Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 79
Gostiju: 79
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4350
Najnoviji korisnik foruma: Pedja82
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ostalo
 Akvaristika » Ostalo
Tema Naslov: Princip spojenih sudova Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Magyshadow
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.09.2005
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 133
Pol: Muški
Poslato: 06.02.2006 u 15:12 | IP Prijavljen Citiraj Magyshadow

Iako mislim da je ovo osnova koju bi svi trbalo da znaju mozda ipak nekome pomogne.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Magyshadow's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Magyshadow

Magyshadow
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.02.2006 u 18:35 | IP Prijavljen Citiraj Magyshadow

.... kad sam vec poceo.....

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Magyshadow's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Magyshadow

Novas
Član

Član

Član od: 10.01.2006
National Flag of Srbija Srbija, Sombor
Poruka: 52
Poslato: 10.02.2006 u 17:13 | IP Prijavljen Citiraj Novas

Vaka cast za objasnjenje samo mislim da je stavljanje dve tri cevi jos sigurnije da ne bi doslo do zapusenja.Naravno ako se sve redovno kontrolise dovoljna je i jedna cev.

Backup
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 03.10.2005
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 663
Poslato: 10.02.2006 u 17:43 | IP Prijavljen Citiraj Backup

Imam samo jednu primedbu. Na slici 8 se javlja problem ako je pumpa za vodu vrlo jaka (svi imaju tendenciju da stave sto jacu pumpu - oko milion kubnih metara u sekundi), ona, po dolasku struje pocinje da spusta nivo vode u filteru. Posto voda kroz prelivne cevi ne ide pod velikim pritiskom treba malo vremena da pocne jace da curi. Pa ako su cevi preuske moze da prelije akvarijum zato sto preliv ne stigne da se uspostavi u dovoljnoj meri, ili ako su prelivne cevi kratke mogu usta da im izrone pa da udje vazduh. Ako je pumpa previsoko moze ona privremeno da ostane na suvom. Resenje je samo u onome sto kaze NOVAS, sto vise prelivnih cevi sto veceg precnika, koje se stalno kontrolisu. I ne prejaka pumpa.

Magyshadow
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 11.02.2006 u 10:44 | IP Prijavljen Citiraj Magyshadow

Ima jos jedna, mozda zanimljiva stvar, naime sto je komora sa cistom vodom, dakle ona u kojoj se nalazi pumpica veca, to je oscilacija u nivou vode izmedju komora manja.
Vecina ljudi kada pravi filtere, ostavi dosta mesta za filter medije, a tu da kazem "zadnju" komoru napravi tek tolku, da stane pumpca u nju. Sto je po meni greska.....

Bradonja
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 29.01.2006
National Flag of Srbija Srbija, Zemun
Poruka: 402
Poslato: 11.02.2006 u 13:14 | IP Prijavljen Citiraj Bradonja

Da, ovo je skolski primer kako spoljni filter funkcionise. U osnovi je sve tacno i precizno opisano. Svaka cast!

Praksa je nesto drugo, a tice se "sitnica" koje su vec pomenute - jacina pumpe, zapremina komore sa cistom vodom, broj prelivnih cevi... Sve su to veoma bitni detalji od kojih u velikoj meri zavisi koliko ce i kako biti efikasan spoljni filter.

Uskoro cu napraviti akvarijum 500l zapremine sa 2 spoljna filtera (svaki ce imati blizu 40l zapremine). Jedino mislim da necu ici na najprostiju varijantu (jedna komora da prljavu i druga, manja,za preciscenu vodu i pumpu) vec cu imati i jednu (ili dve-u zavisnosti da li se odlucim za jednu ili 2 prelivne cevi) komore u koje direktno ulazi prljava voda i gde ostaje krupniji talog, komoru sa pregradama za filtraciju (najvecu) i naravno, komoru sa preciscenom vodom i pumpom. Uskoro cu napraviti skicu, kako sam zamislio sve to da izgleda.

Odlucio sam se za Atmanovu pumpu -powerhead -1100 l/h.......to je jaka pumpa koja zahteva veoam prohodan filter! Svako zacepljenje bilo bi .....katastrofa (((:

Pozdrav svima koji su se ukljucili u ovu temu.

Magyshadow
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.02.2006 u 11:35 | IP Prijavljen Citiraj Magyshadow

Da li ce u svakom filteru biti po jedan Atman?

Kod mene je prelivna cev ni manje ni vise nego ona kanalizaciona plasticna siva + mali milion rupica sa strane
Jedan Atman 600l/h i neka "no name" oko 300 l/h. Mislim da nema teorije da se zapusi.
Malo sam se namucio dok sam sakrio cevku ali bar mirno spavam, mislim na poslu .

Bradonja
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.02.2006 u 19:01 | IP Prijavljen Citiraj Bradonja

Da, u svakom filteru ce biti po jedan Atman AT 1000.

Posveticu maximum paznje svim detaljima pa i kamuflazi cevi. Kada dodje vreme - saljem slike. Ako negde zapne, pitacu za savet.

Pozdrav!

Puslica
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.11.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Slavonski Brod
Poruka: 631
Poslato: 14.02.2006 u 00:37 | IP Prijavljen Citiraj Puslica

Pa, nemora da bude cijev, može i rupa ili otvor na stijenki između unutarnjeg filtera i akvarijumske vode.U slučaju kolapsa sustava, nivo vode se izjednačava.S napomenom da filter nema poklopac i da su pregrade filtera niže od stijenke koja razdvaja akvarij od filtera.Ovo me zanima jer i ja razmišljam o takvim stavrima, zadnji puta nisam dobio odgovor koji me zanimao ali me ovaj zaintrigirao.

Ili bez rupe ali cijev da stoji u obliku slova U.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Puslica's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Puslica Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Puslica Poseti Puslica's Homepage

Magyshadow
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 15.02.2006 u 14:24 | IP Prijavljen Citiraj Magyshadow

Da, prelivne cevi su uglavnom u obliku tog slova.

Emisamko
Novi član

Novi član

Član od: 12.02.2006
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Sarajevo
Poruka: 1
Poslato: 15.02.2006 u 19:01 | IP Prijavljen Citiraj Emisamko

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Emisamko's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Emisamko

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 19.02.2006 u 17:52 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Sad ću ja da pokvarim trud čoveku u nekoliko teza.

• Spoljni filteri jesu zakon, jer su jeftini, pouzdani, lako se održavaju
  • Spoljni filteri su neverovatno raznovrsna i prilagodljiva pojava
  • Spoljni filteri umeju da nas iznenade i da dovedu do prelivanja bez obzira koliko se mi potkovali teorijom ili prečnikom preliva, jer jednom u nekom trenutku lenjosti ili nesmotrenosti nešto će krenuti naopako

Kada sam ovo shvatio pokušao sam da rešim problem. I to sam učunio ubacivanjem ovakvih staklenih konstrukcija u akvarijum i otvaranjem komore taložnika prema akvarjumu. Barijera je ili plastična mreža ili prosto tanak zazor između stranice filtera i stranice akvarijuma. Ovakav spoj zadržava sve osobine ovih filtera, a da pri tom uklanja ružne prelive i još važnije potpuno uklanja mogućnost prelivanja vode, jer sva je tečnost unutar jednog suda.

Celu ova priču dodajem zato što je Magy lepo ilustrovao, odnosno izreklamirao ovaj princip filtracije. Međutim mišljenja sam da o ovome ima smisla pričati samo kada se filter dodaje na postojeći akvarijum, a u njemu nema mesta ili ne postoji mogućnost da se pregradom napravi sličan filter. U tom slučaju ove ilustracije valja dobro proučiti. 

Nadam se da niko ko razmišlja o novom akvarijumu neće planirati ovakav filter. Mislim da su oni prošlost i nadam se da ih više niko ne preporučuje u takvom obliku prilikom prodaje akvarijuma. Još jednom ponavaljam, koji god trik primenili, ako se dovoljno dugo bavite akvaristikom, rezultat će biti prelivanje akvarijuma ili izgorela pumpa usled pregrevanja zbog rada na suvo.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Bradonja
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 20.02.2006 u 18:02 | IP Prijavljen Citiraj Bradonja

Dobar spoljni filter u velikoj meri zavrsava posao..... Ako je lose osmisljen,gore navedeni problemi su neizbezni. Evo kako sam ja skicirao presek spoljasnjeg filtera kakav nameravam da napravim. Eventualno zapusenje (samim tim i prelivanje vode)  bice izbegnuto  tako sto ce prljava voda iz akvarijuma najpre ulaziti u dve posebne komore u filteru,na cijem dnu ce se zadrzavati sve ono sto bi moglo da zapusi filter. Voda odatle dalje prolazi kroz nekoliko slojeva za preciscavanje (koji su ovde samo proizvoljno skicirani) i na kraju u deo gde sa peciscenom vodom,gde se nalazi i pumpa.Click on image to open in new window

Magyshadow
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 22.02.2006 u 17:56 | IP Prijavljen Citiraj Magyshadow

Malo je tema akrenula putem koji nisam zeleo. U stvari video sam da poneki clanovi foruma ne razumeju bas najbolje gore navedeni princip, tako da sam samo hteo sto slikovitije da ga prikazem.
Dragi Roguse ono sto ti imas u akvarijumu se isto zasniva na principu spojenih sudova, dakle ne mora da se primnjuje na spoljni filter, moze i na unutrasnji.
Moja je greska sto sam ubacio onaj tekstic o superiornosti spoljnih filtera, pogotovo sto vecina novopecenih akvarista ne zeli da se "smara" sa nekim cevima pumpicama i ostalim cudima, jednostavno kupi kanister filter za 60-ak ojrica i to sljaka.

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2598 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2