Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 45
Gostiju: 43
Robota: 2
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe
 Akvaristika » Ribe
Tema Naslov: Polypterus senegallus - Senegal bichir Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Srle
Urednik

Urednik

Član od: 16.01.2003
National Flag of Canada Canada, Vancouver
Poruka: 748
Pol: Muški
Poslato: 08.03.2005 u 22:43 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Ovu ribu imam u jednom akvarijumu na poslu. Jedva sam našao na netu kako se zove jer sam samo znao kako izgleda. Riba je luda 300 na sat, krajnje je interesantna, i liči na jegulju. Predpostavljam da u akvarijumu obavlja ulogu "komunalca" tj. ribe dna.

Bilo bi lepo ako bi neko mogao nešto više o njoj da napiše.

Evo linkujem sliku.

Picture of Senegal bichir

Ima li neko ovo čudo u akvarijumu?

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

Eddie
Urednik

Urednik

Član od: 17.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 276
Poslato: 09.03.2005 u 12:09 | IP Prijavljen Citiraj Eddie

Malo sam potrazio po netu informacije o njoj. Riba je pravo cudo. Pravi fosil, vrsta je stara vise od 65 miliona godina. Gledala je dinosaure kako odumiru. I obzirom na ponasanje i na cinjenicu da ima pluca pomalo mi lici na gustera bez nogu ili zmiju. Ova riba ce se udaviti !! u vodi ako nije u stanju da izadje na povrsinu da udahne vazduh. A akvarijum mora obavezno da ima poklopac jer ce sigurno iskociti, cak mesta na poklopcu kroz koje prolaze kablovi od grejaca i cevi za vazduh se moraju dodatno zapusiti jer ce ova riba ispuzati uz kablove iz akvarijuma. I Srle, moracemo da vodimo racuna o izboru riba u tom akvarijumu jer je Polypterus opasan predator, koji lovi nocu i jede sve sto joj moze stati u usta.

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3446
Poslato: 09.03.2005 u 14:29 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Da, riba nije komunalac, a osim evolutivne starosti  karakteriše je i dugovečnost. Može živeti i nekoliko decenija.

Znam jedan akvarijum od oko 300l u kojem je sa raznim kapitalcima iz Malavija. Iako joj takav akvarijum ne predstavlja prirodno biotopsko okruženje ta riba je već nekoliko godina uspešna u preživaljavanju u takvim uslovima. Budući da mora da izlazi na površinu, pitao sam se hoće li preživeti u tim uslovima. Visina od 60cm vode prepune razletelih ciklida me je plašila. Ali nešto što je nadživelo dinosauruse za sada nema problema ni sa šarenim ribicama iz jezera.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Srle
Urednik

Urednik

Poslato: 09.03.2005 u 20:48 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Roguse, ja ću uhvatiti da sređujem taj akvarijumu u firmi pošto je u katastrofalnom stanju. Ono što vidim da si napisao je da, malawi ciklidi sa ovim čudom mogu zajedno u aq.
Pošto mi je padalo na pamet (naravno) da ubacujem malawijce u taj aq.
Da li da se upuštam u to ili ne?
U tom akvarijumu ima još 2 torokatuma, gibiceps i neka cat riba koju nikada nisam video. Znam da nisu kompatibilni malawi ciklidi sa svim tim ribama, ali me zanima da li je izvodljivo.
Sada trenutno tamo borave i dva papagaja koji će se prebaciti u drugi aq.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Srle's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Srle Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Srle

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 09.03.2005 u 22:03 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa ja mislio,da ču nači neke informacije o toj ribi,ma ništa nisam pametno našao,no možda samo podatak,da je to unikatna riba,koja nam dolazi iz Beloga Nila te jezera Zapadne Afrike.

U dužinu naraste do 30 cm.,a valja je držati sa velikim ribama,pošto je sama jako agresivna i ribojeda riba.

A akvarij,,mislim na dekoraciju,jako je sličan dekoraciji koja važi za Zapadnoafričke ciklide,bilje,pesak koja grana i naravno dovoljno velik akvarij.

A razlika polova te kako se mreste,mreste li se uopšte u zarobljeništvu o tom ništa.

KaBoom
Zaslužni član

Zaslužni član
Sporcki referent & money maker

Član od: 06.09.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad / Pivnice
Poruka: 984
Poslato: 09.03.2005 u 22:51 | IP Prijavljen Citiraj KaBoom

Ova riba me podseća na jednu ribu koja se može naći u Australiji... Tamo je zovu Lung fish, jer ima pluća, a i izgleda slično... Neznam da li je to ista riba, ali ako jeste, možda bi se moglo naći više podataka o njoj...

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 09.03.2005 u 23:14 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

KaBoom riba liči, ali pažljivije čitaj tekst jer Bojko je upravo pomenuo poreklo P.senegallus.

Tu ribu koju pominješ nađeš preko Google-a. Prosto ukucaš ono što si i sam rekao. I dobiješ - Neoceratodus forsteri. Ili ovo sa fishbase. Ribe liče i slično žive, ali nisu srodne. Pripadaju različitim klasama.

Probaću da je slikam u pomenutom akvarijumu. Srle potpuno sam siguran da će ona da izdrži malavijce, šta više hraniće se mladim ribama. Ne bih pravio tu kombinaciju kod mene, ali ti probaj pa javljaj šta se dešava.

To je inače jedna od riba za koje se nadam da ću imati biotopski akvarijum jednom.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

KaBoom
Zaslužni član

Zaslužni član
Sporcki referent & money maker

Član od: 06.09.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad / Pivnice
Poruka: 984
Poslato: 09.03.2005 u 23:16 | IP Prijavljen Citiraj KaBoom

Ok, bio sam lenj da tražim. Izvinjavam se... Trebao sam prvo da proverim.

Srle
Urednik

Urednik

Poslato: 10.03.2005 u 02:55 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Citiraj: Rogus

Srle potpuno sam siguran da će ona da izdrži malavijce, šta više hraniće se mladim ribama. Ne bih pravio tu kombinaciju kod mene, ali ti probaj pa javljaj šta se dešava.

To je inače jedna od riba za koje se nadam da ću imati biotopski akvarijum jednom.

Uh...
Po vašim pričama bolje da odustanem od malawi-ja i na poslu .
Stvarno svirepo izgleda, ali nisam video neku agresiju kod nje osim brzog plivanja po akvarijumu. Ako je ribojeda riba, što kaže Bojko, a i Eddie reče da je predator, bolje da odustanem i da ne mešam "žabe i jegulje".

Što se tiče biotopa Roguse, vrlo rado bi ti poslao senegallus-a, ali nije moj. Mada možda nešto može da se uradi za tvoj biotop, samo moram da smislim šta i kako .
Za prvo vreme ću sve lepo da sredim i očistim a posle ću razmišljati šta dalje.
Definitivno bi odustao od malawi-ja, u nekoj juvi varijanti, možda sa nekim matorim ciklidima...
Sutra nosim aparat na posao pa ću slikati sva ta čuda u aq. ako uspem jer je voda mutna bruka... pa ćete videti šta sve tu ima...

Poz.

Srle
Urednik

Urednik

Poslato: 10.03.2005 u 02:59 | IP Prijavljen Citiraj Srle

E da, čitao sam o njoj po netu, ali me je zanimalo da li je neko ima kod nas i kakva su iskustva.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 10.03.2005 u 09:04 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa stvarno,ta riba i još neke,recimo Arowana jako su slične i na prvi mah može doći do zabune kod akvarista,a to i nije tako strašno.

Nego po daljem traženju njim treba ustvari meka voda,dakle parametri ko što su za ,recimo Kribove,i po tom pitanju kombinacija sa Malawi ciklidima ne bi bila dobra.

A kao zanimljivost,nešto slično nadje se u jezeru malawi,ima i tamo jegulje.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 10.03.2005 u 13:51 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Srle nije meni problem da nabavim ribu, nego da nadjem prostor za njen biotop. A to je opet jedan lep biotop prepun biljaka lokvanja i panjeva, onako jedna africka bara, ali poveca.

Probaj da napraviš nešto za tu ribu ona je i sama zanimljiva. Možda možeš sa njom da ubaciš Pantodon buchhholzi -ribu leptir. Isto Afrika, sjajan skakač i neverovatno stvorenje, predator mirne vodene površine. Najbolja slika ove ribe koju znam nalazi se negde na akvarij.net-u a verovato i kod Bobana na sajtu jer je on njen autor.

Obe vrste su potpuno neobične i mislim da bi bile kompatibilne, mada bi možda dugi završeci peraja pantodona previše nervirali polipterusa. U svakom slučaju pantodon otpada ako akvarijum nema dobar poklopac i ako staklo poklopca nije malo više iznad vode. Obe ribe je moguće hraniti insektima. Naročito važi za leptira.

Slikaj taj akvarijum, daj neke podatke o njemu. Ja ću probati isto da odradim sa ovim drugim koji pominjem.

Bojko slažem se da P.senegallus pretežno živi u mekšim vodama, ali to je vrlo snažna živuljka koja opstaje i u tvrđoj vodi. Prema fishbase dh opseg ove vrste je 5,0-19,0.

Rogus
Administrator

Administrator

Poslato: 03.04.2005 u 10:46 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Srle evo jedan vrlo lep tekst koji sam našao o ovoj ribi.

Srle
Urednik

Urednik

Poslato: 05.04.2005 u 21:12 | IP Prijavljen Citiraj Srle

Stvarno odličan tekst Roguse.

Sad lepo može da se pročita dosta detalja o ovom čudu. Još uvek ništa nisam odradio po pitanju sređivanja tog aq. na poslu, ne stiže se. Ali ako uspem nešto da odradim poslaću slike. U kakvom je stanju sada aq. ne želim da komentarišem jer mislim da bi nekima pozlilo , tako da trenutni izgled akvarijuma ne želim da delim sa ljudima ovde iz opravdanih razloga. 

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2617 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2