Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 62
Gostiju: 62
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Uradi sam
 Akvaristika » Uradi sam
Tema Naslov: Krpiti, ako se mora! Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3446
Pol: Muški
Poslato: 07.11.2003 u 08:28 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Naslovom sam nadam se jasno iskazao svoj stav o jednom neprijatnom problemu koji se javlja s vremena na vreme u ovom našem hobiju. Siguran sam da je svako posle nekoliko godina akvaristike bar jednom iskusio kako to izgleda kad akvarijum procuri usled naprsline na staklu ili zato što je silikon popustio. Kakava god bila naša odluka povodom toga ona mora da bude hitra. Zato ovde dajem svoje mišljenje o mogućim rešenjima, ako je izbor krpljenje umesto kupovine novog akvarijuma.

Dno akvarijuma može da se “krpi” komadom iznutra ako je pukotina dostigla dva kraja i pri tome nije previše velika, ili celom površinom spolja ili iznutra kada je pukotina velika npr. po sredini ili se još nije razvila do krajeva stranice (a to povećanje se desi uglavnom uvek  po početnim linijama naprsline).

Ja bih se uvek odlučio za iznutra, jer time novi sloj silikona, koji ide duž svih ivica, zaptiva i sve moguće prolaze.

Ako se krpi spolja tad voda lakše može da nadje put koristeći samu naprslinu koja se ne može napuniti silikonom. Verovatnoća za ovo je mala jer se sama naprslina namaže sa obe strane. Ali ako se nečistoće ne odstrane dobro, a akvarijum “živi” odnosno zbog lošijeg sastavljanja ili nedovoljno dobrog silikona stranice malo rade, ili zbog nepreglednosti ili nedovoljnog održavanja akvarijuma kroz silikon prorastu alge curenje je neminovno.

Da bi se dno okrpilo iznutra, potrebno je:

• Potpuno odstraniti silikon kojim je formirana fugna u prvobitnom spajanju stranica i dna. Pri ovome se ne mora biti temeljan kao pri čišćenju prilikom zamene stranice odnosno dna, jer debljina novog stakla sigurno pokriva visinu starog sloja silikona, osim ako se ne radi o prilično trapavom i rasipničkom prethodnom radu.
  • Izrezati komad stakla koji je malo manji od unutrašnjih dimenzija akvarijuma kako bi novo staklo potpuno prileglo uz staro. Ne preporučujem mazanje silikonom izmedju dva komada stakla - starog i novog dna. Pretpostavka je da su oba sloja idealno ravna.
  • Konačno na očišćeno i odmašćeno dno postaviti novi komad stakla i  zamazati nove spojeve trudeći se da se silikonom potpuno ispuni prostor izmedju novog dna i stranica.

Ako se dno krpi novim komadom stakla spolja tada mora da se pravi sendvič sa silikonom u sredini. To nije proces koji јe moguće kontrolisati. Uvek je neravnomeran i zaostaju mehurovi vazduha, ponekad i veliki džepovi. To znači da dno nije ravnomerno opterećeno i da ostaje rizike da voda procuri.

Krpljenje stranice uvek podrazumeva temeljno čišćenje, ali i mazanje silikonom jer nešto mora da fiksira zakrpu. I ovde bih se odlučio za krpljenje iznutra jer samo tako imamo mogućnost fiksiranja za bar još jednu stranicu. Prilikom postavljanja novog sloja stakla potrebno je položiti akvarijum na stranicu sa naprslinom. Kriterijum za izbor veličine komada kojim se pokriva naprslina isti je kao i za dno. Medjutim kako se radi o stranici koja najčešće nije maskirana, namena akvarijuma je još jedan, prevashodno estetski, kriterijum za odluku zakrpa-cela površina. Ako je izgled važan, a nije moguće maskirati zakrpu za pukotinu uvek je bolje pokriti celu stranicu. Krpiti spolja je opravdano samo ako setup akvarijuma tako nalaže.

Iskustvo me je naučilo da je brži način uvek skuplji. Bolje je popraviti stvar zamenom stakla nego krpljenjem pa onda menjanjem.

Da bi se ponovo lepila stranica, prvo se mora ukloniti stara. Ovo se obično postiže njenim isecanjem pomoću žileta skalpera, žica za gitaru ili kakvog drugog pogodnog alata. Zatim se mora očistiti stari silikon sa stranica koje ostaju jer tokom polimerizacije novi se lepak neće vezati sa starim. Zato je najvažnije ovaj deo odraditi temeljno i potpuno, a postoji nekoliko načina:

1. Rastvaranjem -toluol je kancerogeni alkohol koji rastvara silikona.
  2. Termički - postoji gornja temperaturna granica za silikon, pa je propisno zagrevanje alternativa, ali pošto je poželjno da ostale stranice ostanu netaknute, onda to ima ograničenja. Nisam čuo da je ovo neko koristio u akvaristici.
  3. Mehanički - žiletom i grebačem za staklo. Posmatranjem pod određenim uglom na staklu se lako vide i najmanji ostaci silikona. Ovo znači mnogo žuljanja ali i najbolje rezultate.

Postoje i čistači stakla u vidu sprejeva, ali koliko znam oni rade samo na sveže nanetom silikonu.

I na kraju da citiram Ćiru:

Kod skidanja žiletom:

• koristi nove žilete
  • čim se jedan istupi uzmi novi
  • ako koristiš žilete koji su već tupi imaćeš mnogo teži posao
  • pazi prste”
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 07.11.2003 u 08:34 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Odlican tekst.

Ide u kategoriju Uradi sam na sajtu!

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 26.08.2005 u 17:46 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Evo malo sam kopao po prašnjavim stranama sajta i naleteo na jedan od svojih prvih tekstova ovde.

Oživljavam temu pre svega zato što ovih dana nailazim na pitanja kako lepiti akvarijum. Krpiti i lepiti nije isto, ali je mnogo iste tehnike i u jednom i u drugom.

Malo sam popravljao tekst, sa ove vremenske distance neke stvari su mi se učinile drugačijim.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

dr Bouz
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 502
Poslato: 26.08.2005 u 20:05 | IP Prijavljen Citiraj dr Bouz

ha ha - cirin "pravilnik" me podseca na one podsetnike o bezbednosti obuke iz jna, sto ti ofiser iscita pre obuke (meni bilo izmedju ostalog "zahtevam pravilno penjanje i silazenje sa tenka).

posto sam ja menjao stranicu celu (vecu) na jednom mom aq - situacija je bila sledeca:

prvo sam izlomio celu tu stranicu do sto blize mestu gde je bila zalepljena - da bi mogao lepo da "manipulisem" - imam neku jaako tanku spaklicu, koju sam jos dodatno naostrio - dakle kao malo jaci zilet. sa njom sam odsek'o ostatke stakla. onda sam takodjer sa njom i sikinuo ostatke silikona (prilicno dobro radi pos'o, a zgodnija je od zileta, jer iskljucuje No4 pravilo cirinog pravilnika o ziletima). onda sam one delice silikona koji nisu mogli da se skinu, t.j.mogli su uz vrhunski smor (jer na samom mestu reza staklo nije perfektno ravno, + ima ih 2) - dakle tu sam uzeo krpu grubu (nas'o neku na terasi, vetrovi sunce i kishe dusu su joj isprali, pa je bash gruba) - onda sa njom uz prilican pritisak (koji za posledicu ima prilicno zagrevanje "lokalnog karaktera" sam bukvalno uglancao staklo - nije se moglo videti ama bash nista od starog sylycone.

i nista, onaj medecinarski benzin na vaticu - obris'o ono di ce da ide silikon, kad se osusilo, jos jednom odbljesak me ubedio da nema masnoche (koja je vejiki neprijatelj svakog lepljenja), i onda silikon natrack'o na bocne ivice  & dno - samo lepo spustio ovo bocno staklence shodno cemu na spoju nema ni jedan jedini mehuric. ono silikona sto je izletelo sa strana - sa spoljnje poravnao (pokupio visak) plasticnom vizitkartom, a iznutra sam malo umackao svoj junacki "nosni" prs' - i - to otprilike radi za sad.

a i filter mi je bio malo chuknut, njemu sam stavio po slicnim principima koje je rogus napisao staklene implante sa obe strane - posto je filter "ta trane" pa ne mora da bude lep. u prevodu, nije mi se dalo da pravim iznova ceo - a i on evo ividim radi. za sad.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 26.08.2005 u 23:14 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Eto ta glancanja krpom dosta pomažu, mada meni nikad nije posebno prijalo da mi se greju prsti. Tako sam malo više vežbao podlaktice.

Špahtla jeste jedan vrlo dobar alat, kada je dovoljno tanka i tamo gde može da se upotrebi.

Ivan!
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 17.01.2005
National Flag of Srbija Srbija, Ada
Poruka: 416
Poslato: 27.08.2005 u 20:38 | IP Prijavljen Citiraj Ivan!

Umesto špakle i žileta, puknoto staklo sam odvajao skalpelom (kupljen na pijaci made in kina). Ako se pažljivo seče silikon do samog zdravog stakla, ostaju minimalne mrlje koje sam naknadno skidao šiletom i džakom od krompira.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ivan!'s Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ivan! Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Ivan!

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2