Poslato: 05.02.2005 u 18:41 | IP Prijavljen
|
|
|
Alga Caulerpa racemosa – tumor Mediterana
Krajem ovog ljeta u akvatoriji Budve, kod ostrva Sv. Nikola, pronađena je tropska alga Caulerpa racemosa poznatija pod nazivom “tumor Mediterana”. Ova alga je zelene boje i lako je prepoznati po puzajućem stotlonu sa kog rastu listići slični bobicama nedozrelog grožđa. Može se razmnožavati otkinutim fragmentima, kad iz svakog listića (2mm) nastaje nova alga, ali se razmnožava i polno, kada nastaje vekliki broj sitnih novih jedinki koje se morskim strujama raznose i tako dospijevaju na udaljene lokalitete.

Alga nije direktno opasna za čovjeka pa ipak je dobila tako zloglasni nadimak- “tumor Mediterana” a evo i objašnjenja zašto.
Probijanjem Sueckog kanala u Sredozemno more su dospjele stotine organizama koji ranije nisu bili prisutni u Mediteranu, a sada su tu nastavili da žive i da se razmnožavaju. Ovo su unešeni ili alohtoni organizmi za razliku od autohtonih ili “domaćih” vrsta koje na jednom staništu postoje pod prirodnim uslovima, tj. bez uticaja čovjeka. Svaki unešeni organizam remeti prirodnu ravnotežu, a koji će od tih unešenih organizama postati i invazivan i u većoj mjeri štetan po prirodno naselje pitanje je “ekološkog ruleta”.
Caulerpa racemosa je u Mediteranu primjećena 1926.g. u Tunisu i do pred kraj prošlog vijeka bila je prisutna samo u južnom i jugo-istočnom Mediteranu (Tunis, Sirija, Liban, Egipat, Izrael). Međutim u poslednjih 10-15 godina naglo se proširila i sada je ima po skoro čitavom Mediteranu (Turska, Kipar, Malta, Italija, Francuska, Grčka, Albanija, Hrvatska, a od ove godine i kod nas). Ova alga u Mediteranu nema prirodnog neprijatelja, a za sada i nema nekog drugog ograničavajućeg faktora u širenju. Jednako dobro se razvija na svim tipovima podloge, a uspijeva i u čistim i u zagađenim akvatorijama. Kad dospije na određeni teren može da raste brzinom od oko 1cm/dan i u vrlo kratkom vremenskom periodu stvara gusta naselja prekrivajući morsko dno. Time što razvija gusta naselja drugim algama i morskim travama oduzima neophodnu svjetlost za vršenje fotosinteze a to izaziva njihovo ugibanje. Na taj način ova alga “guši” druge organizme i dominira na velikim površinama. Osim toga alga Caulerpa racemosa u vodu ispušta alkaloide koji izazaivaju ugibanje i drugih organizama, a zbog prisustva nekih endotoksina biljojedi je uglavnom ne koriste za ishranu. Na taj način u potpunosti se mijenja sastav biocenoza na morskom dnu. Alge i sesilni ili slabo pokretni organizmi ugibaju, a ribe i drugi vagilni organizmi napuštaju takva staništa prije svega zbog potrage za hranom. Bogata lovišta i predivni centri za podvodne aktivnosti postaju sve manje posjećeni zbog monotonosti predjela i povlačenja ekonomski važnih vrsta riba što ima negativnog efekta na ribarstvo (komercijalni i sportski ribolov), ronjenje i turizam, a time i na ekonomiju.
U zemljama koje su se već suočile sa prisustvom ove alge pokušao se spriječiti njen rast na različite načine. Pokušalo se sa čupanjem i usisavanjem vakuum pumpama ali je to samo pogoršalo situaciju jer je u vodi preostao veliki broj sitnih komada alge koji su se obnovili i dali nove jedinke. Soli bakra, suvi led i pvc-folije su imali uspjeha ali samo na manjim površinama. Jedna grupa naučnika predlaže da se u Mediteran unese puž koji se ovom algom normalno hrani u tropskim morima, ali se strahije da bi prenamnožavanje ovog puža koji takođe nije prirodni stanovnik Mediterana moglo da izazove novi problem. Dok naučnici traže rešenje Caulerpa racemosa nastavlja da se širi i remeti prirodnu ravnoptežu bez ikakvog izgleda da će usporiti svoj rast, pa otuda i naziv “tumor Mediterana”.

Na našem dijelu Jadranskog mora Caulerpu racemosu je kod Budve pronašao lokalni ronioc i obavijestio Institut za biologiju mora. Pošto je veliki dio terena još uvijek neistražen neophodna nam je vaša pomoć. Ako ste slučajno podigli fragmente ove alge ne bacajte je u more, jer će alga nastaviti da se razvija pa će se tako “zaraziti” nova područja. Djeliće alge stavite u kesu, bacite je u smeće i obavezno nas obavijestite!
Institut za biologiju mora Kotor
mr Vesna Mačić
tel. 067 562 184
e-mail: vmacic@ibmk.org
Manja naselja Caulerpe racemose je moguće ako ne u potpunosti uništiti ono barem u velikoj mjeri usporiti njihov rast i na taj način smanjiti ugrožavanje prirodnih naselja. Na našoj obali nađeno naselje ove alge će biti prekriveno crnom pvc folijom što treba da izazove ugibanje alge zbog nedostatka svjetlosti. Mole se ronioci, ribari i svi drugi koji primjete takvo mjesto da ga ne diraju, jer svako uznemiravanje izaziva otkidanje djelića alge koji mogu dati novu biljku, a strujanjem dospjeti na nove lokalitete i tako “zagaditi” nova područja.
Za sada se u Mediteranu za više od 90% lokalita sa algom Caulerpom racemosom i njoj srodnoj Caulerpom taxifoliom saznalo zahvaljujući saradnji sa roniocima, ribarima i jedriličarima. Zato na kraju upućujemo apel:
JEDRILIČARI-kad napuštate sidrište provjerite vaša sidra i lance
RIBARI-provjerite vaše mreže i koče
RONIOCI-prije svakog ronjenja provjerite vaše torbe i opremu
i ako ste našli ovu algu ne pomažite joj da se širi već nas obavijestite.
|