Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 55
Gostiju: 54
Robota: 1
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Uradi sam
 Akvaristika » Uradi sam
Tema Naslov: Ekspresno formiranje akvarijuma Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Cerebrum
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.11.2005
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 231
Pol: Muški
Poslato: 01.12.2005 u 21:07 | IP Prijavljen Citiraj Cerebrum

AKVARISTIKA JE STRPLJENJE! Ali za one malo manje strpljive evo moje price.

Dan PRVI: Narucujem akvarijum po meri, pravim komodicu od pristigle iverice, secem stiropor i postavljam sve na svoje mesto u stanu.

Dan DRUGI: Uzimam moravski pesak, soder i kamenje, sve to prokuvam i isperem, pravim poklopac od iverice po meri, Uzimam pijecu izvorsku vodu (bunarsku) u balone.

Dan TRECI: Stize akvarijum. Postavljam ga na mesto, punim sa cesmusom, secem sundjer za filter po meri.

Dan CETVRTI: Praznim akvarijum i filter. Kupujem fontansku pumpicu, grejac, cevcice, termometar i bilje. Akvarijum punim sa peskom i izvorskom vodom (zagrejanom na odgovarajucoj temperaturi), sadim biljke, formiram filter sa kamenjem i sundjerom i ukljucujem pumpicu, grejac i sijalicu u rad. Voda postaje pomalo belicasta (zaboravio sam da properem sundjer-valjda je od toga).

Dan PETI: Prijatelj mi daje desetak litra vode iz svog akvarijuma koju dodam u filter i uzimam od njega pedesetak malih gupija. Nakon sipanja vode i ubacivanja ribica sve deluje normalno (ribice su "raspolozne" i jedu odlicno).

Dan SESTI: Voda mi se potpuno izbristrila. Sve izgleda u najboljem redu (osim sto mi se vazduh skuplja ispod sundjera).

Dan SEDMI: Evo akvarijum izgleda ovako:

Click on image to open in new window

Click on image to open in new window

Jancika
Urednik

Urednik

Član od: 18.02.2004
National Flag of Slovenia Slovenia, Osek
Poruka: 1081
Poslato: 02.12.2005 u 00:38 | IP Prijavljen Citiraj Jancika

Akvaristika je strpljenje i uzivancija.

Mislim da je pravi potez bio sto si koristio vodu iz bunara i vodu iz vec formiranog akvarijuma,gde su vec prisutne,izmedju ostalog i bakterije koje ucestvuju u azotnom ciklusu.Ipak,ja bi sacekao bar jedno dve nedelje pre ubacivanja prvih probnih ribica.Tu po mom misljenju,previse je ribica odjednom ubaceno.Mislim da bi bilo bolje postepeno naseljavati po malo ribica u akvarijum iz vise puta.Osim toga,mislim da je potrebno jos biljaka,jer tek sada u stvari pocinje pravo uspostavljanje bioloske ravnoteze u akvarijumu.Sa vise biljaka smanjuje se algama sansa da se "zapate",jer su im biljke direktni konkurenti u ishrani,narocito one brzorastuce, koje se prihranjuju preko listova i vazdusnih korena.

Uz sve ovo,ja bi uradio jos dve stvari:stavio bi i aeraciju,kako bi potpomogao nitrifikacionim bakterijama da se sto brze namnoze,i stavio bi u filteru iznad sundjera sinteticku vatu,da ona vrsi ulogu mehanicke filtracije,jer se sundjer mnogo brzo prlja i zapusava filter.

Mnogo dobro izgleda sljunak iz Morave u akvarijumu.Gledajuci slike tvog novog akvarijuma odlucio sam da kad budem pravio sledeci akvarijum i ja stavim nesto tako za podlogu.Srecno!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Jancika's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Jancika Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Jancika

Cerebrum
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 02.12.2005 u 11:01 | IP Prijavljen Citiraj Cerebrum

Ni ja nisam imao u planu ovoliko ribica (nadam se da ce da prezive), ali drug koji mi ih je dao je morao to da uradi da bi napravio mesta za diskuse. U svakom slucaju ja planiram da cuvam par ramireza, neonke itd. kada mu budem vratio gupije (za jedno mesec dana). Tada bi trebalo da imam dobro formiranu akvarijumsku vodu.

Sto se tice biljaka tu je kabomba, hrast i jos neka biljka. Nadam se da je to dovoljno. Aeracija se vrsi sa vodom iz fontanske pumpice. Na kraju creva koje vraca vodu u akvarijum sam stavio kamence tako da voda u jakom mlazu ulazi u akvarijum sa gomilom sitnih mehurica (na zalost nevidi se dobro na slikama).

U svakom slucaju sledecih desetak dana su najvaznija. Ako neko ima savet sta da uradim da se ne desi nesto nezeljeno naka kaze.

Backup
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 03.10.2005
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 663
Poslato: 02.12.2005 u 13:08 | IP Prijavljen Citiraj Backup

Gde si nasao onu kamenčinu - dobro izgleda. I kako mi ostali možemo da dodjemo do takvog šljunka ako je stvarno crvenkast kao što na slici izgleda?

Vaso
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 03.09.2004
National Flag of Switzerland Switzerland, Luzern, Loznica
Poruka: 1228
Poslato: 02.12.2005 u 19:48 | IP Prijavljen Citiraj Vaso

pod hitno da ofarbas poklopac i da stavis neku pozadinu makar foto. naravno ovo je samo moj predlog da bi bolje izgledalo.

Cerebrum
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 02.12.2005 u 22:09 | IP Prijavljen Citiraj Cerebrum

Kamencinu mi je pronasla sestra pre jedno desetak godina na dnu morave (tamo imam vikendicu pa cesto idem). Kamen sam cuvao bas za akvarijum i evo napokon mi se ostvario san a i kamen je opravdao strpljivo cuvanje. Inace kamen je pescar (sacinjen je od hiljada pescanih zrnaca) i nadam se da nece da ispusti nesto u vodu sto ne bi trebalo.

Sljunak nije tako crvenkast kao na slici (nemam pojma kako je tako ispao), vise vuce na zuto.

U planu mi je da nalepim nesto na poklopac a sto se tice pozadine sve kupovne su mi prilicno sarene. Nasao sam na internetu sliku Titanika na dnu mora (sve okolo je crno osim pramca titanika koji je sav u sivkastom mulju) ali neznam da li da radim fotografije ove slike pa da ih sklopim i nalepim za pozadinu jer mozda ribama ne odgovara tako tamna pozadina (a mozda i nece lepo da izgleda).

Cerebrum
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 02.12.2005 u 22:11 | IP Prijavljen Citiraj Cerebrum

Jos nesto - usput -. Koje je vrste ona crna zivorodka sa druge slike (gore desno, i gore u sredini).

Noik
Zaslužni član

Zaslužni član
Američki ciklid - VIP

Član od: 06.07.2005
National Flag of Srbija Srbija, Jagodina
Poruka: 2140
Poslato: 02.12.2005 u 22:21 | IP Prijavljen Citiraj Noik

Po mom misljenju,crna ili tamno plava pozadina su najbolje,jer onda ti biljke i ribe dolaze do izrazaja.Ako me oci ne varaju ona zivorotka je black moly.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Noik's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Noik Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Noik Poseti Noik's Homepage

Cerebrum
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 02.12.2005 u 22:37 | IP Prijavljen Citiraj Cerebrum

Imam jos jedan problem ali da ne otvaram novu temu zbog njega. Temperatura vode u akvarijumu mi varira od 26 izjutra do 28 predvece. Grejac mi se uopste ne ukljucuje a vodu greje sijalica (i u stanu mi je strasno toplo).

Kako da ohladim vodu na 24 (plasim se da mi bilje ne uvene ludwigia repens (valjda), vodena paprat ili hrast i kabomba).

Backup
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 03.12.2005 u 01:30 | IP Prijavljen Citiraj Backup

Pa to je generalni problem sa jakim svetlom i haubom koja je plitka - čekaj leto pa ćeš videti - biće vruće i za diskuse.

Viša hauba (mnogo), skinuti poklopac sa akvarijuma (da nema staklo iznad površine da može da isparava) - ovo će doneti povećani gubitak vode ali ako. Takodje, u haubi napraviti velike otvore pozadi da može voda koja isparava da izlazi.

Brana
Gost

Gost

Član od: 14.04.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 355
Poslato: 03.12.2005 u 01:51 | IP Prijavljen Citiraj Brana

Prvo, bilje ti nece uvenuti, kod mene je temp 27 i to konstantno iako imam 3 reda gro lux -a i 2 sijalice po 40 vati i temperatura je konst. Sta mislis kako uspevaju biljke u akvarijumima sa diskusima gde je temp. preko 30 (doduse u takve akv se dodaje vise co2).Ukoliko odignes mnogo svetlo iznad povrsine znaj da na vec 10 cm jacina sijalice se smanjuje za 40%  a ako sija jos kroz staklo poklopca i vise.

Drugo, ukoliko skines staklo napravices problem na taj nacin sto ma koliko velike otvore napravio u poklopcu veliki deo isparene vode ce se zadrzati u istom sto moze da ti upropasti poklopac ukoliko je od poroznog materijala (iverica, medijapan) ma koliko ga zastitio, a isto tako sta mislis sta moze da uradi tolika kolicina vodene pare sa strujnim kontaktima?

E sad resenje: Ukoliko se razumes u kompjutere znas da na procesoru postoji takozvani kuler, koji isto tako moze da se montira i na poklopac i to jedan, dva ili vise komada koji ce izvlaciti toplotu iz poklopca sobu. Pre 10-ak dana sam zavrio nov poklopac za koji sam predvideo dva kulera jer jos ne znam kako ce se ponastai u toku leta.

Pozdrav

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Brana's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Brana

PedjaK
Član

Član

Član od: 24.05.2005
Poruka: 64
Poslato: 03.12.2005 u 02:51 | IP Prijavljen Citiraj PedjaK

Što se tiče ventilatora, samo bih naglasio da kada kupujete tražite najtiši!!! Ne verujem da je potreban neki sa velikom brzinom obrtanja. Ja ne čujem više svoje misli od kompa i vazdušnih pumpi u sobi. 

Brana, moje mišljenje je da je više od jednog ventilatora previše, a tu je i dotični problem oko buke. Takođe, ne bi bilo loše da kao i kod kompa, predvidiš kako će vazduh cirkulisati.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi PedjaK's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor PedjaK

Cerebrum
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 03.12.2005 u 12:17 | IP Prijavljen Citiraj Cerebrum

Sijalica od 60W (1W po litru) mi je na oko 20cm od povrsine vode. Akvarijum mi je odozgo otvoren a krov mi je sa unutrasnje strane oblepljen ALU folijom. Poklopac mi je dosta siri od akvarijuma (4cm) pa ima mesta za ventilaciju. Do sada nisam primetio da se voda kondezuje ali je primetno isparila za ova 4-5 dana (par litara sam vec dodao da bi vratio vodu na pocetni nivo).

I jos nesto. Zivorodke mi stalni grickaju nesto po silokonu. Valjda nije nista opasno?

Backup
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 07.12.2005 u 22:07 | IP Prijavljen Citiraj Backup

Što se tiče ventilatora, tu ne važi pravilo "koliko para toliko muzike (buke)" nego upravo obrnuto. Ako vam ventilator za haubu (ili računar) proizvodi mnogo buke kupite nešto što valja pa nećete imati problema. Generalno važi pravilo da, za isti protok vazduha, što je ventilator veći on je i tiši zato što se vrti sporije.

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2656 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2