Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 74
Gostiju: 74
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Biljke
 Akvaristika » Biljke
Tema Naslov: Rasadnik Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Adinn
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.03.2005
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Sarajevo
Poruka: 128
Pol: Muški
Poslato: 06.08.2005 u 23:46 | IP Prijavljen Citiraj Adinn

Pozdrav svima!
Zelim da formiram biljni akvarijum, tacnije receno vec sam nesto uradio.
U akvarijum od 17L stavio sam 4 saksije od plasticnih casa (200ml) u kojima je zemlja kupljena za sobno bilje,cini mi se da je "florohum".
Znaci-imam zemlju, a na vrhu sloj sljunka da se zemlja ne rasipa.U svakoj saksiji su po 2-3 mlada pelcera.Osigurao sam svjetlo-neonka 18W.

Poenta je u tome sto sam procitao na jednoj od tema da za sve
ovo treba filtracija.
Filtera nemam i zanima me moze li bilje dobro da raste ako su ispunjeni svi uslovi osim filtracije.Na kraju krajeva akvarijum nije zamisljen kao ukrasni, nego kao rasadnik gdje bi biljke brzo rasle a odsustvo riba mi dopusta da stavljam vise zemlje i eventualno jos neke hemikalije (vjestacka djubriva).Znaci ako filter nije bitan za hemizam vode i zivot biljaka ja ga necu ni stavljati (znam da je bitan da bi bakterije u njemu pretvarale amonijak u  nitrate i nitrite ali mislim da ovdje ima minimum amonijaka, nema riba, a tu i tamo kada koji list strada ja ga izvadim).Ionako kao sto rekoh to je obicni rasadnik a u njemu mi ne smeta ako vodu zamutim preturajuci zemlju.Vodu sam danas mijenjao,koristio sam pola odstojalu cesmovacu, pola vodu iz zrelog filtriranog akvarijuma.Kanim to da radim jednom sedmicno.

Trenutna slika akvarijuma
je optimisticna, za pet dana pelceri su porasli 2-5 cm ovisno od biljke.Sta mislite o svemu ovome, nemam CO2 reaktor i nemam filter,da li postoje sanse da ovo
funkcionise na duze staze?

Hvala sto ste imali strpljenja da procitate

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Adinn's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Adinn

Gliga
Zaslužni član

Zaslužni član
Ultras Plants

Član od: 10.02.2004
National Flag of Srbija Srbija, Vlasotince
Poruka: 890
Poslato: 07.08.2005 u 00:09 | IP Prijavljen Citiraj Gliga

Nije mi jasna svrha svega ovoga!U 17 litara teško ćeš da postigneš nešto sa biljkama.Mislim da se slažeš sa mnom da je 18w Gro-luxa mnogo za tu litražu.Nisi naveo koje biljke si posadio.Zemlju za cveće ti nikako ne preporučujem(ne pitaj me zašto).

U akvarijumu te litraže teško će se uspostaviti biološka ravnoteža.Gajenje biljaka je mnogo teže nego što se na prvi pogled čini.U početku će možda biti sve O.K. ali kasnije...

Ipak bi ti preporučio da u akvarijumu te veličine izmrestiš neke ikrašice.To je mnogo bolje nego da se mlatiš sa gajenjem biljaka.

Adinn
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.03.2005
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Sarajevo
Poruka: 128
Poslato: 07.08.2005 u 00:34 | IP Prijavljen Citiraj Adinn

Svrha svega ovoga je da mladi pelceri brze porastu i tako ojacani budu prebaceni u glavni akvarijum.Mislim da ovako puno vise pazne mogu da im pruzim, sve mi je nekako na dohvat ruke.A sto se tice zemlje zivo me interesuje sta tu ne stima, mada si rekao da ne pitam .Mislio sam da je dobra ideja,..zao mi je sto sam se presao.Znaci nema tu velike sanse da biljke uspiju!Zezat cu se jos par dana da vidim kako ide u stvarnosti, a kasnije dolazi par trichogastera da se mrijesti .U svakom slucaju ne gubim nista sto sam pokusao.Jednog dana cu uraditi nesto ozbiljnije, po svemu sudeci biljcice su jako zadtjevna stvorenja i kanim malo bolje da ih upoznam.

Pozdrav!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Adinn's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Adinn

Dejanv
Član

Član

Član od: 20.08.2005
National Flag of Crna Gora Crna Gora, Budva, Podgorica
Poruka: 24
Poslato: 20.08.2005 u 05:34 | IP Prijavljen Citiraj Dejanv

Pozdrav,

Skoro sam dobio jedan akvarijum od druga od 30 l. Akvarijum je 40 cm visok i osmougaonog je oblika. Posto je to 3. aq u mojoj kuci odlucio sam da tu posadim biljke koje bas ne napreduju najljepse u ova 2. Posto sam postavio podlogu i posadio bilje prije citanja ovog foruma :( to izgleda ovako: 3 cm sitnog pijeska sa Becicke plaze (granulacija 1-2mm) i 2 cm tog istog pijeska granulacije 2-8mm(naravno, opran, iskuvan), voda cesmovaca, Budvanska (Zamislite, ljeto, a ja ima vode u Budvi :) ). E sad, imena biljaka... Fotic mi je kod druga pa cu sjutra slikati, nemam pojma, biljke sam dobio od druga kojem su bile visak a on zna koliko i ja o njima :(. Znam samo za crveni lotos koji sam posadio u sredinu tog aq. Posto bas nije zgodno neonke postavljati nad tako "oblim" aq, male sirine, kupio sam lampu koju sam stavio bocno, tako da svjetolost dolazi do svih biljaka. Sijalica je Philips 20W (feels like 100w) Cool daylight, 1040 lumen. Veceras sam eksperimentisao sa CO2 (kvasac+secer+voda...) i to ce biti ok, samo da stegne lijepak kojim sam lijepio cep da ne bi pustao pored crijeva. Ocekujem kritike u sta da izmjenim, a da nije bas, prospi sve pa ponovo podloga, svijetlo, voda,... sto bi pomoglo biljcicama da zivnu. Ovaj aq sam formirao tek prije 3 dana tako da jos uvijek ne mogu nista reci o rezultatima. Takodje, palo mi je na pamet, a ne znam koliko je pametno, da kada mijenjam dio vode u ostala 2 aq taj mulj iskoristim i prenesem u ovaj biljni kao hranu...

Unaprijed hvala.

PS. Ovo je moj prvi post pa se nadam da se nisam izlupetao. Trudim se da procitam sto vise sa site-a da nebih pitao ono sto je vec vise puta objasnjavano, sto se ne bi moglo reci za postavku ovog biljnog aq. Da sam na vrijeme procitao... Ali, bice bolje.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Dejanv's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Dejanv

Dejanv
Član

Član

Poslato: 20.08.2005 u 17:16 | IP Prijavljen Citiraj Dejanv

Dok ne stigne fotic da napisem da je temperatura vode 24-25 stepeni, za sad bez grijaca, da u akvarijumu osim rasprsivaca za CO2 nema nista drugo (rasprsivac za O, filter, pumpa,...). Rekao bih da se danas vec naslucuje poboljasnje u izgledu biljaka. Listovi su zeleniji, zdravije izgledaju. Lokvanjcic je podigao svoje listove i pustio jedan novi.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Dejanv's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Dejanv

Johan B.
Član

Član

Član od: 02.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Sremska Mitrovica
Poruka: 25
Poslato: 20.08.2005 u 22:07 | IP Prijavljen Citiraj Johan B.

Adinne slusaj Gligu. Ako imas imalo sumlji pogledaj Gligine akvarijume u galeriji i sve ce ti biti jasno.

Dejanve i biljke su ziva bica i greota ih je muciti. Pesak sa plaze je najcesce krecnjackog porekla i podice ti znacajno tvrdocu vode, sto biljkama nece nimalo goditi. Sve biljke rastu i orjentisu se prema svetlu i ono mora da se postavi iznad akvarijuma, a nikako ne sa strane. Moras da stavis filter u funkciju, biosistem u akvarijumu bez njega jednostavno ne funkcionise. Trebalo bi da znas koje su vrste biljaka u pitanju, jer razlicite biljke traze razlicite uslove (osvetljenje, podloga, CO2, od konacne visine zavisi mesto za sadjenje...). Umesto mulja ipak bih ti preporucio neku od kupovnih tecnih prihrana sa dobro izbalansiranim sadrzajem minerala ili vodu prokuvanu sa tresetom (ne sa zemljom za cvece). Temperatura je OK.

Dejanv
Član

Član

Poslato: 20.08.2005 u 22:35 | IP Prijavljen Citiraj Dejanv

Hvala Johan. Za svijetlo sam se vec pobrinuo danas tako da je sada postavljeno kako treba, tj. sa gornje strane. Sto se tice biljaka konacno sam se docepao svog aparata pa evo slika:

Click on image to open in new window

Ovoj je lotos koji se "probudio" danas. Podigao lisce, cak je pustio i novi listic :)

Sad, za ove ostale nemoam pojma koje su. Ovo je samo dio lista ove biljke jer je prilicno velika. U pozadini se vidi i plutajuca biljka.

Ova biljka po obliku lista lici na predhodnu samo je manja, mozda zato sto je mladja, ne znam. Mada joj je donja strana lista crvena pa pretpostavljam da se radi o potpuno razlicitim vrstama.

Ova i sledeca slika je ista biljka. Nalazi se u akvarijumu sa ribicima i jako je mala. Vec dugo. Izgleda lijepo, zdravo, ali ne napreduje.

Dejanv
Član

Član

Poslato: 20.08.2005 u 22:38 | IP Prijavljen Citiraj Dejanv

Sto se filtera tice, idem odmah da ubacim potopnu pumpu Atman AT-F102. Ona ima sunjdjere, a u mrezicu cu ubaciti i aktivnog uglja. To je ono sto trenutno imam. Nisam je do sada ubacao jer ona pravi velika kretanja vode, a kako shvatam, biljkama to bas i ne odgovara.

Johan B.
Član

Član

Član od: 02.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Sremska Mitrovica
Poruka: 25
Poslato: 20.08.2005 u 23:29 | IP Prijavljen Citiraj Johan B.

Ceratophyllum demersum (drezgu) probaj da posadis u zadnji deo akvarijuma, jer ce kao povrsinska biljka da ti oduzima puno svetla ostalim biljkama i da se nenormalno siri. Anubias barteri nana mnogo bolje izgleda ako se pricvrsti na panj. Rizom bi u principu trebao da bude van podloge. Nema potrebe da stavljas aktivni ugalj u filter biljnog akvarijuma. Filter mora da radi 24 sata dnevno, odnosno nikad se ne iskljucuje.

Dejanv
Član

Član

Poslato: 20.08.2005 u 23:47 | IP Prijavljen Citiraj Dejanv

Hvala! Pretpostavljam da je nana ova mala lijepih sirokih listova, u ostalom, sad cu po site-u da nadjem. Filter cu ukljuciti ujutro jer sad nemam produznog kabla pa cu kupiti. Kako da posadim drezgu? Jedan kraj prosto da pobodem u podlogu? Da li je pametno mulj iz aquariumima sa ribicama stavljati u ovaj sa biljem?

Jos jednom hvala i nadam se da nisam naporan.

Dejanv
Član

Član

Poslato: 20.08.2005 u 23:58 | IP Prijavljen Citiraj Dejanv

Eh, da... kako se zove ova biljka sa 2 slike. Je li i to Oziris? Ima puno vece listove, nisu crveni uopste nego zeleni sa obije strane. A ne zigleda da je previse stara. Naprotiv. Hvala!

Dejanv
Član

Član

Poslato: 21.08.2005 u 01:34 | IP Prijavljen Citiraj Dejanv

Da li bi pomoglo da stavi neki panj, lozov recimo da omeksam vodu? Jako mi je tesko ovdje naci neku drugu podlogu osim pijeska sa plaze. Radnje koje se bave akvaristikom u Budvi su, da budem fin, skupe. Atmanova pumpa AT-f102, npr., kosta 19 Eura! Gupike su 1.5 Eura pa i po 2, zavisno od velicine. Japanke su od 2.5 do 5 opet zavisno od velicine. Crijevo za vazdusnu pumpu je 1 Euro po metru... A i pored toga, imaju samo najosnovnije stvari... Djevojke koje prodaju sve to artikle nazivaju "ovo" i to kad im se pokaze prstom. Kapiram da nemaju pojma sta prodaju a kamoli da daju neki savjet...  Htio sam da se raspitam za razne podloge ali... Nadam se da me shvatate da nije vrijedno pomena... U Podgorici je stanje malo, ali samo malo bolje. Cijene su nesto nize a ima ljudi koji znaju sta prodaju. Opet, izbor je jako siromasan. Iza kuce u Budvi imam gline, crvenice, nadam se da od toga moze nesto da se napravi...

Pozdrav
PS. U Budvi niko ne prodaje biljke za akvarijume!

Dejanv
Član

Član

Poslato: 21.08.2005 u 17:32 | IP Prijavljen Citiraj Dejanv

Ipak sam stavio ugaoni filter sa vatom i keramickim kamencicima. Pravi manje turbulencija vode nego atmanova pumpa.

Dejanv
Član

Član

Poslato: 23.08.2005 u 00:50 | IP Prijavljen Citiraj Dejanv

Ubacio sam 80-tak mladunaca Plati u taj aquarium na mjesec dana dok ih ne ispoklanjam/prebacim u drugi akvarijum. One ne diraju bilje a taman ce to biti na obostranu korist, nadam se. Biljke ce dobijati vise hrane, a ribice kiseonika.

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2305 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2