Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 52
Gostiju: 52
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4369
Najnoviji korisnik foruma: Tango
Najviše poseta: 134
Dana: 30.11.2021
Članova [0], Gostiju [132]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Autor: Marko Zmaj
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 25.01.2022 u: 23:22

Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Marko Zmaj
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 25.01.2022 u: 23:21

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Uradi sam
 Akvaristika » Uradi sam
Tema Naslov: Napraviti akvarijum Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
NRadisa
Član

Član

Član od: 28.09.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 16
Pol: Muški
Poslato: 29.10.2003 u 04:17 | IP Prijavljen Citiraj NRadisa

Kako zalepiti stranice avarijuma i napravite lepe ivice, a ne napraviti nered sa silikonom?  Cry
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi NRadisa's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor NRadisa

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 29.10.2003 u 04:25 | IP Prijavljen Citiraj Cira

• Koristi nov silikon koji je svez pa lako i neprekidno izlazi i tube.
  • Nemoj stavljati puno nego 3-4mm.
  • Kada jednom stavis staklo na mesto - ne pomeraj ga vise.
  • Fiksiraj ga sejlotejp trakom i tek onda prstom prevuci preko sastava tako da popunis taj sastva i izjednacis silikon.
  • Ako ti se na prstu nakupi vise silikona obrisi ga o neku suvu krpu i nastavi dalje.
  • Kada jednom silikon pocne da steze (15-20 minuta) vise nemoj da pomeras staklo - ostavi da se potpuno stegne i neces imati problema.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Amigo
Član

Član

Član od: 24.10.2003
National Flag of Crna Gora Crna Gora, Bar
Poruka: 71
Poslato: 10.11.2003 u 08:26 | IP Prijavljen Citiraj Amigo

Mali dodatak:

• Tubu od silikona zarezi ukoso na precnik koji je malo manji od debljine stakla
  • Prilikom razvlacenja silikona prst nakvasi vodom
  • Koristi acetatni silikon (pogledaj jedan od Rogusovih tekstova)
  • Drzi krpu pored sebe

Na kraju krajeva, ako malo i ramazes sastruzi pomocu zileta.

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3446
Poslato: 10.11.2003 u 23:13 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Dodatak dodatku:

Ako hosec lepe ravne ivice silikona na prednjoj stranici treba da uradis sledece:

Proceni koliko sirok razmaz zelis, to zavisi i od nacina na koji razmazujes silikon (prst, noz, drvce i sl.) na to dodaj debljinu stakla koje lepis i dobisec koliko treba od ivica da pomeris lepljivu traku npr. selotejp. Shodno svom racunu, zalepi traku duz tri ivice unutrasnje strane stranice - dno i dve vertikale, lepeci kraj trake na jednoj stranici preko kraja prethodne na drugoj, odnosno trecoj. Cim sastavis akvarijum odlepi traku. Ovde je vazno da se one zavrsavaju jedna preko druge jer ces ih moci odlepiti u jednom potezu. Bitno je da je traka puna i jaka, a ne neka koju silikon rastvara, sto moras sam da utvrdis (mozda moze i molerska nisam probao), da budes pazljiv jer mozes da uprljas stanicu silikonom koji zaostaje na traci, da budes brz jer ako silikon nije dovoljno svez ili pocne da steze pri skidanju ce da se razvlaci i onda je cela operacija dzabe.

Isto naravno vazi za sve stranice.

Nikad ne kvasi prst vodom. Na svakom silikonu stoji upozorenje " cista i suva povrsina", otuda bolje je ne rizikovati. Silikon sa prsta se sljusti za nekih pola sata kako se osusi i ugreje.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Amigo
Član

Član

Poslato: 16.11.2003 u 22:39 | IP Prijavljen Citiraj Amigo

Mislio sam na kvasenje prsta prilikom zavrsnog oblikovanja spoja tj. kada je silikon vec nanjet na spoj. Sa prstom imas najbolji "osjecaj" a silikon se razvlaci za prstom ako nije nakvasen.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 17.11.2003 u 20:15 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Ti si to radio, ocigledno moze. Ja sam navikao da se dobro umazem, sta god da radim.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 18.11.2003 u 04:05 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

i silikon naravno crne boje,ne bijeli ili prozorni,jer takav vam neče zbog štetnog utjcaja algi dugo potrajati.

Srdačan pozdrav !

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bojko's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bojko

Amigo
Član

Član

Poslato: 18.11.2003 u 07:40 | IP Prijavljen Citiraj Amigo

Nnism bas siguran da je crni silikon neophodan. Imam prilicno dobro iskustvo (10-ak godina) sa providnim silikonom. Mozda si mislio na acetatni silikon?Moracemo da prozovemo Rogusa kao jednog od autoriteta u ovoj oblasti .

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 18.11.2003 u 07:49 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Meni su majstori ovakvo kazali,da se ti u prozorni silikon nasele alge,i to ne možeš,da očistiš,i taj silikon gubi na snagi,prosto rečeno,više nije kao novi.Pošto vladaju na spojeve u akvarijumu jake snage,baš je kvalitetni silikon ,najneophodnije potreban,da ti ga snaga vode ne rastura.A da ne dođe do alga,za tu svrhu je dobar silikon crne boje,jer tamo nema algi.I kad dobro pogledaš,svi fabrički akvarijumi imaju spojeve sa crnim silikonom.

Eto tao su meni objasnili,sad tvoje iskustvo govori o suprotnom,pa to mene jako raduje

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bojko's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bojko

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 18.11.2003 u 10:16 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Dobro su ti reklli. Nisam do sada razmisljao o tome, ali vrlo je logično. Međutim kao što amigo reče i ja imam dosta stare akvarijume koji ne pokazuju  slabost pred algama. Stvar je u dobrom silikonu. Ako pronađete takav nema straha da će njegova boja ili transparentnost uticati na izdržljivost. Sa druge strane mi ovde imamo veliki problem sa kvalitetom materijala. A silikon u boji, verovatno zahvaljujući hemijskom postupku dodavanja pigmenta sigurno nikad nema kvalitet jednokomponentnog acetatnog silikona. Ovde se nekad pravio dobar silikon firme Dinasil iz Zemuna, mogli su da se kupe i odlični General Electric silikoni, sada to vise nije slucaj. Postoje neki likovi koji nabavljaju belgijske silikone od par desetina evra po tubi, ali to je za izuzetno velike akvairjume

Zato predlazem komplikovaniju varijantu ali za prave ljubitelje ništa nije gubitak - lepite transparentnim, pa ga premažite slojem crnog spolja i iznutra. Tako mogu da se dobiju lepe crne ivice i blok za svetlo koje ipak potrebno algama dok se probijaju kroz silikon.

Ja u poslednjih godinu dana koristim slovenački Tekasil i odličan je. Međutim nigde nema crnog.

Bojko možeš li molim te da saznaš da li to postoji u programu firme i eventualno ko je distributer za SiCG.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 18.11.2003 u 22:19 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa eto i to sam doznao.U Sloveniji firma TKK Srpenica radi specijalni silikon za ljepljenje akvarija/jako dobro-provereno/,pod nazivom Tekasil za akvarije,a predstavnik te firme jeste:gospodin Danijel Dodik /mob./064-1549007/,pa su mi u fabrici pprporučili,da se natzove njega i,da vam on kaže gdje se taj silikon može nabaviti.

Puno veselja u radnjama novih akvarijuma.

Amigo
Član

Član

Poslato: 19.11.2003 u 04:42 | IP Prijavljen Citiraj Amigo

Taj "blok za svjetlo" je dobra fora. Sada zvuci sasvim logicno ali ... ko bi se sjetio. Pitanje je koliko su alge stvarni krivci a koliko neki drugi uzrok jer je ocigledno da i providni silikoni pokazuju sasvim dobru izdrzljivost. Roguse mozes li provaliti ima li to kakve veze sa nekim hemijskim reakcijama izmedju komponenti koje se nadju u vodi i silikona koje bi npr dovele do naprslina u spojevima gdje bi se alge kasnije samo naselile (to im je prilicno dobro skroviste sa dobrim osvjetljenjem). Nelogicno mi zvuci da alge "rastvaraju" silikon.

PS. Crni sloj izunutra je OK ali kako mislis da ga izvedes i spolja. Zar nije jednostavnije staviti neku npr "L" lajsnu ili nesto slicno?

Pozdrav Bojku.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Poslato: 19.11.2003 u 05:10 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Taj silikon ima valjda neku ribu nacrtano i stvarno je O.K,je sam baš pričao sa jednim akvarisatom,koji je napravio 400 l akvarijum.A one alge ,to su "kremenčeve"/kremenac?/ i te prave pravbe rupice u prozornom silikonu i onda ode voda.I zato je crni silikon povoljan,jer se zbog nedostatka svetlosti ove alge nemaju uslova za život.

Pozdrav svima sadašnjim i budučim majstorima.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 19.11.2003 u 18:54 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Bojko care!

Silikon stvarno ima sliku ribice i to u akvarijumu. Nisam jos uvek uspeo da pronadjem g-dina Dodika, ali sigurno ce mi to poci za rukom. Jos jednom hvala.

Sto se tice hemije, silikona i stakla ta me prica toliko ne zanima i nemam vremena da vijam neke hemicare ili tehnologe. Kako je staklo prilicno inertan materijal, a silikon sa nekih materijala kao PVC ili PE moze primenom sile da se skine u komadu, ja pretpostavljam da njegova zaptivacka priroda lezi pre u izuzetno jakim adhezionim silama koje razvija sa staklom nego u nekoj trajnoj kovalentnoj vezi. Otuda alge ne moraju ni da ga razgradjuju, nego kao vrlo produktivne svojim rastom stvaraju silu koja generacija polako odvaja nedovoljno adhezivan silikon od stakla.

Ako gresim ispravite me.

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2656 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2