Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 71
Gostiju: 71
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ostalo
 Akvaristika » Ostalo
Tema Naslov: Bazen Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Pol: Muški
Poslato: 16.05.2003 u 16:38 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Bazen sam napravio kada su japanke pocele da se mreste kao blesave. Imao sam problema sa prostorom u akvarijumima pa sam iskopao rubu u zemlji dimenzija 130x240cm sa dva nivoa dubine od 35cm i 50cm.

Oko rupe sam postavio prvougaoni ram od dasaka koje sam iznivelisao i postavio najlon. Najlon je bio najobicniji beli najlon za opstu upotrebu. Posto je vec bio koristen stavio sam dva sloja. Za to mi je trebalo parce dimenzija 10x6m.

Dvostruko postavljen najlon se pokazalo kao jako dobra ideja posto je gornji sloj odmah propustio vodu (imao je nekoliko malih ali dovoljnih rupica) ali je drugi sloj drzao vodu ili su gubitci bili minimalni. Posle dve godine taj najlon je jako ispucao na mestima koja su bila izlozena suncu. On je i dalje drzao vodu bez problema ali su vrhovi bili u jadnom stanju, pa sam prosle godina preko ova dva stavio jos dva sloja. Mrzilo me da vadim stari a i onda bi morao da razmisljam kako da oblozim zemlju da ne bi probusila najlon. Prvi put sam to uradio pomocu starih kartona ali drugi put nisam imao kartona. Ovog puta sam uzeo najlon za pokrivanje staklenih basti koji je delimicno otporan na UV zrake. Na vrhu sam najlon oblozio obicnim ciglama.

Obicno ljudi pitaju zasto nisam izbetonirao bazen?

Prvi razlog je taj sto nisam bio siguran kako ce to sve da funkcionise. U toku leta temperatura je sasvim podnosljiva (oko 24oC ako se dobro secam), posto sunce direkno obasjava bazen samo u periodu od 9 do 12h. Posle 13h bazen je u potpunoj senci. To malo nervira jer ribice ne mogu da se vide ali dobro....

Posto je bazen od najlona a betona nemam problema sa tvrdocom vode. U bazen sipam direkno vodu iz creva za zalivanje baste posto vodu iz bazena koristim za zalivanje baste.

Prve godine za filtraciju sam koristio samo jednu kantu od 10 litara napunjenu sa 1kg aktivnog uglja i sundjerima. Voda je bila braon boje ali providna. Na dnu bi se nakupio mulj debeo oko 1cm koji sam usisavao crevom. Ovo j bio jako mucan posao posto je bazen u visini okolnog zemljista i jako tesko je bilo povuci vodu u kanalizaciju.
U bazenu se nalazilo 13 japanki (ili zlatnih ribica kako ih ko zove) raznih velicina od 5 do 23-24cm (ukljucujuci rep). Neke sam kupio a neke su bile od mresta iz predhodne godine. Pored toga bilo je unutra i stotinak gupija koji su se mrestili kao blesavi, i tri zlatna trihogastera.
U jesen sam dobar deo gupija i jednog trihogastera prabacio u akvarijum ali nisam uspevao sve da ih uhvatim. Preko noci (bio je oktobar) sve preostale gupike i trihogasteri su od hladnoce uginuli. Dve najvece japanke (koej su imale oko 4 godine su pokazivale znakove da im bas i nece prijati da prezime u bazenu (Samo su stajale u mestu na dnu bazena i krejevi peraja su poceli da im crne) pa sam bio prisiljen da ih izvadim iz bazena i stavim u jedno bure od 50 litara ali im to bas i nije prijalo.

Nastavice se...

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 11.06.2003 u 19:09 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Part 2.

Prva zima je bila blaga i bazen (pokriven najlonom) je bio samo nekih nedelju dana pod ledom i sve japanke s prezivele.

GODINA DRUGA (2001)

Najvise problema sa bezenom imam u prolece.

Prvo prolece sam izgubio 5 japanki jer se voda jako zaprljala kada je otoplilo i kada je prljavstina (uglavnom lisce koje je upalo preko zime) pocela da se raspada. Uginule su dve japanke.

A onda sam ja promenuo VEEEELIIIIIKUUUU kolicinu vode (oko 70% tj oko 1100L) i jos 3 japanke su uginule zbog previse hlora.

Te godine sam imao dosta problema pa na bazenu nisam nista radio. Voda je bila tamno zelena i nije se videlo nista ali su sve ribe prezivele do jeseni. U jesen sam isvadio ribe na par dana u akvarijum (nije im se bas svidelo ali bolje tako), ispraznio citav bazen, ocistio ga i nasuo cistu vodu pa vratio ribe da ostanu preko zime.

Ta zima nije bila tako blaga. U jednom kraju bazena sam ostavio pumpu za vazduh i rasprsivac koji je citave zime sprecavao da se bazen u potpunosti zaledi. Nedge u januaru sam primetio da se ta rupa u ledu prilicno smanjila (oko 5cm u precniku) pa sam resio da izlomim malo leda i da napravim vecu rupu. Stavio sam ruku u ledenu vodu i smrzao se: "LED JE BIO DEBEO 15-20cm!!! Bazen u dubljem delu ima 50cm u plicem samo 30cm sto znaci da je blizu pola zapremine vode zaledjeno!!!!

Otpisao sam ribice. Nije mi izgledalo da to mogu da prezive. Par nedelja kasnije sam otkrio bazen i jedne veceri primetio jednu japanku kako pliva ledjno. To me je jako rastuzilo. 10 minuta kasnije sam opet prosao pored bazena i primetio da ribica vise nije na istom mestu tj da je nestala. Voda kada se zaledjuje tesi da iz sebe izbaci sve necistoce pa se prljavstina talozi i led ostane kristalno cist. Ali je voda ispod leda i dalje jako prljava pa se nije videlo koliko ribica je prezivelo.

GODINA TRECA (2002):

Kada je se debljina leda smanjila na samo 1cm razbio sam led i pohvatao japanke. SVE SU BILE ZIVE!!!

Posto sam za prvi put korsitio obican najlon on se prilicno ofucao. I dalje je drzao vodu ali su krajevi izlozeni sunci ispucali i najlon je padao u bazen. Zato sam kupio novi najlon, ovoga puta UV-otporan koji je bio nesto skuplji ali i izdrzljiviji (posle godinu dana nema nikakvih promena na njemu). Sam najlon (dimenzije 10x6m) me je kostao nekih 10EE.  Jedan prijatelj mi je pomogao da ga postavim (opet sam ga stavio duplo) i da ga napunim vodom. KAsnije sam od stare drvene kutije obozene najlonom napravio improvizovani filter. medjutim taj filter se nas i nije pokaza BogZnaKako efikasno pa je citave godine bazen bio zelen kao corba od spanaca.

Ribice se nisu videle ali sam povremeno proveravao kako izgledaju (hvatao ih mrezicom na slepo) i nije bilo problema.

U jesen sam opet sredio bazen na isti nacin i pokrio ga letvama i najlonom.

Ovog puta pumpa za vazduh nije bila u bazenu i povrsina se zaledila u potpunosti.

GODINA CETVRTA (2003):

Kada je malo otoplilo i debljina leda pocela da se smanjuje otkrio sam bazen i video da su 5 od 7 japanki uginule!!! Izgleda da je naglo zahladnilo pa nisu stigle da polako predju u hibernaciju ili da su bile previse stare (smatra se da ribe starije od 4-5 godina ne treba ostavljati da prezime u bazenu).

Izvadio sam prezivele u akvarijum, ocistio bazen i vratio ribe nazad kada je malo otplilo. Tako je bilo dok se nije desio onaj baksuz.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 11.06.2003 u 19:11 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Part 3.

Baksuz sa baznom (c/p sa forum_posts.asp?TID=296&PN=1)

Poslato: 07 Juna 2003 u 17:46  

Kada Marfijevi zakoni pocnu da se odnose na vas bolje ne ustajte iz kreveta!

U cetvrtak sam resio da castim svoj bazen biljkama.

Odmah sa posla u 14h, po direknom suncu, na temperaturu od koje mozak vri, sam biciklom verglao do Muzlje (mesto pored ZRa) nekih 10km, da bi od Cika Dzonija uzeo valisneriju ili neko drugo brzo rastuce bilje koje mogu da ubacim u bazen. Na moju zalost izbor biljaka je bio jako slab pa nisam uzeo nista. Ali sam sa Cika Dzonijem poveo razgovor o njegovom bazenu i resio da ja svoj umesto bilja castim sa novom pumpom.

Do tada je vodu pumpala jedna AquaEL turbina protoka 600 l/h. Pumpa koju sam izbrao je Chosen Atman AT-2000 protoka 1800 l/h i Hmax=1,8m. Cena? 1200 dinara (18EE).

Na povratku kuci sam blago dehidrirao ali me to nije sprecilo da odmah po dolasku isprobam pumpu. Isprobao sam je u kanti sa vodom posto su "majstori" nekim uljem podmazali osovinicu rotora (koja je inace od plastike )

Posle sat vremena rada u kanti premestio sam pumpu u bazen, nasuo bazen do gore svezom vodom (nedostajalo je nekih 15cm tj oko 350-400 litara). I otisao da odspavam svoj popodnevni odmor.

Posle 3 sata sam se probudio i pogledao u bazen: nedostajalo je 25cm vode!!!!!! BAZEN JE BIO POLUPRAZAN!!!! Prvo sto sam pomislio je bilo da je najlon negde popustio i tako sam mislio do uvece kada sam se setio da je razlog mozda pumpa. Iskljucio sam pumpu dolio vode do gore (oko 500 litara) i otisao da spavam. Ujutro pre posla sam pogledao bazen kroz prozor i video da je pun do gore.

Moja pumpa se ponasala kao Marko Kraljevic: Pola pije pola Sarcu daje. tj zbog velikog protoka nivo u filteru se podigao i voda se prelivala. Posto ovde mesecima nije bilo postenih kisa i zemlja je jako suva, zemlja je svu vodu upila i nije se primecivalo.

OK jedan problem resen.

Otisao sam na posao i imao jako "zanimljiv" dan.

Kada sam se vratio kuci cekalo me je jos gore stanje: Dve japanke su plutale mrtve na povrsini a trecu je Liza (pekinezer) izvadila i od nje su ostala samo peraja na betonu.

Previse sveze (hlorisane) vode (vise od pola) je ubilo jadne ribice koje su navikle na manje promene do 200-300 litara.

Kada na to dodam jos i (preostalu) zenku ramireza koja je bez vidljivih simptoma otisla za muzjakom Bogu na istinu u Veliki Nebeski Bazen. Onda se ovo moze uzeti kao jedna uzasno losa nedelja za mene sto se akvaristike tice.

Problem koji se sada javlja je sta staviti u tri prazna akvarijuma (poceo sam da sredjujem i onaj od 100 l ugaoni) kada su mi ostali samo koridorusi (u akvarijumu gde su bile japanke), puzevi (u akvarijumu gde su bili ramirezi), par divljih somica (u bazenu) i mozda 1-2 japanke (koje ne mogu da vidim u bazenu)?

Manco
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.06.2003
National Flag of Srbija Srbija, Gornji Milanovac
Poruka: 165
Poslato: 11.06.2003 u 19:54 | IP Prijavljen Citiraj Manco

Ciro, jesi li siguran za cenu tog Atmana,izgleda mi previse jeftino za tako nesto!!! Mozes li mi reci ko je taj Cika Dzoni (shatio sam da si je kod njega uzeo) i daj mi neku adresu i tel. ako ima!

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 11.06.2003 u 19:58 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Part 4.

Kao sto sam napisao u prvom delu u prvo j godini sam za filtreciju koristio samo jednu kantu od 10 u koju sam ubacio 1kg aktivnog uglja i sundjere. Pumpa je bila od 600L/h i bazen se providio do dna.

Trece godine sam naparavio filter koji je izgledao otprilike ovako:

Preliv vode iz filtera u bazen
                   ====            |
----------------|    |-----------|
                    |    |           ...|
                    |    |    ..........|
                    |    |.......... O| <-Flasa od Pepsija 
                    |     \_______/
Pumpa ->[_]  |         Filter
___________/
    Bazen

Pumpa je crevom prebacivala vodu iz bazena u filter. Crevo ulazi u flasu na kojoj su izbusene rupe da se voda ravnomerno rasporedjuje po filteru. U filteru se nalazi sljunak kao materijal za filtraciju. Voda prolazi kroz sljunak i preliva se nazad u bazen.

Jednostavno zar ne?  

Ali ne radi!

Problem je sto sljunak ne moze da zadrzi sitne cestice koje plutaju po vodi i voda ostaje i dalje prljava i ako je hemijski OK za zivot riba.

Posle ove frke sa pumpom ustanovio sam da najlon u filteru negde propusta vodu i da sam tu gubio veliku kolicninu vode svake nedelje i da se stanje bitno pogorsalo kada sam ubacio jacu pumpu.

Da ribe ne bi ostavio bez filtera vratio sam se na prvobitnu varijantu tj kanta napunjena sundjerom. I ... deluje ...

Pre dva dana sam na dnu kante od 10L postavio Chosen Atman AT-2000 pumpu protoka 1800L/h i jos juce se mogao videti primetna promena na bolje. Juce sam promenuo jedn deo vode svezom i pokrenuo prljavstinu sa dna tako da filter moze da je pokupi.

Jutros sam mogao da vidim gotovo do dna bazena. primetio sam da je bar jedan muzjak japanki ZIV. Inace on je preziveo i Veliko Smrzavanje i jos ko zna koliko muka i nedaca.

Sada bi bilo korisno ako uspem da mu opet nadjem zenku jer je '99 prkosio NATO bombardovanju tako sto se mrestio svake nedelje i od njega poticu vecina riba. Kada sam ga kupio bio je beo i imao crvenu fleku na glavi. Ne kapicu nego samo drugacije obojenu kozu. ali vremenom ta fleka se izgubila i on je ostao srebrno-beo.

Kada se vratim sa posla stavicu i objasnjenja sa slikama za sve ovo sto sam napisao.

Cira
Administrator

Administrator

Poslato: 11.06.2003 u 20:03 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Citiraj: Manco
Ciro, jesi li siguran za cenu tog Atmana,izgleda mi previse jeftino za tako nesto!!! Mozes li mi reci ko je taj Cika Dzoni (shatio sam da si je kod njega uzeo) i daj mi neku adresu i tel. ako ima!

Cena je 1200 dinara (doduse za mene) Redovna je verovatno oko 1500 din. Ali nisam siguran da li je stvarno Atman ili neka kopija. Da li neko zna kako da to razlikujem?

Provereno moze da digne vodu na 180cm u crevu od 3/4 cola (ili incha ako je nekom jasnije).

Cika dzonijev telefon dobijes na PP.

Marcus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 19.01.2003
Poruka: 751
Poslato: 11.06.2003 u 20:38 | IP Prijavljen Citiraj Marcus

Ciro jesi razmisljao da napravis "vodopad filter"
Ja sam to zamislio kao minijaturni vodopad od kamenja sa kojeg ce se voda slivati u bazen.. ali prethodno ispod vodopada ili iza vodopada da bude pravi deo za filter .. na vodopadu mozes sa strane da posadis neko cvece ili drvece
Bonsai eventualno

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Marcus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Marcus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Marcus Poseti Marcus's Homepage

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.05.2003
National Flag of Makedonija Makedonija, Gostivar
Poruka: 1432
Poslato: 12.06.2003 u 04:03 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Bonsai!?! Pa da i onjima vodi brigu!

Vedran
Zaslužni član

Zaslužni član

National Flag of Hrvatska Hrvatska, Zagreb
Poruka: 173
Poslato: 12.06.2003 u 04:44 | IP Prijavljen Citiraj Vedran

Ne boj se Ćira, ak trebaš stiže riba!!! Ako carina dozvoli...
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Vedran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Vedran Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Vedran Poseti Vedran's Homepage

Goran
Član

Član

Član od: 23.02.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 81
Poslato: 12.06.2003 u 10:53 | IP Prijavljen Citiraj Goran

Moja zalost Ciro.

Probaj sa varikinom dokle moze da izdrzi preostala japanka

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Goran's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Goran

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.3164 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2