Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 66
Gostiju: 66
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4331
Najnoviji korisnik foruma: Adv.PA
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Teraristika
 Akvaristika » Teraristika
Tema Naslov: Ranjena boa Epicrates sp. pomoc i saveti Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum  
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Lina
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 25.09.2004
National Flag of Dominican Republic Dominican Republic, Santo Domingo
Poruka: 176
Pol: Ženski
Poslato: 24.11.2004 u 21:42 | IP Prijavljen Citiraj Lina

Sada necu o tome odakle mi to u kuci, nego naknadno, a moracu da objasnim...

Molim za pomoc sve clanove koji imaju ikakvu ideju sta da radim sa zmijom koju planiram da vratim u prirodu, u slucaju da prezivi neko vreme oporavka.....ovakvu ne mogu odmah da je pustim....

Ona je izranjavljena sigurno tokom ulova, ima na vise mesta vidljive znake. Kao oguljotine do spoljnih slojeva misica.

Kao za inat (a nadam se da je uopste to u pitanju, da nije nesto drugo....), u fazi je presvlacenja. Ne mogu sa sigurnoscu da utvrdim, jer je u strasnom stanju. Dakle, oci su joj pobelele, jedino sto me navodi na sumnju da je uopste to zbog presvlacenja je sledece. Jedno oko joj je "normalno" pobelelo, ali drugo em sto je belo, em sto je u vidu "mehura", dakle - taj sloj koze je odvojen od samog oka i tj. deluje "naduveno" i to dosta, u velicini "duplog" oka. To ne videh kod normalnog presvlacenja zmija....nikada, ali - nisam se ni druzila sa Boama.

Prvo pitanje je (da osvezim memoriju) - zmije tokom presvlacenja ne jedu? (jer ne vide prst pred okom..?.)To znaci da nema sanse da joj stavim neki plen u terarijum, i da ga ona pojede.....ili gresim. Plasim se da bi plen postao predator....

Drugo pitanje je sta da radim sa njenim ranama, toliko me je uhvatila panika i tuga, da mi je "pao sistem". Sta bih mogla da joj namazem, da je isprskam, potopim u neki rastvor....ne bi li barem sprecila infekcije.

Ono sto sam odmah uradila, stavila sam je u akvarijum, stavila joj lampu da je greje, veliku plitku posudu sa vodom...za podlogu sam joj stavila listove cistog belog papira, da bih bolje videla eventualna desavanja (npr. krvarenje i slicno) i da je ne bih inficirala naknadno nekim "dekoracijama".
Pokretna je celom duzinom tela (ima nesto oko 1m, manje vise), pretpostavljam da nema lomove kicme. To sam jedino mogla da ustanovila prilikom prebacivanja u akvarijum, jer se od tada vrlo slabo pokretala, a necu da je bezrazlozno "cackam". Zato i nisam sasvim sigurna da li je E. striatus ili E. fordi....

Hvala unapred svim briznim ljudima na bilo kakvoj ideji.
Lina
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Lina's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Lina

Bata
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 03.07.2004
National Flag of Spain Spain, Gran Canaria
Poruka: 221
Pol: Muški
Poslato: 25.11.2004 u 01:05 | IP Prijavljen Citiraj Bata

Zmije bi kad su u fazi presvlacenja,da imaju belu skramu preko ociju,i to je siguran znak da im fali par dana do presvlacenja.U tom periodu nemaju apetit,pa bolje sacekaj malo sa hranjenjem.Dobro je da ima tu ciniju sa vodom, jer kad se presvlace, ponekad,treba im pomoc vode,da se koza malo raskisne, pa se lakse skine.Onda obicno provode zadnje sate pred presvlacenje u vodi,pa ako ni to nije dovoljno,treba im nesto od cega ce da se ocesaju prilikom skidanja stare koze.Ponekad im je dovoljno i staklo terarijuma.Ja bih je na tvom mestu pustio par dana i posmatrao kako se ponasa.Sa strane ciscenja rana na kozi,to ne znam bas mnogo, ali mislim da joj ne bi smetalo mozda malo  rastvorenog joda na posekotinama na kozi.Ako sve bude u redu,koza ce joj se regenerisati u nekoj doglednoj buducnosti.Kad se presvuce,mozes da je nakljukas necim,ili onako sa spricem kako si mi napisala jednom za jednu zmiju ranije.Mozda je najbolje ne uznemiravati je ovih dana, jer je sigurno pod velikim stresom.Moze da se desi i da te ujede od straha,pa budi oprezna.Ako zelis da je uhvatis, a nisi sigurna da li ce te ujesti,prvo joj u terarijum spusti nesto,tipa pamucne majce,pa je uhvati preko majce.One nikad ne ujedaju takve stvari.Samo je poklopi majcom preko glave i slobodno je uhvati.  Ja sam ti ovde nabacao sve sto mi je prvo palo na pamet,a ti izvuci iz ovoga sta mislis da je najkorisnije pa tako uradi.Srecno  

Lina
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 25.11.2004 u 01:20 | IP Prijavljen Citiraj Lina

Hvala, Bato....na brzom javljanju....svaki cas bacam oko na forum.
Dakle, misljenja su nam ista, ne dirati je mnogo, cekati, gledati dal' dise i slicno.
Da, imam vec spreman spric (od pre...), akvarijumsko crevo - uvek, samo cu malo da ga istopim po ivicama, da je jos ne izgrebe iznutra. Mogu da joj ulovim nekog gustercica, verovatno je on ne bi mogao povrediti ako ga ne pojede, mislim, dok se ne presvuce.
Mene nije ujedala, niti je pokusala. "prodavca" - da, dala je sve od sebe da ga zgrabi. Ma, pisacu ti kad se malo smiri situacija, kako je sve to ispalo. Kupila sam je iz milosrdja, zamalo da mu je otmem i odnesem, kad sam videla sta joj radi.
Izgleda da se radi o Epicrates striatus - Haitian boa. Nocna je....uh, to me je bacilo jos vise u bedak, verovatno cu nocu ustajati da vidim kako joj je....
Znaci - jod, ali - to cu sutra, jer treba da stisnem petlju da je ponovo uzmem u ruke, ne od straha, nego zbog tih rana, mora da je boli.....
Ako se setis necega jos, pisi...
L.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Lina's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Lina

Lina
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 26.11.2004 u 15:09 | IP Prijavljen Citiraj Lina

Bato, jos uvek je ziva. Izjodirala sam je odmah iste veceri. Prvo sam pokusala da joj stapicima za ushi nanesem jod samo na mesta povrede, na kraju je izvadih iz terarijuma, i - celu je izmazala jodom pomocu krpe natopljene u isti...Jedino sam joj glavu (koja je isto u povredama) ocistila stapichima.....da joj ne udje u oci...
Oci su joj jos uvek u istom stanju, jedno - glat belo, a drugo - nateklo belo. Ako se uopste radi o presvlacenju, koliko vremena moze da prodje od pocetka do kraja faze "belih ociju". Mislim - do kada da je tretiram kao zmiju koja mozda nije slepa.....? Jer - u slucaju da ona ima problem sa ocima - sta da radim sa njom....? DA ostane ovde na dozivotnom kljukanju?

Stavih joj jednog gustera (nije Sebastijan!) - ajd, reda radi. Boze, slatkog li gustera, dusa me boli, sad mi se cini da bi mi lakse bilo da sam stavila misha....

Juce uvece sam je pustila da se mota po meni, dugo i plasljivo me je "lickala", na kraju mi se sklupcala na stomaku, da se greje. Tako gledasmo TV zajedno, gde da se mrdam kad je njoj tako lepo.....

Bato, tvoja Boa je dnevna ili nocna? Sa nocnim zivotinjama nemam nikakvog iskustva.....

Bata
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 26.11.2004 u 19:14 | IP Prijavljen Citiraj Bata

Vidim da situacija ide na bolje.sad sam u nekoj zurbi,idemo na kafu sa nekim prijateljima,ali javicu ti se opet kasnije kad stignem.Glavno je da ste uspostavile kontakt,i da nije agresivna prema tebi.Bice tu necega,,izmedju vas.Osecam.To sa ocima ne mogu nista da ti kazem,posto nemam takvih iskustava sa zmijama,pa bolje da ne lupam nista.To sa tom skramom na ocima moze da potraje nekoliko dana.sacekaj jos malo,pa ces videti kako ide situacija.na kraju krajeva,ti bi trebala da bolje znas o tim stvarima sa bioloske strane.Mislim na povrede.Srecno,javicu se opet

Lina
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.11.2004 u 15:46 | IP Prijavljen Citiraj Lina

Ma nisam ja studirala veterinu, a i na biologiji su nas ucili svacemu, ali ne bas tim prakticno korisnim stvarima....to smo sve razmenjivali izmedju sebe, ko je kakva iskustva imao i sta je ko sve isprobavao na svom nekakvom ljubimcu... (ako ga je imao i ako ga je uopste interesovalo...).
Evo ti jucerasnjih novosti.
Ona mrsava, zarozana, isposcena, ranjava, uhvatio me neizdrz, i - u podne je nakljukala. Stavila sam u procesor za hranu - mleveno junece meso, jedno celo jaje (mozda sam trebala samo zumance, ali - da bih sve ucinila redjim, odlucila sam tako....i komad ljuske od jajeta). Spric sa akvarijumskim crevom, jedno 10 cm. Muz i ja se dogovorili da je on grubo uhvati za vrat (kao sto je "prodavac" radio, ona ce razjapiti usta, a ja - bam crevo. Kad ono - ne ide, Velja ne moze tako grubo. Pokusam ja, ista stvar. Ona - nista od agresije.

E, srecom se onda setim (a da me ubijes ne znam odakle, jer poskok koga sam hranila sa drugarom, nije imao tih problema, bio je ujedljiv, uvek ujede djubretarsku rukavicu, pa mu onda lako turis crevo....) da se zmiji silom otvaraju usta, tako sto joj guras predmet (crevo) u sam ugao gde joj pocinju usta (ili se zavrsavaju...). Tako i bude. Gurkala, gurkala, i ona - sama otvori usta, ne bas voljno, ali - bez mnogo opiranja.
Crevo sam polagance gurnula u zdrelo otprilike do polovine duzine creva, ili malo manje, i polagance istiskavala sadrzaj sprica. Nije se bunila (jer nije ni mogla). Zatim je okupala toplom vodom, ugrejala i osusila. Vratih je u terarijum, ona navrnula da pije vodu kao luda !!!! Zivnu zmijuljak !!!!! REzultat ovog zahvata - vise nije izgledala toliko dehidrirana i zarozana, vec malo bolje. Rane - u slicnom stanju.

Isto to sam ponovila kasno uvece, ali sa dva sprica klope (mali je spric), i to sama, bez muzevljeve pomoci. Opet kupanje, ali posle kupanja i susenja, namazala sam je celu celcatu - (pa mislio ko sta hoce...) - Shaljicevim melemom za opekotine i rane. Naravno da je mnogo lepse izgledala onako masna, he he he, ali to nije bitno....
Bitno je da joj danas rane izgledaju - suvo i "zatvoreno". I rane na glavi - deluju potpuno drugacije.
A telo joj postaje sasvim "hidrirano"....vec nalikuje polako - normalnom stanju zmije.

Pisem ovako - esejski - jer nikad se ne zna, mozda nekom nekad zatreba (ne daj Boze) bilo kakva ideja sta da radi u ovakvoj situaciji....

L.

Bata
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 27.11.2004 u 19:24 | IP Prijavljen Citiraj Bata

Alal vera "doktorka".Ako mi se ikad nesto lose desi dolazim kod vas na terapiju(obecavam necu da stiskam usta kad me kljukate mesom) Vidis da znas i vise nego sto sam ocekivao.Imam neki utisak da je ova zmija nasla svoj novi dom i da tu nema nista od nekog korog rastanka.tako i treba da bude.prava prijateljstva uvek pocinju na najneobicnije nacine.Sve u svemu i sama vidis da situacija ide na bolje,pa sad cekamo i slicice,kad bude moguce.Eto toliko,ajd zdravo i pozdravi novog clana familije

Lina
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 28.11.2004 u 06:00 | IP Prijavljen Citiraj Lina

Bato, pa gde si bio veceras na terapiji...sam bi otvarao usta : rostiljcic, pljeske, batacici.....komsiluk je sigurno poludeo, ali u ovoj sveopstoj anarhiji, to je bio nas prvi doprinos....doprinos ispao socan i mirisan....

Pa da, vidim i ja da mi ova goshca uvlaci pod kozu.... danas merkam bele miseve u lokalnoj radnjici....

Samo da je ona nama ziva i da ozdravi.

Slikala sam je juce - dvogledom, ha ha ha. On je stigao..., ali - minimalno rastojanje - 6metara, pa se nista ne vidi na slikama. Na fotografijama sa obicnim f.aparatom - nece biti nesto posebno, nemam dobar objektiv, kad razvijem, videcemo....

Do tada, evo ukradene slike, tek da mozes da zamislis njenu personu....

Click on image to open in new window
Jos uvek nisam nacisto sa vrstom, ova na slici ne izgleda kao nocna (po okicama), a podaci govore da jeste....ali - ovakva je.

Veliki pozdrav.
L.

Lina
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 03.12.2004 u 03:45 | IP Prijavljen Citiraj Lina

Ima nekih novosti. Ona je pocela da biva aktivna oko ponoci....sto nije bio slucaj do sada, ili ja to nisam videla. Uglavnom - muva se po grani, istrazuje terarijum.....Bato, ona je dugacka oko metar i nesto, mozda metar i deset, dvadeset....Zbunjuje me njen izuzetno tanusan vratic, da li je ona uopste u stanju da pojede odraslog belog misha?

L.

Bata
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 10.12.2004 u 20:04 | IP Prijavljen Citiraj Bata

Videces da kad pocne da ga jede,da ces da se zaprepastis.Prvi put kad gledas to,izgleda neverovatno,medjutim,sa zmijama sve je moguce.Gledaj da je ne ostavljas sa misem u terarijumu ako nece da ga jede.Jer moze da se desi nesto neocekivano.Prva mogucnost je da ga samo ubije i ne pojede,mada kad ih ubiju uglavnom ih i pojedu.Posebno ako su gladne,kao sto mislim da je  ta tvoja.Druga mogucnost je da ne reaguje na misa,pa da on pocne nju da gricka iz radoznalosti.Ako ga ne jede odmah,onda ga izbaci iz terarijuma.Toliko od mene za danas.Vidimo se,cao.....

Lina
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 12.12.2004 u 03:25 | IP Prijavljen Citiraj Lina

Eh, imala sam neku "situaciju" pa nista od raportiranja. Zmija je ziva i dalje, presvukla se skoro sasvim, tu i tamo ima neke ostatke. Uh, tek sad se vide oziljci od rana...

AAAAli - izgleda da joj jedno oko stvarno nije u redu. Ono sto je bilo belo - to se "presvuklo". (uh, i nema bas lepo okce, prava nocna ptica...). A ono drugo je postalo sasvim braon i mat. Mislim da je nekrotiralo.

Da, da, kupih joj pre neki dan misa, i - nista. Zive zajedno u terarijumu. Gledam da je mish uvek sit, da mu ne padne na pamet da gricne zmijuljka.

Bato - sta to znaci - "ako ga ne pojede odmah" - jel to mislis na par minuta, par sati....? Nemam takvih iskustava....Da li da ga npr. uklonim, pa posle par dana ponovo stavim, desava li se da danas nece, a za koji dan hoce da jede.....? Ili je ovo znak da ona nikada nece jesti u zarobljenistvu....?

Nisam pametna, sta da radim....Da li da je ovakvu kakva je (jednooka) pustim u prirodu, ili da je ostavim kod nas. I da je hranim uvek na veshtaka.....Sve mi nesto pada na pamet, mozda i nema naviku da jede miseve, narocito ako zivi po drvecu, onda je sasvim moguce da su joj prirodna hrana - pticice i gusteri, a ne glodari....eto komplikacije ako je tako.

Bato, koliko cesto hranis zmiju? Mislila sam sutra ponovo prionem na kljukanje.....

Uzgred budi receno, stigla je kamera jos pre neki dan, ali - nedostatak vremena......bice ovih dana nekih slika, nadam se......

Pozdrav veeeeliki.
L.

Lina
Zaslužni član

Zaslužni član

Poslato: 16.12.2004 u 05:19 | IP Prijavljen Citiraj Lina

Eto malo slika, tek da se vidi da je jos uvek ziva, a i sve zdravija....

Pozdrav. Lina.

Skok na forum  

Ako želite da pošaljete odgovor na ovaj niz, uloguj
Ako još niste član foruma, rešenje je registracija

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2363 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2