Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 38
Gostiju: 38
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4347
Najnoviji korisnik foruma: Yaesu
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Moj morski akvarijum
 Akvaristika » Moj morski akvarijum
Tema Naslov: More blog! Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 7 1 2 3 4 5 6 7
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
ZorK
Član

Član

Član od: 19.12.2007
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 33
Pol: Muški
Poslato: 05.10.2009 u 00:17 | IP Prijavljen Citiraj ZorK

Roguse, super. Izgleda da se tvoj Chelmon uspešno približava kraju kritičnog perioda prilagođavanja na akvarijum. A za ovu vrstu je taj naročito težak. Prisustvo odgovarajuće žive morske hrane mu je sigurno dosta olakšalo adaptaciju. Kada plodove mora koje mu  daješ bude uzimao sa dobrim apetitom i u značajnoj količini – to će biti siguran znak da je postao potpuno ”domaći”. Ubrzo se neće nimalo plašiti i hranićeš ga iz ruke! Hraniti ga treba relativno često, naročito ako u akvarijumu nema na raspolaganju neki stalan izvor hrane.    

Chelmon rostratus spada u moje omiljene akvarijumske ribe i tokom mnogih godina bio mi je u različitim kombinacijama. Postizao sam prilično dobre rezultate u održavanju ove vrste. A moji akvarijumi nisu bili baš vrlo blizu „top“ sistema, posebno ako se sudi po finansijskim sredstvima koja sam ulagao u opremu i održavanje. Korale skoro da i nisam držao, tako da ne mogu preneti iskustva što se tiče njihove kompatibilnosti sa ovom ribom. Ali znam da Chelmon-a posebno privlači relativno tanak, duguljast plen, npr. crvići, tanki pipci anemona i peruške perjastih crva. Kabastiji plen ga manje zanima i tu je njegova prednost u odnosu na druge ribe-leptire što se tiče držanja u koralnom akvarijumu. Ja nisam mogao dugo da ga držim zajedno sa sasama iz roda Cerianthus koji imaju jako dugačke i tanke pipke – posle izvesnog vremena riba bi počinjala da ih otkida. I to isključivo u trenucima kada su pipci samo delimično virili iz kožnate cevi u kojoj se nalazi telo sase, ne i kada je sasa bila potpuno raširena! Čupkao je pipke i nekih drugih vrsta anemona, obično onih koje izgledom  nalikuju Aiptasiam-a. Iskustvo mi je da će neke vrste riba-leptira odmah napasti rakove kozice u akvarijumu, ali se ne sećam da mi je Chelmon u tom pogledu pravio neke velike probleme. Ali, možda sam i zaboravio, morao bih da prelistam dnevnike – možda nešto na tu temu i pronađem? Ako ova riba za kozice predstavlja potencijalnu opasnost, najugroženije će sigurno biti neke malecke....

Inače, držanje ove, osetljivije, ribe u akvarijumu ima tu ”prednost” što će obično vrlo brzo reagovati na neke eventalno nastupajuće probleme. Ako joj se ponašanje odjednom primetno promeni, a naročito ukoliko joj apetit naglo oslabi - eto signala za preispitivanje prethodnih akcija i vanrednu detaljniju proveru parametara vode!    

Sa srećom! Poz.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi ZorK's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor ZorK

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 08.11.2009 u 22:11 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Nisam odavno ništa dopisao ovde. Chelmon izgleda sjajno i vrlo je halapljiv pri hranjenju. Međutim kako je sporiji od Morona i parasema izabrao sam jedan izdubljen kamen u koji stavim sitno naredanu hranu i pokrijem PVC mrežicom. Na taj način je Nosonja postao hranitelj akvarijuma. Tek ono što on prospe izvlačeći hranu postaje obrok za ostale ribe. Dok se ribe najedu stignu rakovi i to je to.

Imao sam nekoliko istovremenih izmena u akvarijumu: ubiranje algi iz filtera, zamena svetla - T8/T5, dodavanje nove ribe što je povećalo količinu hrane i promenu vrste soli - što ipak ne bi trebalo da bude minus jer so važi za bolju od prethodne. I tako je protekli mesec pokazao slabosti ovog mog sistema ili ako se tako može uzeti slabosti celog metoda. Zaključak je da promene osim promena vode slabo podnosi. Pri tome je za mene potpuno nepredvidivo kako će se alge u filteru ponašati. Do pre neki dan oko 30% talusa je promenilo boju u sivozelenu i zatim propalo, sad se taj proces završava uz istovremeni brzi rast zdravih algi. Ne znam da li to odumiranje algi ima veze sa jednogodišnjim fotoperiodom.  Naravno stanje u filteru uvek se odražavalo na pojavu smeđih i zelenih končastih algi i naravno na kraju na korale. Ovi poslednji nisu bili zatvoreni tokom prošlog meseca, ali nisu bili ni na ranijem nivou. Na sreću vraćaju se dobrom izgledu.

Do skora jedina dva tvrda korala koja sam imao su lepo rasla, te su stagnirala u protelih mesec dana, a sad mi se čini da to opet kreće da raste. Danas sam dobio sjajne fragove crvene montipore od Petra Stefanovića. Hvala Petre još jednom, ako budu upola lepe kao u tvom akvarijumu biću zadovoljan.

Pokušavam da nađem Zebrasoma scopas i zelene hromise.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 09.12.2009 u 23:47 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Relativno dugo lovim jednu Zebrasomu. Mnogo mi se dopada i tedoh Z.scopas, ali mi se nije dalo da dam pare koje su tražene. Sasvim slučajno naleteh na Z.flavescens po ceni koju nisam imao nameru da platim. Ali po principu veni, vidi i pobedi samog sebe nekako se i to desilo. Riba vrlo krupna,  sjajne forme, prihvatala je granuliranu hranu u radnji i nekoliko nedelja je provela sama u tom akvarijumu. A meni dojadilo da grebem alge po akvarijumu. Trenutno je u manjem karantinskom.

Pitanje za momke sa mini okupljanja koje se desilo pre neki dan kod mene. Koju algu jede, a koju mimoilazi?

Uslikaću nešto ovih dana, dok kupim baterije ili pronađem punjač.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Diabolique
Član

Član

Član od: 08.01.2006
Poruka: 69
Poslato: 10.12.2009 u 01:07 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

Ne bih znao da kažem koje jedu, ali zato mogu da kažem da su za sada korali odlično. Čekam aparat pa da ih slikam.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Diabolique's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Diabolique

Goxxx
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.01.2004
Poruka: 270
Poslato: 10.12.2009 u 22:41 | IP Prijavljen Citiraj Goxxx

Pitam se pitam...

Cini mi se da sam negde procitao da voli koncaste alge... a izbegava... mozda balon alge koje, izgleda, vecina morskih vegeterijanaca ne mirise.

Inace jedna od mojih omiljenih riba... mada ni scopas nije za bacanje.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 10.12.2009 u 23:13 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Dobar je, dobar je, mada bi smeđi tang bio bolji kontrast. A to dakle znači da sam prihvatio uveravanja dobavljača da je riba kod njega bila oko mesec dana u karantinu i da sam je večeras ubacio u akvarijum.

Inače, očekivao sam da će neko da pogodi, jer akvaristika često nije ono čemu se nadamo. Nije ni mario za končaste alge, nego odma krenuo da kultiviše onu rhodophyta-u. Malo je proradila moja ljubav prema crvenom, malo želja da ga ne mučim u 45l i prebacih ga. Tek, klopa i trpi nasillje parasema, koje jadne još ne znaju ko je riba hirurg.

Diabolique
Član

Član

Poslato: 11.12.2009 u 01:07 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

Nije valjda da oni mali plavi terorišu velikog tenga.
Tako mali, a tako opasni.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Diabolique's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Diabolique

Diabolique
Član

Član

Poslato: 11.12.2009 u 19:28 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

Jesi li slikao zebrasomu?
Jel počela da jede alge?

Petarst
Član

Član

Član od: 08.09.2006
National Flag of Srbija Srbija, Zemun
Poruka: 35
Poslato: 11.12.2009 u 20:45 | IP Prijavljen Citiraj Petarst

pozdrav prijateljima,

Roguse, imam Ocean Nutrition vrhunske alge za sve vrste tangova (sve vrste),ako ti treba znas gde me mozes naci. Bice montipora ok,samo pazi na parametre vode,drago mi je da se zadovoljan i da ti se svidja.Nadam se da je i kod Cire ziva i zdrava.

Pozz,

Petar

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Petarst's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Petarst

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 13.12.2009 u 22:12 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Citiraj: Diabolique
Jesi li slikao zebrasomu? 
Jel počela da jede alge?
Lenj sam na aparatu.

Uslikao sam par komada danas, ali samo je ova nalik čemu.

Click on image to open in new window

Tang jede i fabrika je otpada. Cenim da će njemu za guljenje do kamena trebati onoliko koliko je Nosonji bilo potrebno za uklanjanje Aiptasia - tri dana! Nekako se desilo da mi niko nije rekao da je tang obavezna riba u akvarijumu. Mnogo muka će me poštedeti.

Leptiric
Zaslužni član

Zaslužni član
Urednik za vbox i kulturni život

Član od: 21.12.2005
National Flag of Srbija Srbija, Zrenjanin
Poruka: 703
Pol: Ženski
Poslato: 15.12.2009 u 23:25 | IP Prijavljen Citiraj Leptiric

ovde su se ostvarili neki snovi a ja kasnim da tapsem

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 16.12.2009 u 22:20 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Znaš da na tapšanje ne radimo, ali neka mala poseta bi mogla da padne, naročito ako si kadra one druge leptiriće da dovučeš, što meni nikako nije pošlo za rukom. Možda nisam bijo dovoljno konkretenast u pokušajima.

Diabolique
Član

Član

Poslato: 16.12.2009 u 22:47 | IP Prijavljen Citiraj Diabolique

Pomenuo si da je zebrasoma krupna. Kolika je u odnosu na nosonju?
...i koje alge jede?

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 17.12.2009 u 17:16 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Žuti je duži jedno 2 cm od Nosonje. A jede sve ne bira, ako nema izbora. Nadam se da će uskoro da krene i na zelene makroalge. U karantinu je jeo onu crvenu (rhodophyta), a nije mario za zelene talase one končaste koju sam mu bio spremio.

Skok na forum Ukupno strana: 7 1 2 3 4 5 6 7

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2578 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2