Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 65
Gostiju: 65
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: M’buna-Labeotropheus trewavasae Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Pol: Muški
Poslato: 20.11.2003 u 05:22 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Click on image to open in new window Click on image to open in new window Click on image to open in new window

Eto na slici je predstavljena jedna te ista vrsta,a možete ju pronači još u jedanaest razlićitih boja.Pa o kojoj je to vtsti reć?To je vrsta Labeotropheus trewavasae.Prvi ju je ihtiološki obradio ihtiolog Fryer 1956 godine.Nazvao ju je po največjoj ihtiologinji dr.Ethelwyn Trewavas-ovi.Ta je ihtiologinja proučavala naročito Ciklide više od 50 godina.U jeseni svog života je sa dr.Ecclesom uradila reviziju roda /genusa/Haplochromis iz koga su onda izašli novi rodovi.

Ta je vrsta,pored vrste Genyochromis mento,stanovnik duž čitavog dijela jezera malawi.Najlepši je na prvoj slici i dolazi sa tačke zvane Zimbawe rock.

Njegova okolina nailazi se 30 m.duboko,gdje ima dosta skala.Kako smo upoznali,da je mužjak zgodnih boja,i ženka ima neke specifične boje.Ona je ofarbana narančasto sa crnim flekama/OB-orange-blotch/

u akvarijumu neka bude ta vrsta u grupi;jedan mužjak,minimalno 4 ženke,a voli akvarijum 300 i kusur litara,gdje mu moramo simulirati prirodnu okolinu,sa dosta kamneja.

Za vreme mrestovanja 12-13 sm.dug mužjak jako je agresivan,pa voli takvo dugačke i kripne komšije za susjede u akvarijumu.Posle mrestovanja postaje jako smiren.

Treba mu nuditi hranu na biljnoj osnovi,sa dodatkom spirulina

Ova je vrsta jako zgodna i zanimljiva vrsta u akvarijumu,te je zbog svoje specifičke oblike tijela/dugo i suvonjavo/,te svojih usta /kao"morski Pas"/lako prepoznatljiva vrsta i ne mora se zamijeniti sa kakvom drugom vrstom.

Snaga ciklida !

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bojko's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bojko

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 08.12.2003 u 21:14 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto još jedna slika Labeotropheus trewavasae ;mužjak i ženka,kako se vuidi ženka je OB/Orange-blotch/varianta,ta je jako često.

A ta vrsta je iznimna još zbog nečega:U prirodi se ta vrsta hrani tako,da se gura prema toku i valovima i se tako hrani sa algama,zato i ima tako usta nadolje.

Click on image to open in new window

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 22.06.2004 u 20:52 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa kako se još niko nije "zagrijao" za ovu vrstu.Ma ta je vrsta jedna unikatna pojava ,pogledamo li ciklide iz jezera Malawi.Ustvari,kako je pogledamo,to mi liči kako na Ajkulicu,baš ima onako usta na dole,dugo i vitko tijelo,mislim stvarno kreacija zgodna.

Moram još ,da napomenem,da kod mene u akvariju,jako se dobro slaže otac sa sinom,pa uopšte nema nekih borbi.No obojenost ženke jeste nešto specialno.Ta se ženka nadje u narančastoj /više mi liči na boju kajsije/boji sa crnim flekama.

Ta je vrsta dosta rasprostranjena po akvarijih,baš eto zbog tog njezinog oblika.

No toj vrsti jeste jako slična vrsta Labeotropheus fuellborni,samo što je malo zdepasta /deblija/ a usta slično ko i ta.

Dakle tražite nešto uzbudljivo,možda i pomalo nesvakidašnje,da taj je ciklid pravi izbor,uz pretpostavku,da imate u akvariju Malawi ciklide. 

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.01.2004
National Flag of Brazil Brazil, São Paulo
Poruka: 868
Poslato: 23.06.2004 u 05:12 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Sto se ciklida tice, bar ovde, jako je tesko naci sta bas covek hoce da nadje. Brazil izvozi ribice ali ne uvozi bas preterano, tako da do afrikanaca doci, je bas onako, zeznuto. Ima ih, ali ne toliko raznovrsno. Evo na primer, Labidochromise koje sam kupio sam prvi put video za godinu ipo dana, pa sam ih odmah kupio...

Bas mora da se cunja i lunja, a slabo se vremena ima.

Sic hoc adfixum in obice legere potes, et liberaliter educatus et nimis propinquus ades.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Beli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Beli Poseti Beli's Homepage

Sn00py
Zaslužni član

Zaslužni član
Pomahnitala rotkvica

Član od: 07.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1524
Pol: Nije unešeno
Poslato: 23.06.2004 u 17:51 | IP Prijavljen Citiraj Sn00py

Ja sam malopre dosao iz radnje i doneo bas ovu ribu ali nije u kombinaciji boja na slikama, vec je skoro jednobojno ljubicasta!

Postavicu sliku veceras!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 23.06.2004 u 21:20 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa takvu su prodavali i kod nas pod imenom:Labeotropheus trewavasae sp.Rosa.A ta rosa znači tu ljubičastu boju.Kod nas su takvo bile obojene ženke, a mužjaci če biti,kad budu polno zreli crni.

No koliko sam ja gledao po literaturi jeste to neka linija,koja je nastala kod uzgajača.

Svejedno ipak je to zanimljiv ciklid.

Srle
Urednik

Urednik

Član od: 16.01.2003
National Flag of Canada Canada, Vancouver
Poruka: 748
Poslato: 24.06.2004 u 23:05 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Moj drugar je  dobio 20-tak mladunaca od nekog tipa. Koliko sam uspeo da provalim cini mi se da su Labeotropheus trewavasae, jer svi mladunci imaju ta cuvena usta nadole.

Ne znam koji je varijetet, ali su svi nekako braon boje sa prugama po sebi. Jos uvek su mlade ribe pa ne pokazuju pun kolorit, tako da nisam siguran koji je varijetet.

Imas li Bojko ideju koja je varijanta?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 24.06.2004 u 23:27 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa to je isto ko traženje igle u sjenu.naime,samo kod vrste L.trewavasae ima 12 -tak različica,a u mladosti svi su jednaki,svi su slični majki.A možda,ako se osvrnem samo na ta čuvena usta nadole,pripadaju i "bratiću"Labeotropheus fuellborni,a i ta vrsta opet se pojavlja u minimalno 8 varijanti,tako,da dok ne budu ti ciklidi polno zrijeli,ne mogu ti ništa pomoči.

A i to jeste snaga ciklida

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 18.12.2004 u 23:02 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Nešto sam studirao,o tim ciklidima,pa sam naletio opet na ta usta.Mogu reči,da takva usta nema više nijedan ciklid,naravno to ne važi za "bratiča" L.fuelleborni.

Ustvari misterija tih usta nije još razjašnjena ali teorija jeste,da ta usta  imaju jako značajnu funkciji,kod ishrane tih ciklida.

A kako?

Prvo treba pogledati prirodno stanište,vidi se da ti ciklidi žive u priobalnoj zoni gdje je jako strujanje vode,Ta se ciklid tako hrani,da ide prema struji,svojim nosom reže valove,a sa tim ustima,kupi alge.A  to ga opet pravi najunikatnijim ciklidom.

Stvarno jeste zanimljiv,koloritetan ciklid

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2305 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2