Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 76
Gostiju: 76
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4341
Najnoviji korisnik foruma: Ljupco mk
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Mrest Malawi ciklida Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Pol: Muški
Poslato: 05.12.2003 u 17:41 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto,došla doba,de se i na taj čin rekne pokoja reč.

Kako god okrenem za mene predstavlja mrest jedno od najlepših trenutaka u akvaristiki i dabome to je ujedno i nagrada za sav uložen trud i brigu,koji ulaže akvarista u to.A da mresta bude  za to su ,po mom mišljenju,bitne tri pretpostavke:

• Polna zrelost,dakako dok cikldi nisu polni zreli nema ništa od mresta,ali treba bar ponešto da se kaže.U prosjeku vrste iz grupe M'buna tu zrelost dostiže u prosjeku u starosti 8 mjeseca,a vrste iz skupine Haplochromisa negdje oko 20 mjeseca.Ali to je približno pa i to vrijeme variira od vrste do vrste,ali tu je negdje.Polna se zrelost prepoznaje po tima,da su mužjaki več gotovo ofarbani,postaju veči i prave gnijezda/to kad vam ispod kamenja vede pijesak,pa ga izbacuje i naprave kao neku rupu/
  • Fizička spremnost tu valja napomenuti,da treba Ciklide držati u dobroj fizičkoj spremi,a to znači,da sa hranjenjem ne preterujemo.Ciklid koji se udebljao neče , da se mresti,pa treba o tome,da se stvarno vodi briga.Isto tako je dobro,da se povremeno dodaje pokoja živ hrana ,a po mom mišljenju najviše jim valja gliste,malo naseckane i poparene vrućom vodom.
  • Kvalitet vode i to je jedan od bitnih faktora za ugodan mrest ciklida.Ne smije se zaboraviti,da je voda u samom jezeru Malawi jedna od najčistijih,pa moramo o tom i sami voditi brigu,da i mi vodu menjamo češče.Naravno i sama dekoracija akvarijuma mora biti nalik na prirodnu.

Kad smo sve ovo uradili,i pri tom se načekali,eto počne mrest.

Pa kako se to ciklidi mrestuju : Pa treba valja pogledati,gdje su polni organi kod Ciklida,i kod mužjaka i ženke nailaze se za anusom.Kad je vreme mužjak tad dobija neverovatnu boju i jako intenzivnu,pa dođe do ženke i počne sav da drhti,to je prvi čin ,koji ukazuje,da je počeo mrest.Međutim u tom momentu ženka još ne pokazuje kakvu volju.Taj čin traje od nekoliko minuta,pa i do pola dana.Nakon toga ženki istupi polni organ i to je znak za mužjaka i stvarno on ubrzo opet počne sa ljubavnom igrom.Tako,odeta u već spremno gnijezd,ili se sakrijeta ili to rade nad kamenjem.Kad nađeta pogodno mjesto onda se počneta,da se vrtita u krugu.U tom činu ženka ispušta ikre,pa jih u sledečem krugu vata u usta.Tu se rado pridruži i pokoja druga riba i te ikre ponekad umjesto ,da završe u ustima,završe u stomaku.

Kad ženka izbaci sve ikre,tad počne mužjak,da joj se približi i pri tome pokazuje svoje lažne ikre,to ženku obmane,pa se ona približi mužjaku i njegovoj peraji,gdje su mu lažne ikre,otvori usta i tad mužjak oplodi ikre.I tako je mrest zavšen,pa se ženka povuče u kakav miran kutak u akvarijumu.

Inače u prirodi Ciklidi se mrestuje samo od Novembra do Aprila,tad je voda u jezeru Malawi i najtoplija.

Neki ,da bi pojačali mrest ciklida u akvarijumu,dignu temperaturu na 28 stupnjeva ili opet neki ne hrane ćak tri dana u sedmici,ali to su več gajači tih Ciklida.

U prosjeku imaju M'bune od 6 pa do 50 ikara,a Haplochromisi od 24-300,a sve to zavisi od dužine i velikosti vrste.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 07.12.2003 u 09:14 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

I eto ribe su vam se mrestile ,sve je bilo u redu,vi sijete od zadovoljstva i 5 dan kad pogledate ženku ona više nema ikri. Zašto?

Ja sam se to više puta pitao,eto pisario u svoj dnevnik i na kraju jasam našao sledeče razloge:

• mužjak možda nije oplodio ikre,pa te počnu truliti,pa ih ženka ili izbaci van,ili ih pojede.
  • iako važe vrste iz grupe M'buna,pa se mi više puta dešavalo,da su ženke ,koje su prvi put nosile ikre u ustima,ove izbacile i navalile na hranu
  • ako imamo ženku sa ikrama još u akvarijumu sa ostalim ciklida,može,da ju kakva atakuje i takva će ženka izbaciti ikre a napadač,če doči do dobre hrane.
  • Kod vrsta iz grupe Haplochromisa,valja biti pažljiv,jer one u znak najmanje opasnosti izbace ikre
  • i na kraju,izbacivanje ikra iz ustiju možemo i sami da prouzurkujemo,radeči nešto po akvariju.

Kod svih nepogoda je zanimljivo to,da se to dešava negdje oko prvih 5 dana,pa kasnije to skoro više ne rade.Znači prvih 5 dana je najbitnijih.

Ako imate mogućnosti,ipak je tu najsigurnije imati posebni akvarijum,gdje je voda iste kakvoče kao u glavnom akvarijumu,i odmah posle mresta ili najkasnije dan kasnije prebaciti ženku sa ikrama u usnama.I to gledati,to je opet nešto što može vidjeti samo Malawi akvarista.

Na kraju bih rado podsjetio,da ako se vam to desi,nemojte biti ljuti ili razočarani,jer ako jedan put omaši,drugi neče.

E ovdje na sliki je ženka sa punim ustima ikara /to ja vam takodjer želim/vrste Pseudotropheus crabro

Click on image to open in new window

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 09.12.2003 u 06:20 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Ako smo gore napisali,šta nam se može desiti oko petog dana,sad je red,šta da radimo ako ide sve u redu.Šta sa mladuncima,kako postupati i kako ih vaditi,kad ih vaditi eto vam odgovora.

Veštački mjetod taj se metod kod akvarista amatera nije toliko "primio",jer to više rade i izvode  profesionalni odgojači Malawi ciklida.To se pravi u stvari u inkubatoru,koji se sastoji od tamne posuđe,koja ime dve rupe kroz koje ide voda unutra i vani u tu posuđu metnemo cijevku koja je spojena sa vazdušnom pumpom.Ako taj inkubator namestimo u poseban akvarij,treba,da vodimo brigu,da je voda u njome ista voda kao u akvariju,gdje je ženka.Procenat uspješnosti se tu snosi na otprilike 50%,tako,da pola propliva ,a drugo polovina otpliva.Ali kad pogledamo bitne elemente šta sve treba,da se vodi kod te metode,na kraju če biti,da je i 50 % veliko.Kod te metode treba da se vodi:

• kakvoča vode,stalno je nadzirati i kontrolisati,tu druge alternative ne postoji
  • temperatura mora biti oko 28-29 stupnjeva,što je identička temperaturi ženki u ustima.Da imamo takvu tempereturu,onda se možemo nadati mladuncima 21 dan,a samo stupanj niža temperatura /27 stupnjeva/taj ciklus poveča za nedelju dana.
  • turbulencija vode mora bbiti jako fina,jer svako jače vrtenje ikara te ošteti.
  • pre unošenja ikara u inkobator,taj mora biti čist i deznificiran,dakle čistoča iznad svega
  • redovito vaditi trule ikre,da se i ostale zdrave ne istrule.

Kad sve ovo uzmemo u obzir,taj metod je jako rizičan,pa nam možda donese neko gorko razočarenje,umesto radosti.

Prirodna metoda:taj je metod najprimerniji ali i tu moramo da vodimo brigu o :

• za taj metod nam treba akvarij od 30-40 litara
  • u takav akvarij stavimo samo jednu ženku sa ikrama
  • vodu moramo uzeti iz onoga akvarij,u kome je ženka i uzeta
  • iako se ženke sa ikrama ne hrani,brižljiv akvarista stalno nadzire i mjeri kakvoču vode
  • sad se postavlja pitanje :kad ženku prenjeti u akvarij?Pa najbolje odmah po mrestu ili 7 dan po mrestu,u meduvrjemenu ne./vidi gore/

Takvu je ženku jako fino gledati,jer to u bistvu gledamo prirodu u živo.Ženka može  biti kod maldunca najviše do 15-tak dana posle izleganja,jer če kasnije biti u akvariju samo ženka.

Polunaravna metoda to je metod koji se najviše upotrebljava i sam nisam izuzetak.I posle mojih zapažanja % izleglih maldunca jako je velik.Tu treba,da zabeležimo datum mresta i 19 dan uzmemo mlade iz usta .A to napravimo na sledeči način:

• ženku fino ulovimo,najbolje na prepad
  • sad pripremimo posuđe u kojoj metnemo vodu iz akvarija,gdje je bila ženka
  • ženku fino držimo,neki za rep ,neki za trup i glavu joj stavimo u vodu
  • tad sa štapičem,nježno otvaramo usne i mladunci izlječu van.

Sad čemo pogledati kako dalje postupamo sa mladuncima:

• treba nam akvarij od 20 l,u kojom nema ništa
  • od opreme nam treba:grijač.termometar i filter/unutarnji spužva filter/
  • stalno nadziremu kvalitet vode,jer je od toga bitan dalji razvoj mladunca,te po potrebi mijenjamo vodu.
  • ako imaju mladunci još vrečicu od žumanca njih toliko vremena ne hranimo,dok je ne izgube,a poslije može sa Sera mikropan,kasnije Sera cyclops,a može i sa artemijom.

Eto,toliko o daljnem radu posle mresta,ako ima još nejasnosti,vi pitajte ,pa čemo skupa nešto rešiti.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 21.12.2003 u 06:14 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa sad kad već vas ima podosta Ciklid fana,da vidimo,koji če prvi dobiti mlade,a ja ću držati palčeve za sve podjednako

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 04.01.2004 u 04:27 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa moram,da još ponešto reknem o akvariju za mladunce.To more biti akvarij od nekih 20-30 l zapremine,a od opreme:

• termometar
  • grijač
  • filter,tu bih ja preporućio filter na spužvu,jer je to najbolji za mladunce

i to bi bilo od opreme sve.Pošto su mladunci jako osetljivi,treba jim ,ponekad i svaki dan mijenjati vodu,te proveravati nitrite/NO2/ te nitrate/NO3/,te ih hraniti više puta na dan.I to sve zbog toga,da bi se mladunci lepo razvili,jer je svaki višak NO2 i NO3 koban po njih.

Ako jih stavite u akvarij,sa unutarnjim filterom,može,da se mladunci "izgube" u filteru i na vama je ,da je tražite,pa da vas smirim,i ja sam več maldunce tražio po filteru.

Neki ih drže u mrežici za živorotke u akvariju gdje su i ostali ciklidi,pa bi vam mogli ti stari ciklidi,kad "kljuju" u dno ubiti mladunce.

A naroćitu pažnju valja mladuncima,koji još imaju vrečiču sa žumancem,takve treba brižljivo pratiti i dok ne izgube tu kesicu sa žumancem niti jih hraniti.

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 27.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 658
Poslato: 25.03.2004 u 06:06 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Bojko i ostali ljubitelji africkih ciklida!!!

Ja sam radio sve suprotno od Bojkovih saveta.Napunio sam akvarijum ciklidima,hranio ih dva puta dnevno svaki dan ,obilato,da su onako banatski debeli(jedu ovu salatu ko ludi,samo kada imam para da im kupim).Posto mi je to bilo malo onda sam zbog oskudice u prostoru stavio i mresni par skalara u akvarijum.I danas provedem divno popodne sa Srletom ,prijateljem sa ovoga foruma ,kod njega u radnji.Razvijemo teoriju da li je bolje hraniti male ciklide artemijom ili sitnom suvom hranom i kada sam se vratio kuci po obicaju stavim mojim ciklidima jednu kockicu tubifleksa(Bojko ne citaj sve pozlice ti)kada iz jedne stene izadje mali narandzasti ciklid da jede tubifleks velicine 7-8 mm sa oformljenim malim repicem. Znaci ove se ribe same mreste,same podizu,same hrane. Video sam  ga posle kako pase alge.

Ovo je deset puta lakse od mresta skalara.

Malo je reci da sam prezadovoljan,

Pozdrav!!!

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 25.03.2004 u 06:53 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Mali ciklid u mom akvarijumu je Labidochromis caeruleus.Kada sam ga bolje pogledao vise je zuckast i skoro proziran.Ledjno i trbusno peraje je neobojeno ali potpuno formirano.

Pozdrav!!!

Srle
Urednik

Urednik

Član od: 16.01.2003
National Flag of Canada Canada, Vancouver
Poruka: 748
Poslato: 25.03.2004 u 09:40 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Svaka cast g.Dule, mi razgovarasmo o tome sta i kako sa onom mojom zenkom u blagoslovenom stanju, kad ono kod vas ciklidi vec krenuli u zabaviste.

Cestitke s moje strane za prvence (pogledajte sigurno ih ima jos). Cim ima malih sve je u redu sa uslovima u akvarijumu.

Ipak ce ona artemija vise trebati vama nego meni (ili mozda ne).

Pozdrav!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 26.03.2004 u 04:40 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Eto DusanN meni je tvoja poruka čista ko suza:Onaj koji oće,da uživa u ribama,koje sve same urade,te koje ga znade i iznenaditi.....pravi su izbor Malawi ciklidi.

Sad ako ste primjetili mladunce u zajedničkom akvariju,hranite,tako ko i dosad,mladunci će se več pobrinuti da ne budu gladni.

Ako imate mladunce u posebnom akvariju,moja je preporuka,da ih hranite u početku sa artemijim,jer če tako brže rasti i dobijati na dužini.Kasnije predjete na normalnu hranu,koju samo malko promeljte kroz prste.

Ako se vam ne radi artemija,onda možete mladunce hraniti i sa ,recimo:Sera Mikropan,a nakon mjesec dana i postepeno dodavati Sera Cyclops.

Ma ja mislim,ako nema dosta skrovišta,da mu je ta jedini.I meni su više puta mladunce izbacili u velikom akvariju,pa mi je proživjelo najviše 4 mladunca.Za mladunce je najopasnijih prvih pola sata,nakon što ih majka izbaci iz usna.U tih prvih pola sati ti su mladunci jako "siroti",pa kao takvi ubrzo postaje jedan "bolji" zalogaj.No posle tih pola sata te strepnje više nema i svi ti mladunci i postanu veliki ciklidi.

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 26.03.2004 u 07:27 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Bojko ,sada posle sve euforije,puno ti hvala sto si nas zarazio sa  ovim lepotanima.Pronasao sam jos jednu ribicu (imam sada dve). Nadam se da ce preziveti.Hrane se normalno,africki ciklidi ih ne diraju ,ali se oni ipak sklanjaju.Od skalara su na potpuno drugom kraju ,a skalari nemaju petlju da predju na tu polovinu od ostalih africkih ciklida koji su svaki duplo manji od njih.

Kolika je ucestalost mresenja?

Prilicno sam mator ali mi se cini da  nisam primetio neku zenku da ne jede.To se ipak ne radi sa punim ustima?

Pozdrav!!!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 27.03.2004 u 06:34 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa sigurno če preživjeti,preživjele su onih kobnih pola sata,preživječe one još podosta dugo,ipak si ti DušanN stari ciklidista akvarista

A ono o učestalost mresenja,sad ,da kažem,ne znam šta znači reč ućestalost.

ma ja smatram,da tebe zanima,kad če biti ponovni mrest,biće ubrzo,mogu da kažem još prebrzo,sad neki razmak je od 21 do 60 dana posle izbacivanja mladih iz usta.Taj period zavisi od vrste,kvalitetne ishrane,te čiste vode,i na kraju od same fizičke kondicije ženke.

Ženka kod Malawi ciklida za vreme nošenja mladunca ,za to vreme ne jede.

A kad budeš imao još koju ženku sa punim ustama mladunci ,brzo ćeš primjetiti,ipak je to jedan veliki dogodak za akvaristu

Srle
Urednik

Urednik

Poslato: 27.03.2004 u 06:59 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Bojko, koliko treba zenki da vrati kondiciju?

Ja sam prebacio zenku Ps. Ndumbi Gold i ocekujem da pusti mladunce za nekih 9 dana. Vidi se da je izgubila na telesnoj masi, mada nije na kondiciji.

Da li ce se mrestiti ako nije vratila telesnu tezinu? Ili jednostavno nece dok ne dodje u bolju kondiciju...

Ovo me zanima jer i sada izgleda prilicno isposceno.Ako je posle proplivavanja malih vratim u akvarijum i ako se opet bude mrestila brzo, pa ponovo bude bez hrane 21dan... nece sigurno da joj prija. 

Jel joj je dovoljno 15 dana da vrati kondiciju? (toliko smem da je drzim sa mladuncima u mresnom akvarijumu kao sto ti rece gore).

Pozdrav!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 27.03.2004 u 08:15 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Ma tu kod ponovnog mreščenja ipak su neki uslovi,koje mora ženka,da ispuni,pa da dodje do mresta.Pre svega je to povratak težini i naravno uspostavitvi opet jednog reprodukcionog ciklusa.Tu sad neki ciklidisti urade na više načina:

• par dana nakon izbacivanja mladunca,uvate ženku i prestave je u posebni akvarij,gdje je malo obilatije hrane,kako bi ona što pre bila sposbna imati novi mrest
  • opet drugi ostave ženku desetak do četrnaest dana sa mladuncima i ženka jede istu hranu ko mladunci i poslije je prebace u grupni akvarij
  • a neki se posluže tako zvane poluprirodne metode,izvade mladunce iz usta,ženku ostave u grupnom akvariju i to onda ide dalje normalnim putem.

No i to je jedan od velikih razloga,da imamo u akvariju više ženki,tako,da se može ženka koja je imala mladunce odmoriti od nasrtaja mužjaka.

A eto i prevod moga posta datiranog 18.5.2001 /original na akvazin/

Kako sam više puta spominjao,se naroćito M'bune jako rade mreste u za njih adekvatnim uslovima.A prvenstveno nas zanima koliko vremene proteče do narednog mresta. Ja lićno imama podatak za čeiri vrste:

• Pseudotropheus crabro-75 dana
  • Maylandia estherae-60 dana
  • Labidochromis caeruleus-60 dana
  • Pseudotropheus sp.Kingsizei-35 dana

U knjigama sam uoćio podatak,da  taj ciklus traje samo 30-tak dana ili čak 6 mjeseci zavisi od vrste.

Toliko ja,a sad da pogledamo iskustva drugih ciklidista:

• Neko dadne informaciju za L.caeruleus,da se mu ponovno mrijesti i prije od 30-tak dana
  • Pa opet neko kaže,kako mu se ženka M.auratusa mresti več nakon 10-tak dana
  • Pa opet se javio ja i "raportirao",da se doba kod Pseudotropheus crabro smanjila na samo 40 dana.

I tako vidite,kako su danovi do sledečeg mresta razlićiti,a to sve samo govori,da je ženka spremna za ponovni mrest,kad,da se ovako poetićki izrazim,priroda to traži.

a ne smemo zaboraviti,da su ti dani važili za mlade ciklide u punoj fizičkoj i kondicionoj spremi.

i dandanas ,zapravo juće mi se izmrestila vrsta Pseudotropheus crabro,koja je jedna od prvih ciklida u mome akvariju,ali je od poslednjeg mresta proteklo skoro pola godine.Ipak to je stari par oko 6 godina i vidi,se,da mu se njena reproduktivna snaga smanjila,ali mresti se.

Tako,da tu neke strepnje uopšte ne sme biti,treba samo čekati i prosmatrati. 

Srle
Urednik

Urednik

Poslato: 13.04.2004 u 00:48 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Koliko je potrebno da mladunac bude sposoban od trenutka kada ga majka pusti da ide u akvarijum sa ostalim vecim ribama? Mislim na starost (duzinu) mladunca. Kada je pravo vreme?

Posto imam trenutno 6 mladunaca starih 9 dana, a druga zenka se mrestila juce, zanima me da li mogu posle 19 dana da izvadim mladunce i ubacim ih sa ovih postojecih 6? Da li ce tu biti problema, jer nemam uslova za jos jedan akvarijum. Ili da je ostavim da ih pljune u velikom aq. samo cu time sigurno izgubiti jedan deo mladji.

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2