Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 78
Gostiju: 78
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4337
Najnoviji korisnik foruma: Buki989
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Haplochromisi Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Pol: Muški
Poslato: 21.02.2004 u 07:51 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa eto od par dana i sam sam vlasnik jedne,več opisane vrste Placidochromis electra.No nekako sam se ugledao u nju u dućanu i eto je sad kod mene.

Prvo moram da reknem,da je u živo puno lijepša negoli na slici.I ja imam malo drukčiji variitet,jer nema tolko crnih vertikalnih crta,a vrh lednje peraje joj je žuto obojen.Privremeno sam je stavio skupa sa Pseudotropheus sp.Acei i mogu da reknem da se zasad fino slaže i nema nikakvih problema.

Ova vrsta se inače ubraja u podne vrste,što znaći,da vole da riju po šljunku,ali to rade na tako fini način,da je baš i to ljepota posmatrati.

No njezin zaštitni znak i po tome je ova vrsta i lako prepoznatljiva jeste jako uoćljiva crna maska,koja kod mužjaka potiće od očiju nadole i pod donjom usnom se zaključuje.

A ženka smedja ali zasad uvijek u društvu mužjaka.

Sve u svemu,za ljubitelje plavo obojenih Ciklida to je jedan lep izbor a za druge lek za izlječenje Malawi groznice

ggoran
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 139
Poslato: 21.02.2004 u 17:40 | IP Prijavljen Citiraj ggoran

Kao sto znas ,moj akvarijum je ceo u plavoj boji,skoro.Tako da sam i ja na nagovor svoje devojke kupio ovu vrstu,pre nekih meseci i po dana.Kupio sam muzjaka i zenku zajedno,ali sam imao velikih problema pri stavljanju u akvarijum.Ispostovao sam sva pravila,ugaseno svetlo,zatamnjena soba,ispremestano kamenje....Ali kada sam upalio svetlo,svi su jurnuli na pridoslice i vijali ih po citavom akvarijumu.Malo se situacija smirila ,ali ujutru sam imao sta videti ,mrtvog muzjaka.Lezao je u staroj pecini P.Kingsizei-a.Izgleda da je tu zalutao,a docekao ga domacin!(prednost domaceg terena)Zenka je bila mnogo manja od muzjaka,pa se lakse kretala i sakrivala od ostalih ciklida.Sada je situacija mirna,s tim sto mi je veoma zalosno kada je vidim samu.A opet sa druge strane plasim se(ne zelim) da unesem nove ciklide(muzjaka),jer ne zelim slicna desavanja.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi ggoran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor ggoran

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 22.02.2004 u 05:27 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa ,da sad nešto reknem,mogu ti reći,da sam i ja kod unosa novih ciklida uradio,kako ti,pa mi bila ista situacija kao kod tebe.Opet to je nešto tužno i želim svakome,da bi takvih slućajeva bilo što manje ali Ciklidi su opet neki izazov,koji tjera akvarista uvijek u nešto novo i neotkriveno.Ipak ciklidi su prepuni nekih prijatnih i nekih  neprijatnih zgoda.

Sad ako se osvrnem u moj akvari sa Placidochromis electra,ona je u društvu isto mirnih Pseudotropheus sp.Acei,pa je baš ona postala "gazda" i  danas za vreme mresta bilo je više od pola akvarija njenoga,da se u miru izmrestila.A vidiš ista riba ali u sa drugim komšijama,pa sasvim drugo ponašanje.

Ali neka te ta tragedija ne obeshrabi i opet dobro je što si i napisao,tako da je opet iznjeto neko,mada gorko ,iskustvo i znak,da Pseudotropheus sp.Kingsizei nije baš pogodan izbor za komšiju vrsti Placidochromis electri

JocaL
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.12.2003
Poruka: 121
Poslato: 22.02.2004 u 18:27 | IP Prijavljen Citiraj JocaL

E,sad da vam ja kazem nesto iz mog iskustva sto se tice unosenja novih ciklida u akvarijum

Ciklidi vam nece riknjavati ako ne napravite guzvu u akvarijumu....

Jer cim je akvarijum polu prazan(pun)....Tu se pojavljuju neke face koje jure druge ribe,ovako kada je guzva....Ribe ni nestignu da "overe" nove pridoslice,jer se jos nisu upoznali ni sa ostalim stanovnicima akvarijuma

ggoran
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.10.2003
Poruka: 139
Poslato: 22.02.2004 u 20:29 | IP Prijavljen Citiraj ggoran

Za JocuL:Ima logike ,tako misli i Joca_zoohobby.

Ali sta posle sa tolikim ciklidima,kada porastu?

Za Bojka:Pretpostavljam da si za Dimidiochromis compressiceps-a hteo da kazes da uzima vertikalan polozaj kada lovi,jer to se vidi na slici.

A sto se tice Otopharynx lithobates-a  prelepa je riba , samo je zalosno sto je nema u siroj prodaji . Pretpostavlajm da je za nju potrebno i posebno osvetljenje kako bi boje dosle do izrazaja . A sto se tice njenog naziva Otopharynx , dosta cudno,jer to u bukvalnom prevodu sa latinskog znaci  UHO ZDRELO . 

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi ggoran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor ggoran

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 23.02.2004 u 01:50 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa jeste to je tačno što je naveo JocaL,puniji akvarij,manje agresije,odnosno svodi se na minimum.I to jeste nekako logički.Ali ako uzmete u obzir,da su ciklidi jedne jako inteligentnije ribe,može,da vam se desi da ,u punom akvariju,opet dodje do borbi i smrti.U čemu je problem?Ciklidi recimo brzo vide,da neka riba nije baš se najbolje snašla u novoj sredini,pa kao takvu oni smatraju manjvrednjom,te se iskupi grupica,pazi,razlićitih ciklida i oni podjednako ganjaju tog Ciklida.Isti slućaj,da sa kakvim Ciklidom nešto nevalja,jel to bila bolest,ozljeda oni se okomiše na njega.Dakle iako kažemo,da je akvarij"vještačka "tvorba uzeta iz prirode,ipak i u akvariju itekako vladaju prirodni uslovi i kad to malo bolje posmatrate,vidi se,da u akvariju vlada i hierhija i snaga jačijeg,odnosno agresivnijeg.

Jeste Dimidiochromis compressiceps tako lovi.To mu je mimikrija,jer ipak ta vrsta imitira list Valisnerije.A i prirodna okolina je baš mjesto gdje ima puno valisnerije i mladih ribica.Ona se postavi u takav vertikalni položaj i čeka i kad dodje ribica .........

a isto zanimljivo taktiku lova ima i vrsta Nimbochromis livingstonii /nije još tu opisana/.Ona ima svetlo smedju boju i se ukopa u pijesak i napravi se mrtvu.Ribice dolaze,do nje i..... Zbog roga je domaćini zovu i Kaligono što znači Zaspani ciklid.

Opet Nimbochromis venustus,ta ima istotako svoj način lova.Ona miruje i ćeka,a stomak joj žuti obojen,pa mlade kao da privuće ta žuta boja ........

I tako eto troje razlićitih vrsta troje razlićitih taktika lova,jeste,šta da kažem,narava je bila jako darežljiva,kad je popunjavala jezero malawi.

E tako bukvalno prevodenje,nije na nama akvaristima,nego po mom vidu naućnicima,jer eto kako ti to dodje,kod vrste Otopharynx.

No Otopharynx su ime dobili zbog specifičke zgrade lobanje,pa sad možda i ima kakvu vezu i uvo i ždrijelo.

Nije za tu vrstu potrebno kakvo posebno osvetljenje,negoli samo takvo ,kakvo se uopšte i preporućuje za tanka sa Malawi ciklidima.A mislim,.da se ova vrsta,ako si je akvarista i poželi možda i dobija u BGD.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 03.03.2004 u 06:26 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto opet jedna plava,odnosno azurplava riba,u akvaristiki poznata od 1979 godine/ima već dugi staž/,ali ipak sa jednom zanimljivom istorijom...pogledajmo:

Ta se vrsta dugo vremena zvala Sciaenochromis ahli/Trewavas 1935/godine.Ime je dobila po čuvenom ihtiologu Ahlu.Tako su je zvali i po knjigama.trgovačko ime joj je bilo:

• Haplochromis jacksoni /što je u stvari trgovačko ime za vrsti Copadichromis jacksoni/
  • Haplochromis electric blue

I tako je bilo sve do 1993 godine,kad je čuveni Ad Konings u Humboldtovom muzeumu u ex istoćnom Berlinu otkrio,da se u stvari dve razlićite vrste nazivaju pod jednakim imenom:Sciaenochromis ahli i on je tad opisao novu vrstu i nazvao ju je Sciaenochromis fryeri.

U prirodi se nailazi pretežito na malawijskom dijelu jezera Malawi/otoci Likoma,Maleri te taćkr Cape Maclear/.A za potrebe akvaristike se ih lovi iskljućivo kod otoka Likoma.

Ta vrsta dostiže od 10 do 16 cm.,a uvatili su i primjerke od 20 cm.

Njezina prirodna okolina su joj uvujek područja blizu skala,gdje se zadržava u pećinama.

Mužjak je plav,a ženka je smedja/vidi i slike/.Ženka živi jako skrivnostan život,pa se je u prvim godinama lovljenja te ribe dogodilo,da nisu ulovili nit jednu ženku,tek kad su saznali njene navike i lov ženki je bio uspešniji.

Ta je vrsta piscivor pa su joj hrna pretežito male M'bune i Utake a od novembra do januara pa se hrani mladim vrste Bagrus meridionalis.

Ta se vrsta ubraja medju prve ciklid,jer imaju tehniku mrijesta malo zastareliju.Naime jaja mužjak oplodi vani,pa ih tek kasnije,već oplodjena.ženka metne u usta,a kod drugih Ciklida taj se oplodjivanje vrši u ustima ženke.

Akvarij:mora biti malo veči 240 l pa nadalje,grupica tih riba,skale i pijesak,jer za vreme mresta neki će vam mužjak i sagraditi gnijezdo za mrest.

Kod ishrane treba voditi brigu,da bude malo više proteinska,ako imamo i herbivore,onda mora to biti barem 25% proteina.

Ta je vrsta jako slićna vrsti Otopharynx lithobates,pa to samo ukazuje na to koliko je stvarno lepa.

Mužjak:

Click on image to open in new window

ženka:

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 24.03.2004 u 06:33 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

E to je za mene "mrak" ciklid,mislim kad čete vidjeti sliku,u to čete se i sami uvjeriti.

Eto biče riječ o vrsti:Placidochromis phenochilus.

Opisana je bila godine 1935,ihtiologinja dr.Trewavas.Kao večina ciklida i ta ima neku zanimljivu istoriju.Tog ciklida kod revizije,koju sta uradila Dr.Trewavas te Eccles godine 1989 nisu nikako mogli,da ga svrste u neki genus,pa je ostao kao "Haplochromis" phenochilus.Ali se utvrdilo,da je ta vrsta u mladosti jako slićna vrsti Placidochromis electra,pa su je onda prebacili u taj genus.

No sad več znamo,da tu vrstu P.phenochilus nije dobro imati skupa sa vrstom Placidochromis electra,jer može da dodje do križanja vrsti.

U prirodi se nailazi na sjevernom dijelu jezera Malawi,u zoni pijeska,a nekako do dubine 15 m i ta vrsta jeste rijetka.

Tu se druži u velikim grupama skupa sa vrstom Cyrtocara moorii i več spomenutom vrstom Placidochromis electra.u stvari prate jatu vrste Taeniolethrinops praeorbitalis-a i kako on rije po dnu,te "prateče"vrste se hrane sa tim beskićmenjacima,što ih u tom trenutku nadju.

No sad ono šta je lijepo kod tog ciklida,boja.Mužjak je plav,kad naraste do dužine 6 cm.postaje tamno plav sa crnim vertikalnim crtama i poslije 2 ili više godina,kad postane polno zreo,dobija svetliju boju,sa belim flekama/vidi sliku/.I to je opet neka posebnost te vrste.No ženka je skromnije obojene,sivo smedje boje.

Ta ciklid dostiže dužinu od 15 cm.

Akvarij :minimalno 240 l.U redjenje se sastoji od finog pijeska,te gladkih kamenja,sa preporukom,da ima dosta mesta za plivanje.Ta se vrsta u prirodi zadržava u jati,pa je poželjeno i u akvariju imati neku poveču grupu.

A što se hrane tiče,preporuke su neki peleti,te "pahuljice" više na bilnoj bazi.

Eto i slika,starijeg mužjaka:

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 04.05.2004 u 20:37 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Ma več je i vrijeme,da se sad rekne več koja riječ o nekom predivnom ciklidu iz jezera Malawi.današnja vrsta jeste zanimljiva iz više razloga,pa podjimo redom.

Riječ če biti o neopisivi vrsti .Protomelas spilonotus sp.Tanzania i kako se več iz njenog imena vidi,ta nam ciklid dolazi iz Tanzanijskog dijela jezera Malawi.

I stvarno prirodna nalazišta su joj oko otoka Hongi,i tačke Ikombe.Ta se vrsta nailazi u nekoj zoni gdje ima puno skala /Ikomba/,te u zoni kamneja /Otok Hongi/.Na tu vrstu se nailazi u dubini od 2 do 15 metara.

Tu se ih nadje u grupama,gdje vodeči mužjak čuva svoj teritorij .

U prirodi se hrani planktonom.

Akvarij: pošto se ta ciklid ubraja medju veče,dužina 15-18 cm.njemu treba veliki akvarij od minimalnoi 400.litara.Uredjenje mora biti slično onome u prirodi,dakle fini pijesak,skale i mjesto za plivanje.Ta vrsta,moram vas upozoriti,po zapiscima različitih autora,ne voli društvo u akvariju.Kad odraste to je vrstakoja svojom teritorialnošču,agresivnošču te dominanciju,nadvlada sve ostale stanovnike u akvariju,a to ne valja.Ali tražeči neke podatke o toj vrsti,eto neki ipak savetuju što veči akvarij,pa može,da bude i ostalih ciklida.

Opisivati boje,jeste jako prosto kod ženke.Ženka je srebrno siva do smedje boje.Kako to priliči mužjak je jako divan,gornja polovina tijela te glave mu turkizno plava a spodnji dio žuti,a tu se ljepotu vidi i na sliki,dolje.

U akvariju taj ciklid voli plivati,pa kako več napisao,poželjeno je imati i mjesta za plivanje.

Naravno grupica tu mora biti,tako da se oformira neka zajednica,slična oni u prirodi.

Što se ishrane tiče,voli kombinovanu hranu,koji krill,dafniju,granule,i ako imater mogućnosti i živu hranu ali nemojte je previše ishraniti, da ne dodje do naduvanja odnosno Bloat-a.

Kao zanimljivost:iz genusa Protomelas,dolazi u akvarije nizbroj divnih i lepih ciklida,samo da napomenem neke:P.taeniolatus,P.annectens,P.steveni taiwan,jedan lijepši od drugoga.

A eto i današnjeg:

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 02.06.2004 u 23:11 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Malo gledam po nekom sajtu,pogledam cenovnik i bio sam zapanjen,pogledao sam još jednaput,da bude to sigurnije.

Ustvari iznenadilo me to,da se ne može dobiti vrste iz genusa Copadichromis,a te su vrste pored Aulonocara jedne izmedju najlepših ciklida iz jezera Malawi.Pa i ja nisam bio imun,pa se nailazilo,odnosno još se nailazi par prekrasnih vrsta iz toga genusa.No po mom vidu najlepša jeste,a i največa vrsta Copadichromis borleyi,zatim azurno plavi Copadichromis azureus,te bojom slonovače obojeni prednji dio Copadichromis trewavasae,no poslednja dva su i detalnije opisana ,baš par stranica nazad.

Šta reči još o tim ciklidima,trebalo,bi da se nadju,trebalo,bi da se nadju i u akvarijih,po meni to su neke jako lepi i graciozni ciklidi,onako vole da plivaju,vole biti u grupi,i pravi su ukras tanka sa ciklidima.

A eto još slikica mužjaka Copadichromis verduyni

/Autor slike Ad Konings/

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 07.06.2004 u 23:04 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

U grupi haplochromisa nadju se i predatori,možda riječ predator i nije najbolja,jer više im prilići naziv Ribojedi ili Piscivori.Na svi sreču u samome jezeru Malawi nit ih nema puno,pa i zbog te činjenice možemo akvaristi da uživamo u nebroj boja i varijanti.

Primarna zadača tih predatora,jeste,da osiguravaju,da je ekosistem stabilan i da  nekih vrsta ne bude previše.

Kao je to več običaj,jeste i kod tih ima neka podjela,najosnovnija podjela jeste na :

• Predatore krsataše,koji jure gore ,dole po jezeru Malawi i tako brine za svoju ishranu,znači jezero jeste njihov teritorij.Najpoznatiji krstaš jeste vrste iz genusa Rhampochromis
  • Predatori iz zasjede,koji svoj plijen uvijek napadnu iz zasjede,a i njihov teritorij jeste ograničen.Najpoznatiji su vrste iz genusa Dimidiochromis i Nimbochromis

Ipak i u ovoj grupi ima dosta lepih vrsta,koji se nadju po akvarijih.Ja imam sad Nimbochromis venustus i Nimbochromis polystigma.

A kad sam več u zanimljivostih rekao,da Rhampochromis voli sardele,eto tako izgleda mužjak:

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2305 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2