Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 50
Gostiju: 50
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4369
Najnoviji korisnik foruma: Tango
Najviše poseta: 134
Dana: 30.11.2021
Članova [0], Gostiju [132]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Rogus
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 28.11.2021 u: 22:20

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Autor: Rogus
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 28.11.2021 u: 22:15

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe - Ciklidi
 Akvaristika » Ribe - Ciklidi
Tema Naslov: Poceo bih da drzim ciklide! Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Nemo
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.11.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 581
Pol: Muški
Poslato: 17.08.2005 u 22:16 | IP Prijavljen Citiraj Nemo

Posto sam imao lose iskustvo sa "obicnim" ribicama resio sam da drzim ciklide(africke). Samo cu pored njih(drugi aq, naravno) drzati kardinale, koji se jos ne mreste, ali su mi prirasli za srce.

Poenta: O ciklidim skoro nista ne znam. Znam ono sto sam par poslednjih dana nasao na netu. Video sam neke mnogo lepe:Labidochromis caeruleus, Pseudotropheus zebra i Melanochromis auratus. Recimo da bih drzao ove tri vrste. Mogu li zajedno? Ako mogu, koliki mi je aq potreban za jednog muzijaka od svake vrste i za onoliko "zenski" koliko im treba? Mogu li biljke da opstanu? Koje?
Koliko novca treba(ako neko zna) za takav poduhvat. Sredstva su mi ogranicena, ali hocu da to izgleda kako treba i da im ne bude bas guzva u aq.

Ako neko moze neka mi odgovori bar na neka pitanja. Takodje me mozete uputiti na neke dobre tekstove o ciklidima, tj o onome sto me trenutno interesuje o njima.
Toliko za sada. Hvala.

DusanN
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 27.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 659
Poslato: 18.08.2005 u 08:34 | IP Prijavljen Citiraj DusanN

Za početak ti savetujem da pogledaš teme i poruke u delu "Ribe -ciklidi" na ovom sajtu  kada smo većina nas poćinjali.Prve teme i prvim koracima nas je ućio Bojko(OKTOBAR 2003), tako da i prateći teme koje je on zapoćinjao možeš jako puno da naučiš.
Osnovno i najteže pitanje je nabavka akvarijuma i prostor za njega minimum 110 l, mada se i sa ovim mnogi ne slažu nego se zahteva veći. Moje iskustvo mi govori da može da se krene sa ovom velićinom.Oko ostale opreme kasnije u zavisnosti šta budeš pročitao , pa šta ne bude jasno slobodno pitaj.
Ribice koje si pomenuo  su lepe , nekih ima u zajedničkom akvarijumu -tema "Razmena ribica"- i dobićeš ih besplatno.
Toliko za početak!
Pozdrav!!!

Vaso
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 03.09.2004
National Flag of Switzerland Switzerland, Luzern, Loznica
Poruka: 1228
Poslato: 18.08.2005 u 17:52 | IP Prijavljen Citiraj Vaso

sretan pocetak sa ciklidima , i ja sam pre 6-7 meseci sa zivorotki

presao na ciklide, jos se ucim ali ide polako. samo napred...

NeO
Zaslužni član

Zaslužni član
This time next year I will be Admin!!!

Član od: 29.06.2004
Poruka: 815
Poslato: 18.08.2005 u 18:18 | IP Prijavljen Citiraj NeO

Hmm, ja sam primetio da mozda i nije najpametnije da se drze carleusi i zebre! Zebre su jako agresivne i karleusi pored njih skoro da ne mogu da dodju do hrane, jer ipak su to mirniji i sporiji ciklidi. Inace sve moze normalno da funkcionise ali nekako mi izgleda ipak da to nije to!
 Auratusi su isto agresivne, jako agresivne ribe? Dal sam za njih cuo da napadaju i mnogo vece ribe od sebe? Ali i ja sam hteo da ih uzmem, mnogo su lepe!
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi NeO's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor NeO Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor NeO

Sn00py
Zaslužni član

Zaslužni član
Pomahnitala rotkvica

Član od: 07.03.2004
Poruka: 1524
Pol: Nije unešeno
Poslato: 18.08.2005 u 18:20 | IP Prijavljen Citiraj Sn00py

Sreca sada nas ima vishe ciklidasha, pa i lakshe mozhemo pomoci...
Za pochetak ti preporuchujem kao i Dushan da prelistash ostale teme pochetnika, da ne bismo razglabali toliko puta preprichane i sazhvakane teme.. Samo je Bojko opisao sve shto se mozhe opisati... I to u vishe navrata...

Poz i srecno!

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 18.08.2005 u 19:08 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Počeo bih da držim ciklide,pa to jeste neki pravi izazov za ciklidaše.Znate li da su ciklidaši uvek sprwemni da savetuju novog akvarista ,kako bih on ušao u ciklidistiku naoružan znanjem i tako vidio,da jeste ciklid snaga stvarno prisutna.

Eto meni lično nije teško napisati hiljadu puta :kako početi,jer znam da svi nit ne čitaju sve postove,prije bi im izrastla brada,negoli došli do kraja.

Ciklidaši smo poznati po tome,da uvek i bilo gdje te bilo kada pomognemo novom ciklidašu,tu dvojbe nema,naravno ako jeste prava ciklidistika u pitanju.

Eto čovek ,akvarista,lepo i fino je upitao,no odgovore možete sami pročitati.

Ajdemo redom

• Zašto bih uopšte imao ili držao Malawi ciklide pa ima više razloga,a prvenstveno zbog:
  • atraktivnog izgleda
  • aktivnog plivanja u akvariju
  • Malawi ciklidi su jako "tvrdožive"ribe
  • vole se mrestiti
  • po pitanju hrane nisu probrljivci,naravno ako je u pitanju biljan ishrana
  • i naravno Kod malawi ciklida ribe su glavnei ne bilje

• Akvarij pa kad je litraža akvarija u pitanju,tu se uvek lome koplja,neki kažu 100 l,akvarij,ja kažem što veči,.mada,da bih akvarista stvarno uživao u lepoti ciklida,treba si priuštiti što veči akvarij,što može i nikad se neče pokajati.Praksa pokazuje ,da akvarista,kad se jednom upoznaje sa malawi ciklida,on želi u bliskoj budućnosti što veči akvarij....zato razmišlja o tome
  • Dekoracija obično se dekoracija sastoji iz kamenja i sitnog šljunka /silica sand na eng./To dvoje jeste Malawi ciklidima sasvim dovoljno,pogtovo to važi za M'bune /M'buna= kamena riba/.Bilje se stavi samo zbog dekoracije,i tu se preporučuje primarno valisnerija spiralis ili gigantea.
  • Voda za Malawi ciklide direktno iz slavine,samo treba se raspitati za hlor i upotrebiti ,u slučaju povečeg % hlora  neko sredstvo za odstranjivanje hlora,inače se prilikom nedeljno 50 % promene vode koristi Sera Aquatan ili Tetra Aqua safe.
  • Ciklidi malawi ciklidi su poligamne ustonoše,što u prostom prevodu znači,da treba mužjak više ženki.Obično se ciklide drži u grupi u omjerun 1 : 4  /mužjak :ženka/ ili više.Ti su ciklidi ustonoše,što opet znači,da ženka drži mladunce 21  dan u uisnama /otprilike/
  • Tvoj izbor jeste malo čudan jer si sastavio kombinaciju od mirnih ka ultra agresivnim ciklidima,što i nije  baš neka kombinacija u kojoj bi akvarista uživao.L.caeruleus ti mirni,a M.auratus ,nazvan i ratnik,super agresivac,tako,da bih trebao za tu kombinaciju imati barem 400l akvarij,u suprotnom ti preporučujem neke manje agresivne vrste.
  • Koliko to košta:?Odeš u PA do dusanN,ciklide češ dobiti džabe

Eto ja toliko,ukratko,da bih ti preporučio neke tekstove,imaš neke u AQM imaš ih ovde ,imaš ih i na ciklidima,maltene svugdje se nadju neki zanimljivi tekstovi.

Nego,ako se čovek ozbiljno i odgovorno bavi sa Malawi ciklidima,sve če se ubrzo sam naučiti,jer i to jeste odlika Malwi ciklidistike.

Nemo
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.11.2004
Poruka: 581
Poslato: 22.08.2005 u 00:50 | IP Prijavljen Citiraj Nemo

Hvala za savete. Imam jos neka pitanja. Koliko ciklida tj. vrsta mogu da drzim u 120l.
    Ovih dana sam "skidao" svaku temu koju je Bojko zapoceo o ciklidima. To je 113 nesredjenih strana u Word-u.  Jos nisam sve procitao, ali kada prostudiram  onda cu odluciti  sta dalje.  M. auratus su najlepse. Sa kojim vrstama bih mogao njih da drzim?

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 25.08.2005 u 08:29 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa M.auratus su jedni od najagresivnijih ciklida,koji nam dolaze iz jezera Malawi,ustvari čitav genus Melanochromis jeste više manje  takav i zbog toga jih i zovu :Lepi ali loši.

No svakako za njih ti treba veči akvarij,negdje od 400 l i stvarno fina i snažna grupa tih,gdje jeste samo jedan mužjak i ženke,bude li ostalih mužjaka,bit če u nekom doglednom roku eliminirani sa strane dominantnog mužjaka.Ustvari ostali mužjaci se transformiraju u boje ženke,mada ne tako izraženije,pa ih ne trpe nit one nit vodeči mužjak /a pisali smo več o tome/.

Sa njima dobro se podnose veče i robustnije M'bune,kao što je recimo M.barlowi,M.zebra,ustvari ciklidi,koji su dugački otprilike 15 cm.

Ako si ih stvarno želiš,pa nemaš baš neki veliki akvarij,onda ti savetujem,da držiš samo njih u akvariju i to jeste neki lep tank.

Cico047
Novi član

Novi član

Član od: 05.05.2005
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Zagreb
Poruka: 6
Poslato: 30.08.2005 u 11:06 | IP Prijavljen Citiraj Cico047

Citiraj: Nemo
 Hvala za savete. Imam jos neka pitanja. Koliko ciklida tj. vrsta mogu da drzim u 120l. ... 

Pozdrav.
ja u 120 l imam N.leleupi-je (1 par) i N.brevise (3+1), a mogao bi još koji... npr. A.calvus

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.3125 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2