Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 32
Gostiju: 32
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Baza riba
 Akvaristika » Baza riba
Tema Naslov: Botia striata - Striata Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Baza riba
Novi član

Novi član
Administrator baze riba

Član od: 26.03.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 0
Pol: Muški
Poslato: 10.01.2005 u 13:47 | IP Prijavljen Citiraj Baza riba

Botia striata

Familija: Cobitidae

Turin Turambar 17.12.2004.
(640x480) (800x600)
Prvi opis:

Narayan Rao, 1920 

Sinonimi:

Botia striata 

Ime (eng):

Crossbanded loach
Zebra loach 

Ime (srp):

Striata 

Poreklo:

Indija, Jugoistočna Azija 

Ekosistem:

Reke, potoci, tekuće vode 

Temperatura:

22-30 °C 

pH:

6.8-7.5 

DH:

5-10 

Dužina:

Oko 10cm 

Životni vek:

Više godina 

Ishrana:

Jede svu suvu hranu, ali je obavezna kako živa (dafnije, larve komaraca, tubifex, enhitreje...) tako i hrana biljnog porekla (prokuvani listovi blitve, salate i spanaća), jer u suprotnom postaje apatična 

Izgled:

Nosi niz poprečnih, uskih, plavih i žućkastih pruga, koje se smenjuju preko izduženog tela. Kao i kod ostalih riba iz ovog roda prisutni su i karakteristični "brkovi". 

Ponašanje:

Izuzetno miroljubiva, pogodna za društvene akvarijume sa drugim miroljubivim ribicama. Na ostale stanovnike uopšte ne obraća pažnju, izuzev za vreme davanje hrane, gde se uvek gura da medju prvima dospe do nje. Ostale ribe tera glasnim škljocanjem vilice. 

Akvarijum:

Najmanja dužina je 50cm, sa uređenim mestima za sakrivanje. Kao podlogu ne treba koristiti krupan šljunak sa oštrim ivicama, jer se može povrediti. Ne podnosi samoću, pa je potrebno držati najmanje 3-4 zajedno, a nabolje se oseća u jatu od 6-8 primeraka. Možemo je držati i sa manjim ribama. 

Mrest:

U zatočeništvu još nije izmreštena. 

Napomena:

Prilikom unosa u akvarijum može doći do pojave bolesti belih tačkica (ICH), koje se lako leče. Ova vrsta nema velikih zahteva po pitanju kvaliteta vode i zato postaje sve popularnija među akvaristima na Zapadu. Mnogi strani autori smatraju ovu ribu efikasnijim tamaniteljem puževa od srodnika Botia macracantha. Kao i ostale Botie, puževe nikada u potpunosti ne istrebljuje već uvek zaostaje par primeraka koji ponovo obezbeđuju obrok. 

Mrvica 22.12.2004.
(640x480) (800x600)
Ako posedujete svoje slike ove ribe mozete ih dodati u ovu galeriju.
Podatak o ovoj vrsti u Bazi.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Baza riba's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Baza riba Poseti Baza riba's Homepage

Igi
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 01.03.2005
National Flag of Crna Gora Crna Gora, Kotor
Poruka: 331
Poslato: 21.01.2006 u 02:45 | IP Prijavljen Citiraj Igi

Zbog ovog opisa sam se odluchio da pazarim jednu striatu (nije bilo vise, a i cijena im nije zanemarljiva - 4e)... Nakon par sati provedenih u zajednickom akvarijumu, pochela je kopanje ogromne rupe u sljunku u prednjem desnom uglu... Ne bi to bio problem da mi nije biljke raskopala... Da li je ovo normalno ponasanje za striatu ili su u pitanju neki simptomi koji navode na mogucu bolest ili devijacije u njenom ponasanju?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Igi's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Igi Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Igi

Dexim
Član

Član

Član od: 09.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 27
Poslato: 12.02.2006 u 22:39 | IP Prijavljen Citiraj Dexim

Svaka Botia, pa i Striata, treba da ima mesto u akvarijumu na kome ce povremeno moci da iskulira. Ukoliko nemas neku pecinicu od kamenja ili panjeva, ona ce je sama napraviti u delu akvraijuma koji sama izabere.

A sto se se tice Ichitiophtiriusa, moje iskustvo sa botijama se pokazalo suprotno u odnosu na ono sto pise u opisu ove ribe ovde u bazi podataka. Naime botije nemaju krljust, tako da paraziti lako probijaju njihovu kozu koja je inace jako osetljiva na lekove.

Vozd
Zaslužni član

Zaslužni član
Botia King

Član od: 26.12.2003
National Flag of Switzerland Switzerland, Zürich
Poruka: 2487
Poslato: 12.02.2006 u 23:58 | IP Prijavljen Citiraj Vozd

Dexim, to si potpuno u pravu, zato se i savetuje da se kod lecenja Botia, jako obrati paznja na doziranje leka.U svakom slucaju je bolje staviti manju dozu nego vecu, jer veca doza moze biti smrtna za njih.

Dexim
Član

Član

Poslato: 13.02.2006 u 23:05 | IP Prijavljen Citiraj Dexim

Ma najbolje je spreciti nego leciti. Samo treba voditi racuna da ne varira temperatura u toku dana vise od 0.5-1 stepena i nece biti problema Ni jedna ribica ne voli lekove u vodi.

A kad smo vec kod botija, video sam jenu vrstu botija u radnji gde radi moj cimer ali nemam pojima koja je to botija. Boja joj je bledo roze i uzduz ledja imam crnu straftu i ledjno peraje joj je crno. Znam samo da je veoma agresivna. Moj cimer ju je ubacio u glavni akvarijum gde nam je matica neon-plavog tigrastog gupija. Posle par danan su muzjaci famozno nestali, a cimer mi kaze da ju je video kako juri i bije zenke gupija i koridorase.

Vozd
Zaslužni član

Zaslužni član
Botia King

Poslato: 13.02.2006 u 23:16 | IP Prijavljen Citiraj Vozd

Botia morleti

Simo
Novi član

Novi član

Član od: 27.01.2006
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Zvornik
Poruka: 3
Poslato: 16.02.2006 u 19:24 | IP Prijavljen Citiraj Simo

Pozdrav ljubiteljima Botia. Moje iskustvo sa Botiama je jako dobro, samo nestoji bas konstatacija da unistavaju puzeve. Ja u svom akvarijumu imam preko 10g. dvije Botie Macracante i uvjek rado jedu spravljenu hranu ili lisnatu, na puzeve se neokrecu jedino ih ja unistavam. Vole da imaju svoj prostor za izlezavanje. Sad im pripremam novi akvarijum od 350l samo neznam sta bi im odgovaralo za mozda neki mrijest. Dali im staviti kakve suplje cijevi u podlogu da se mogu zavlaciti ili nesto slicno. Cuo sam da je bilo slucajnih mrijesova u akvarijumu. Vjerovatno je neko potrefio uslove koji im odgovaraju. Bilo bi mi drago ako bi neko imao kakav savjet da kaze ili bar neki sajt koji obradjuje ovu tematiku.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Simo's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Simo

Vozd
Zaslužni član

Zaslužni član
Botia King

Poslato: 17.02.2006 u 12:32 | IP Prijavljen Citiraj Vozd

Simo, tvoje Botie su jedne od retkih, ali nisu i jedine koje ne jedu puzeve.Ja znam za par primera!Desava se da i majka priroda pogresi, sta je uzrocnik tog ako se moze nazvati poremecaja,ne bih znao, ali se desava, i sto bi nas narod rekao u svakom zitu ima i kukolja.

Kod svake vrste,riblje, psece,macije.....ima slucajeva da se ne slazu po karakteru sa svojom vrstom, recimo ja sam imao nemackog terijera koji nikada nije usao u lisiciju jazbinu i ako je redovno vodjen u lov,zasto i zbog cega ne bih znao.

Drago mi je da im pravis veci aq, i da ces ga prema njima urediti.Botiama je potrebno mesto za odmaranje, tako da bih ti preporucio da im stavis neki supalj kamen ili bilo sta gde se mogu zavuci i imati svoj mir.Ne znam na kakve si cevi mislio, kako ce estetski izgledati u aq, ali svakako im obezbedi neke supljine.

Ima par slucajnih mrestova u aq ali sa nesrecnim zavrsetkom.Uslovi za mrest Botia u aq su ogromni, mora se obezbediti skoro pa 100% prirodni uslovi, tekuca voda, kisa, kiselija voda.........mnogo toga, verovatno bi bilo uspesno ali uz neka ogromantna ulaganja.Ja jos nisam pokusao, tako da nesto blize od svega ovog ne bih znao reci.

Par interesantnih stvari o Botiama mozes videti ovde  http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=5410&am p;get=last#59149

Dexim
Član

Član

Poslato: 19.02.2006 u 21:46 | IP Prijavljen Citiraj Dexim

Cuo sam da su u Rusiji uspeli da izmreste botije ali u nekim bazenima ili tako nesto slicno. Na nasim prostorima jos nisam cuo da je to neko uspeo, a bili bi strava da to neko provali.

Vozd
Zaslužni član

Zaslužni član
Botia King

Poslato: 19.02.2006 u 22:33 | IP Prijavljen Citiraj Vozd

Dexim, bilo bi stvarno super da neko uspe u tome.Ali ja mislim da se cisto iz hobija ne isplati, jer zahteva velika ulaganja, osim ako neko ne zna neku carobnu formulu da prodje bez svega toga

coa.
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 29.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Munze Konza
Poruka: 1801
Poslato: 19.02.2006 u 22:40 | IP Prijavljen Citiraj coa.

Poznata je stvar da se u Rusiji radi hormonski mrest botia. Ti hormoni im se valjda ubrizgavaju injektivno i sluze da ih stimulisu na mrest, posto bez hormona imaju slab nagon.
Voleo bih ako neko sa foruma zna vise o ovom da napise koji tekst o hormonskoj stimulaciji uopste.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi coa.'s Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor coa. Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor coa.

Dexim
Član

Član

Poslato: 20.02.2006 u 22:26 | IP Prijavljen Citiraj Dexim

Ako bar malo poznajes dejstvo polnih hormona, ne treba tu mnogo pisati. stvar je prosta, kod zenki ce FSH (folikulostimulirajuci hormon) da izazove sintezu jajasaca, dok ce estrogeni verovatno povecati njen libido. Kod muzjaka je za sve zaduzen testosteron. Kolko sam cuo ti hormoni se dodaju u hranu ili vodu, a ne aplikuju se injektivno.

Senad666
Novi član

Novi član

Član od: 25.06.2007
National Flag of Bosna i Hercegovina Bosna i Hercegovina, Tuzla
Poruka: 1
Poslato: 02.07.2007 u 01:06 | IP Prijavljen Citiraj Senad666

Ljudi sve sto zelim reci da unistava puzeve pravo!imo sam velikih problema sa puzevima,ali par botia su sve rijesile,sad nemam ni jednog!

Hedrox
Član

Član

Član od: 25.05.2008
National Flag of Srbija Srbija, Aleksinac
Poruka: 24
Poslato: 23.09.2008 u 14:21 | IP Prijavljen Citiraj Hedrox

Posto kao i mnogi pa tako i ja ,imam problema sa puzevima...Zanima me da li je botia striata bolja u saniranju puzeva od botie macracantha?Ovu drugu sam skoro kupio mada ne vidim da vlada neko veliko interesovanje za male dosade!Zanima me i to da li i kad bih ubacio botiu striatu u aq.kako bi se slagala sa makrakantom i diskusima,da li bi bila agresivna ili tako nesto?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Hedrox's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Hedrox Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Hedrox

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2