Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 24
Gostiju: 24
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Baza biljaka
 Akvaristika » Baza biljaka
Tema Naslov: Anubias barteri - Barteri Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Baza biljaka
Novi član

Novi član
Administrator baze biljka

Član od: 31.03.2003
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 0
Pol: Muški
Poslato: 22.12.2004 u 19:06 | IP Prijavljen Citiraj Baza biljaka

Anubias barteri

Familija: Araceae

Turin Turambar 21.12.2004.
(640x480) (800x600)
Prvi opis:

Sinonimi:

Anubias barteri 

Ime (eng):

Barteri 

Ime (srp):

Barteri 

Poreklo:

Tropske oblasti zapadne Afrike 

Ekosistem:

Temperatura:

24-30 °C 

pH:

6-8 

DH:

2-16 

Dimenzije:

Preko 10cm 

Brzina rasta:

Spororastuća biljka 

Težina:

Veoma laka održavanje 

Izgled:

Anubias barteri se često brka sa svojim varijatetima kojih ima dosta i jako ih je teško medjusobno razlikovati. Po skoro svemu podseća na Anubias nana, ali je nešto veća i krupnija, a listovi su više zaobljeni. 

Varijeteti:

Varijateta ima dosta - neki su gotovo identični, dok se drugi totalno razlikuju. Ono što ih spaja je identičan cvet po kojima su Anubias biljke i klasifikovane. To su: A. barteri var. nana, A. barteri var. barteri, A. barteri var. caladifolia, A. barteri var. angustifolia, A. barteri var. glabra. 

Zahtevi:

Traži redovnu zamenu vode. Odgovara joj umereno osvetljenje, a najbolje ako je u senci neke više biljke. Najveći problem kod nje je taj što se na njenim listovima stvaraju končaste i crne alge, koje ponekad prekriju sve starije listove. U borbi protiv toga najefikasniji je rastvor vode i hlora koji pravimo u proporciji 19:1 i biljku u njemu držimo 2-3 minuta, a zatim je dobro ispiramo ispod česme i u čistoj vodi. Lepše uspeva u akvarijumima u kojima nema prljavštine koja se lepi za listove i usporava joj rast. 

Sadnja:

Kada se ukoreni u podlozi bogatoj hranjivim materijama mnogo brže raste. Ne odgovaraju joj mnogo duboki akvarijumi. Prilikom sađenja treba voditi računa da joj nikako ne prekrijemo rizom, jer će početi da truli. 

Razmnožavanje:

Razmnožava se odsecanjem rizoma ili bočnim izdancima, koje kada ojačaju, tj. puste 5-6 listova i korenje, otkidamo od matične biljke i sadimo ili pričvršćujemo za neki komad drveta ili kamena. Biljka atraktivnije izgleda ako se izdanci ne seku, ali tada matični rizom sporije raste. 

Napomena:

Truljenje rizoma je česta pojava i praktično jedina boljka kod svih Anubias biljaka, posebno kada je tek kupimo i unesemo u akvarijum. Razlog može biti taj što je bila neadekvatno tretirana kod prodavca - rizom u saksiji je bio prekriven, ili je bila gajena van vode u vlažnoj sredini (svi Anubiasi se mogu gajiti na taj način), pa je biljka pretrpela šok dolaskom u akvarijum. Zato pre sadjenja redovno pregledajte ceo rizom (on mora da je u celosti zelen), a za svaki slučaj, možete odseći par milimetra kraja rizoma da se uverite da li je zdrav. Ako primetite braon-crno središte, secite sve dok ne dodjete do zdravog dela - makar ostao samo jedan list, jer će u suprotnom cela biljka uvenuti.
Truljenje se takodje javlja i kada je bilo drastične razlike u temperaturi i hemiji vode, što se može pokazati i posle nekoliko nedelja nakon što ste biljku zasadili. Neki put je bolest podmukla - rizom je zelen spolja, a iznutra truli. Medjutim, to možete prepoznati preko listova - oni naglo žute, jedan za drugim.
Nemojte brkati tamno smeđu boju trulog tkiva sa normalnom svetlo braon bojom kraja rizoma. Kada se rizom iseče, on na tom mestu postepeno oksidiše i postaje braonkast. To je potpuno normalno i nije razlog za uzbunu. 

Gliga 21.12.2004.
(640x480) (800x600)

Gliga 21.04.2005.
(640x480) (800x600)
Ako posedujete svoje slike ove ribe mozete ih dodati u ovu galeriju.
Podatak o ovoj vrsti u Bazi.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Baza biljaka's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Baza biljaka Poseti Baza biljaka's Homepage

Ljichijana
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 13.04.2007
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 810
Pol: Ženski
Poslato: 21.01.2008 u 22:22 | IP Prijavljen Citiraj Ljichijana

Ako je ovo Anubias barteri, onda da se pohvalim pupoljkom koji se pojavio. Inace, Anubiasi su mi omiljene aq biljke . Moram priznati da bas i ne razlikujem sve varijetete , pa molim kolege akvariste da mi oproste ukoliko sam omanula.  Btw, ni slika nije bas nesto kvalitetna, ali...

Click on image to open in new window

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ljichijana's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ljichijana Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Ljichijana

coa.
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 29.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Munze Konza
Poruka: 1801
Poslato: 21.01.2008 u 22:40 | IP Prijavljen Citiraj coa.

Posto sam do skora imao oko 100 primeraka Anubias barteri barteri da napisem i neka svoja iskustva, koja se pomalo razlikuju od ovoh iz baze.

Ova biljka VOLI jako svetla kao i velika vecina bilja, iako sam naziv potice od egipatskog boga senke Anubisa. Biljka neuporedivo brze raste uz jace svetlo i vecu konc. CO2 u vodi. Tacno je da voli redovnu zamenu vode i mada nije osetljiva na tvrdocu, bolje i lepse napreduje u mekoj nego u tvrdoj vodi.

Biljka moze narasti u pravog dzina i to za godinu dana ako je u dobrim uslovima. Najveci primerak gabaritno koji sam imao, a sada je kod drugog akvariste imao je rizom preko 25cm i koliko smo brojali 37-38 velikih listova, na kojima nije bilo nijedne alge niti ostecenja, a biljka je zakacena na nizak panju isla oko 40cm u visinu. Rizom moze biti i mnogo duzi. Vecinu anubiasa sam uzgajao i uzgajam sam dobio od jedne biljke koju sam nabavio sa rizomom oko 50cm. Takva biljka daje dosta bocnih izdanaka koji se otkidaju kao vec oformljrne biljke.

Biljka mnogo brze raste na suvom, kao sto se i uzgaja, ali je period prilagodjavanja na vodenu sredinu po mom iskustvu kod takvih biljaka duzi nego kod ostalih biljaka koje se uzgajaju izvan vode.

Etrarkia
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 02.02.2007
National Flag of Srbija Srbija, Anda da si
Poruka: 293
Poslato: 22.01.2008 u 10:01 | IP Prijavljen Citiraj Etrarkia

Isto sam primetio u vezi rasta anubije i jacine svetla - sto je vise svetla, biljka bolje napreduje. I mislim da mi je ona jedna od zahtevnijih biljaka u smisli da bas voli redovnu zamenu vode.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Etrarkia's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Etrarkia Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Etrarkia

Sejn
Član

Član

Član od: 18.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Odžaci
Poruka: 96
Poslato: 24.01.2008 u 16:59 | IP Prijavljen Citiraj Sejn

Ja imam lepe anubije,ali nije mi jasno to oko svetla.Jedni kazu da voli senku a drugi da joj treba jako svetlo.Ta tvoja biljka je bila ispod mahovine i super izgleda.

Ljichijana
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 24.01.2008 u 19:30 | IP Prijavljen Citiraj Ljichijana

I moj anubias raste pod slabim svetlom, a super napreduje.  Bjelos, secam se kada si kupila tu biljku. Zaista je poooraslaaaa! Sjajno!
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Ljichijana's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Ljichijana Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Ljichijana

coa.
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 29.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Munze Konza
Poruka: 1801
Poslato: 24.01.2008 u 21:14 | IP Prijavljen Citiraj coa.

Biljka od Bjelos ne pripada ovoj temi u bazi biljak vec ovoj:
Anubias barteri nana

Sejn, moze i pod jacim i po slabijim svetlom. Sto se tice brzine rasta tu je razlika ocigledna, logicno je

Ovo je jedna slika od pre par nedelja, kada je biljka slikana ispred akvarijuma koji je visok 50cm, a naslonjena je na prednje staklo akvarijuma:

malo odozgo

a, ovo je biljka (nije nana) koja je dala mnogo bocnih izdanaka, vidi se koliko je cerupana:

i jedna u cvetu:

i cvet

Bjelos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 15.04.2005
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1076
Poslato: 24.01.2008 u 21:18 | IP Prijavljen Citiraj Bjelos

Od Glige sam kupila kao Anubias barteri. . . Ako je on pogresio i ja sam. . . Nema veze, premestila sam sliku

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Bjelos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Bjelos Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Bjelos

Sejn
Član

Član

Član od: 18.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Odžaci
Poruka: 96
Poslato: 24.01.2008 u 21:53 | IP Prijavljen Citiraj Sejn

Prelepe su!
Pa koja je to biljka,napisao si da nije nana.

Ljichijana
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 24.01.2008 u 22:00 | IP Prijavljen Citiraj Ljichijana

I tako...Pocetnik sam i u akvaristici i u fotografisanju... Ne umem da nasminkam svoje `modele` niti da podesavam uglove za slikanje... Fotografisem biljke koje su kod mene 2 meseca i veoma sam zadovoljna njihovim napretkom... Trudim se koliko mogu... Najvise oko toga da postujem tudje misljenje, makar ono pripadalo nekom potpunom pocetniku... Jos vise, razumem i postujem cinjenicu da drugi imaju razlicito misljenje i iskustva i imaju pravo da ih javno iskazu. Zato, !!!Volja vam sa malo ili mnogo svetla!!! Dodje mu na isto!!! Evo moj anubias pusta jos jedan pupoljak...

Click on image to open in new window

Calvin
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 25.06.2006
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 271
Poslato: 25.01.2008 u 07:29 | IP Prijavljen Citiraj Calvin

Ljudi gde mogu da nabavim hlor da napravim taj rastvor posto bas imam problem sa jednom biljkom? Ili moze i nesto drugo?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Calvin's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Calvin Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Calvin

Saka88rk
Član

Član

Član od: 26.06.2007
National Flag of Srbija Srbija, Ruski Krstur
Poruka: 38
Poslato: 01.02.2008 u 23:51 | IP Prijavljen Citiraj Saka88rk

Koje ribe se mogu drzati sa ovom biljkom?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Saka88rk's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Saka88rk

Eviltwin
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 31.01.2008
National Flag of Srbija Srbija, Šabac
Poruka: 107
Poslato: 02.02.2008 u 00:46 | IP Prijavljen Citiraj Eviltwin

jBT,pa moja keva ima ovu biljku u saksiji,mislim drzi je na suvom kao i svo sobno cvece.Potpuno isto izgleda cak i cvet.Da li je to ista biljka?Ako jeste da li mogu da maznem kevinu vec odraslu biljku pa da je naviknem na vodu posto koliko vidim podnosi i vodu i zemlju?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Eviltwin's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Eviltwin Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Eviltwin

Ljichijana
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.02.2008 u 09:18 | IP Prijavljen Citiraj Ljichijana

Eviltwin, tvoja mama verovatno ima spatifilum ili anturijum. Oni pripadaju istoj porodici, ali nisu akvarijumske biljke. Spatifilum je pogodan za paludarijume, a u akvarijumima slabo napreduje.

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2