Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 65
Gostiju: 65
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Tehnike fotografisanja
 Akvaristika » Tehnike fotografisanja
Tema Naslov: Kupio sam fotoaparat - STA SAD? Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
dr Bouz
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 502
Pol: Muški
Poslato: 30.08.2005 u 15:39 | IP Prijavljen Citiraj dr Bouz

Evo dragi prijatelji, posto o akvaristici ono malo sto znam - to znam tako sto sam procitao ovde - pa tu i ne mogu dati neki doprinos, al' o fotografiji pomalo i znam - pa rek'o ajd' da malo pripomognem na tom polju... - ovo je inace malo modifikovana verzija maila koji sam poslao jednom svom prijatelju koji zivi u norge... - malo je duze, ali mislim da ima i ponesto poucno. dakle:

Dakle situacija je sledeca:

Da bi digitalnim aparatem napravio dobru COLORNU sliku  NAJVAZNIJE podesavanje ti je balans bele svetlosti (white ballance ) – sad da te ne davim kako to i sta radi, uglavnom, to onda podesi cip, i softver u aparatu da lepo odgovara temperaturi svetla (-to temperatura svetlosti zapravo = kolika je temperatura nekog crnog tela da bi emitovalo bas tu svetlost). 

Posledica dobrog podesavanja bele svetlosti = da ti boje budu ispravne (znaci da bela bude bela,a ne plava, i crna bude crna i tako dalje..).

Kad se zeznes – boje budu “pomerene” – n.pr. ako si video slike sto je geri okacio zimus sto su isli da pecaju na nekom jezercetu u ledu – slike do swih yayona, ali su bile plave  - ostao mu digitalac podesen verovatno od sto je slikao po kuci, pa su sve otisle u plavo. – a to ume biti jako tuzno kad odes negde, a tek kuci provalis da si se zaheb’o –posto to gde si bio, uglavnom nije “ispred zgrade”, no je malo dalje....

Znaci ako slikas napolju, podesis ili na daylight (dnevno) – to je ona slicica sa suncem – ako je bas bas jako sunce, ako je “onako” ili ga nema uopste – onda stavis na cloudy (oblacic). Ako je bash bash sunce, a ima i sneg – stavis na snow. Ako slikas unutra u kuci, i ako ti je upaljena neka sijalica onda fluorescent , ako ces da palis i blic, onda (ne znam dal’ ima na nikoncetu tvom  - sad kad se budem okacio na net cu da ga negde iskopam i da vidim sta on konkretno ima/nema), znaci ako i blic i sijalica – ako ima – fluorescentH(kombinacija dnevnog i tog – posto je blic zapravo dnevno svetlo) – jako bitno ti je da procitas ono uputstvo sto si dobio uz aparat od pocetka do kraja, pa ako ti nije nesto jasno, a ti procitaj jos jednom.

AutoWhiteBallance - to je najlosija moguca opcija. T.j. ona nije najlosija - u vecini slucajeva ona daje zadovoljavajuce rezultate - ali - kose jos zadovoljava sa zadovoljavajucim? Meni “dobro” pocinje na “odlicnom” ;)

Manual white ballance - u 95% slucajeva  daje najbolje rezultate (ako aparat ima tu opciju) - varijanta a) - uzmes nesto belo (beli zid, beli papir (moze i sivo)(da da)) - ispunis ceo kadar, i “puknes”  odgovarajucim tasterom za manual w.b. na to - i onda aparat to proglasi za belu boju (zapravo podesi gorepomenutu temperaturu svetlosti).

Ono sto sam ja kao dokazani improvizator (jel’ sam ja muzikan’ i sveopci umjetnik, il’ nisam ? - m’s’m  stvaaarno......) dakle, ima bolja prirucna fora - uzmes paus papir (ja ga silom 1 od profesija kojima se bavim imam u znatnim kolicinama) - stavis parce preko objektiva, a aparat stavis kao da bi objekat snimao tebe (dakle podesices w.b. prema UPADNOM svetlu - ono koje pada na objekat - i  isto “ocitas”  tako belo svetlo.  - hvala hvala, aplauzi nisu potrebni - nego lepo blago meni - jedno stakleno pivo molim kad se sretnemo uzivo.

Uglavnom, to ti je dakle prvo – ja u principu uvek neke stvari podesim unapred – kad krenem iz kuce, ja dole u kolima podesim wb i osetljvost, a na “pravom” aparatu stavim na Ps(speed/sport – posto sa pravim aparatom po gradu slikam uglavnom sa 300mm teleobjektivom, a kod njega je izrazeno tresenje ruku, pa ti treba velika brzina zatvaraca), a svetlomer na centralni, ili spot (nikad recimo po gradu (a i inace) ne koristim matrix (evalutive, ili kako se vec zove) svetlomer (onaj sa cele scene - on se precesto zezne...). -to kad snimam sa autofokusnim objektivima, sa manuelnim drzim na a (apperture - blenda) programu - zbog “brzine” - po gradu je uglavnom za dobru sliku od presudnog znacaja brzina (shodno tome kompakt - digitalci zbog shutter laga, i ostalih sporosti su prilicno neprakticni za te neke akcije).

Znaci kren’o si na pecanje – vidis lep dan – w.b. na oblak, ili sunce. I osetljivost (ISO)

Iso  je ekvivalentno osetljivosti filma (pravog fotografskog) sto je veci broj – to je cip “osetljiviji” t.j. MANJE svetla je potrebno da ga przi , da bi on zabelezio sliku.

Posledice: na maloj osetljivosti, treba vise svetla – znaci expozicije su duze, znaci ako ti ruka nije mirna, moze ti slika biti mutna jer se aparat zatres’o. s druge strane, uvek ako mozes da odradis na najmanjoj osetljivosti  - to i uradi – jer je tu slika najkvalitetnija – znaci one kockice(pixeli) budu “najlepsi” (jeb’ ga ne znam kako bi recima rek’o)

Na velikoj osetljivosti slika ima izrazena zrnca (t.zv. shum – smetnje) – onako izgleda malo “prljavo” il’ *ga vec kako . – s tim sto ako je malo svetla, tu i tamo ev. Moras povecati osetljivost – dakle, mozes da stavis osetljivost na AUTO – negde u menijima ili funkcijama (to moras sam videti u uputstvu gde je) – posto aparat na ISO-AUTO postavlja u startu najmanju osetljivost.

Onda expozicija – to ti je kombinacija brzine zatvaraca i blende. DRUGO NAJVAZNIJE PODESAVANJE.  Zatvarac odredjuje vreme koliko ce svetlo da “przi” chip (onaj delic koji “kupi” svetlo), a blenda kolicinu svetla – to radi kao sarenica na nasem oku – suzava se i povecava (nocu su ti zenice vel’ke, a na suncu sitne – ustvari zenica je ista, a sarenica je otvorena ili zatvorena i regulise kolicinu protoka svetlosti kroz socivo i tamo nazad u oku na retinu, i neke cunice i cepice (ti cunici i cepicu su dakle ccd, ili cmos, ili foveon chip kod fotoaparata, odnosno filim kod PRAVOG fotoaparata (ha ha).

Tu mozes slikati na P(rogramu). – malo dok (kad) budes slikao – razmisljaj sta si ono bese uradio, pa ces brzo uklaviriti sta/ i kako. - svaka digitalna slika ima svoj exif file - pisu bukvalno svi parametri - cak i zarisna duzina na tri decimale (sto ce ti trebati mozda jednom u dalekoj buducoj proslosti, ili ti - nikad, - al’  eto - ima i to (da se ne baci gicama). – to u smislu da aparat meri svetlo, i pravi “prosecnu” expoziciju za celu scenu. Medjutim, ako si na suncu jakom, uglavnom on tu ne moze da zna sta ti ‘oces, pa se ti onda odlucis sta ‘oces – pa ako ti je to sto ‘oces bas ono sto je na suncu – onda moras da ides u + - expozicija kompenzacija i da stavis -1ili2 (minus), ako ti je to nesto tamniji deo slike – onda normalno – ides na +  videces vec koliko ce biti potrebno kad malo budes slikao (znaci ovde je potrebno malo praxa&kontanje). - imace se mnogo veci uspeh u ucenju ako dooobro promislis, i proucis exif fajlove za deset slika, nego ako snimis deset hiljada slika na “auto” modu. - ja se doduse ne zezam sa tim plus minus kompenzacija expozicije, nego drzim svetlomer na centralnom, ili na spotu - i ocitam svetlo tacno sa detalja koji me  interesuje , “zakljucam” ekspoziciju, prekadriram (dakle “uhvatim” u kadar to sto slikam onako kako sma zamislio(posto gotovo nikad ne stavljam objekat na centar jer.....  mora malo da se slika, pa ces vec prokljuviti zasto ne stavljam na centar ;)  )

Onda na suncu, tu i tamo vidi, ako slikas nekog, i on ti je blizu – upali i blic. Da da, upali i blic – on onda razbija jako ostre senke koje su na ocima (jer je sunce uglavnom gore iznad, a oci ljudima nisu ko ribama zalepljene, nego su u ocnim dupljama (ulubljene - udubljene). Doduse, ponekad je sunce i odozdo – al’ to je onda s druge strane planete, a kod tebe je onda noc – pa i tu moras upaliti blic – da bi ista vid’o  ha ha ha. Mada, ja nocu kad god mogu - NE KORISTIM blic.

Ondaaa, kompresija slika – stavi uvek na najvecu rezoluciju (znaci da ti NAJMANJE slika staje na karticu – al’ ce zato biti najkvalitetnije moguce – to isto moras naci u uputstvu gde je - znaci neki super fine, i  super high compression i tako to

.

Prelazne i zavrsne odredbe koje mi padaju na pamet:

Baterije uvek isprazni do koske, pa ih puni. Imaj uvek dva (tri) seta baterija rezervnih. - ispraznice ti se UVEK onda kada ugledas neku dobru sliku.  Ako je napolju ‘ladno (sto kod tebe tu i nije neka novost) drzi aparat u unutrasnjem nekom dzepu – dakle uz telo – na minusu baterijama opada kapacitet, a LCD (displej) ... hm... ne voli lcd bas tu zimu... ha ha. I to stavi aparat u neku najlon kesu. Cak i kad je jako ‘ladno, i kad se treses od zime, istovremeno se iznojis, ako je aparat u ne-kesici – vodena para se vata na metalne delove sto moze izazvati (kasnije) koroziju, i probleme u funkcionisanju. I kad je dakle ‘ladno – prvo sve pripremis sta ces da slikas (ne znam – ribu, stap ovo..ono... flajka rakije...) i onda samo izvuces aparat – nanisanis skljoc skljoc, i natrag u kesu, i u dzep (unutrasnji). - cak i profi DSLR - i NE RADE na minusu (zasto li ono, cika doktorokac bokac nece  dati svoga nikoncica ef-ema, dok i poslednji proizvodjac filma “dise”.....)

Zakljucci:

Eto ovo ti je ukratko (ha ha, opet se postavlja ono pitanje : kakav li je bouz kad je “udugacko” ha ha)

Procitaj ti sad ovo lepo blago nama, i procitaj uputstvo, i malo skljocaj, pa ako ima nejasnoca,  - a ti procitaj jos jednom ( i misli  o tome), ako i dalje ima neka nejsnoca - gukni, pa cemo da resimo. – nisu valjda japanci pametniji od nas? - ipak su nasi ljudi izmislili ponesto, a ne secam se da su japonezi ista izmislili...(al sve sto prave - dobro naprave ha ha).

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 30.08.2005 u 16:18 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Koje pivo da ti naručim večeras?

Ali da ne skrećem sa teme odličan tekst.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 30.08.2005 u 20:09 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Joj eto ga smarač veći od mene. Mislim ovo-ono razumem da to postaviš ovde, ali prijatelju da toliko slova šalješ?

Odustajem od čitanja, štampam i palim kući. Sutra ću da te hvalim.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Sn00py
Zaslužni član

Zaslužni član
Pomahnitala rotkvica

Član od: 07.03.2004
Poruka: 1524
Pol: Nije unešeno
Poslato: 30.08.2005 u 20:35 | IP Prijavljen Citiraj Sn00py

Svaka chast za text, mene bi mrzelo stvarno...

Srle
Urednik

Urednik

Član od: 16.01.2003
National Flag of Canada Canada, Vancouver
Poruka: 748
Poslato: 30.08.2005 u 20:48 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Moram da priznam da i mene mrzi da čitam dugačke tekstove u cugu, obično pročitam malo pa nastavim neki drugi put.

Ovaj sam pročitao  odjednom i mogu reći da mi se dopao način na koji je napisan.

Suštinski bitne stvari oko digitalne fotografije objašnjene da i laik može da razume,
sa naravno primesama dr.Bouz-ovog humora .

Svaka čast doktore, odličan tekst.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

CyberKat
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 29.11.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 498
Pol: Ženski
Poslato: 30.08.2005 u 20:48 | IP Prijavljen Citiraj CyberKat

dr Bouz imas pivo i od mene! Svaka cast na tekstu!  Sad sam skapirala da problem sa shumom koji se javlja pri slikanju sa blicem nije do aparata i do njegovog slabog blica, nego do mog (NE)znanja kako da aparat koristim  

Sad sam isprobala da slikam cetiri iste slike menjajuci iso... sa 400 je bas primetan shum, sa 64 ga uopste ni nema! Woohoo!!  

Isprobacu i to sa podesavanjem White Balance al ja nemam te opcije, sunce, oblaci, imam samo: Cust Set, Cust Recal, Auto i Preset (tu je neko sunce nacrtano doduse)... ma odo ja da izvucem ono uputstvo iz kutije i da procitam lepo sve jovo nanovo

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi CyberKat's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor CyberKat Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor CyberKat Poseti CyberKat's Homepage

dr Bouz
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 16.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 502
Poslato: 30.08.2005 u 21:07 | IP Prijavljen Citiraj dr Bouz

oho... vidim, na okupljanje cu morati doci sa soferom - posto ne vozim sa vise od tri piva u stomaku - a ovo kako je krenulo - bice tu vidim ja jedno pet - sest wopseva ...

Fikus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 17.05.2005
Poruka: 145
Poslato: 30.08.2005 u 21:19 | IP Prijavljen Citiraj Fikus

E pa onda i od mene jedno...

FIKUS

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Fikus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Fikus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Fikus

Diskusi
Član

Član

Član od: 15.07.2007
National Flag of Srbija Srbija, Subotica
Poruka: 77
Poslato: 30.10.2007 u 13:17 | IP Prijavljen Citiraj Diskusi

I BIBLIJA JE KRACA OD ONOG TEKSTA!ODLICAN POSAO!
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Diskusi's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Diskusi

Prle_Ni
Član

Član

Član od: 07.09.2008
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 56
Poslato: 07.09.2008 u 22:24 | IP Prijavljen Citiraj Prle_Ni

Svaka cast dr Bouz, lepo objasnjeno.

Ali kao neko ko se bavi fotografijom moram dodati jednu sitnicu: ako vas digitalac poseduje tu mogucnost, obavezno mu prikacite na objektiv neki kvalitetniji polarizacioni filter jer cete dobiti prirodniju fotografiju vaseg aq (skoro kao da nema stakla izmedju vas i ribica), a i necete imati vas odraz u njemu (sto i te kako zna da bude iritirajuce: konacno ostra fotka sa prelepim bojama, a vi sa digitalcem u prvom planu na staklu "produhovljeni" - transparentni).
I da: na blic zaboravite u startu, jer ce odbljesak sa stakla "izgoreti" fotografiju.

Photoivek
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.09.2007
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 775
Poslato: 17.09.2008 u 09:51 | IP Prijavljen Citiraj Photoivek

Citiraj: Prle_Ni
...ako vas digitalac poseduje tu mogucnost, obavezno mu prikacite na objektiv neki kvalitetniji polarizacioni filter jer cete dobiti prirodniju fotografiju vaseg aq (skoro kao da nema stakla izmedju vas i ribica), a i necete imati vas odraz u njemu (sto i te kako zna da bude iritirajuce: konacno ostra fotka sa prelepim bojama....

sam polarizacioni filter nije neophodan. on moze da ukloni refleksiju ali se to moze jednostavno postici zamracivanjem prostorije u kojoj je aq pa je jedini izvor svetla svetlo iznad akvarijuma i samim time ne moze doci do refleksije...
ono sto polarizacioni moze da uradi osim skidanja refleksije je saturacija boja i fotografija moze biti atraktivnija...

Citiraj: Prle_Ni
...I da: na blic zaboravite u startu, jer ce odbljesak sa stakla "izgoreti" fotografiju.

sto se samog blica tice moguce ga je koristiti ali ne u njegovom uobicajenom obliku...
evo vidi kako (klikni ovde)
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Photoivek's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Photoivek Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Photoivek

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2305 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2