Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 119
Gostiju: 118
Robota: 1
Članova: 0
Broj članova: 4372
Najnoviji korisnik foruma: Martin498
Najviše poseta: 209
Dana: 03.03.2022
Članova [0], Gostiju [208]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Dario
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:42

Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 07.04.2022 u: 21:32

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Tekstovi
 Akvaristika » Tekstovi
Tema Naslov: Glina Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Gliga
Zaslužni član

Zaslužni član
Ultras Plants

Član od: 10.02.2004
National Flag of Srbija Srbija, Vlasotince
Poruka: 890
Pol: Muški
Poslato: 17.02.2005 u 17:30 | IP Prijavljen Citiraj Gliga

Pošto se dosta članova interesuje za upotrebu gline, evo da otvorimo novu temu.
Rusi su se pokazali kao veliki poznavaoci akvaristike.
Evo šta piše u jednoj njihovoj knjizi o upotrebi gline:
-Stavljanje kuglica gline pod koren biljke pokazalo se kao veoma delotvorno.Za prehranu biljaka koristi se žuta, siva i plava glina. Žuta glina se vrlo često sreće na površini zemlje, pa je baš sa površine i treba uzimati. Hranjivost žute gline, u poređenju sa drugim vrstama je malo manja.
Hranjivija je siva glina, ali se ona mnogo teže nalazi.
Najbolje rezultate daje plava glina, ali ona je duboko pod zemljom, i može se naći jedino prilikom zemljanih radova ili iskopavanja.
Glina se stavlja u podlogu pod koren biljke u obliku kuglica ili pogačica prečnika 1-1,5 cm. Glina treba da je meka da bi lakše dobili te oblike. Ako je suva, može se potopiti u vodu da odstoji da bi omekšala. Posle toga se te kuglice ili pogačice ostavljaju da se osuše.
Ovako spremnjena glina ne muti vodu i ne utiče na njen kvalitet, već se polako raspada u podlozi i snabdeva koren biljke hranjivim materijama.
Pri redovnoj zameni vode i usisavanju prljavštine sa dna rastvorena glina se polako izbacuje iz podloge.

Ja koristim žutu glinu,jer trenutno jedino nju mogu da nabavim. Samo se treba raspitati gde može da se nađe i potražiti je.
Kada formiram podlogu, preko debljeg sloja treseta svuda po malo izmrvim vlažnu glinu. Preko toga stavljam deblji sloj šljunka najsitnije granulacije(1-3mm)i tako sprečavam da glina zamuti vodu. Ona ostaje u podlozi, polako se raspada i hrani koren biljke. Glinu u gajenju biljaka koristim već nekoliko godina i dosad mi se nije desilo da zamuti vodu, ili da se sa njenom upotrebom desi nešto nepredviđeno u akvarijumu.
Može se koristiti recept koji sam naveo iz knjige, a može se probati i način na koji ja to radim, važno je da će sve to poboljšati rast biljaka. Glinu preporučujem u gajenju zahtevnijih vrsta biljaka, npr, Aponogetona, Echinodorusa, Cryptocoryna, Nymphaea...
Manje zahtevne biljke kao što su Hygrophile, Vallisnerie, Sagittarie, Ludwigie, Elodea...mogu da rastu dobro i bez nje, ali ništa im neće faliti ako i ispod njihovog korena stavimo malo gline.
Eto, to je moje iskustvo sa glinom u gajenju biljaka.

Bubica78
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 30.10.2004
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Rijeka
Poruka: 257
Pol: Ženski
Poslato: 19.02.2005 u 19:45 | IP Prijavljen Citiraj Bubica78

pa ja samo mogu reci da u mojoj  okolini nema gline, a da je i ima bilo bi me strah staviti  zbog riba.No svejedno hvala na opisu.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bubica78's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bubica78 Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Bubica78

Rainbow_fan
Član

Član

Član od: 28.12.2004
National Flag of Canada Canada, Fredericton, NB
Poruka: 46
Poslato: 19.02.2005 u 20:02 | IP Prijavljen Citiraj Rainbow_fan

U jednom od mojih javljanja, napisao sam da i ja koristim glinu kao jedan od donjih dijelova podloge. Ovdje u Kanadi nisam u mogucnosti da nadjem glinu  u prirodi pa se uglavnom koristi keramicka glina ili glina koja se koristi za macke ("Kitty litter"). glina treba da bude postojana i da se naraspada u vodi i da nemjenja kiselost vode. inace glina je bogata sa mineralima koji se potrebni za rast i razvoj biljaka (zeljezo itd). Kao sto je Gliga naveo donji sloj treba da je prkriven sa debljim slojem sitnog sljunka kako se sastojci iz gline nebi mjesali u vodi. Biljke nebi trebale da se premjestaju cesto jel to dovodi do izvlacenja gline sa dna na povrsinu.

Isto tako bih volio da napomenem da takodje podloga nebi trebal da bude dosta 'bogata' (netreba ici ni u drugu krajnost) jer prebogata podloga uzrokuje 'jak' rast biljaka i potrebu da se one stalno rascupavaju i presadjuju.

Bubica78
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 30.10.2004
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Rijeka
Poruka: 257
Pol: Ženski
Poslato: 19.02.2005 u 23:35 | IP Prijavljen Citiraj Bubica78

zanimljivo je da sam negdje konstantirala da su mi akv od glige i rainbow naj, naj akv koje sam vidjela u zadnje vrijeme, a i jedan i drugi koristitie glinu, valjda je u tome caka.

Rainbow mi možeš reci koje je marka taj kitty  litter.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bubica78's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bubica78 Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Bubica78

Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 467
Poslato: 20.02.2005 u 00:04 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Dobro. Ali kada se akvarijum uredjuje na duze staze (npr. 4-5 godina i vise), sta onda? Definitivno ce za to vreme neka veca biljka morati da se premesti/skrati/izvadi/itd. Ako ima jak ili veliki koren, on ce sigurno izvaditi glinu i pretumbati dno, tacno i ako je ono 10cm debelo.
Ima li resenja za tako nesto?

Pesak za macke ne bih koristio, jer mnogi imaju aditive za ublazavanje mirisa i kojecega drugog. Jedino da znam konkretnu marku...

Gliga
Zaslužni član

Zaslužni član
Ultras Plants

Poslato: 20.02.2005 u 00:41 | IP Prijavljen Citiraj Gliga

Turine,zbog toga sam i citirao onaj tekst iz ruske knjige.Tamo preporučuju sušene kuglice ili pogačice od gline.Ta glina će se raspasti i potrošiti kad dođe vreme za presađivanje,jer preporučuju veličinu 1-1,5 cm.
Nikada mi se nije desilo da mi se zamuti voda zbog nje iako u jednom akvarijumu neprestano nešto muvam sa biljama(nije onaj sa slika)a stavio sam baš dosta gline.A i ako izađe malo, pa sakupiće se crevom.
Zaboravih da glina može da se nabavi kod grnčara,pre neku godinu sam u Čačku naleteo na dobru, i čini mi se da je još ostalo od nje.
Bubice,gde da pogledam slike od akvarijuma Rainbow fana?

Rainbow_fan
Član

Član

Član od: 28.12.2004
National Flag of Canada Canada, Fredericton, NB
Poruka: 46
Poslato: 20.02.2005 u 02:04 | IP Prijavljen Citiraj Rainbow_fan

Za bubica 78: Mislim da sam koristio Hartz kitty litter ali nisam siguran (ipak je to bilo prije 7-8 godina kada sam ja postavljao podlogu za moj sadasnji veliki akvarijum. Znam da sam morao da experimentisem sa vise vrsta i da dobro citam od cega je sastavljen (ingredient list). evo jedan od linkova koji obradjuje ovu tematiku:

http://www.ugcs.caltech.edu/~boingy/litter.html

Za Gligu: pogledaj galeriju slika ili procitaj temu:

http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=2830&am p;KW=rainbow%5Ffan

Stvarno se divim Vasim uspjesima u akvaristici i Vasim akvarijumima. Dali mozete da komentarisete Vasa iskustva oko "Previse bogate podloge i potrebe da se usled toga, biljke u akvarijumu moraju cesto razredjivati i presadjivati. "?

Filip
Član

Član

Član od: 27.02.2004
National Flag of Makedonija Makedonija, Skopje
Poruka: 33
Poslato: 20.02.2005 u 02:19 | IP Prijavljen Citiraj Filip

Glilga,je li ta grncarska glina, zuta glina?,i koliko kuglice stavljas ispod jednog korena,recimo u jednu saksiju? 

Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 20.02.2005 u 03:30 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Ok, sad mi je jasno i sigurno cu staviti par glinenih "klikera" u svoj buduci 250l akvarijum.... ili Floradepot ako budem imao love za to.

Filipe, ja sam glinu shvatio da je kao bonus za biljke - nista obavezno, ali prija i daje efekte. Ja bih stavio jednu kuglicu za jednu biljku.... ili bi "posolio" celo dno sa vise malih kuglica.
Koliko god mi zeleli lepo bilje, ako preteramo sa ugodnostima, ono ce zaista nenormalno rasti (neki put cak imati i deformitete zbog toga), a to niko ne zeli. Zato se svi trude da nadju neki balans, da sve uspeva, a opet da ne dziklja nenormalno.
"Mana" brzorastucih biljaka je upravo ta, jer se vodeni pejzaz vrlo brzo menja i da bi ga odrzavali moramo biljke stalno da kratimo i rasadjujemo.

Gliga
Zaslužni član

Zaslužni član
Ultras Plants

Poslato: 20.02.2005 u 13:06 | IP Prijavljen Citiraj Gliga

Baš zbog toga sam i preporučio stavljanje gline pod korenje zahtevnijih i spororastućih biljaka.Ove brzorastuće će uspevati i bez nje.Sve u svemu, glina se pokazala kao dobra za rast biljaka i treba je koristiti prilikom formiranja akvarijuma.

Filipe,to je grnčarska glina.Nisam je nikad sušio već sam onako vlažnu mrvio preko treseta,samo ne treba preterivati u ničemu, pa ni u tome.Stavljam je i u saksije i u podlogu,sve sam već opisao.

Turine, nisam nikad koristio Sera floradepot, ali je Goxx(ili neko drugi,ne sećam se)napisao da se pokazala kao dobra.U stvari, Sera je IME tako da će prodati sve što uradi,pa makar i ne bilo dobro.

KaBoom
Zaslužni član

Zaslužni član
Sporcki referent & money maker

Član od: 06.09.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad / Pivnice
Poruka: 984
Poslato: 20.02.2005 u 13:28 | IP Prijavljen Citiraj KaBoom

Pošto se pominju i tablete sem gline, hteo bih da dodam da ja koristim tzv. Sera Floranette. Neznam kako i da li se razlikuju od Floradepot, ali samo te mogu da nabavim i stavljam ih u saksijice kod korena biljke. Biljke rastu, pa valjda im dobro dođu ove tabletice... Da li bi rasli i bez njih - valjda, ali u svakom slučaju - tablete im mogu samo pomoći, a ne naškoditi.
Moraću i ja da iskopam negde na selu malo gline, pa koju pogačicu ubaciti u aq... Eh, ali da sve stavljam šta i kako bi trebalo u aq... ne bi imao mesta ni za ribice, ni za biljke!

Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 20.02.2005 u 15:08 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Kabum, te tablete su dobre, ali su potpuno drugacijeg sastava od Floradepot. Florenette u sebi najvise imaju gvozdja i veoma se brzo razgradjuju. Posebno prijaju biljkama koje hranjive sastojke uzimaju najvise preko korena.
Na takav nacin se isto mogu suzbiti i alge koje vole gvozdje (crvene npr.), jer tablete deluju u predelu substrata, pa nema tolikog rastvaranja u vodi.

Gliga
Zaslužni član

Zaslužni član
Ultras Plants

Poslato: 20.02.2005 u 15:55 | IP Prijavljen Citiraj Gliga

Mislim da ćete se složiti sa mnom da su uspeh i zadovoljstvo u gajenju biljaka ipak veći ako se sami malo potrudimo oko podloge i svega ostalog nego da lepo odemo i sve kupimo na gotovo(a i jeftinije je).

NeO
Zaslužni član

Zaslužni član
This time next year I will be Admin!!!

Član od: 29.06.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 815
Poslato: 20.02.2005 u 15:56 | IP Prijavljen Citiraj NeO

Da koristio sam i ja srine tablete, i odlicne su.
 Znam jedno mesto koje je nazalost dosta udaljeno od Bg, skoro najudaljenije u kome ima sive gline. To je Sutomore. Ono i jeste poznato po toj glini i tu dolaze svi koji veruju da se mazanjem gline moze ublaziti reuma!
 Jel bi mogla da se stavlja glina koja se prodaje u knjizarama. Kakvog je ona sastava?
 Medjutim ja imam treset ispod peska i to mi se pokazalo kao najbolje resenje, jer biljke divljaju a kada ih vadim samo polako cupkam koren tako da malo treseta izadje sto ne predstavlja neki problem!.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi NeO's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor NeO Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor NeO

Skok na forum Ukupno strana: 3 1 2 3

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.3438 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2