Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 39
Gostiju: 39
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4346
Najnoviji korisnik foruma: Stole75
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Uradi sam
 Akvaristika » Uradi sam
Tema Naslov: Kako smo (na)pravili poklopac - Butch Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Butch
Član

Član

Član od: 11.11.2005
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 23
Pol: Muški
Poslato: 01.12.2005 u 16:46 | IP Prijavljen Citiraj Butch

U sledecoj foto priči videćete kako sam napravio poklopac za svoj akvarijum od 100l. Možda vam budem bio od pomoći.

Click on image to open in new window

Za izgradnju ovokvog polopca treba vam malo laminata, ubodna testera, bušilica, montagekit, metar, aceton, slikon i nekoliko parčića stakla

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Butch's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Butch

Butch
Član

Član

Poslato: 01.12.2005 u 16:52 | IP Prijavljen Citiraj Butch

Pošto je debljina laminata 7mm, a stakla od kog je napravljen akvarijum 6mm ideja je da poklopac stoji na staklu po njegovoj debljini. Da bi se ovo ostvarilo potrebno je parčice stakla zalepiti kao na sledećoj slici. Parčići služe da spreče pomeranje poklopca levo-desno dok bude stajao na aq.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Butch's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Butch

Butch
Član

Član

Poslato: 01.12.2005 u 17:02 | IP Prijavljen Citiraj Butch

Nakon toga sam isekao laminat po dimenzijama aq. Ja sam smanjio i širinu laminata na 11cm da mi poklopac ne izgleda previsoko. Ivice sam zasekao pod uglom od 45stepeni da bi se stranice što lepše spojile

Tako obradjen laminat sam zalepio montagekit-om

i u uglove stavio drvene "gredice" da konstrukcija bude čvršća...

...na gredice sam prethodno naneo Montagekit..

Butch
Član

Član

Poslato: 01.12.2005 u 17:18 | IP Prijavljen Citiraj Butch

Sa prednje kao i sa bočnih strana sam zalepio drvene gredice koje služe da se na njih osloni sam poklopac sa rasvetom..

Zadnju stranicu sam ostavio nešto nižu, u donjim uglovima i po sredini sam je zasekao da bi provukao cevi za filter i kablove za rasvetu i grejač

izbušio sam i jednu rupu u koju kasnije ugradjujem prekidač od neonke

Butch
Član

Član

Poslato: 01.12.2005 u 17:23 | IP Prijavljen Citiraj Butch

Ovako je izgledalo nakon postavljanja prednje i bočnih stranica

Koristio sam i paprirnu trako koja će sve to držati dok se lepak ne osuši.

Ovako je bilo nakon postavljanja zadnje stanice..

Butch
Član

Član

Poslato: 01.12.2005 u 17:38 | IP Prijavljen Citiraj Butch

Na red je došao i poklopac sa rasvetom. Pravio sam ga iz dva dela, fiksnog na koji ce sa donje strane biti montirana neonka i pokretni koji ce moci da se otvara u slučaju da ribice ogladne

Fiksni deo...

zalepljen na konstrukciju i prekidač ugradjen u zadnju stranicu...

Pokretni deo...nisam postavljao šarkice zato sto laminat ima žljebove koji skroz mogu da zamene ulogu šarki. Ko je sastavljao laminat razumeće o čemu pričam, a evo i sl.

Na kraju je sve izgledalo ovako...

na pokretni deo sam dodao jednu ručkicu radi lakšeg otvaranja

Butch
Član

Član

Poslato: 01.12.2005 u 17:43 | IP Prijavljen Citiraj Butch

Na kraju je poklopac izgledao ovako na mom još uvek nedovršenom akvarijumu 

Nadam se da sam nekome pomogao

Brana
Gost

Gost

Član od: 14.04.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 355
Poslato: 01.12.2005 u 18:29 | IP Prijavljen Citiraj Brana

Par sugestija,imas li dovoljno mesta u poklopcu za jos koji red sijalica, ukoliko se jednom odlucis za dobar biljni akvarijum?  Lepljenje staklica za akvarijum si mogao da izbegnes tako sto bi parcice drveta drveta zalepio za poklopac sa donje strane, tako da prelaze preko ivice poklopca svega par milimetara, sto bi imalo istu funkciju kao i staklici, ovo govorim cisto estetike radi. I jos nesto, ili ofarbaj ili prelepi poklopac crnim tapet papirom iz razloga da bi izgledao sto neutralnije tj. da kad posmatras akvarijum da ti poklopac ne odvlaci pogled i paznju, ako me razumes. Ovo poslednje je stvarno stvar ukusa ali mislim i estetike. Sve ostalo je ispalo super i lepo.

Pozdrav

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Brana's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Brana

Gollum
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.09.2005
Poruka: 312
Poslato: 02.12.2005 u 09:11 | IP Prijavljen Citiraj Gollum

Butch je uradio svoj AQ toliko pedantno da bi svi mogli da mu pozavidimo. Nije bio nestrpljiv kao Zvegor i ja, pa je polako radio i sada njegov AQ ima sve po čemu bi mogli da cenimo kvalitetne AQ. Lepljenje je besprekorno, konstrukcija odlična, krov izgleda mnogo bolje uživo nego na slici. Polica za AQ je takođe pravljena da bi se uklopila u ambijent. Pozadina koju je Butch započeo, a slušajući njegove planove sa tim u vezi, će da bude verovatno najlepša pozadina ikad. Butch, svaka čast.

gollum

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 02.12.2005 u 09:46 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Drago mi je da si podelio svoj rad sa nama u ovom dobro osmišljenom foto stripu, a yaista se vidi da si razmišljao o svima nama pre nego što si započeo posao. Panj ti je sjajan.

Međutim imam i dva komentara, a pošto mi nije najjasnije sa slika, možda oni i nisu na mestu. Poslednja fotka mi govori da će se dosta od staklića i lajsni videti kada se akvarijum stavi u pogon. Ako dobro razumem postavku to je zato što ti laminat leži na staklu umesto da ga obuhvata i poput šešira sakriva ponešto od ružnog čela. Dakle mislim da bi bilo bole da si poput onih gornjih drvenih lasni takve zalepio i u donjoj zoni. Tada bi one nosile ceo poklopac, a laminat bio bi sakrivao spojeve lajsni i stranica i ujedno sprecavao klizanje cele konstrukcije.

Druga stvar ne mogu da predvidim ali može da se desi da imaš slivanje sa bočnih fiksiranih pokrovnih stakala prema zadnjoj strani i tu možeš usled kondenzacije možda da dobiješ neko podlivanje. Bilo bi bolje da nisi lepio ta stakla na vrh zadnje stane nego slično kako i napred.

I za kraj neka pitanja.

Koje su dimenzije akvarijuma? Izvini ako sam propustio neku temu, malo sam bio odsutan. Kojom si se idejom rukovodio pri izboru visine zadnje stanice? Naslućujem da ima veze sa filtracijom i kablovima, ali...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Manuela94
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 11.08.2005
Poruka: 111
Pol: Ženski
Poslato: 02.12.2005 u 12:12 | IP Prijavljen Citiraj Manuela94

cime je lepljeno kamenje na staklo? ili je postavljeno tek tako bez ikakvog lepljenja?

Butch
Član

Član

Poslato: 02.12.2005 u 12:54 | IP Prijavljen Citiraj Butch

Hvala Gollumu na čestitkama i podršci!

Odgovor Rogusu

Kao što sam napisao akvarijum još uvek nije završen. Slažem se sa tobom da se na poslednjoj slici vide staklići koji ne treba da se vide. Takodje se na toj poslednjoj slici vidi i crna samolepljiva folija koju planiram da isečem u trake širine 2,5cm i zalepim je tako da sakrije ono što ne treba da se vidi. Verovatno ću je zalepiti i na uglove AQ. Razmišljao sam da napravim pokopac kao "šešir" ali mi se ta varijanta ne svidja pa sam odlučio da bude ovako.

Što se tiče tvog drugog komentara ne razumem kako može doci do podlivanja. Ako si mislio da će se kondenzovati voda na površini bočnih i prednje stranice koji vire iznad i koji su visoki svega 1,5cm mislim da su šanse male. Akvarijum će u potpunosti biti zatvoren staklom. Jedini otvori ce biti u zadnjim uglovima gde dolaze cevi za filtraciju. Na površinu koja je trenutno nepokrivena dolaze plastične lajsne i staklo koje će moći da se šeta po njima. Nadam se da si me razumeo

Dimenzije AQ su malo čudne. Bočne stranice nisu iste šinine, jedna je 32cm a druga 35cm. Dužina zadnje stranice je 73cm dok je prednja (po Pitagori) morala biti nešto duža. U pravu si za zadnju strnicu...Sve to nije slučajno, u pitanju je nedostatak prostora i pokušaj što boljeg iskorišćenja onoga što se ima.

Pozdrav

Butch
Član

Član

Poslato: 02.12.2005 u 12:56 | IP Prijavljen Citiraj Butch

Citiraj: Manuela94
cime je lepljeno kamenje na staklo? ili je postavljeno tek tako bez ikakvog lepljenja?

Kamenje je silikonom lepljeno za staklo.

Ako budem imao vremena postaviću i jednu foto priču o tome.

PedjaK
Član

Član

Član od: 24.05.2005
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 64
Poslato: 03.12.2005 u 02:53 | IP Prijavljen Citiraj PedjaK

Hm, da li je bezbedno dodatno opterećivati staklo lepljenjem kamenja?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi PedjaK's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor PedjaK

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2