Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 42
Gostiju: 42
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4347
Najnoviji korisnik foruma: Yaesu
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku Skalari - mrest - pitanje
Autor: Vedry
Forum: Ribe - Mrest

Poslata: 24.05.2020 u: 13:10

Vidi zadnju poruku Šta još od životinja imate?
Autor: Milos87popovic
Forum: Ostale životinje

Poslata: 14.10.2019 u: 12:01

Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Bolesti riba
 Akvaristika » Bolesti riba
Tema Naslov: Muski Gupy i pucanje peraja ? Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
Max....sz
Član

Član

Član od: 12.10.2004
National Flag of Hrvatska Hrvatska, Zagreb
Poruka: 76
Pol: Muški
Poslato: 13.10.2004 u 00:10 | IP Prijavljen Citiraj Max....sz

Danas kupih jednog muškog gupija i u dućanu je imao krasnu, kitnjastu zadnju peraju (limun-žuti-zmija). Nakon (školskog) unosa u svoj akvarij (sve po P.S.-u) nije prošlo 10 min. a njemu se na jednom mjestu pocijepala ta divna zadnja peraja ... evo i sad sam gledao u ponoć kada svi ćore, kad ono na još jednom mjestu se pocijepala perajica ... pa koji je to vrag ... zna li tko?

To me baš nervira!  Jel' to trgovci stavljaju sol u vodu ... ili mu nešto ne paše u mom akvariju, no sve je ostalo OK. To mi je slučaj samo sa muškim Gupijima ... bezveze

Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Max....sz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Max....sz Poseti Max....sz's Homepage

Perceval
Član

Član

Član od: 09.06.2004
National Flag of Makedonija Makedonija, Skopje
Poruka: 45
Poslato: 13.10.2004 u 00:31 | IP Prijavljen Citiraj Perceval

Pa i ti bi trebao da stavis so u aq posto se gupi i zivorotki tako bolje osecaju. A mozda je i neka glivicna infekcija. Ne mogu ti mnogo pomoci mozda bi neko znao da ti kaze nesto  vise.  A koje druge ribe imas u aq?
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Perceval's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Perceval

Buca
Gost

Gost

Član od: 21.08.2003
National Flag of Srbija Srbija, Novi Beograd
Poruka: 998
Poslato: 13.10.2004 u 04:09 | IP Prijavljen Citiraj Buca

imaš post koji je nedavno postavljen

http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=2089&am p;PN=1

pogledaj njega prvo pa ako ti ne pomaže ti javi.

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1014
Poslato: 13.10.2004 u 09:27 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Pucanje repnoga peraja  kod gupi muzjaka najcesce je vezano za nagle promene Ph vrednosti vode Pri cemu je razlika veca od O,5 pH.Posto se sve odigralo neposredno posle same kupovine ribe verovatno je razlika u pH vode tvog prodavca i tvoje dosta velika.Dodaj so (po mogucstvu morsku) i to u kolicini od jedne supene kasike na deser litara vode.Neke ribe ne vole prisustvo soli pa bi bilo dobro da nam javis sta sve to imas od riba kako bi bili sigurni da pomenuto dodavanje nece nekima mozda skoditi.Ukoliko je ovo u pitanju stvari ce se srediti za kratko vreme (peraje ce zarasti )

Promene u vidu pucanja ili osipanja repnoga peraja gupija uocavaju se i kod nekih bolesti kao sto su:columnaris,kostijaza  ili neke bakterijske infekcije ali hajde da se nadamo da to ipak nije uzrok pojave koju pominjes.

Max....sz
Član

Član

Poslato: 13.10.2004 u 12:18 | IP Prijavljen Citiraj Max....sz

Nemam puno ribica jer imam svega 40 L akvarij, no imam slijedeće:

4 Gupy (2m + 2ž)
2 Platy (1m + 1ž)
2 Moly (1m + 1ž)
1 Ancistrus sp. (m)
1 rak Atyopsis Molucensis (vrsta koja nema kliješta i ne dira ribice )

U planu je još max. 4 Cory Panda , no kako oni ne vole sol neznam što ću ako bih dodao sol u vodu (Fauna kaže da sol nikako ne stavljati u slatkovodni akv.) ... šta sad?

Svaka čast ... hvala na odgovorima

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Max....sz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Max....sz Poseti Max....sz's Homepage

Peca
Gost

Gost
Poluautomatski menjač pelena

Član od: 10.10.2003
Poruka: 709
Poslato: 13.10.2004 u 13:29 | IP Prijavljen Citiraj Peca

(Fauna kaže da sol nikako ne stavljati u slatkovodni akv.) ... šta sad? Pa, na tebi je da se odličiš kome ćeš verovati, Octopusu koji godinama (a i više) gaji i prodaje ribe na veliko, a jos mu je to struka ili nekom drugom, ko nije član ovog sajta. Na tu temu o soli u akvarijumu je Boban NZ nedavno odgovorio (i on gaji ribe, ali u Novom Zelandu). Probaću da nedjem tu temu.

Mrvica
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.02.2004
Poruka: 502
Poslato: 13.10.2004 u 13:37 | IP Prijavljen Citiraj Mrvica

evo ti link za tu temu:

http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=2055&am p;KW=boban%5Fnz

Peca
Gost

Gost

Poslato: 13.10.2004 u 13:43 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Hvala Mrvice !

Max....sz
Član

Član

Poslato: 13.10.2004 u 20:00 | IP Prijavljen Citiraj Max....sz

Citiraj: Peca
(Fauna kaže da sol nikako ne stavljati u slatkovodni akv.) ... šta sad? Pa, na tebi je da se odličiš kome ćeš verovati, Octopusu koji godinama (a i više) gaji i prodaje ribe na veliko, a jos mu je to struka ili nekom drugom, ko nije član ovog sajta. Na tu temu o soli u akvarijumu je Boban NZ nedavno odgovorio (i on gaji ribe, ali u Novom Zelandu). Probaću da nedjem tu temu.

Hm ... Fauna je ipak član vašeg foruma i jako cijenim njegovo mišljenje kao što ga i mnogi cijene na sličnom forumu u HR http://www.akvarij.net/ gdje je isto tako član.

Eto, ovdje sam novi pa neznam još tko je tko, pa ni informaciju da je Octopus veliki uzgajatelj akv. riba s dugogodišnjim iskustvom (hvala na informaciji ) i svakako ću obratiti pažnju na njegov savjet, no kako sam ja "picajzla" , tako volim čuti savjet i iskustvo od više ljudi pa tek na kraju donijeti neku odluku. Mislim da je to nekako zrelije, nego slijepo vjerovati samo jednoj osobi, a vjerujem i da se i ti slažeš u tome .

Nego što se tiče soljenja, mišljenja su doista podijeljenja na oba foruma: http://www.akvaristika.org/forum/forum_posts.asp?TID=2055&am p;KW=boban%5Fnz&PN=0&TPN=1  

http://www.akvarij.net/forum/forum_posts.asp?TID=3860&KW =Sol

http://www.akvarij.net/forum/forum_posts.asp?TID=2100&KW =Sol

http://www.akvarij.net/forum/forum_posts.asp?TID=1182&KW =Sol

http://www.akvarij.net/forum/forum_posts.asp?TID=1436&KW =Sol

A isto tako ima jedan zanimljiv engleski članak na netu: http://www.fishdoc.co.uk/treatments/salt.htm

Ne bih se rado odrekao Corydorasa (ako solim onda bih morao) a opet volim i živorotke ...  ili kako se kaže "Je** bi se, al ne bih skinuo gaće"

Što se tiče mog slučaja i pucanja tj. rascjepljivanja peraja kod muškog Gupija, možda je problem u mekoj vodi ? Imam dva manja komadića drveta unutra (mopan+mangro) i možda oni previše omekšavaju vodu ? S druge strane Ancistrusu je to dom, kao i prekrasnom Anubiasu koji je srastao s njime ... što mislite, da dižem tvrdoću sa nekim kamenom ili ... ?

Auhh, pa to ima tisuću kombinacija, svaka čast onima koji su dugo u akvaristici ... ti su doista izbrusili znanje !

Peca
Gost

Gost

Poslato: 14.10.2004 u 09:51 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Nažalost, tu si pogrešio. Fauna je bio naš član, ali je sam rekao da neće više da bude (nešto poput neopozive ostavke na mesto člana). On više nije član za preko 1300 osoba sa ovog sajta. Mislim da nisam rekao da je Octopus "veliki uzgajatelj akv. riba" već da ima višegodišnje iskustvo u tome, kao i da je biolog po struci. Kao takvog , i kao autora više kvalitetnih tekstova na sajtu, smatram ga relevantnim za davanje saveta po pitanju svih aspekata gajenja riba.

Svakako podržavam tvoj stav o iznošenju mišljenja više ljudi. A da li si veća "picajzla" od mene... pa i o tome možemo . Naravno da ne treba da veruješ samo jednom čoveku, ali ja sam naveo pored Octopusa i člana sa Novog Zelanda - Bobana. Pročitaj i njegove teme pa ćeš videti da ti nisam savetovao ljude bez znanja. Naravno, ako si video, ja sam moderator na ovom sajtu, a valjda to znači da i ja nešto znam (neću se naljutit da pročitaš neke od mojih postova, pogledaš fotografije, crteže i skice - možda se uveriš da jesam picajzla ).

Ne verujem da ti panjevi previše omekšavaju vodu. Jesi li merio pH i ako jesi, koliki je? A KH i GH?

Max....sz
Član

Član

Poslato: 14.10.2004 u 10:41 | IP Prijavljen Citiraj Max....sz

Fauna je bio naš član, ali je sam rekao da neće više da bude (nešto poput neopozive ostavke na mesto člana). On više nije član za preko 1300 osoba sa ovog sajta.

Uh, čini mi se kao da sam ubo u osinje gnjezdo . O.K. shvatio sam

Mislim da nisam rekao da je Octopus "veliki uzgajatelj akv. riba" već da ima višegodišnje iskustvo u tome, kao i da je biolog po struci. Kao takvog , i kao autora više kvalitetnih tekstova na sajtu, smatram ga relevantnim za davanje saveta po pitanju svih aspekata gajenja riba.

Ma dobro ... smatraj ovo "veliki uzgajatelj akv. riba" više kao "umjetničku slobodu izražavanja"

Naravno da ne treba da veruješ samo jednom čoveku, ali ja sam naveo pored Octopusa i člana sa Novog Zelanda - Bobana. Pročitaj i njegove teme pa ćeš videti da ti nisam savetovao ljude bez znanja. Naravno, ako si video, ja sam moderator na ovom sajtu, a valjda to znači da i ja nešto znam (neću se naljutit da pročitaš neke od mojih postova, pogledaš fotografije, crteže i skice - možda se uveriš da jesam picajzla ).

Ne verujem da ti panjevi previše omekšavaju vodu. Jesi li merio pH i ako jesi, koliki je? A KH i GH?

Na Novom Zelandu sam već "bio"  tj. kod Bobana i naravno da sam upio na tim stranicama sve što ima na njemu (kao žedan u pustinji) , a svakako ću pogledati i tvoja iskustva pretočena u riječi (kad se već tako dobro reklamiraš ).

pH - KH - GH nisam mjerio jer nemam para za testere (čitaj mala plaća-žena-djeca-kredit ) no kada budem išao kroz koji da u svoj omiljeni pet-shop ponijet ću vodu na testiranje ... pa se eto preporučam za komentare tih rezultata .

Hvala.

Peca
Gost

Gost

Poslato: 14.10.2004 u 11:06 | IP Prijavljen Citiraj Peca

Max sve je OK, samo neka davna neprijatna iskustva. Svako je slobodan da čini šta želi, pa i protiv sebe . A jesi video šta je moć reklame, pa ne radim ja za džaba u marketinškoj agenciji . Probaj da izmeriš navedene parametre vode, pitaj nekog od akvarista iz tvog komšiluka da ti pomogne (par testova neće nikoga baciti u siromaštvo).

Diskus
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 09.09.2004
National Flag of Srbija Srbija, Pančevo
Poruka: 456
Poslato: 15.10.2004 u 22:39 | IP Prijavljen Citiraj Diskus

Kao sto ti je i okta rekao velika verovatnoca je oko promene Ph. Ja od kako znam za akvarijum i ribice držim gupike i imao sam problema kao i ti.Rešavao sam ih na taj nacin što sam  menjao 2/3 vode u kavarijumu a novu vodu dam prokuvavao i dodava jednu kafenu ( kašičicu ) žlicu soli na 10 litara vode.Posle odrejdnog vremena se sve stabilizuje i repovi su im strava

boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 16.10.2004 u 09:31 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Deluje mi da ovde previdjate sta je napisano u pitanju. Ovo sve se desava u kratkom vremenu "nije prošlo 10 min" kako pise a neka je i sat dva, opet ne menja stvar.
Pored toga nekako se krene po inerciji prvog misljenja a da se ne razmotri i druge moguce situacije.

Nema te bolesti koja ce tako progresivno da nastupa i da unisti ribi peraje za to vreme. Ribe su u vodi gde pH moze da osciluje i ako je neka velika razlika moze da izazove tako nesto ali ne za priblizno 10 minuta. I takva ostecenja se podjednako odrazavaju na sva peraja a ne samo na cadula peraje .
Tu je sve jedno da li je riba dosla iz slane ili slatke vode jer se opet sve svodi na kratko vreme pa nema vremena da se vide posledice ako dodje do njih.

Meni deluje da je to ipak samo kratka borba izmedju starosedeoca (muzjaka) i pridosle ribe. Tek da se zna ko je ko. Nova riba je u soku jer je u novoj sredini i novim uslovima i kao takva po pravilu izvuce deblji kraj.
Kod Guppy ima neko pravilo da se uvek cuvaju par zenki na jednog muzjaka jer tako su zauzeti pa se ne tuku preterano mada moze i u istoj srazmeri ako je veca grupa. Ko ce da razume taj svet.

Stavi drugu proporciju muzjaka i zenki pa vidi da li ce to da ti pomogne.

I pazi, osteceno peraje je odlican teren za razne bolestine.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2344 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2