Llic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Llic

Marko P
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 21.01.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 314
Poslato: 23.01.2003 u 18:20 | IP Prijavljen Citiraj Marko P

meni vishe "zvuchi" kao da su rupe po celom telu..? i to prave rupe? rane, shta li..

a pangasius ti je ona riba shto je neki zovu i ajkulica.. a u stvari je som..

Marko P
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 21.01.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 314
Poslato: 23.01.2003 u 20:56 | IP Prijavljen Citiraj Marko P

bio sam blizu :) sad pogledah za svaki sluchaj.. engleski naziv je Shark catfish :)) ili josh Irridescent Shark..

naraste u prirodi i do metar.. chini mi se da negde imam i slike takvih primeraka valjda sa neke pijace u indoneziji... :) a chini mi se i da sam davno chitao da je bilo tamoshnjih ribara koji su se uboli na njihovo ledjno peraje vadeci ih iz mrezhe.. i neprijatno se proveli.. ne secam se dal' je bilo i poginulih.. :)) uglavnom imaju verovatno neki blag otrovchic.. :) kao i dosta drugih somova..

spada u onu grupu riba koje nikad nisam drzhao.. mozhda kad sam bio mali.. :) mislim da se ne mreste u "zatochenishtvu"..? bar ne na neki prost nachin.. koliko mi se chini jedina im je prednost to shto doista pomalo liche na prave ajkule.. neko mi ih je preporuchivao kao za neki duzhi veci aq.. jer su brzi plivachi... ma jok..

a shto se tiche bolesti, ne znam.. slabo se bavim bolestima.. ne volim.. :) kazhesh imaju po sebi kratere? opishi malo blizhe, mozhda ce neko znati..
pa zashto si uzimao to ako si vec u veleprodaji video...
gledaj ti samo da to sve posle lepo dezinfikujesh.. :) nemoj da nam josh uvezete i neku novu bolest.. :) k'o da vec nemamo dovoljno briga.. :)
a ko je taj uvoznik?

pozdrav!

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 751
Poslato: 24.01.2003 u 00:33 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Probaj za Orvazilom .. Proizvodi Galenika.
ide 1 tableta na 25 litara vode.
Tretiras vodu 2 dana,
Posle prvog dana ponovis dozu. i posle drugog dana zamenis pola vode.
tad bi trebao da si pobio sve parazite .. pa sad cekaj da se rehabilituje koza.
To su ili "rupe u glavi" sto su gore ljudi naveli..
Ili prolazna infekcija koze.. Ima na mojim diskusima samo najvise u okolini glave.
I to traje vec mesecima tako..

Druga prica je da je to nedostatak kalcijuma i minerala u vodi.. tj. hrani.

A treca prica je da sipas antibiotik Amoksiklav..

To je moje iskustvo sa diskusima.. za Sharkije ne znam :))

Srecno!:)

Pozdrav
Marko

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

Aca Pirana
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 24.01.2003 u 18:35 | IP Prijavljen Citiraj Aca Pirana

Ne nije hexamita znam sta nose cihlidi na glavama, nisam uzimao te pangazijuse ali mi je Laza koji uvozi ribice ortak poodavno pa mi je preneo stase desava one su sa rupama po celom telu a sto je najgore uzimaju hranu i plivaju sa rupama kao da ih je neko na sito busio??? Nisam i ne zelim da to sretnem kod mene cak sam prestao na 1 mesec da uzimam ribe od njega iz bojazni da nije preneta pa kulira kod nekih drugih ribica, sto je jos vise cudno sa njima su silver sharkovi kojima nije nista ni posle 5 nedelja, dvoumim se da nije genetska bolest koju nose u sebi???

Llic
Član

Član

Poruka: 19
Poslato: 24.01.2003 u 23:47 | IP Prijavljen Citiraj Llic

Općenito sharkovi i slične su ribe sa tužnom sudbinom. Kupuju ih "ljubitelji životinja" i trpaju u akvarije od 50L. Iskorištavanje jeftine radne snage doprinosi izlovljavanju ove ribe i sličnih iz divljine. Stvarno tužno danas kada se velik broj riba uzgaja. btw Pangasius meni uopće ne izgleda kao ajkula. Riba naraste 1m! A što se tiče bolesti moguće da je i neka bolesti donešena iz prirode. Zamisli samo gdje je indonezija, pa ribe se šokiraju kad ih preneseš iz lokalne trgovine!!! Valjda ih vilama istovaraju :(

Nebih htio nikog vrijeđat, ali staviti jato ovakvih riba u 100L akvarij u najmanju ruku je pljuvanje po akvaristici.

Lic

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Llic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Llic

Aca Pirana
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 25.01.2003 u 02:05 | IP Prijavljen Citiraj Aca Pirana

Dok sam isao po Turskoj u jednom aqvarijumu od 200l sam video i uslikao primerke od 70-80cm mogu ti reci da su ogromni, mada su im usta i predeo glave bili od rana prouzrokovanih udarcima u zidovew aqvarijuma.Na svaki pokret prema njima voda se komesala i pljuskala naokolo, tako da su i posetioci zazirali od njih.

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 25.01.2003 u 03:34 | IP Prijavljen Citiraj Cira

To mi lici kao kada bi neko pokusao da gaji recimo terijera u kavezu za hrcke

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Aca Pirana
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 25.01.2003 u 05:46 | IP Prijavljen Citiraj Aca Pirana

Ako se nekada prosirimo skeniracu slike pa da vidis sta se radi sa gomilom ljubimaca i u kakvim se kadicama drze, do tada ce mo da prepricavamo

Healer/Ivan
Član

Član

Član od: 15.01.2003
Poruka: 72
Poslato: 25.01.2003 u 06:29 | IP Prijavljen Citiraj Healer/Ivan

http://free-zg.hinet.hr/ciklidi/akvarij/bolesti/bolesti_hexamita.shtml

Hexamita

Crijevna praživotinja koja napada unutrašnje organe. Prvo napada probavni trakt a zatim prelazi na bubrege i jetru. Riba se sakriva po kutovima akvarija, boja joj potamni, pliva unatraške i izlučuje bijeli sluzav izmet. Izmet je i prvi simptom hexamite još dok se riba ponaša normalno. Kod riba može doći do nemogućnosti držanja okomitog položaja jer dolazi do nakupljanja plina u crijevima.
Šteta nastala bolešću ne može se popraviti. Hexamitu može riba nositi dugo vremena bez nekih vidljivih znakova. Novi akvarij, nove ribe ili poremečaj kvalitete vode mogu iznenada oslabiti ribu i hexamita se počne razmnožavati. Kada počne razmnožavanje riba obično umire u roku od 3 dana.
Liječi se lijekovima koji sadrže metronidazol.
Hexamita je unutrašnji parazit i sa sigurnošću se može utvrditi tek kada se riba secira i pregleda mikroskopski.

ILI

Malene rupe u glavi iznad oka. Vremenom se njihov broj povečava i rupe postanu veće. Često napada ciklide - posebno južnomeričke, oskare i diskuse. Na kraju riba umire od neishranjenosti i infekcije.
Postoje razne teorije o uzroku bolesti a u nekim slučajevima povezuje se sa praživotinjom color=#800080hexamitom, ali to je pogrešno. Uzrok tome je što se te dvije bolesti često javljaju istovremeno. Glavni uzrok je nedostatak vitamina C i D, kalcija i fosfora i stres. Do nedostatka dolazi zbog loše prehrane, nemjenjanja vode ili prevelike upotrebe ugljena u filteru.
Potrebno je prvo provjeriti da je kvaliteta vode optimalna da bi se smanjio stres. Poželjno je maknuti ugljen iz filtera jer on odstranjuje hranjive tvari i davati ribama hranu obogaćenu vitaminima - posebno C vitamin, pojačati biljnu prehranu.
Ako se ribe hrane kravljim srcem (veći ciklidi) treba smanjiti tu vrstu prehrane.
Rupe u glavi se vrlo rijetko pojavljuju u akvarijima sa biljem, vjerovatno zbog toga što ribe dobiju hranjive sastojke grickajući biljke i alge koje sadrže vitamin C i ostalo.
<SCRIPT> function bolesti_rupe_start(){ var popurl="images/rupa_pocetni_stadij.jpg" winpops=window.open(popurl,'rupa',"width=585,height=453,screenX=0,screenY=0,top=0,left=0,") winpops.focus(); } IMG height=150 alt=početna faza... hspace=0 src= http://free-zg.hinet.hr/ciklidi/akvarij/bolesti/images/thumbs/tn_rupa_pocetni_stadij.jpg"> <SCRIPT> function bolesti_rupe_kraj(){ var popurl="images/rupa_kraj.jpg" winpops=window.open(popurl,'rupa',"width=585,height=453,screenX=0,screenY=0,top=0,left=0,") winpops.focus(); } IMG height=150 alt=...i kraj hspace=12 src= http://free-zg.hinet.hr/ciklidi/akvarij/bolesti/images/thumbs/tn_rupa_kraj.jpg">

http://free-zg.hinet.hr/ciklidi/akvarij/bolesti/bolesti_rupe.shtml

Aca Pirana
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 25.01.2003 u 06:49 | IP Prijavljen Citiraj Aca Pirana

I dalje tvrdim da nije hexamita jer je po celom telu i nema krstere od crvsa vec rupe kao na kackavalju!!!!

Healer/Ivan
Član

Član

Član od: 15.01.2003
Poruka: 72
Poslato: 25.01.2003 u 08:16 | IP Prijavljen Citiraj Healer/Ivan

Slažem se

Aca Pirana
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 25.01.2003 u 20:01 | IP Prijavljen Citiraj Aca Pirana

I u SERA vodicu nemaju objasnjenje za ovu bolest vec predlazu baktopur, costapur....ne znam ni sam sta da se kaze u vezi te bolesti???

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2