Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 67
Gostiju: 67
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4337
Najnoviji korisnik foruma: Buki989
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Biljke
 Akvaristika » Biljke
Tema Naslov: Nymphaea lotus Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Gliga
Zaslužni član

Zaslužni član
Ultras Plants

Član od: 10.02.2004
National Flag of Srbija Srbija, Vlasotince
Poruka: 890
Pol: Muški
Poslato: 05.12.2004 u 22:47 | IP Prijavljen Citiraj Gliga

Porodica Nymphaeaceae broji oko 40-ak vrsta biljaka.Jedna od njih je i Nymphaea lotus,biljka koja je i jedina iz te porodice zastupljena u nasim akvarijumima sbog svoje velicine.
Po meni,to je jedna od najlepsih akvarijumskih biljaka,ako ne i najlepsa.
Postojbina joj je jugoistocna Azija.To je biljka stajacih i sporotekucih voda.
U nasim akvarijumima mogu da se vide dva varijeteta ove biljke,a to su crveni i tigrasti lotus.
Crveni lotus je biljka koja se redje vidja zato sto je zahtevnija,sporije raste i teza je za odrzavanje,ali kad jednom krene sa rastom,nezaustavljivo stremi ka povrsini.
Tigar lotus(na sajtu tropike Nymphaea zenkeri)je mnogo zastupljeniji kod nas.On takodje ima crvenkaste listove,ali glavni ukras su mu braonkaste fleke kojima je prosaran ceo list.Kod mene uspeva varijetet ovog lotusa ciji su listovi tako reci ljubicaste boje,ali mnogo sporije raste.
Optimalna temperatura za njegov rast je 24-28 stepeni C.Pri manjoj temperaturi rast je dosta sporiji.Na njegov rast utice i tvrdoca vode.Umeksoj vodi(5-6 dH)mnogo bolje raste.Takodje mu odgovara i kiselija voda,najbolje 6-7 pH.Nije mu potrebna cesta zamena vode.
Sadi se u sredini akvarijuma,kao centralna biljka.
Lotus voli jace osvetljenje,posebno crveni varijetet,jer se pri slabom svetlu drske listova izduzuju,zbun gubi formu,a i boja listova nije tako intenzivna.
Primetio sam da lotusi mnogo bolje uspevaju pod svetloscu neonki,nego pod sijalicama,verovatno zbog spektra boja koji isopustaju neonke.Veliki zbun lotusa ispod grolux neonke je neprocenjiv ukras u akvarijumu!
Medjutim,najvaznija stvar za njegov rast je hranjiva podloga.Bez nje,on ce slabo napredovati.Ja ovu biljku gajim u glinenim saksijama.Na dno saksije stavljam debeo sloj treseta,izmrvim glinu,pa preko toga sipam sljunak(najbolji je kvarcni sljunak velicine 1-3 mm).Lotus u saksiji pusta vise listova i pelcera jer mu je onemogucen preterani rast korena.Pelcere treba kidati od maticne biljke cim malo ojacaju,jer ako ih ostavimo majka biljka gubi od svoje lepote na racun pelcera.
Presadjujem ga svakih 6 meseci jer vrlo brzo trosi hranjive materije iz podloge.
Najcesce cveta leti i u ranu jesen a prelepi cvetovi su bele boje(zalosno sto to nisam slikao kod drugara).
Njegova specificnost je to sto pusta i podvodne i plutajuce listove.Plutajuci listovi su lepi i vise njih stvara senku koja odgovara ribicama koje vole tamnije akvarijume,a moze se desiti da tada i procveta.Ja mislim da su podvodni listovi ipak mnogo lepsi i da treba kidati plutajuce listove da bi podvodni buket bio sto veci i lepsi.
Nymphaea lotus je prelepa biljka koju treba saditi u malo vece akvarijume jer trazi dosta slobodnog prostora sa svih strana,malo vece akvaristicko iskustvo,i mirne ribice koje je nece cupati jer su joj drske i listovi veoma nezni i osetljivi.
Kod nas se prodaje kao krtola,tako da covek i nezna sta kupuje,ali kad to krene...
Iz jedne krtole moze da izadje 10-ak novih biljaka koje posadjene samostalno pustaju nove pelcere,a tako se i razmnozavaju.
Biljka koju preporucujem svima!
Evo i nekoliko snimaka iz moje kolekcije:

Click on image to open in new window

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 05.05.2003
National Flag of Makedonija Makedonija, Gostivar
Poruka: 1432
Poslato: 05.12.2004 u 23:38 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Odlicne slicice Gliga. Ja sam imao 2 primerka ove biljke (tigrastog), a sada imam jednu krtolu, koja cami u podlozi akvarijuma, ali nikako ne pusta listove. Ovo traje vec 5-6 meseci, mozda i vise. Ocekivao sam da ce istrunuti, posto sam mislio da je mrtva, ali ona ne truli, i ne pluta. Sada... nalazi se u "ciklidarijumu", tako da je moguce da pokusava da pusti listove, ali ih multispinoze zderu... Prebacicu je veceras, bas da vidim.

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.05.2003
Poruka: 1717
Poslato: 05.12.2004 u 23:40 | IP Prijavljen Citiraj Dane

Dali lotus kada se odvoji od krtole moze da se osamostoji t.j. da raste, razmnozava...?

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 06.12.2004 u 00:14 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Ja sam jednom pokusao i to. Odvojio sam krtolu, biljka je zivela dugo nakon toga, ali je sama krtola istrunula.

Gliga
Zaslužni član

Zaslužni član
Ultras Plants

Poslato: 07.12.2004 u 02:43 | IP Prijavljen Citiraj Gliga

Nemanja
Novi član

Novi član

Član od: 14.06.2003
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 4
Poslato: 07.12.2004 u 12:50 | IP Prijavljen Citiraj Nemanja

Prekrasne biljke!!!

Šta bi bilo ako bi smo oštrim nožem prepolovili krtolu? Dali tako može da se razmnožava.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Nemanja's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Nemanja

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 08.12.2004 u 23:56 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

E, to ja nisam pokusao. Mislim da ce najverovatnije da istrune i propadne. Ako je neko pokusao, neka nam kaze... ako ga nije sramota.

Mrvica
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.02.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 502
Poslato: 09.12.2004 u 00:11 | IP Prijavljen Citiraj Mrvica

A jel i ovo taj lotus kako raste?

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 09.12.2004 u 00:45 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Taj je... eto ga, vidim kako raste... ali iz cele krtole, koliko mogu da primetim.

Gliga
Zaslužni član

Zaslužni član
Ultras Plants

Poslato: 09.12.2004 u 01:19 | IP Prijavljen Citiraj Gliga

Zozo
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 28.05.2004
National Flag of Makedonija Makedonija, Skopje
Poruka: 204
Poslato: 09.12.2004 u 11:11 | IP Prijavljen Citiraj Zozo

Hmmm mislim da PH i tvrdocha vode i ne igra neku bitnu ulogu kod lotusa bar kod mene nije bilo problema. Najbitnija stvar je svetlo i kod mene na obichne bele neonke nije hteo da raste ali zato ispod obichne sijalice a josh bolje ispod halogene sijalice raste super. Bitna stvar je i podloga jer trazi bogatu hranjljivu podlogu ali dovoljno je samo treset da se stavi. Bolje je da se sadi u posebne posude jer se koren zna dobro rashiriti kroz akvarium. Koren ne ude duboko ali se siri i kad nekad reshish da ischupash lotusa onda ischupash zajedno pola akvariuma. Kod mene se koren rashiriu na povrshinu od 50x50 cm.

Interesantna stvar je da onaj crveni lotus koji se vidi na sliku cveta sa belim  cvetom a onaj drugi zeleni ima crveni cvet. Logichnije bi bilo da crveni ima crveni cvet ali nije tako.

Kod mene u akvariumu su cvetali oba lotusa samo tada nisam imao apart da ih slikam.  Cvet traje samo 2 dana a posle se povlachi ispod vode gde sazreva i ako se oplodi onda mislim da posle 10 tak dana izbaci semenke od kojih se razviju puno malih lotusa. Jednom sa oplodio jedan cvet kod mene ne znam kako jer su 2 lotusa bila u razlichita akvariuma i cvetali u razlichiti period nikad zajedno. Ipak u jedan akvarium se cvet oplodio i pustio semenke  mada ja to nisam ni znao jer su pre toga 20 puita cvetali i nishta. I odjednom sam u akvariumu imao 50 malih lotusa na sve strane.

Dane chim nova biljkica pusti koren i uhvati se za podlogu slobodno mozesh da joj otkinesh krtolu i prebacish na drugo mesto gde che ona pustiti novu biljku. Samo nemoj prerano da je otkidash bolje je da malo biljkica poraste da ojacha koren i da pusti bar 4-5 listicha.

Nemanja ako prepolovish krtolu mozesh odma da je bacish neche nishta od toga biti to ti je kao sa prichu o kokoshke i zlatnim jajetom.  

Evo nekoliko slika od mojih lotusa.

Interesantno je i to da kada raste na sunce crveni tigar lotus pushta skroz crvene listove tako da se ove crvene tachkice i ne primechuju. Prva i druga slika je ista biljka samo druga je na jachem svetlu i zato je tako crvena.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Zozo's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Zozo Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Zozo

Nenad
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 09.12.2004 u 23:39 | IP Prijavljen Citiraj Nenad

Veceras sam prebacio onu "arhaicnu" krtolu iz "ciklidarijuma" u "barbusarijumu", da vidim da nisu slucajno ciklidi razlog sto nikako ne pusta listove. Stvarno me cudi, u "hibernaciji" je skoro 9 meseci... nece valjda da se poradja!

A inace, jaka je i zdrava, nema trulezi.

Dane
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 08.05.2003
Poruka: 1717
Poslato: 10.12.2004 u 00:23 | IP Prijavljen Citiraj Dane

I ja imam jednu praistorisku krtolu, izlozicu je na svetlost "pa sta bude neka bude" (tako je pevao Dino MERLIN).

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2305 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2