Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 52
Gostiju: 50
Robota: 2
Članova: 0
Broj članova: 4369
Najnoviji korisnik foruma: Tango
Najviše poseta: 134
Dana: 30.11.2021
Članova [0], Gostiju [132]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Pozdrav za clanove iz 2003 god
Autor: Marko Zmaj
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 25.01.2022 u: 23:22

Vidi zadnju poruku Pozdrav od Pedje i Sladje
Autor: Marko Zmaj
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 25.01.2022 u: 23:21

Vidi zadnju poruku test
Autor: ZorK
Forum: Ostalo

Poslata: 09.12.2021 u: 10:50

Vidi zadnju poruku Armatura za neonke?
Autor: Milandc

Poslata: 01.03.2021 u: 08:13

Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Hemija
 Akvaristika » Hemija
Tema Naslov: Mehurići i masnoća u akvarijumu Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Benko
Član

Član

Član od: 04.12.2004
National Flag of Srbija Srbija, Sombor
Poruka: 14
Pol: Muški
Poslato: 11.12.2004 u 18:46 | IP Prijavljen Citiraj Benko

Pomoć,skoro svakog drugog dana iz podloge akvarijuma izlaze mehurići.Mehurići su veličine zrna pasulja i veći.Za sada nema promena na biljkama a ni na ribicama.Akvarijum je zapremine 120l.Podloga je sastavljena iz treseta koji se nalazui skroz na dnu zatim debelog sloja peska a onda šljunka sitnije granulacije.Pored ovoga vec mesecima mi se na površini hvata masnoca.Svakog drugog dana je skidam pomoću novina ali se ona stalno pojavljuje.Akvaristikom sebavim 5 godina ali mi se ovo jos nije desilo,HVALA na svakom dobronamernom savetu.

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3446
Poslato: 11.12.2004 u 19:18 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Benko, mehurići iz podloge znače da se tamo dešava neki proces truljenja. Mnogi stavljaju treset u podlogu i za to postoje razni načini. Međutim ako se odradi dobro ti mehurići ne smeju da se pojave. A tako veliki su po meni ozbiljan problem. Koliko su česti. Što se toga tiče mislim da ti je najbolje da prepakuješ ceo akvarijum. Kao neko prelazno rešenje može da bude dodavanje još jednog sloja kamenčića preko postojeće podloge. MAda ti tvrdiš da imaš debeo sloj peska, pa sad ne znam kolik oće kamen zadržati ono što pesak ne može. Gasovi mogu da budu vrlo otrovni za ribe. Ako imaš neke ribe koje prevrći dno tada je stvar još ozbiljnija.

Što se tiče masti, neke hrane naročito ako se daju više nego što je potrebno dovode do ovoga, loša filtracija i mirna površina vode takođe. Neredovno menjanje vode možda...

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Poslato: 11.12.2004 u 20:13 | IP Prijavljen Citiraj Atos

Hmmmm. ... mehurici bi moglo biti, ko sto Rogus kaze, nesto lose, znaci moguce je da se oslobadja hidrogen sulfid , gas koji je proizvod procesa t.n hemosinteze , u nedostatku kisloroda i u tako dubokim slojevima peska...medjutim moze i da je samo denitrifikacija, znaci pretvarnaje Nitrata u bezopasni gas . Hidrogen sulfidni gasovi obicno smrde , ako osecas tezak misris, kao trulo jaje onda je verovatno to.
Masnoca , koje ribe cuvas i kako i sta hranis koliko cesto....?????
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Benko
Član

Član

Poslato: 12.12.2004 u 01:41 | IP Prijavljen Citiraj Benko

Ljudi hvala mnogo!Mislim da sam ostao dužan jos nekoliko stvari.Ribice hranim sa serinom hranom u obliku listića-ma znate na sta mislim...one u raznim bojama.OK znam da to i nije bas neko sretno rešenje ali tad mi je trgovac rekao da je to OK.Pored ovoga hranim ih sa sušenim dafnijama i ponekad im dajem larve komaraca koje sam sam uzgojio ta sam apsolutno siguran u njihovu čistoću.Još uvek ne osećam nikakav težak smrad u blizini,a kako sam čitao u starijoj literaturi voda koja ima neprijatan miris siguran je znak da se nesto loše dešava u akvarijumu.A u ovom slučaju to nije tačno,dakle ne smrdi.U ovom akvarijumu nalaze se skalari i barbusi.Još se nisam odlučio da stavim ribice koje bi prevrtale dno.U njemu su gusto zasadjene biljke,koje sam kupio u Budimpešti pa im polovini neznam ime...Treset koji sam stavio prokuvao sam,stoga mislim da je moozda u pitanju samo obicno sleganje podloge što mi se redovno dešava u svakom akvarijumu u kom je bilo peska.Debljina treseta je 2-3cm i to u zadnjim delovima,a debljina peska je 3-7cm.Sitni kamenčići su tu samo radi lakšeg usisavanja otpadaka sa dna.

Još jednom HVALA,ako imate neki savet slobodno prihvatam svako mišljenje.

POZDRAV

Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 467
Poslato: 12.12.2004 u 12:38 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Hmmm.... I meni se desavalo da kada podignem neki kamen izadje par baloncica. Oni jesu smrdeli, slicno kao i kvasac u toku vrenja, ali ja sam mislio da je to posledica anaerobnih bakterija - denitrifikacije. Izgleda da nije tako?
Dno redovno cistim i gornji sloj uvek prevrcem, a sa ribama nikakvih problema nikada nisam imao u ovoj postavci...evo vec 3 godine.
Sta bi to moglo da truli, jer osim ribljeg izmeta nema nicega? Voda ima normalan, "riblji" miris.

Benko, ako se hrana kojom hranis ribe zove Vipan, znaj da je odlicna! Masnoca ti se gotovo sigurno stvara od larvi komaraca, dafnija...

Hrcak
Član

Član

Član od: 18.03.2003
Poruka: 52
Poslato: 12.12.2004 u 13:18 | IP Prijavljen Citiraj Hrcak

Ti mehurici u podlozi ti nastaju od raspadanja ne pojedene hrane.
Ja imam akvarijum sam barbusima, raznim tetrama i koridorasima. Tvoji barbusi i skalari jedu samo ono sto se mrda i pada, verovatno ti preko 50% hrane zavrsi na dnu, zapadne izmedju kamencica i tu truli. Meni je podloga sami od sitnog sljunka, i tih mehurica ima stalno. Ja ceprkam dno stapicem i izbacujem taj gas, nista opasno za ribe. Ako uzmes nekoliko koridorasa, to ce da se smanji.
Nadam se da usisavas prljavstinu iz dna kada menjas vodu.

Ti mehurici su manje opasni od masnoce po povrsini. Vazduh iz rasprsivaca se ne rastvara dok putuje od dna do povrsine, vec se talasanjem povrsine ubacuje kisonik u vodu. Ako ti je povrsina masna, onda nema kontakta vode i vazduha.

Ja moje ribe hranim Tetinim i Serinim lisitcima (pazi samo da je originalno pakovanje), i nemam masnocu. Moguce je da ti dafnija to pravi, mada dafnija treba da bude posna. Razmuti malo dafnije u 2-3 litra mlake vode, pa vidi jel pravi masnocu na povrsini.

I svakako lokalizuj hranjenje na jedan cosak akvarijuma. Ja moje hranim samo kroz prsten za hranu, tako da se hrana ne rasipa okolo i ne pada po bilju. Hrana na povrsini moze da pravi masnocu. Hranjenjem kroz prsten, prljas samo jedan cosak akvarijuma i nemas plutajuce hrane okolo.

Javi ako nadjes resenje.

Pozdrav,
Hrcak

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Hrcak's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Hrcak Poseti Hrcak's Homepage

Benko
Član

Član

Poslato: 12.12.2004 u 14:03 | IP Prijavljen Citiraj Benko

Nema ne pojedene hrane,naucio sam da se suzdržavam od prekomernog hranjenja jer sam u početku imao jako velikih problema.A na greškama se uči.Imam sreće da mi je taj akvarijum pored stola na kojem učim pa mi je pogled gotovo stalno uperen u njega.. balončići ne izlaze kada se nesto pomeri ili slično već sami od sebe,podjednako i u prednjem i u zadnjem delu.

Problem je veoma čudan ali za sada ništa nije ozbiljno i alarmantno.

Jedini otpaci na dnu su od drveca koje se nalazi na vise mesta a koje nije mangrova.Iako su se kiselili u fontani citavu godinu oko njih ili sa njih još otpadaju neki delovi,to je prirodan i spontan proces,ta necistoca se lako otklanja.

Sto se tice masnoće,rekao bih da nije onako povezana,jer kada je skidam sa novinama onako se sva rascepka.I sive je boje,nalazi se u jako tankom sloju tako da ne ometa rastvaranje kiseonika.Jedino što odvratno izgleda i sta bas meni zapada za pogled ,dok ako neko drugi gleda u akvarijum ni ne primeti je.

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 14.01.2004
National Flag of Brazil Brazil, São Paulo
Poruka: 868
Poslato: 12.12.2004 u 14:20 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Benko, secam se da sam i ja davno imao taj problem. Medjutim, nije nista opasno, za sada.
Posto kiseonika ispod peska nema, a bakterije moraju nesto da jedu, tj da procesuju, dogadja se da pocinje sam treset da "truli". To nije ono pravo truljenje, vec anaerobne bakterije skidaju hranjive slojeve sa treseta. Gas koji ti se javlja je uglavnom metan i on je glavna i redovna pojava u kombinaciji treset-pesak.

Ti mehurici se javljaju u svakom akvarijumu, ali ko nema pesak, ne moze ih videti, jer su jako mali i odmah izadju, medjutim, pesak ima nezgodnu naviku da slabo propusta u bilo kom smeru, pa tek kad se nakupe mehruici i dostignu silu da podignu pesak, onda izlete. Tada su obicno veliki.

Posto kazes da ne smrdi, nije proces truljenja usled hrane nego je jednostavno metan i kao takav nije mnogo otrovan (ne stigne da se rastvori na putu do povrsine).

Bas iz tog razloga sam ja ubacio krupan sljunak kao podlogu, pa ti razmisli da li ti je bas stalo da imas treset ispod. Biljkama ne smeta mnogo jer se brzo nakupe ostatci hrane i izmeta, tako da korenje ima sta da papa.

Sic hoc adfixum in obice legere potes, et liberaliter educatus et nimis propinquus ades.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Beli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Beli Poseti Beli's Homepage

Benko
Član

Član

Poslato: 14.12.2004 u 23:49 | IP Prijavljen Citiraj Benko

Ljudi hvala mnogo.Hvala na saveti ma,sugestijama i svemu ostalom.Iako sam nov ovde vidim da sam surfom nabasao na mnogo dobrih ljudi,sada sam bogatiji za novo iskustvo.Najviše hvala Rogusu ,Atosu ,Turin-u,Hrčku i Belom.A sto se tiče akvarijuma odlučio sam da za sada bas ništa ne preduzimam kako me je učio deda(osnivač društva za odgoj sitnih životinja u Somboru) strpljenje je najbitinije u akvaristici...

Atos
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 22.01.2003
National Flag of Makedonija Makedonija
Poruka: 681
Poslato: 15.12.2004 u 00:26 | IP Prijavljen Citiraj Atos

E vidis, svaka cast dedi, i dobro te naucio.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Atos's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Atos Poseti Atos's Homepage

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 15.12.2004 u 13:13 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Ne kazu dzabe, slusaj starije

Sic hoc adfixum in obice legere potes, et liberaliter educatus et nimis propinquus ades.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Beli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Beli Poseti Beli's Homepage

pipi
Novi član

Novi član

Član od: 15.12.2004
Poruka: 3
Poslato: 16.12.2004 u 00:56 | IP Prijavljen Citiraj pipi

zdravo svima 

Da predjem odma na pitanje. Zeleo bi da drzim diskuse a cuo sam da zahtevaju meku vodu. Kojom hemijom bi to naj hvalitetnije uradio,ili cime vec ?   U literaturi ima svega ali licna iskustva bi mi vise znacila. U napred hvala

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi pipi's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor pipi

Beli
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.12.2004 u 04:07 | IP Prijavljen Citiraj Beli

Jonoizmenjivacka smola je resenje koje ima najbolji odnos cena/beneficije.
R/O aparat je bolji ali kosta mnogo $$

TheSaint
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 10.12.2003
Poruka: 149
Poslato: 20.01.2005 u 16:25 | IP Prijavljen Citiraj TheSaint

meni je metan u podlozi ubio sve biljke u akvarijumu tako da to nije mala stvar... zabodi kasiku u pesak i prodrmaj malo ako izadje mnogo malih mehurica obrati paznju na miris. kod mene je smrdelo kao mochvara. to ne valja a kod mene se manifestovalo truljenjem korena biljaka pa su biljke isplivavale. zdrav limun mi je tako propao kao i valisnerija (sto verovatno necete verovati). ja sam bio u chudu jer valisnerija izbacuje nove sa jedne strane a proces nestajanja ga juri sa druge. e ja nisam imao treset u podlozi, dodao sam ga samo u jedan deo i izbacio posle i menjao vodu ali sve biljke su pocrkale. moguce je da mi je i jedan ancistrus od toga uginuo ali ne mogu biti siguran. on je voleo da ceprka po dnu... secam se da su mi se koridorasi peli na biljke posle odredjenog vremena, ne znam da li je zbog toga dodushe...

poz < =text/>

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi TheSaint's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor TheSaint

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2656 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2