Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 64
Gostiju: 64
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4374
Najnoviji korisnik foruma: Beren
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Hemija
 Akvaristika » Hemija
Tema Naslov: Doterivanje RO vode? Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3446
Pol: Muški
Poslato: 11.07.2005 u 22:24 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Evo nekih pitanja koja mi je postavi ojedan naš član preko PP. Kako se nisam preterano bavio tim pitanjem stavljam sve to i moj odgovor njemu i ovde.

Citiraj: Brkić
Po nekom mom misljenju voda iz RO je i 7 ph i kada dodas `Sera Morena` koja malo zakiseljava dobijes taman 6 - 6.5 ph.

Zavisi kakav RO imaš odnosno šta izlazi sa njega -generalno verovatno da.

Citiraj: Brkić
Interesuje me RO, ja koristim smole i zadovoljan sam sa njima ali me interesuje RO kako se ponasa u praksi, posto si ga nabavio od koliko cilindara i sta crkava na njemu i naravno koliko su popravke, sta se kod njega menja kod zasicenja ... ako moze neko objasnjenje iz prakse.

Moj RO ima mehanički filter, koji je pun gvožđa posle nekih hiljadu litara, posle toga je kolona za ugalj, pa RO membrana pa još kolona sa smolom za koju verujem da služi da upegla vodu na oko pH7. Nisam siguran oko toga nisam dobio uputstvo i nisam uspeo da pronađem ništa o tome za moj model. A mrzelo me u tom trenutu da se dopisujem sa proizvođačem.

Najpre rikne membrana tako kažu, naročito kod kvaliteta naše vode. Međutim meni se desilo to da mehanički filter zadržava mulj tolikoefikasno da je praktično navoj koji drži tu kolonu počeo da puca usled nadpritiska.

Znači preporuka bi bila da se pre celog uređaja stavi nekakav prefilter, direktno na dovod. Ima toga da se uzme, ali ja nisam tražio pa ti ne mogu pomoći. Tu bi valjalo da on bude što sitnijeg sita. Za RO ionako nije bitan intenzivan protok nego visok pritisak a on će se uspostaviti svakako i pri manjem protoku.

I na kraju veruj mi meni nije teško da ti dajem ovakve odgovore, ali mislim da je za forum i sve na njemu pa i tebe bolje da ovakva pitanja postavljaš u vidu novih tema. Sigurno bi dobio još neko iskustvo, a i drugi bi mogli da pročitaju. Zato ću ovo postaviti i kao temu.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Poslato: 11.07.2005 u 22:36 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Membrana je najtrajniji dio RO uredjaja, recimo da proizvodjaci deklarijaju mozda i do 5 godina, ali samo ako odrzavas RO aprat. To znaci da redovno menjas prefiltere, jer kad se oni zapuse vise ne zadrzavaju mehancki i hlor nego prosledjuju membrani, hlor bukvalno ubija membranu. Obicne jeftine prefiltere je dobro staviti jer produzuje vek boljim prefilterima koje dolaze sa RO pratom. Postfilter(mislim na filter posle membrane) je najcesce izmenjivac i zavisi kakvg imas, moze biti za uklanjnje amonijaka, koji membrana tesko uklanja ili pa silika filter koji odstranjuje visak silicata koji su BTW uzrocnik pojave odredjenih algi.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 11.07.2005 u 22:38 | IP Prijavljen Citiraj Atos

I da prefilteri traju relativno kratko recimo do max 12 meseci. Jedini nacin da pratis RO aprata je nabvak TDS metra(total disolved solids)
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 11.07.2005 u 22:50 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Aha imam ga u kompletu. Sudeći po njemu moj RO se još nije ni umorio. Mada imam taj problem sa pucanjem nosača kolone prefiltera. Moraću to da regulišem ako krenem u morsku.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 11.07.2005 u 23:05 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Citiraj:
Mada imam taj problem sa pucanjem nosača kolone prefiltera. Moraću to da regulišem ako krenem u morsku.

Ne razumem dobro kako mislis?

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 12.07.2005 u 17:41 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Citiraj: Rogus
Najpre rikne membrana tako kažu, naročito kod kvaliteta naše vode. Međutim meni se desilo to da mehanički filter zadržava mulj toliko efikasno da je praktično navoj koji drži tu kolonu počeo da puca usled nadpritiska

U ovom delu je odgovor. Navoj koji drži kolonu u spoju sa telom uređaja je naprsao. To se lako vidi celim obimom, jer je kolona od providnog plastičnog materijala. Jedini razlog koji meni pada na pamet je da je ovo posledica pritiska koji se javio usled mehaničkog zapušenja filtera.

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 12.07.2005 u 21:39 | IP Prijavljen Citiraj Atos

HMMMM...

Brkic
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.06.2004
National Flag of Srbija Srbija, Sombor
Poruka: 226
Poslato: 12.07.2005 u 23:46 | IP Prijavljen Citiraj Brkic

jel neko moze da kaze gde se mogu kupiti RO i kakvih ima kod nas, video sam u novinama ZOO Zajac da ih ima sa vide kolona tj stubova od 1-3 ...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Brkic's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Brkic

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 13.07.2005 u 17:28 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Atose u vezi sa čime je tvoja nedoumica?

Imama dve identične kolone pre membrane, u prvoj je mehanički filter u drugoj ugalj. Prepostavljam da bi obe naprsle da je neki problem do membrane. Ovako dok je RO radio ja sam čuo sa vremena na vreme neko pucketanje, koje nisma mogao da razumem sve dok nisam video da se naprslina pojavila. Zaključio sam da je to usled porasta pritiska koji se desio sa laganim zapušenjem filtera, koji je od bele u vrlo kratkom roku prešao u narandžastu boju.

Brkiću ne znam odgovor na tvoje pitanje. Negde je Fauna postavio link ka jednoj našoj firmi koja se bavi opremom za pripremu vode. Imam to kući možda pa ću postaviti link ako nađem.

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.07.2005 u 23:34 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Nedoumica je u cinjenici sto bi RO trebao biti konstruiran tako da sve komponente izdrze visok pritisak, vrlo mi je cudno da je tako puklo. Mozda ako ti je novi mozes da reklamiras. 

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2500 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2