Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 94
Gostiju: 94
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4337
Najnoviji korisnik foruma: Buki989
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Slana voda
 Akvaristika » Slana voda
Tema Naslov: Vestina i nauka!! Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Pol: Muški
Poslato: 13.06.2003 u 05:09 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Zelim kao prvo da se iz srca zahvalim bobanu_nz za prevod sa Seachemovih kataloga, izvrstan tekst , sjajni podaci. Svaki bi hobist sa ovog foruma to trebao dobro procitai.

Zabeleske:

Po meni to je previse komplicirano za hobiste i vec stara i dobro poznata taktika proizvodjaca, naucnim terminima zbuniti korisnike i ubediti u hephodnost njihovih dodataka. Alakalnost , kiselost , pH, su kategorije koji se mogu objasniti i bez termina kao 0,0005 nM isl. Cilj takvih pojasenja je zbuniti korisnike i naterati ih kupovati proizvide koji stavaraju jonski ekvilibrijum u sistemu kako bi svi oraganizmi benificirali. po meni , najvaznije je shavatiti dva prirodna procesa photosyntesu i respiraciju. Tu se moze spomenuti i chemosintezu koja je retka ali cesto nadje primenu u nasim akvarijumima posebno kad fodje o hidrogen sulfidnih trovannja.

Nadam se da necu biti krivo shvatjen.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 13.06.2003 u 05:21 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Moete li mi bobane_nz pokazati rok upotrebe, ili ako hocete rok aktivnosti tih preparat. Evo recimo dajte mi rok proizvodnje i rok trajanja Marine Buffer™ vase firme
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.05.2003
National Flag of Makedonija Makedonija, Gostivar
Poruka: 1432
Poslato: 13.06.2003 u 09:50 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Atos,takvi termini bi mene,na primer,definitivno zbunile.Doduse,vec su me zbunile i termine koje ti koristis...kao na primer:"reef"...sta je to(nastavljam sa glupim pitanjima)

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 13.06.2003 u 17:24 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Sad sam kod kuce pa nemam mogucnosti da pogledam da li Marrin Buffer ima rok trajanja na ambalazi. Pogledacu sutra pa cu ti reci. Ako i ima, to bi bilo samo postovanje zakonskih normi. Kao kada bi rekao da kuhinjska so ima ograniceno vreme upotrebe.

U sustini, takve hemikalije nemaju rok trajanja ako se cuvaju adekvatno. To su uglavnom mesavine Ca, K, Mg  karbonata, bikarbonata i borata koje odrzavaju pH od 8.3 koliko je otprilike pH morske vode. Ako ih redovno koristis, netreba da brines o roku upotrebe.

Sto se tice teksta, mislim da im je poenta i bila da kazu da proizvodjaci netreba da zavlace korisnike kojekakvim izrazima i da koriste potrosacku neupucenost jer nemozemo da ocekujema da bas svako razume sve. Normalno, nema drugog nacina objasniti sta je pH ili GH nego na nacin kako je objasnjeno ali boze moj. To je tako.

Inace, ja sam kompletno presao na seachem proizvode kada su u pitanju korali. Za morske ribe ne koristim nikakve preparate a kada dodajem nesto to je samo CuSO4 koji sam pravim. Ja drzim razdvojene ribe od korala. Sa koralima drzim samo morske zvezde, rakove, puzeve, crve itd

Reef je sprud. Mi kazemo koralni sprud a posto se stidimo da upotrebljavamo nase reci, mi obicno koristimo engleske. Valjda je tako bolje, ko zna.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.05.2003
Poruka: 1432
Poslato: 14.06.2003 u 01:33 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Bobane,zasto drzis razdvojeno ribe i ostale organizme?

Reef je sprud?Sad mi je jasnije.Ali,ako pocnem da se bavim morskom akvaristikom,definitivno cu to nazivati sprud(ili greben,na makedonskom...)

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.05.2003
Poruka: 1717
Poslato: 14.06.2003 u 01:49 | IP Prijavljen Citiraj Dane

Citiraj: Nenad

ako pocnem da se bavim morskom akvaristikom

NENADE ti to ozbiljno???

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 14.06.2003 u 10:19 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Provereno, nema rok upotrebe. Ostaje jos samo da ih zvanicno pitamo.

Za test preparate je isto tako. Proverio sam i Aquarium pharmaceutical. Oni imaju samo rok upotrebe za indikatore koji su u cvrstom stanju i to pet godina. Seachem proizvodi samo u tecnom stanju. Indikatori u cvrstom stanju su nepouzdani, tesko ih je citati i jos gomila drugih stvari je tu koja otezava sve to.

Evo primer testa za amonijum i ukupni amonijum. Uzmes uzorak sa pipetom i napunis posudu sa uzorkom. Pincetom uzmes maili papirni indikator, operes ga vodom i stavis u uzorak. Nakon nekoliko minuta, rezultat je tu. Meris tako sto poredis boju tog papirnog indikatora sa bojama na karti. Tu je ocita prednost. Ne poredis boju tecnosti sa bojom papira. Uz sve to ide i referentni rastvor tako da  mozes da proveris ispravnost indikatora. Nakon upotrebe, indikator operes vodom i vratis u kutiju za indikatore. Sva to se dobija u kutiji tako da nemoras da trazis pincetu po kuci. Za totalni amonijum, sve je isto osim sto se u uzorak dodaje kap rastvora za totalni amonijak. Osetljivost uredjaja je 0.1 mg/l Ovo bi bilo onako ukratko.

Evo i zasto drzim razdvojene ribe i korale. Meni stizu korali sa Fiji-a, Havaja, Tonge, Singapura, Srilanke itd. Obicno je to oko 200 raznih korala i isto toliko riba i tako svake cetvrte nedelje. Ti korali su tek izvadjeni iz mora i kao takvi zahtevaju ekstremne uslove. Dovoljno im je sto su izvadjeni iz mora pa losija voda itd samo bi im pogorsalo stanje. Da ih totalno ne  oraspolozim, ja moram da simuliram uslove iz kojih su dosli. Koralni sistem se sastoji iz tri dela. Jedan je za fotosinteticke korale, drugi za manje zahtevne korale i treci za korale koji ne zahtevaju veliku svetlost. Protok vode je ekstreman sa pojedinim delovima gde je mirniji, opet radi pojedinih korala.  Morske ribe nisu toliko osetljive i uslovi su drugaciji a i problemi. Njih treba da nateram da jedu pa ih malo i silujem sa ponudom hrane. Te ribe uglavnom prepoznaju hranu koju su imale u prirodnim uslovima a ja toga nemam. Smrznuta hrana je poenta jer ce i uzgajivaci da je koriste. Takvim forsiranjem, kvalitet vode je nestabilan, mislim nije perfektan a to nebi bilo dobro za korale. Isto tako, kada koral ugine pokvari vodu pa to nije dobro za ribe. Tu jos treba dodati da se pojedine ribe hrane koralima. Ako neka riba oboli ja mogu da dodam CuSO4 a to bi ubilo korale. Kao sto vidis ima stotinu razloga. Kada sve dodje na svoje mesto, korali i ribe mogu da se spoje i onda su spremne za akvariste.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.06.2003 u 20:37 | IP Prijavljen Citiraj Atos

SALIFERT firma Sabiba Seka iz Holandije zakon za poverljive testove, i za razliku od Americkih proizvodjaca Europske firme imaju i rok trajanja i datum proizvodnej, a garantujem bolju kvalitetu. Vidis bobane_, djabe ces ih konsultirati recice ti da je to hemija i da nema rok trajanja ali mislim da si ti iskusan i da ne verujes u hemiju kako je ona ne reaktivna zar ne.

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 14.06.2003 u 21:53 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Oprostite greska u pisanju: Mr. Habib Sekha, hemicar po zanimanju vlasnik firme SALIFERT, najverojatnije proizvodjaca najkvalitetnijh testova za akvaristiku. Firma takodje proizvodi dodtake i hranu za koralje visoke kvalitete kao i adsorirajuce i absorbirajuce materijale za otklanjanje P044 i Silica iz morske vode.

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2246 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2