Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 40
Gostiju: 40
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Uradi sam
 Akvaristika » Uradi sam
Tema Naslov: Spoljašnji filter sa zadnje strane Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Djadjo
Član

Član

Član od: 15.11.2005
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Bjelovar
Poruka: 10
Pol: Muški
Poslato: 16.11.2005 u 09:53 | IP Prijavljen Citiraj Djadjo

Pozdrav svima,ja sam jos jedan newbie po pogledu akvarisitke....ali trudim se :))

Nedavno sam dobio dve ribice na poklon ali u glupom malom  esterokutnom akvariju od 5 litara...bacio sam i zrak unutra ali nista ...o le ribe zaХas...nazalost

Danas imam akavarij od 8mm stakla 100duz X 50 visine X 60 sirine...zapravo je 50 sirine(unutarnja zapremina aq) ali sam ostavio 10cm da staklo viri van (uzduzna stranica od dna i dve bocne duze po 10cm)) jer sam mislio uzduzno po akvariju napraviti filter s 5 pregrada u nadi da cu isfiltrirati vodu bolje nego neki kupovni filter za 500-600kn(40-70eu) a zapremine 3-4litre......ali bio sam u krivu

naravno voda nece u brijeg preko pet pregrada.........

jos nisam ljepio nikakve pregrade..........jer zelim cuti od iskusnih ljudi neku pametnu soluciju(moja zadnja je da budu 3 pregrade ali ce onda srednja pregrada biti prilicno dugacka )sto mislite kako da to napravim? posto vidim da su na ovom forumu ljudi prilicno daleko otisli u filterima te vrste...

pumpu sam mislio kupiti koja ima protok 400l /h ili da trazim neku s vise protocnosti......

Click on image to open in new window

pa neznam valjda ima spasa za novopecenog akvaristu :))

Damir

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 16.11.2005 u 10:51 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Uhhhh... 100x50x10 = 50L = veliki filter za veliki akvarijum.

Ono što bi ja uradio sa takvim filterom je sledeće:

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 16.11.2005 u 11:02 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Podelio bih ga na 4 pregrade:

1. Napunjena perlon vatom za sakupljanje najvećeg dela prljavštine
  2. Prazna
  3. Napunjena bio kuglama, valjcima i sličnim materijalom
  4. Prazna

Voda ulazi kroz cev (pošto nisi spustio staklo da može da ide preko), prolazi preko perlon vate gde se zadržava najviše prljavštine, penje se kroz drugu pregradu.

Na vrhu treće pregrade se postavi izbušena ploča od plastike kroz koju voda polako prska na bio kugle i valjke ispod. Ova pregrada nije do kraja napunjena tj ima više vazduha nego vode. Pumpa vraća vodu nazad u akvarijum.

Nivo vode u filteru određuje visina stakla između drugog i trećeg dela.

Tvoj akvarijum ima preko 250 litara i pumpa od 400 litara na sat nije dovoljna. Ja bi uzeo od 600 ili čak 1000.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Djadjo
Član

Član

Poslato: 16.11.2005 u 14:29 | IP Prijavljen Citiraj Djadjo

Odlicno ovaj setup filtera mi stvarno izgleda i protocan i funkcionalan.....u 1 posudi filtera (napunjena vatom),.....mislio sam uvaliti grijac,,ma zapravo pa mogu grijac staviti u akvariji ili mozda u 2 posudu filtera

morat cu zalijepiti pregrade pa sa akvarijem van na punjenje vodom,nadam se da pumpa nebude prebrzo vukla vodu iz zadnje posude.hocu biti siguran da cirkulacija vode kroz filter bude kak spada

muci me jedino razina vode u aq naspram razine vode u filteru....al u to cu se uvjeriti kad bude filter gotov i voda unutra

inače svaka čast na soluciji

Damir

Djadjo
Član

Član

Poslato: 16.11.2005 u 14:30 | IP Prijavljen Citiraj Djadjo

Zaboravih prikačit slikuClick on image to open in new window

IRadic
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 27.11.2003
Poruka: 148
Poslato: 16.11.2005 u 15:55 | IP Prijavljen Citiraj IRadic

Ako vec hoces grijac u filter, mislim da je bolje da ga stavis u poslednju pregradu (iz koje voda ide u aq.). Ako stavis u prvu pregradu, voda ce se ohladiti dok se vrati u aq.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi IRadic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor IRadic Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor IRadic

ZveGor
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 12.09.2005
Poruka: 154
Poslato: 16.11.2005 u 16:02 | IP Prijavljen Citiraj ZveGor

Da se ja pitam,ja bi u 1. komoru stavio malo krupnije delove(krupniji sundjer,kuglice pa cak i manje viklere za kosu-oni stoje kod mene u filteru i rade mi posao).U 3.komoru bi stavio vatu.2. i 4. su prazne.

Magyshadow
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.09.2005
Poruka: 133
Poslato: 16.11.2005 u 16:34 | IP Prijavljen Citiraj Magyshadow

To je mnooogo veliki filter.
Da li si razmisljao da napravis dva, nezavisna filtera. Jedan sa vecim i jedan sa manjim protokom. Jos ako bi lepo postavio izlaz iz pumpe i napravio lepo kruzenje vode u akvarijumu mmmmmmmmm milina.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Magyshadow's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Magyshadow

Gollum
Zaslužni član

Zaslužni član

Poruka: 312
Poslato: 16.11.2005 u 20:30 | IP Prijavljen Citiraj Gollum

Meni se dopada koncept. Istina je da je veliki, ali to može biti samo prednost. Pravilnim izborom filtracionog materijala ovaj filter može da radi mesecima bez intervencije. Što se pumpe tiče, preporučuje se protok tako da pregura četiri zapremine akvarijuma na sat, pa bi ti trebao protok, od recimo 1000l na sat... Onda ti na pamet padne Magzjevo rešenje sa dva nezavisna filtera i dve pumpe, svakako jeftinije od kupovnog rešenja, a višestruko bolje. Ponovio bih Magzjevu konstataciju... mmmm milina! Nisi se prevario sa ovim rešenjem filtracije.

gollum

Djadjo
Član

Član

Poslato: 17.11.2005 u 00:30 | IP Prijavljen Citiraj Djadjo

moze i dva filtera hee

nije meni bilo u planu pretjerivati s filterom.ali prva misao mi je bila da hocu adekvatan filter zbog traume mjenjanja vode u bivsem malom akvariju ( nazalost premalom)......nakraju vidim da nije to samo veci filter -> bolja filtracija...nego tu i ima i dosta fine tuninga odnosa komora i vode filtera i aq.

nakraju sam pomislio(zbog brzeg vremena pustanja aq u pogon) prepoloviti bocnu duzinu filtera na pol,znaci 50cm duzine pa tri pregrade i fajrunt...

ali necu brzopleto............

ako imate kakvih skica na pameti rijesenja s dva filtera bio bih zahvalan...

ili ovako ko sa slike samo x2.......ovo je filter u zoo trgovini u jednom od akvarijaClick on image to open in new window

Magyshadow
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 17.11.2005 u 16:47 | IP Prijavljen Citiraj Magyshadow

Pogledaj ovde:

http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=4419&PN =2
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Magyshadow's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Magyshadow

Magyshadow
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 17.11.2005 u 16:53 | IP Prijavljen Citiraj Magyshadow

Neki, po meni pametni ljudi, racunaju litrazu akvarijuma tako sto saberu kolicinu vode u akvarijumu sa kolicinom vode u filteru, zato sto je to i realno, dakle sto vise vode to bolje. Tako da ili napravi jedan celom duzinom ili dva po pola, nikako jedan od pola duzine (50 cm ili tako nesto)!!

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.01.2004
National Flag of Brazil Brazil, São Paulo
Poruka: 868
Poslato: 17.11.2005 u 21:27 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Ovo neka ti budu prve dve komore.
Prva je prazna. Druga je cvrsti mehanicki PRE-FILTER.
Ja koristim Fluval-ov. To su mali hexagonalni cilindri, sa rupom po sredini.

Veruj mi da ociste oko 90% mehanicke cistoce koja ce ti se staloziti na dnu komore broj 2. Tako ce ti perlon vata trajati mnogo duze bez zapushavanja, kao i ostali filter medij.

Zacudjujuce dobar rezultat daje pre-filter. Nikad vise bez njega.

Da, zaboravio sam da kazem:
Prva prazna komora mora da je uska, dok druga mora da je bar 3x sira... Zapravo, sto je sira, to je mehanicki filter efikasniji jer usporava vodu i turbulenciju dozvoljavajuci cesticama da padnu na dno.

Sic hoc adfixum in obice legere potes, et liberaliter educatus et nimis propinquus ades.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Beli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Beli Poseti Beli's Homepage

Djadjo
Član

Član

Poslato: 26.11.2005 u 11:36 | IP Prijavljen Citiraj Djadjo

Pozdrav

Evo nakon par tjedana priprema i razmisljanja odlucio sam napraviti ovakav filtrer.....znaci punom duzinom akvarija (100x50x10 filter) e ovo bi mi bila referenca izrade pregrada i sistema preljeva,a konstruirana od frenda koji je dugogodisnji akvarista .............

sistem ima 1 pumpu ali opet nemislim divljati s 1000l/h pumpom koja radi virove po cjelom akvariju....kad vecina ljudi fura i pumpe od 400l/h pa su im ribe zive i zdrave............

no evo slike pa komentirajte svoja iskustva.........:))

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2656 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2