Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 53
Gostiju: 53
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4333
Najnoviji korisnik foruma: Bobilak
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Peacock ciklid Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Pol: Muški
Poslato: 15.11.2003 u 06:41 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa kad smo rekli po koju za ciklide iz grupe Haplochromisa,ču sad izdvojiti jedan rod,koja sa svojom ljepotom nadmašuje sve.Zbog toga ona se i naziva "Paun/Peacock;eng./ciklid-To su inače ribe koje žive po celom jezeru Malawi ,pretežito u zoni između skala i pijeska.To su ribe veličine od 10-20 sm.Dele se u dvije grupe,grupa koje se nailazi u peščanoj zoni i grupa koja se nailazi u kamneoj zoni jezera Malawi.U prirodi se inače hrane plaktonom i beskičmenajca.A možete jih nači u svim mogučim bojama,tako,da je tu izbor stvarno velik,a ima takođe dosta hibrida i albino vrsta ,baš zbog tražnje sa strani kupaca.

Ta je rod,sastavljen iz više vrsta,jako miroljubiva riba,i u akvarijumu joj treba baš takvo društvo.Tu bi izdvojio:Labidochromis caeruleus,Iodotropheus sprengerae,Pseudotropheus sp.Acei....I pošto to nije velika vrsta po veličini,slobodno jo možete staviti i u koji manjei akvarijum.Kako več napomenuto,mužjaki su jako lijepih i različitih boja,a to za ženke ne valja,jer su one u tom rodu Aulonocara,skoro sve smeđe.Baš zbog te jednobraznosti ženke,pravo,je ,da imate u akvarijumu,samo jednu vrstu iz tog roda,jer bi moglo u suprotnome da dođe do križanja vrste.

Uređenje samog akvarijuma jako je slićno kao ca M'buna ciklide,znači fini pijesak i po koje skrovište iz kamenja.Ženka posle mresta /spawn-eng.;kako je to pravilno srpski?/nosi u ustima 21 dana otprilike od 20-40 mladunca,što broj opet zavisi od vrste.

U akvarijumu možete jih slobodno hraniti sa akvarijskom hranom na biljnoj osnovi,a dobro je,da se,kad je to prilika,ubaci i koju živu hranu.

Na sliki če biti vrsta Aulonocara Iwanda,nešto za one koje vole plavo.Click on image to open in new window

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bojko's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bojko

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 15.11.2003 u 06:45 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Click on image to open in new windowEto još jedan par u prirodnom okolju.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bojko's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bojko

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 15.11.2003 u 19:02 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Click on image to open in new windowTo je vrsta ,koja zbog svoje iznimne ljepote zaslužuje,da bude baš u svakom Malawi akvarijumu.

Prvi ju je ihtiološko obradio godine 1974/Johnson/ kao Trematocranus jacobfreibergi,tek nakon 1987 ihtiolog Meyer ju je svrstio u genus/rod/Aulonocara.Ubrzo su je počeli eksportirati za akvarističke svrhe i ubrzo dobila je i trgovačko ime "Trematocranus trevori"Ubrzo nakon toga počeli su dolaziti sa razlićitih dijelova jezera različito obojeni primjerci,pa su sa svakom novom bojom dobivali i nova imena,kao:Trematocranus Vanessae,T.Catherinae,T.Reginae,T.saulosi i T.carolae.Ali zbog paleta boja,koja krase mužjaka dobili su ime Malawijski leptir ili Leptir jezera Malawi,koji ,eto,poznat je i sad.

U samom jezeru Malawi,ova je vrsta pronađena u Malawijskom i tanzanijskom dijelu,međutim u Mozambiškom te vrste nema.Jako teško je sad meni,pošto nisam slikar opisati te jako divne boje koje krase mužjake sa različitih dijelova jezera malawi.Na slici je mužjak iz čeri Undu,a to se nalazi na tanzanijskom dijelu jezera Malawi.Ovu vrstu zovu i "Mamalela".Ako navratim još bojama ,u sjevernom dijelu jezera Malawi prevladujuča boja je žuta/baš kao mužjak na slici/,a u južnom dijelu prevladujuča je narančasto-plava boja /.A,kako smo to več napisali,ženka skromno obojena,osnova joj svetlo smeđa,sa tamno smeđim vertikalinim crtama.

U prirodi ova vrsta živi u šupljinama,noči je u njima celi dan,a danju ona se nailazi vani ,gdje se hrani.bog toga moramo joj u akvarijumu napraviti skrovišta iz kamenja i prolaze.Po dnu fini pijesak.To je vrsta koja voli grupu,pa mora biti zato u akvarijumu 1-2 mužjaka i 5-6 ženki.inače to je jako mirna vrsta,pa "galamdžije"baš ne voli u komšiluku,neka to budu isto tako mirne vrste iz grupe M'buna i Haplochromisa.

U prirodi joj glavna hrana predstavljaju beskičmenjaci,koji se nalaze u pjesku ili na skalama.a vi joj možete priuštiti različitu akvarijsku hranu,koja mora ipak biti na biljnoj osnovi.A,da ju malo razmazite,bacite joj kat tad koje solinske račiče ili vodne buhe i nasjeckane gliste.

Mrest nije problem,ako je sve optimalno/,a mužjak ni tad nije agresivan.

Veličina:mužjak 12 sm,ženka 8-10 sm.

Eta tako ja kad imam vremena i volje opišem jednu vrstu,pa se nadam,da vam takav opis valja,jer ja bi tu mogao opisti dosta toga,a sve to ,da vlasnici ovih riba znaju malo više.

Snaga ciklida !

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 07.12.2003 u 08:52 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa kad se govori o žutom Peacock ciklidu sigurno imate u vidu Aulonocara stuartgranti sp.Maleri.

Click on image to open in new windowZa neke je to jedna od najlepših vrsta,još ihtiološki neobrađena koja dolazi sa jezera Malawi.Zbog iznimno žute boje trgovačko ime joj Sunčano žuti paun / Sunshine peackok/.Ta je riba bila ujedno i jedna od prvih vrsta,koje su se eksportivale sa jezera Malawi za akvarističke svrhe.Ime ima po eksporteru malavijskih Ciklida Stuart Grantu,kao zahvala za njegovu pomoč ihtiolga kod istraživanja Ciklida iz jezera Malawi.Sama ta vrsta pripada grupi zvanoj Stuargranti grupa,po ihtiološko obrađenoj vrsti Aulonocara stuartgranti

Click on image to open in new windowI na slici ti je ova Aulonocara stuartgranti.

U prirodi se Aulonocara sp.Stuartgranti Maleri nalazi na južnome dijelu jezera Malawi u tački Chidunga rocks,Maleri i otoci Nankoma i Nakatenga.A sa kog dijela dolaze,takva su im i trgovačka imena.Sa otoka maleri je Yellow regal/žuto visočanstvo/,sa tačke Chidunga Rocks je zovua Narančasta /orange Peacock/.

Nalazi su i mješovitoj zoni pjeska i skala,u dubino do 10 m.Po pijesku traži beskičmenjace,koja su joj glavna hrana,a u skalnim šupljinama se noču krije ,a i mrestuje.Za vreme mresta mužjak čuva i brani svoj teritorij.Inače je ova vrsta u prirodi vrlo rijetka,i tako,da ih ima sad više u akvarijumh svijeta negoli u prirodi.

U akvarijumu moramo imati jednog mužjaka i više ženki,jer on zna jednu jedinu ganjati do njenog kraja.I o tome stvarno treba voditi brigu.

U dužinu če vam porasti od 10-12 sm,a ženka par sm.manje.Kako je mužjak iznimnih boja,ipak je ženka svetlo smeđa sa tamno smeđim vertikalnim crtama

Ovu vrstu treba hraniti više proteinskom hranom,kojiu treba povremeno dodavati gliste,krill/oceanski smrznuti plankton/,artemija i sl.

Akvarij bih ja preporučio najmanje 200 l iako neki avtori tvrde ,da je dovoljno i 100 l.To je jedna mirna vrsta,koja je za vreme mresta malo agresivnija.Za društvo joj mogu biti M'bune sa istom ili malo večom dužinom.

Uz dobre uslove,te pravim osvetljenjem ove je vrsta baš lijepa.Ja imam na žalost samo mužjaka ali opet on sa svojom žutom bojom uvijek mamai poglede,tako moje,kao mojih gostiju.

A ovako izgleda pobjednik na ACA /američka ciklid organizacija/

Click on image to open in new window

A ako si pogledate avator za tu temu na forumu i ona ribica malo slići na nju.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 06.02.2004 u 07:45 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa eto,šteta,što se niko ne interesira za ove Malawi Ciklide,ustvari najlepše ciklide,koje se nađu maltene u svakom Malawi akvariju.Ipak,ako pogledate samo par slika malo više,odmah čete uočiti,ljepotu tih riba.A što je i interesantno,te ribe i ne traže velike akvarije,pa da ne bi našli mesta za par njih.

A eto i malo podataka :

Ime genusa Aulonocara uveo je ihtiolog Regan 1922 godine.U stvari Aulonocare su u okviru genusa podjeljene u dve skupini.Jedna je skupina većih Aulonocara dužine od 15-20 cm i žive pretežito u zoni pijeska,druga pa je manja po dužini,te briljantnih boja i jako zanimljiva za akvariste.Te žive u zoni skala.

Tako,dragi akvaristi,ja vam preporućujem,da si kad uzmete malo vremena i da si pogledate te Ciklide u kakava akva radnji i ja se nadam,da če se i pokoja vrsta,najčešča je ipak Aulonocara jacobfreibergi,naći i kod vas.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 28.02.2004 u 07:42 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa eto,kako ima u jezeru malawi puno neopisanih vrstiju,sad je prilika,da vam pokažem jednu najnoviju.Riječ je novo opisanoj vrsti Aulonocara koningsi,opisao ihtiolog Tawil 2003.

Click on image to open in new window Inaće ako je dobro pogledate,ta je vrsta Aulonocare već "poznata"akvaristima jer se do pre "neki dan" zvala Aulonocara stuartgranti sp.Mbenji ili Blue regal.

No ime nosi ova vrsta po jednom vrsnom piscu i opisivaću ciklida iz jezera Malawi Ad Koningsu

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 02.03.2004 u 05:19 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Ovo je ,bar za moj ukus ,jedna izmedju najlepših Peacock ciklida iz jezera Malawi.

To je vrsta:Aulonocara baenschi.Prva sta ju opisala ihtiologa Meyer & Riehl 1985 godine.

Poznata je ta vrsta i po sledećim trgovačkim imenima:

• New Yellow regal
  • Aulonocara benga
  • Nkhomo-benga peacock

I druga dva imena več nam ukazujeta,gdje se ta vrsta nailazi u prirodi.Da nju se naidje jedino u maloj tački /jedan zaljev dapače/ 5 km od obale Benga i u suprotnom pravcu smijeri reke Nkhomo.

Ta vrsta dostiže dužinu od 9 cm.Nju se nadje u zoni skala i pjeska u dubini 18 metara.

U teritoriji se uvijek nailazi mužjak,kojii je i brani,a ženke su ili same ili u grupi isto tako na teritoriji mužjaka.

Mužjak je stvarno fantastičkih boja.Osnovica mu metal plava koja mu je prekriva pola glave /donji dio/a plava se boja naidje i po tijelu,repnoj peraji te lednoj,a ostalo je žuto.Ženka jako skromnih boja,svetlo smedja sa tamnijim vertikalnim prugama.

U prirodi se hrani sa malim beskićmenjacima koji su u pijesku,a da ih nadje pomaže ji "sonar" na glavi.

Akvarij:ta vrsta mora biti u grupi,akvarij od 120 l do 200 l,veći je bolji,grupica barem tri primjerka/mužjak ,dve ženki/.U akvariju fini pijesak te kamenje koga dekoriramo tako,da napravimo više pečinica i tako imitiramo prirodnu okolinu.

No kod te vrste jeste mužjak malo agresivniji za vrijeme mresta,pa to moramo,da uzmemo i u zakup.

A hrana ide više na bilnoj bazi te povremeno dodavati račiče.

E neka slika kaže koju reć za kraj

Click on image to open in new window

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 11.04.2004 u 07:50 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

E pa sad mi nešto nije jasno,kako to,da još nijedan ciklidista nema Paun ciklida odnosno Aulonocara.Pa to su stvarno jedne od najlepših ciklida iz jezera Malawi i nekako se i dobro "kontaju"sa M'bunama i nit ne traže dosta velike akvarije,neke se vrste zadovolje i sa 120l akvarijem.

Eto šta još reči,naročito mužjaki su jako lijepo obojeni,jeste,da su ženke u principu samo smedje sa tamnim smedjim vertikalnim crtama te nisu tako interesantne kao mužjaki,mada lijepe su i one na svoj način.

Ajde da pogledate te Aulonocare te se sami uvjerite,da su to stvarno neke lepe ribe.

Peacock power !

Tonka
Član

Član

Član od: 11.04.2004
National Flag of Belgium Belgium, Antwerpen
Poruka: 11
Poslato: 13.04.2004 u 06:47 | IP Prijavljen Citiraj Tonka

Prvo kao novajlija pozdravljam sve forumase!
Drugo slazem se sa tobo da su Aulonokare jako lepi ciklidi.Neki dan sam ih prvi put video uzivo u jednoj prodavnici i bas sam se zaljubio u njih.
Imam tank 90cm i u njemu 4 Labidochromis caeruleusa(1-3)hteo sam da dodam jos neke malawce koji bi isli sa njima(nesto kao Pseu.acei,Pseu.saulosi,labido.texilis)al kad sam video Aulonocare odmah sam ih pozeleo.Posto o paunima ne znam skoro nista pa ni to dal im odgovara 90cm tank i dal se slazu sa moja 4 navedena ciklida pa bih zato molio za pomoc pri izboru.
A na izboru imam:
Aulo.jacobfreibergi,Aulo.maleri,Aulo.nyassae,aulo.mamelela
Aulo.stuartganti ngara (nadam se da je o.k. napisano)
Ako ni jedan od ovih ne odgovara
onda koje bi ciklide mogao da dodam po vasem misljenju .
hvala
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Tonka's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Tonka

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 13.04.2004 u 06:57 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

E zdravo ciklidašu.

Ma Aulonocare i jesu lepe,ma jok to su najlepši ciklidi iz jezera Malawi.I to što kažeš,da su u živo još lijepši negoli po fotosima,to je taćno,da taćnije i ne može biti.

Pa Aulonocare se slažu sa Labidochromis caeruleusom i Aulonocare su neki mirni ciklidi.Sad šta ,da ti savetujem,od svih gore pomenutih Aulonocara svaka je lijepa na svoj naćin,mada po mom ukusu najlepša ipak jeste Aulonocara jacobfreibergi.

No kod Aulonicara ima samo jedna prepreka i to je ta da možeš imati u akvariju samo jednu vrstu,jer su ženke jako slićne/razlićitih vrsta/,da može doći do ukrstanja vrste,a to neki odgovoran akvarista ne radi.E samo je to prepreka.

Inaće te se Aulonocare isto drži u grupi 1 mužjak 5 ženki.

Sad je samo na tebi red,da odabereš pravu,onu za tvoje oći:

Ciklid pozdrav !

Tonka
Član

Član

Poslato: 13.04.2004 u 19:42 | IP Prijavljen Citiraj Tonka

ok to mi bas i odgovara ja sam planirao samo dve vrste ciklida znaci Labidochromise i Aulonocare.Zanima me jos da li 1 muzjak "mora" da ide sa 5 zenki il je 1-3 sasvim ok (ipak su to ribe +-12cm,a 90cm tank spada u neku srednju velicinu).I da li svakoj zenki moram da opezbedim pecinicu za skrivanje ili su 3-4 pecinice dovoljne za celi akvarijum.Hrana znaci kako je gore napiasno i koliko cesto smem da hranim zivom(zamrznutom) hranom?

ciklid pozdrav
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Tonka's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Tonka

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 14.04.2004 u 04:21 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa pošto si novi član,eto malo znanja o ciklidima.

Malawi ciklidi su takozvani poligamni cikliid,a to zanči,da je treba mužjaku objezbediti malo više ženki.I u prirodi je tako.Dakle to je sasvim prirodno.Da bi mi u akvariju unjeli neku ravnotežu i mi tako postupamo,dadnemo više ženki,a to ima i neki drugi aspekt,jer mužjak za vrijeme mresta ne ganja samo jednu ženku,več je ta njegova "igra"ravnopravno podijeljena na sve ženke.Ipak znadu mužjaki ganjati samo jednu ženku čak i do smrti.

pošto ti nečeš imati drugih ciklida,opet nekako A.nyassae sa svojim plavom bojom,nekako bi išla skupa sa žutim L.caeruleusom.

Pećinica ti je dovoljno,ipak pećinica prvenstveno služi ženki za sakrivanje posle mrijesta ili pak kao odmor od dosadnog mužjaka.Inaće ciklidi se i ne zadržavaju u pećinici,ipak su to neke aktivne ribe.

Sad ja znam za smrznutu hranu dobru za M.ciklide Krill /smrznuti okeanski plankton/pa to treba davati u malim kolićinima po mom mišljenju dva puta nedeljno više ne

Ciklid pozdrav !

Tonka
Član

Član

Poslato: 15.04.2004 u 20:55 | IP Prijavljen Citiraj Tonka

ok hvala ti sad mi nece biti toliko tesko da izaberem t.j. ostaje mi samo da skoknem do prodavnice i ulepsam akvarijum sa ovim predivnim ribama.

ciklid pozdrav !

Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 998
Poslato: 15.04.2004 u 21:52 | IP Prijavljen Citiraj Buca

Jedna molba Tonka, ako imas digitalni fotoaparat ili ako mozes pozajmiti isti od nekog prijatelja, slikaj svoj akvarium kad budes ubacio Aulonacare, da vidimo bash kako izgleda. Mislim da ce to bas biti lep akvarium.

Napomena: max rezolucija za postovanje je 640x480 a velichina max 100kb.

Hvala

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.3789 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2