Poslato: 07.11.2003 u 08:28 | IP Prijavljen
|
|
|
Naslovom sam nadam se jasno iskazao svoj stav o jednom neprijatnom problemu koji se javlja s vremena na vreme u ovom našem hobiju. Siguran sam da je svako posle nekoliko godina akvaristike bar jednom iskusio kako to izgleda kad akvarijum procuri usled naprsline na staklu ili zato što je silikon popustio. Kakava god bila naša odluka povodom toga ona mora da bude hitra. Zato ovde dajem svoje mišljenje o mogućim rešenjima, ako je izbor krpljenje umesto kupovine novog akvarijuma.
Dno akvarijuma može da se “krpi” komadom iznutra ako je pukotina dostigla dva kraja i pri tome nije previše velika, ili celom površinom spolja ili iznutra kada je pukotina velika npr. po sredini ili se još nije razvila do krajeva stranice (a to povećanje se desi uglavnom uvek po početnim linijama naprsline).
Ja bih se uvek odlučio za iznutra, jer time novi sloj silikona, koji ide duž svih ivica, zaptiva i sve moguće prolaze.
Ako se krpi spolja tad voda lakše može da nadje put koristeći samu naprslinu koja se ne može napuniti silikonom. Verovatnoća za ovo je mala jer se sama naprslina namaže sa obe strane. Ali ako se nečistoće ne odstrane dobro, a akvarijum “živi” odnosno zbog lošijeg sastavljanja ili nedovoljno dobrog silikona stranice malo rade, ili zbog nepreglednosti ili nedovoljnog održavanja akvarijuma kroz silikon prorastu alge curenje je neminovno.
Da bi se dno okrpilo iznutra, potrebno je:
- Potpuno odstraniti silikon kojim je formirana fugna u prvobitnom spajanju stranica i dna. Pri ovome se ne mora biti temeljan kao pri čišćenju prilikom zamene stranice odnosno dna, jer debljina novog stakla sigurno pokriva visinu starog sloja silikona, osim ako se ne radi o prilično trapavom i rasipničkom prethodnom radu.
- Izrezati komad stakla koji je malo manji od unutrašnjih dimenzija akvarijuma kako bi novo staklo potpuno prileglo uz staro. Ne preporučujem mazanje silikonom izmedju dva komada stakla - starog i novog dna. Pretpostavka je da su oba sloja idealno ravna.
-
Konačno na očišćeno i odmašćeno dno postaviti novi komad stakla i zamazati nove spojeve trudeći se da se silikonom potpuno ispuni prostor izmedju novog dna i stranica.
Ako se dno krpi novim komadom stakla spolja tada mora da se pravi sendvič sa silikonom u sredini. To nije proces koji јe moguće kontrolisati. Uvek je neravnomeran i zaostaju mehurovi vazduha, ponekad i veliki džepovi. To znači da dno nije ravnomerno opterećeno i da ostaje rizike da voda procuri.
Krpljenje stranice uvek podrazumeva temeljno čišćenje, ali i mazanje silikonom jer nešto mora da fiksira zakrpu. I ovde bih se odlučio za krpljenje iznutra jer samo tako imamo mogućnost fiksiranja za bar još jednu stranicu. Prilikom postavljanja novog sloja stakla potrebno je položiti akvarijum na stranicu sa naprslinom. Kriterijum za izbor veličine komada kojim se pokriva naprslina isti je kao i za dno. Medjutim kako se radi o stranici koja najčešće nije maskirana, namena akvarijuma je još jedan, prevashodno estetski, kriterijum za odluku zakrpa-cela površina. Ako je izgled važan, a nije moguće maskirati zakrpu za pukotinu uvek je bolje pokriti celu stranicu. Krpiti spolja je opravdano samo ako setup akvarijuma tako nalaže.
Iskustvo me je naučilo da je brži način uvek skuplji. Bolje je popraviti stvar zamenom stakla nego krpljenjem pa onda menjanjem.
Da bi se ponovo lepila stranica, prvo se mora ukloniti stara. Ovo se obično postiže njenim isecanjem pomoću žileta skalpera, žica za gitaru ili kakvog drugog pogodnog alata. Zatim se mora očistiti stari silikon sa stranica koje ostaju jer tokom polimerizacije novi se lepak neće vezati sa starim. Zato je najvažnije ovaj deo odraditi temeljno i potpuno, a postoji nekoliko načina:
-
Rastvaranjem -toluol je kancerogeni alkohol koji rastvara silikona.
-
Termički - postoji gornja temperaturna granica za silikon, pa je propisno zagrevanje alternativa, ali pošto je poželjno da ostale stranice ostanu netaknute, onda to ima ograničenja. Nisam čuo da je ovo neko koristio u akvaristici.
-
Mehanički - žiletom i grebačem za staklo. Posmatranjem pod određenim uglom na staklu se lako vide i najmanji ostaci silikona. Ovo znači mnogo žuljanja ali i najbolje rezultate.
Postoje i čistači stakla u vidu sprejeva, ali koliko znam oni rade samo na sveže nanetom silikonu.
I na kraju da citiram Ćiru:
“Kod skidanja žiletom:
- koristi nove žilete
- čim se jedan istupi uzmi novi
- ako koristiš žilete koji su već tupi imaćeš mnogo teži posao
- pazi prste”
|