Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 64
Gostiju: 64
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ostalo
 Akvaristika » Ostalo
Tema Naslov: Latinski nazivi Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.05.2003
National Flag of Makedonija Makedonija, Gostivar
Poruka: 1432
Pol: Muški
Poslato: 15.06.2003 u 13:10 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Pre neki dan na chatu je pala neka rec oko ovoga...dali je jednostavnije da se latinski nazivi riba i biljaka ne koriste.

Po mom misljenju,nije! Stvarno,ti nazivi mogu biti problem za nekoga,(treba da se uci jos jedna informacija vise o nekoj vrsti),ali,sa druge strane,tim nazivima mozemo tacno odrediti o kojoj se vrsti radi.Evo,na primer,kad sam po prvi put usao u index riba na nimiko,sasvim sam se izgubio sa srpskim imenima riba.Nisam tada primetio da u gornjem delu ima...link,kako se to zove,da se imena prevedu u latinska.A izgubio sam se ne zato sto ne znam srpski,nego zato sto po prvi put srecem neke nazive.Ponekad se isto desava i na forumu,i ne samo samnom.Imena (nazivi) vrsta koje sam video u indexu,razlikuju se od onih,"zargonskih",na koje smo naviknuti.Da ne govorim o nazivima koji se koriste u nekim radnjama... Ne znam kako je u Srbiji i u Hrvatskoj,ali se kod nas desavaju i smesne i pateticne stvari.(mene jos uvek "muvaju" dali biljka koju imam je aponogeton ili ehinodorus,ili tvrde da Ksiphophorus sa lirastim perajama,koga nazivaju jednostavno-Lira,nema veze sa obicnim "ksifom"). Kod Apistograma agasizii,na cenovniku je naziv Apistograma(ime roda),bez preciziranja o kojoj se vrsti tacno radi.Kod ramirezija se koristi ime vrste(bez Papiliochromis).Ok,to su trgovacki i zargonski nazivi,ali je ponekad problem sto se one vrlo cesto razlikuju,cak i od radnje do radnje. Na chatu sam pokusavao da Bobanu(boban_nz) objasnim sta je velifera.Taj mu je naziv nije bio poznat,jer se u engleskom govornom podrucju koristi termin Sailfin Molly. To bi vec neko skontao,bar ako zna engleski(sailfin-"jedro-perajasti",pa neka logika),ali ima i drugih slucajeva.Ramirezije zovu Ram Cichlid,a neznam koga odavde bi ramirezi potsecao na ovna.Ne volim stavljanje tudjeg jezika ispred svoga,ali bi se ova latinska nomenklatura mogla koristiti kao obavezan dodatak i na forumu.Bar dok se ti zargonski nazivi ne standardiziraju...ipak,ako hocemo "izvorne" nazive za vrste na svom vlastitom jeziku,treba da bar vecinu izmislimo ili prevedemo (sa latinskog ili engleskog ili...)Razumljivo je da nemamo izvorne nazive za ribice na srpskom,hrvatskom,makedonskom jeziku,kad su te vrste tropske,a nasi preci nisu isle na letovanje u Amazoniji,Malawi ili u Jugoistocnoj Aziji,pa da na vreme upoznaju te vrste i daju im nasa imena

Heliaca27
Član

Član

Član od: 03.02.2003
National Flag of Srbija Srbija, Subotica
Poruka: 39
Poslato: 15.06.2003 u 20:01 | IP Prijavljen Citiraj Heliaca27

U potpunosti se slazem.

posto se bavim ornitologijom na relativno visokom nivou znam kakvi problemi nastaju sa narodnim nazivima jer svako mesto i u njemu svaki pojedinac pa cak i strucnjak vrste naziva kao mu se cefne...

ako postoji nesto sto meoze eliminisati zabunu to su onda latinski nazivi ( barem do pojave neke standardizovane nomenklature nasih prostora...)

posdraf

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.05.2003
Poruka: 1717
Poslato: 15.06.2003 u 20:17 | IP Prijavljen Citiraj Dane

Poddrsku i od mene

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.06.2003 u 00:55 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Bavis se ornitologijom?Interesantno!A,zato imas takvo korisnicko ime.Sto ne stavis avatar sa nekom orlusinom?

Eto,cak i za autohtone vrste nemamo standardnih naziva.(Aquilla heliaca se kod nas zove "krstas","carski orao","orao cuvar"(u selima se veruje da ako stoji negde blizu sela,cuva selo od zla,i strasno ga postuju).

Heliaca27
Član

Član

Član od: 03.02.2003
National Flag of Srbija Srbija, Subotica
Poruka: 39
Poslato: 16.06.2003 u 04:31 | IP Prijavljen Citiraj Heliaca27

ne razumem... to jeste orlusina i ti bas ta koju si pomenuo..

mi ovde u vojvodini imamo samo 2 ili 3 para te ptice koju licno mislim da je fantasticna a ljudi u tim selima gde su orlovi ne bi mogli da mare manje za njih...

seku im drva na koja polazu gnezda, uznemiravaju ih ....

no neka, uskoro ih nece biti pa ce nam onda biti jako lepo...

vi ih samo cuvajte!!!

posdraf!

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.05.2003
Poruka: 1717
Poslato: 16.06.2003 u 07:23 | IP Prijavljen Citiraj Dane

Zaista tuzno.

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.06.2003 u 10:39 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Pa i mi ih nemamo bas toliko...cuvalo ih je narodno sujeverje,sve dok nije "onaj sistem" unistio to sujeverje u ime nauke...a ta nauka nije bas mogla da ljudima objasni sta je to ekologija ili savest i...

Rekao si "ne razumem"...ne razumes otkud mi poznavanje ornitologije,ili to sto su ljudi postovale orla? Inace,jedan deo ornitologije je i moj "resor"-ja sam student sumarstva i lovac,a poznavanje (i zasticenih) ptica i zivotinja mi je obaveza! Nego,da se ne gubimo u temu...da ne bude kao u "Pocetnik". Ako imas vremena,informiraj me sta se desava u vezi sa ornitologijom kod vas preko privatne poruke.Dali jos ima u Vojvodini belorepog orla i droplju?

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2285 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2