Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 70
Gostiju: 70
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Slana voda
 Akvaristika » Slana voda
Tema Naslov: Priprema (Tema zaključana Tema zaključana) Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Pol: Muški
Poslato: 03.10.2003 u 22:58 | IP Prijavljen  

Bravo   Jasenka , pa ti ides kako treba, i meni je najzanimljivije kamenje, ja kad sam dobio kamenje nisam ga lecio u posebnom akvariju ili posudi nego direktno u displej, da vidis kakve se sve stvari razvijaju radi visokih kolicina nitrogena koji se nagomilao na kamenje. Posle doduse dodje do eksplozije debresije, briposisa i ostalih bluee green algi ali sve je nestalo za mesec dana. To sam vidio i procitao od Fosse, on isto tako leci kamenje. Super sto si pocela bas me raduje??
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Jasenka
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.06.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 191
Pol: Ženski
Poslato: 04.10.2003 u 02:40 | IP Prijavljen  

Atos, molim te ne razumijem što je to,ili ne znam što je to!Još sam tek početnik,pa takve čudne rijeći su mi nepoznate:"eksplozije debresije, briposisa i ostalih bluee green algi ".Što se tiće algi,nemam još ništa,a kamenje sam odmah stavila u akvarij koji se je miješao nekih 8 dana,ali kamenje sam donesla u kantama punim mora,tako da sam imala minimalno gubitaka(nisu bila van mora niti par minuta)!!

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.05.2003
National Flag of Makedonija Makedonija, Gostivar
Poruka: 1432
Poslato: 04.10.2003 u 04:37 | IP Prijavljen  

Atos bre,ziv si?Ne sum te videl na forumov 100 godini!

Kada cu ja videti te vase reef-akvarijume?

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 04.10.2003 u 13:06 | IP Prijavljen  

Mislim da je pisac hteo ovo da kaze:

debresije = eng. Debris (nisam siguran, samo nagadjam)
briposisa = lat. Bryopsis Alge - vrsta algi
lecio = eng. Cure - Ima vise znacenja a u ovom slucaju je Tretman
displej = eng Disply = pokazivati, izloziti.

Bravo   Jasenka , pa ti ides kako treba, i meni je bilo najzanimljivije kamenje. Ja kad sam dobio kamenje nisam ga tretirao u posebnom akvariju ili posudi nego direktno u glavnom akvarijumu. Da vidis kakve se sve stvari razvijaju radi visokih kolicina azota koji su se nagomilali na kamenju. Posle, doduse, dodje do nekontrolisanog rasta Bryopsis i ostalih zaostalih plavo zelenih algi ali sve je nestalo za mesec dana. To sam vidio i procitao od Fosse, on isto tako tretira kamenje. Super sto si pocela bas me raduje.

Ps.
Ovo nema nikakve veza sa time da li je pisano hrvatskim, makedonskim ili srpskim jezikom i na koji nacin je pravljena konstrukcija recenice nego samo sa nacinom izrazavanja odnosno koriscenjem ne postojecih izraza u bilo kom navedenom govornom podrucju. Takav nacin izrazavanja i dovodi do reakcije:" Atos, molim te ne razumijem što je to, ili ne znam što je to!". Iskreno, to niko ne razume nego se samo nagadja smisao. Jasenka je bila iskrena pa je trazila objasnjenje. Ja sam to razumeo na gore opisani nacin.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 04.10.2003 u 20:58 | IP Prijavljen  

Debresija je isto alga. Pisac nije iz vaseg govornog podrucja pa tako moze i da gresi u gramatici, sto i nije problem kod jasenke. Jasenka je pocetnik i "problemi" koji se mogu javiti kod novih akvarija a koje sam ja naveo su je mozda zbunili.

Ono sto si joj ti objasnio joj sigurno nece pomoci.

A sta je tebi bobane , jesi palcen da me odvratis od ovog foruma ili si takav i po doma????

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 05.10.2003 u 12:19 | IP Prijavljen  

Nevidim zasto se ti nalazis povredjen ovakvim pisanjem. Nista ovde nije uvredljivo receno nego se samo govori o cinjenicama. Reci koje koristis su totalno nerazumljive ili menjaju smisao konteksta. Ako su ti nazivi lokalni, onda postavi i latinsko ime pa da znamo o cemu se radi. Ako prevodis sa engleskog, bolje je da koristis nasu smisaonu rec nego neki direkni prevod. Dakle, nema ovde reci o gramatici i pravopisu koji ti nisu nimalo losi pa nema smisla da to koristis kao izgovor. Samo malo razmisli kako pises i onda ovakvih prepiski nece biti.

Ovo je javni forum i da li ces ti da dolazis ovde ili ne je tvoja odluka. Ti mora da znas da u javnim diskusijama ima i drugacijih misljenja, pogleda, metoda itd i to je sve dobro i korisno dok je u moralnim okvirima a nijedan moj odgovor nije presao tu granicu a razmisli malo o nekim tvojim pisanjima ukljucijuci i ovaj poslednji.

I za kraj, daj mi latinska imena tih algi Debresija i Briposisa. Nikada nisam video ili cuo ta imena do sada sto neznaci da ih nema. Na taj nacin ces vise pomoci onima koji neznaju termine da ukapiraju sustinu tvog pisanja.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Jasenka
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.06.2003
National Flag of Hrvatska Hrvatska
Poruka: 191
Pol: Ženski
Poslato: 06.10.2003 u 19:21 | IP Prijavljen  

U svakom slučaju kada nešto iz nekog razloga ne razumijem,ili ne znam,pitam,jer jedino tako mogu saznati ono što me zanima!

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.10.2003 u 20:43 | IP Prijavljen  

Meni se cini da samo ti nerazumes ali nema veze ,necu vise da gubim vremena objasnavajucu se s tobom... www.google.com bobane  upisi debresia i bryopsis i nauci nesto. Ustvari bobane da ti malo pomognem evo za tebe necu prevoditi, ti i onako sve znas"Filmentous Algae : THE plague of marine reef aquarists. The most commonly encountered algae are; Bryopsis, Debresia, & Cladophora. Usually an indication of high nutrient levels, elevated phosphates, infrequent water changes, or a general need for improved tank maintenance...usually, but not always. Promoting coralline algae growth retards colonization of hair algaes.

Jasenka , veoma je normalno da na pocetku morske akvaristike naidjes na nazive , imena , termine i probleme na koje ni si spremna i koje ce te zbiniti i ponekad cak i uplasiti. Ali u tome je i lepota morskog ili reef akvarija..istrazivanje tvojeg malog okeana. To sto sam napisao Bryopsis, Debresia su hobisticki termini takozvanih "filamethntous algae", koje se javljaju u , posebno novim akvarijuma i ako se ne kontrolira moze ti totalno okupirati akvarij, sto naravno nije lepo, ali nista ne skodi.

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.10.2003 u 21:21 | IP Prijavljen  

Bryopsis Bryopsis corticulans

Bryopsis corticulans

Bryopsis refers to mosslike. This species is pinnately branched (like a comb) and forms dense patches on the vertical sides of rocks in areas exposed to heavy surf. One interesting note, is that this alga is coenocytic (having many nuclei, however it only possesses one cell!).

Derbesia species  imas ih vise vidova i spadaju u grupu Chlorophytta.

Jel ti sad nesto ovo znaci ili imas promedbe i na ovo.

Eto reko sam da necu vise s tobom diskutirati, ali nisam moga izdrzati a da ti se ne nadjem o malo pomognem. Zelis li i slike???

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.10.2003 u 21:26 | IP Prijavljen  

Eto sad ce boban da se naljuti i opet ce reci , mozda da sad neznam ni da pisem jer sam napisao promedbe umesto primedbe

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 06.10.2003 u 22:27 | IP Prijavljen  

Atos,
sad ču da ti kažem nešto za tvoje dobro. Kada skupljas informacije, potrudi se da one dolaze sa kompetentnih mesta. Pogotovo ako želiš da te informacije prenosiš dalje. Ovo što si ti ovde postavio pisao je neko ko se igra time i nezna osnovne stvari a to je ime alge. Ta alga je Derbesia a ne debresija. Znam da je igra reci ali su značenja različita. DeRBesija je alga a deBResija neznači ništa.
Postavi sam "debresije = eng. Debris (nisam siguran, samo nagadjam)". To mi je palo napamet jer se termin koristi i osnova reči je slična.

Postavio sam  "briposisa = lat. Bryopsis Alge - vrsta algi". Rekao si da je to bezveze a sada mi to nudiš kao dokaz i kažeš mi da naučim nešto. Ja sam odavno naučio da neskupljam takve informacije, zato i opstajem u tom poslu, a cela ova moja diskusija u vezi ovoga je da i ti probaš da neskupljaš takve informacije jer nesluže nikome pa neče ni tebi i da treba da koristiš prave izraze. Google je dobar ako znaš da prepoznaš informacije i dezinformacije ali više veruj knjigama.
Kako hoćeš, to je tvoj izbor ali ne zaboravi da na taj način praviš svoj svet i teško da ćeš da se izvučeš iz njega. Ovo što se raspravljaš samnom je sto puta korisnije za tebe nego da sam prečutao.
Sačuvaj ove naše prepiske i za jedno pet godina kada nakupiš dobar akvaristički staž pročitaj ih i sigurno ćeš da vidiš važnost ovoga što pišem.
Šta drugo da ti kažem nego Sretno s takvim načinom razmišljanja i rada.

I za kraj još da ti kažem da me raduje da polako sam ispravljaš svoje greške. Konačno si napisao kako treba. Nadam se da nisi kopirao i postavio ovde a da nisi uvideo razliku a ja stvarno nemam zašto da se ljutim. Nisam ja pisao ono gore što je izazvalo polemiku. Greške kao "promedba"  su beznačajne. Vispren čovek samo treba da pogleda u tastaturu i da vidi o čemu se radi. Slike netrebaš da postavljaš. Ja to gledam svakoga dana po desetak sati a i još mnogo štošta u vezi tih stvari.

I mislim da ti je sada jasno da "eksplozije debresije" nema nikakvog smisla, barem za mene.

www.beke.co.nz

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.10.2003 u 23:02 | IP Prijavljen  

Debresia je naziv familije Derbesija algi , koji se siroko koristi u svetu hobista. Nikad ja nisam postavlja naucne nazive , ove sam postavio jer si ti trazio. Neznam o kakvom svetu ti zivis i citas ali zao mi je sto imas problema. Eto jos jedan link, znam da za tebe to ne vredi jer kao i po obicaju tvoje su informacije najbolje

http://www.vetinfo.com/fishgloss.html  i ovde grupu Derbesije, hobisti zovu derbesija.

Ispada da si ti jedini pravi izvor informacija, a znam da ti nije jasno ni sto znaci Berlin tip filtracije, i da punis akvarijume sa 200 i vise riba, i da bacas pola kile zive hrane i da ti sve to ugine, i da eksperimentiras na zivotinjam itd...  

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.10.2003 u 23:07 | IP Prijavljen  

Mislio sam Debresi..... eto idi na google i upisi debresia algae i sam se uvjeri.

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 07.10.2003 u 17:46 | IP Prijavljen  

Citiraj: Atos
Mislio sam Debresi..... eto idi na google i upisi debresia algae i sam se uvjeri.

Eto, bio na google i evo rezultat

http://www.google.co.nz/search?q=debresia+algae&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=en&btnG=Google+Search&meta=

Cak te i google  pita da se nisi slucajno zeznuo. Pazi, to je masina!  Eto i google zna da je DERBESIA a ti i dalje zovi kako hoces i skupljaj takve informacije. Kao sto vidis, na celom google netu je jos jedan Atos. Ako ti je problem engleski jezik, ima na hrvatskom netu jedan pdf o tim algama, nadji ga pa vidi. Neki biolozi su ga radili.

Kada sazvaces te prve stvari, javi se da prodiskutujemo Berli sistem a posle mozemo i o populaciji morskih riba u akvarijumu. Zapanjices se koliko moze da stane riba u jedan akvarijum ali ako je strucno vodjen. Doduse, to je komercijalna stvar i tebe to ne treba da zanima. To je interesantna tema ali prvo savladaj termine da ne bi pricali u prazno kao i sada.

I jos da ti kazem da ne zelim da raspravljam o "briposisa" terminu. I ovaj se otegao do besvesti.

www.beke.co.nz

Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2363 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2