Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 45
Gostiju: 43
Robota: 2
Članova: 0
Broj članova: 4296
Najnoviji korisnik foruma: Laki1974
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Autor: Dario
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Vidi zadnju poruku Sve se vrača
Forum: Komentari, želje i pozdravi

Poslata: 21.02.2016 u: 13:14

Vidi zadnju poruku Daphnia!
Autor: Spirok
Forum: Ribe - Ishrana

Poslata: 20.02.2016 u: 21:05

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Ribe
 Akvaristika » Ribe
Tema Naslov: Kompresija fotografija za slanje na forum Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Turin Turambar
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 06.03.2004
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 467
Pol: Muški
Poslato: 06.12.2004 u 01:46 | IP Prijavljen Citiraj Turin Turambar

Sve slike pre postavljanja na sajt trebaju imati odredjeni stepen kompresije.
Ucitavanje stranica je tada mnogo brze, a samim tim je bolja preglednost i dostupnost mnogima koji imaju sporije internet veze.

Slike mozete vrlo lako i efektno kompresovati u svakom Photoshopu od verzije 5.5 pa nadalje.

1. Otvorite sliku u Photoshopu.

2. Kliknite na meni File - Save for Web ili Alt+Ctrl+Shift+S

3. Pojavice vam se novi prozor sa dosta opcija. U gornjem levom uglu kliknite na 2-Up, kako bi dobili 2 kopije slike. Na levoj strani se sada nalazi original sa kojim mozete da uporedjujete, a desno slika koju menjate.

4. Desno, u gornjem uglu, nalaze se parametri za kompresiju i snimanje. Izaberite PRESET: JPEG Medium.

5. U zavisnosti od zeljenog kvaliteta i kompresije, upisite brojeve (ili kliknite na strelicu > i pomerajte slajder) od 0-100 u "Quality" kucici (photoshop vam automatski daje vrednost 30). Kvalitet snimljene fotografije direktno od toga zavisi, a ucinak kompresije cete odmah videti na desnoj slici.

6. Snimite sliku sa Save.

Koliko kompresije je dovoljno?
To zavisi od vise faktora, ali nema pravila, odnosno, potpuno je odokativno. Vasa slika mora da izgleda dobro (bez uvelicanja), ostra i sa detaljima. Sa druge strane, detalji koji nisu toliko uocljivi i bitni treba da budu zrtvovani na racun manjeg prostora koju slika zauzima.

Kompresija takodje zavisi od kvaliteta originala. Ako je slika neostra, radjena losim aparatom, skenerom, mobilom - kompresija treba biti veca, jer je manje sitnih detalja koje treba ocuvati.
Najcesci stepeni kompresije slika za Web idu od 30 do 60. Generalno, kompresija od 40-45 bice solidna za vecinu kvalitetnih slika, dok ce ostale proci i sa 30-35. Uvek je bolje da krenete od manjih vrednosti ka vecim. Na vama je da tacno odredite koliko je potrebno da bi slika izgledala lepo, a zauzimala malo.

Sve ovo traje svega minut-dva, a vremenom ce vam preci u naviku da uvek pre slanja na Web snimite svoje fotografije na ovaj nacin.

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 3386
Poslato: 05.09.2005 u 09:10 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Preporučene dimenzije slika koje šaljete su 640x480 ili manje i molim Vas da se toga pridržavate. Ako pošaljete veće slike korisnici sa manjom rezolucijom ekrana od 1024x768 ih neće lepo videti.

Posle svake slike pritisnite ENTER.

Doradio sam malo Forum tako da sad sve slike koje su veće od 640x480 smanjuje na ovu veličinu da bi se bolje videle na ekranu. Ako želite da vidite slike u orginalu samo kliknete na nju.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

kuli-kuli
Gost

Gost
Banovan

Član od: 04.12.2004
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 146
Poslato: 05.09.2005 u 14:29 | IP Prijavljen Citiraj kuli-kuli

RamOne,nema da brines obecanje ispunjavam sigurno ali ne mogu brzo.

Dobio sam dobronamernu kritiku za velicinu slika,razumem kritiku i nema nikakvih problema treba misliti o prostoru na netu.Evo i Cira je temu ponovio zbog mene pretpostavljam o smanjenju slika

Ciro procitao sam ono sve i sta da radim ja sam jos uvek na VI sa kompom,slike sam smanjio bas kao sto i sam kazes otprilike kao i drugi sto salju a ti mi sad kazes o nekoj kompresiji nemam ti ja pojma sta je to.

Ma evo trudim se da naucim da sve to ispostujem sto kazes,nasao sam onog Photoshopa ali opet mi nista nije jasno.Mislim isao sam na pretrazivac i izbacio mi je dosta toga al nije mi nista jasno nevidim nista od onoga sto u gornjoj temi pise.

Pa ako bi moglo neko dodatno objasnjenje bilo bi dobro da se manje sam mucim

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi kuli-kuli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor kuli-kuli

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 05.09.2005 u 15:19 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Pa prvo smanjiš sliku. Učitaš je u PhotoShop i ideš na Image->Image Size pa podesiš ovako:

Click on image to open in new window

Zatim samo treba da je snimiš. Ideš na File->Save For Web, izabereš JPEG kao tip kompresije i Quality: (kompresija treba da bude od 30 do 60 u zavisnosti  kakva je slika i koliko treba da se dobro vide detalji).

Na dnu ovog ekrana ti piše kolika će slika biti velika i koliko vremena će biti potrebno da korisnik sa sporijom vezom skine tu sliku sa intrenteta. Na sajtu je dozvoljeno da slike budu do 125K ali je normalna vrednost za slike 640x480 od 40 do 100K i direkno zavisi od kompresije.

Nadam se da sam ti pomogao.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

kuli-kuli
Gost

Gost
Banovan

Član od: 04.12.2004
National Flag of Srbija Srbija
Poruka: 146
Poslato: 05.09.2005 u 18:34 | IP Prijavljen Citiraj kuli-kuli

Ciro, zahvaljujem ti se puno. Veruj mi da se borim kao lav ceo dan da skontam sve ovo. Ja imam dva programa za slike jedn je od Nikon(Nikon D70)- Picture Project 1.0 i drugi HP Image editor, ali ja nemam opciju kompresije samo Resize po duzini i sirini u incima, cm, pix i procentu.  E kad umanjim slike u pix na 640x480 i snimim ih , posle idem na percent i stavim na 60% on automatiski promeni velicinu slike i stavi je unekih 300x200pix i slika je mala. Ne znam da li ima veze velicina slike pre promene (1500x1000pix) i oko 420kb. Daj uputi me koji program ti koristis, ne mogu da nadjem ovo sto si mi ti poslao. Hvala ti na trudu puno, ali sta cu kad ne znam. A trudim se.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi kuli-kuli's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor kuli-kuli

Hoodz
Član

Član

Član od: 10.04.2005
National Flag of Srbija Srbija, Borca
Poruka: 60
Poslato: 05.09.2005 u 21:32 | IP Prijavljen Citiraj Hoodz

mnogo jednostavnije od photoshopa, kompresiju mozes uraditi u microsoft offce picture manager (standardni office program). 

u meniju nadjes  PICTURE, i izaberes opciju compress picture

sa desne strane ce se otvoriti meni i izaberi compress for: web pages

i na kraju ides na file/save i to je to

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Hoodz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Hoodz Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Hoodz

Duki
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 27.11.2005
National Flag of Srbija Srbija, Novi Sad
Poruka: 118
Pol: Ženski
Poslato: 11.12.2005 u 12:11 | IP Prijavljen Citiraj Duki

ja cu najverovatnije poslati sliku svog akvarijuma cim kupim novi.Hvala na detaljnom objasnjavanju

Predator
Član

Član

Član od: 31.01.2006
National Flag of Srbija Srbija, Leskovac
Poruka: 53
Poslato: 05.02.2006 u 00:46 | IP Prijavljen Citiraj Predator

pozz akvaristi moji. ja sam ovde nov ali nikako ne mogu da uploadujem sliku svog aq  molim za pomoc hvala unapred!!!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Predator's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Predator Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Predator

Vozd
Zaslužni član

Zaslužni član
Botia King

Član od: 26.12.2003
National Flag of Switzerland Switzerland, Zürich
Poruka: 2487
Poslato: 05.02.2006 u 01:01 | IP Prijavljen Citiraj Vozd

Citiraj: Predator

pozz akvaristi moji. ja sam ovde nov ali nikako ne mogu da uploadujem sliku svog aq  molim za pomoc hvala unapred!!!

Kompletna tehnika koja ti je potrebna je objasnjena u gornjem tekstu, prostudiraj, probaj pa ako bas ne ide ti se obrati gazda Ciri na PP, da ti pomogne.

Pozdrav

Backup
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 03.10.2005
Poruka: 663
Poslato: 18.03.2006 u 10:48 | IP Prijavljen Citiraj Backup

Mislim da su ove metode za promenu velicine slika pre komplikovane. Evo jedne jako jednostavne (ako imate WinXP a drugih windowsa i onako ima sada vrlo malo):

U Windows exploreru (kliknete na MyComputer, pa na disk koji hocete, pana njegov poddir.....) nadjete svoje fotografije. One kojima hocete da menjate velicinu obelezite misem sve zajedno (stisnete levi taster i obuhvatite ih sve ili stisnete Ctrl pa klikom na levi taster obelezavate jedan po jedan fajl). Kad ste ih sve obelezili (oni postanu pojacano osvetleni) kliknete DESNIM dugmetom na jednog od njih, pojavi se context meni. U njemu ima opcija resize picture. Kliknete na nju i izaberete rezoluciju u koju hocete da Vam konvertuje - Cira predlaze 640x480. On napravi kopije vasih slika sa promenjenom rezolucijom (u zagradi posle imena pise small).

Gollum
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.09.2005
Poruka: 312
Poslato: 18.03.2006 u 12:21 | IP Prijavljen Citiraj Gollum

A pazite ovu akciju, selektujete gomilu, kliknete desnim tasterom na nj, izaberete send to mail recipient, i ako imate Office 2003, (većina ga ima) on vas pita da li želite da smanjite sliku. Vi kažete u kojoj rezoluciji i gomila slika Vam se pojavi u e-mail poruci. Selektujete slike i kopirate gde želite.

Velike tajne malih majstora.

gollum

Petko+13
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.03.2006
National Flag of Slovenia Slovenia, Logatec
Poruka: 234
Poslato: 18.03.2006 u 12:28 | IP Prijavljen Citiraj Petko+13

Neznam zašto ne upotrebljavate Office Picture Maneger , meni je tako puno
laže, probajte i vi
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Petko+13's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Petko+13 Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Petko+13

Backup
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 03.10.2005
Poruka: 663
Poslato: 18.03.2006 u 15:12 | IP Prijavljen Citiraj Backup

Citiraj: Gollum

A pazite ovu akciju, selektujete gomilu, kliknete desnim tasterom na nj, izaberete send to mail recipient, i ako imate Office 2003, (većina ga ima) on vas pita da li želite da smanjite sliku. Vi kažete u kojoj rezoluciji i gomila slika Vam se pojavi u e-mail poruci. Selektujete slike i kopirate gde želite.

Velike tajne malih majstora.

gollum

Pa moj nacin je kraci: (po tvom objasnjenju) selektujete gomilu, kliknete desnim tasterom na nj, izaberete resize photo i gotovo!

Nane
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 25.01.2006
National Flag of Srbija Srbija, Kladovo
Poruka: 105
Poslato: 26.03.2006 u 20:36 | IP Prijavljen Citiraj Nane

Probacu da posaljem sliku

Opet corak!!

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nane's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nane

Skok na forum Ukupno strana: 4 1 2 3 4

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2148 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2