Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 73
Gostiju: 73
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Opremanje morskog akvarijuma
 Akvaristika » Opremanje morskog akvarijuma
Tema Naslov: Kamen iz Jadrana u morskom akvarijumu Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Pol: Muški
Poslato: 08.07.2005 u 11:29 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Citiraj: Rogus
Evo je nova tema od poruka koje su postavljene u Kozice (morske).

Da mislio sam na kamen. A pitao sam za to jer sam relativno skoro imao pred sobom 50 kila jadranskog kamena iz jednog propalog akvarijuma. Izgledali su slinčno onom na kojem stoji Lysmata. Ne lepo kao oni gore.

Ne svaki kamen iz jadana je dobar za morski akvarijum Roguse...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3443
Poslato: 08.07.2005 u 12:00 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Atose nije taj akvarijum propao zbog kamena, nego zbog gazdarica. Ne sećam se više šta je vlasnica u svom malom butiku prodavala, ali akvarijum joj je bio samo skupa bižurterija, dok nije počeo da smrdi. Čovek koji joj je to sve prodao i održavao je prestao to da radi...

Međutim pojavio se jedan drugi koji je to kamenje kupio i odneo da ga dalje rasprodaje. Sve mi je to bilo prilično smešno.

Al kao što rekoh ode tema u drugom pravcu, pa ću sad da napravim malo reda.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 08.07.2005 u 20:11 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Sorry...ja sam shvatio da ste mislili da je zbog kamena....
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Brada
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.06.2005
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Zagreb
Poruka: 187
Poslato: 09.07.2005 u 11:06 | IP Prijavljen Citiraj Brada

Evo da i ja dam prilog o kamenju. U morskom akvariju kamen (misli se na "zivi kamen") sudjeluje u filtraciji vode, zajedno sa "zivim pijeskom". U morskoj vodi zivi mnogo vishe organizama nego u slatkoj, a veliki dio zauzima kamenje koje je nastalo djelovanjem koralja i raznoraznih algi, infuzorija i drugih organizama koji proizvode kostur ili ljushture.Oni filtriraju organski otpad iz vode, a takav kamen se prepoznaje po tome sto je lagan i mekan. Onaj kamen koji ima crvene fleke jeste iz jadrana, ali je sedimentni kamen koji je nastanjiv samo po povrshini (crvenilo su koraljne alge), a ima veliku tezinu i tvrdochu. Berlinska filtracija koristi samo kamenje i pijesak, a ostatak koji ne potroshe organizmi iz vode izvlachi skimmer.

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 09.07.2005 u 12:21 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Imas dosta krivo za Berlinsku filtraciju, nije tako jednostvano, i bas naprotiv pesak i nema neki znacajni udeo u Berlin tip filtraciji.

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 10.07.2005 u 05:55 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Pesak nema veliki udeo ali i ima. Ako malo zagrabimo tog peska sa dna akvarijuma i prostudaramo ga onda se lako zapazi koliko ima stvarcica u njemu. Eto samo to sto je nastanjen tim o
Da li mi volimo pesak u akvarijumu ili ne, to je neko drugo pitanje.

Inace jedan dzak kamenja koji sluzi u ove svrhe a koji je negde oko 15 - 20 cm u precniku tezi oko 25 Kg pa i to govori kolika je njegova tezina odnosno poroznost bas radi tih uslova iz kojih je nastao. Radi toga i mi ovde koji smo na moru i ne oskudevamo u morskom kamenju ipak uvozimo to kamenje sa Fiji-a i drugih okolnih mesta a ovo domace samo koristimo ako zelimo lokalni morski akvarijum. Ko zeli tropski reef akvarijum treba da koristi i odgovarajuce kamenje koje je bilo deo reef-a. Akvaristi sa NZ-a i ne pomisljaju da koriste ovo lokalno kamenje.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 10.07.2005 u 10:02 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Berlin tip filtracija podrazumeva "bare botom" ili max 1-2 cm peska, radi dekoracije. O tome sam govorio, u vezi Berlina.NAravno Berlin tip karakterise i jos nekoliko "sastojka".
Takodje u saku u koji ces zgrabiti pesak nacies i mnogo vise otpada koji po meni nikad nece biti procesuiran. MEdjutim to je druga i duga tema.
Na Fiji takodje imas ne porozno i tesko kamenje, i tamo ne svaki kamen je dobar za morski akvarij. Kamen treba da bude lak, porozoan calcitno carbonatnog porekla, bez razlike gde je nastoa dali u Pacifiku ili na nekom Norveskom izumrlom starom reefu. Akvarij dole, cak i nema uopce zivog kamena, vec danas vrlo popularne reef keramike:
Click on image to open in new window

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 10.07.2005 u 12:07 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Koliko vidim ovde Brada nije ni spominjao debljinu pescane naslage nego je receno samo pesak. Ako je jos dodato da je i Berlin stil onda je logicno da covek zna sta prica i da ne misli na neke velike naslage peska.

Tacno je da na Fiji-u ima i kamenja koje nije pogodno za akvaristiku i to kamenje niko ni ne nabavlja, barem se nadam. Takav tip kamena imam ja i ovde, ima ga i u Jadranu pa i u Norveskoj. Ipak taj norveski mi je malo nezgodan za reef jer tesko mogu da zamislim da u moru oko Norveske kamenje sadrzi takav tip zivota na sebi kakav mi zelimo za nas tropski reef akvarijum ali ajde, nisam tamo bio pa neznam.

E a sada malo razmisli o tim tvojim pricama. Da li ti pricas o kamenju ili o "zivom kamenju". Ako o kamenju onda je jasno sta i kako a ti izgleda i pricas o tome. Ako zelis da pricas o "zivom kamenju" onda sve ovo ne prolazi jer je to zamena teza koje mozes da vidis na sve strane. Zivi kamen mozes da nabavis samo sa reef-a jer samo tako mozes da obezbedis sve potrebno za tvoj akvarijum ili da kupis zasejano kamenje za cije zasejavanje se opet koristio reef "zivi kamen". Sve je to zato sto mi zelimo tropski reef akvarijum a ne norveski ili jadranski biotop. Tako je to u akvaristici, barem ovoj o kojoj ja pricam bez bilo kakvog interesa da naginjem vodu na svoju vodenicu.

Ako ti zelis da ubacis samo kamen bez nekog zivota u tvoj akvarijum onda moze i norveski i jadranski samo sto treba da razmislis malo i o korisnom prostoru i funkicji svega toga.
I ta reef keramika koja nije ni malo losa kao i druge stvari kojih ce biti sve vise i vise, zasejavaju se pa postaju "zivi". I zasto keramika, zasto nije norveski ili jadranski kamen koji je puno jeftiniji ili cak lokalni kamen koji mozemo da uzmemo s obale. Da tu nema malo veze i sa sinterovanjem.

Normalo je da mi treba da koristimo kalcijum-karbonatni kamen a i jasno je da on ima alomorfizam ali zasto bas kalcit a ne argonit. Doduse i argonit vremenom preraste u kalcit mada ima tu neki trik, zar ne.

Ovu tvoju izjavu o procesiranju otpada ne razumem. Koji je to mehanizam koji ce da konzervira organski otpad u akvarijumu i da ga spreci od razgradnje? Ovo stvarno nikada do sada nisam cuo, ajde ne budi lenj pa obrazlozi to. Takve stavri su poznate na nekim niskim temperaturama ali u akvarijumu bas... eh nauka se menja kao i akvaristika.

Vidis, pre nesto vise od dve godine dana kada si sve ovo poceo da radis ovde je bilo diskusije da skimmer nije potreban a danas akvarijum ne moze bez vrhunskog skimmera. Da li ce mo tako i za kamenje iz Jadrana i Norveske kada za koju godinu tamo dodje neka isporuka sa Fiji-a ili okoline.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 10.07.2005 u 13:04 | IP Prijavljen Citiraj Atos

E pa eto objasnio sam, sto vise da objasnim.
Brada je rekao da koristi Berlin(live rock i pesak) i samo sam hteo da ga ispravim, jer pesak nije deo Berlin filtracije.
Mozes li ti navesti komponente Berlin filtracije, da vidim da ja negde nesto ne gresim?

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 10.07.2005 u 13:16 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Citiraj:
Da tu nema malo veze i sa sinterovanjem.

A sta bi trebalo ovo da znaci?

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3443
Poslato: 11.07.2005 u 13:08 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

OK budući da sam započeo ovu temu želim da je vratim na onaj pravac koji me je interesovao. Iako nisam bio jasan ona je ipak i stigla do onoga što sam hteo da čujem.

Ja se spremam za morski i polako proučavam sisteme filtriranja. To je naravno jako povezano sa živim kamenom upravo zbog doprinosa pomenutom Berlin sistemu filtracije i taj deo ću svakako preuzeti za svoju filtraciju. A kako ću sigurno napraviti refugium onda to ima i svoj drugi vid kroz kolonije živuljki koje će se tamo nastaniti.

Cena kamena je prilična kada stigne ovde do nas. Normalno je da ljudi razmišljaju kako da uštede neku kintu. I tako me je Bradina fotka podsetila na to kamenje koje sam video, koje je kao i ceo akvrijum ustvari bilo više mrtvo, ali imalo je karakterističnu strukturu, čak pre cevastu nego šuplikavu površinu.

Na Jadranu je moguće pronaći kamenje čak i većih razmera koje potpnuo šuplje i izgleda kao sunđer. Pretpostvljam da se radi o komadima koji su po sastvu uglavnom karbonatni i stoga podložni erodiranju. Vrlo često u takvom kamenju se pronalaze školjke i mnogobrojni beskičmenjaci.

Moja svakako ne previše originalna ideja je tako nešto ili slično tome prvo ubiti, a onda pomešati sa živim kamenom koji odgovara akvarijumu koji se pravi. Ovo naravno za slučaj da se prvo ne odlučim za jadranski biotop.

Znači iz svega toga može da se formuliše nekoliko pitanja:

• koja su neka vaša iskustva sa pripremom kamena za akvarijum (Brada ga ima, a verujem i da je Atos probao takve stvari)
  • imali neka preporuka u vezi sa veličinom živog kamena prilikom nabavke odnosno da li se uzimanjem manjih komada broj vrsta organizama koji stižu uvećava
  • ako bi se koristio neki drugi porozan materijal za oživljavanje koja se veličina komada preporučuje (pretpostavljam da manji komadi budu pre kolonizovani da pre počnu da "rastu", iako verovatno nisu pravi izbor zbog mogućeg urušavanja i sl)

Eto tako neke stvari su me interesovale.

A sad se setih jos jedne mogućnosti.  Znam tipa koji nekom termičkim "slepljuje" kvarcni pesak u veće komade koje onda struže i pravi raspršivače za akvarijume. U principu nešto što ne izgleda lepo, ali praktično ima neograničenu veličinu, bilo koji potreban oblik i potpuno je porozno. Stvar je jeftinija od živog kamena i prilično se lako oblikuje. Tako da bi moglo da bude osnova reefa. A prepostavljam da bi delovanjem morskih živuljki sa vremenom i "okamenilo".

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Brada
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 11.07.2005 u 17:26 | IP Prijavljen Citiraj Brada

Citiraj: Atos
E pa eto objasnio sam, sto vise da objasnim.
Brada je rekao da koristi Berlin(live rock i pesak) i samo sam hteo da ga ispravim, jer pesak nije deo Berlin filtracije.
Mozes li ti navesti komponente Berlin filtracije, da vidim da ja negde nesto ne gresim?

Brada nije rekao da koristi Berlin, jer koristi zivo kamenje ( uz Fluwal 204 kanister i SeaClone 150(modificirani) p0rotein skimmer. Samo sam zelio naglasiti vaznost pravog odabira kamenja. S obzirom da Tonga kamen koshta oko 15Eu/kg, ja se moram zadovoljiti dekorativnim kamenom, a ne sa zivim! Imam namjeru sloziti i refugium, tako da che sva tehnika biti u ormarichu ispod akvarija.

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 11.07.2005 u 17:45 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Citiraj:
Berlinska filtracija koristi samo kamenje i pijesak, a ostatak koji ne potroshe organizmi iz vode izvlachi skimmer.

Mislio sam da mislis na svoj akvarij

Brada
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 11.07.2005 u 23:23 | IP Prijavljen Citiraj Brada

Jok ja. Mislim da je to prezahtjevno, te da morash visiti nad svim parametrima vode ko kvochka!

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2