Aktivne temeAktivne teme  Prikaži spisak članova forumaSpisak članova  Pretraga forumaPretraga  PomoćPomoć
  RegistracijaRegistracija  PrijavaPrijava

Navigacija na sajtu

Statistika
Osoba na sajtu: 65
Gostiju: 65
Robota: 0
Članova: 0
Broj članova: 4332
Najnoviji korisnik foruma: Snehashah456
Najviše poseta: 316
Dana: 11.03.2017
Članova [0], Gostiju [309]

Poslednjih 10 poruka
Vidi zadnju poruku zamena vode
Autor: Luna5
Forum: Voda

Poslata: 21.02.2019 u: 16:25

Vidi zadnju poruku Preporuka biljaka za novi akvarijum
Autor: Dario
Forum: Biljke

Poslata: 05.08.2018 u: 10:22

Vidi zadnju poruku test
Autor: Srle
Forum: Ostalo

Poslata: 19.11.2017 u: 10:47

Vidi zadnju poruku Poklanjam 2 akvarijuma
Autor: dr Bouz

Poslata: 09.09.2017 u: 12:17

Vidi zadnju poruku Projekat prvog ciklidnog akvarijuma
Autor: Nikouro
Forum: Ribe - Ciklidi

Poslata: 23.04.2017 u: 22:26

Vidi zadnju poruku Bela tetra napada crny
Forum: Ribe

Poslata: 18.08.2016 u: 19:17

Vidi zadnju poruku problem spoljasnji filter

Poslata: 18.08.2016 u: 19:01

Vidi zadnju poruku Gupike i borac....
Autor: Blacky
Forum: Ribe

Poslata: 23.06.2016 u: 20:58

Vidi zadnju poruku Japanke bolesne!
Forum: Bolesti riba

Poslata: 30.04.2016 u: 12:13

Vidi zadnju poruku koja je ovo biljka
Autor: Baia82
Forum: Biljke

Poslata: 27.02.2016 u: 17:40

Traži

Web www.akvaristika.org

AdSense

Baza riba
 Akvaristika » Baza riba
Tema Naslov: Nova databaza Pošalji odgovorDodaj temu
Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2
Autor
Poruka Predhodna tema | Sledeća tema 
boban_nz
Urednik

Urednik

Član od: 08.02.2003
Poruka: 501
Pol: Nije unešeno
Poslato: 08.10.2004 u 15:57 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Nova databaza je skoro zavrsena, samo osnova, i sada je pustena u rad beta verzija da bi mogao da ispravim sve eventualne greske.
Sva imena riba u databazi su trenutno aktuelna a za sada nema sinonima. Baza sadrzi nesto vise od 8000 riba sto je vise nego dovoljno za nas. Novina je da su vecina cat riba i ciklida u bazi a dodato je i mnogo drugih riba. Baza je isto tako sredjena po aktuelnim familijama.

Da bi se uverio da je to sve kako treba, potrebna mi je pomoc svih clanova foruma jer samo tako moze da se poprave greske. Iz tog razloga pozivam sve da se igraju malo sa pretragom baze i da napisu ako ima nekih nelogicnosti. Da napomenem da u bazi ima samo latinska imena riba i neka engleska. Ko ima problema sa pretragom neka koristi asteriks, na primer ako trazi tetra moze da upise tet. Da sada ne tupim, to znamo kako ide.

Pretraga nove baze je ovde: http://www.beke.co.nz/pretraga.php

Ko hoce da lista po familijama to moze ovde http://www.beke.co.nz/vrste.php

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
National Flag of Srbija Srbija, Beograd
Poruka: 1014
Pol: Muški
Poslato: 02.11.2004 u 19:36 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Jos malo pa ce citav mesec od kako je ova tema otvorena  a na nju nije stavljen ni jedan komentar.(Ni u pozitivnom ni u negativnom smislu)Prosto ste me svi iznenadili nezainteresovanoscu za nju.

Recicu vam da se covek svojski pomucio da odradi posao oko prilagodjavanja ovakve baze trenutnoj situaciji tj. trenutnim vazecim podelama  i novim imenima riba.

Ciro i Roguse ne uzimajte mi ovo za zlo ali moram reci da sam na ovako nesto  mislio kad smo govorili o izradi kostura nase baze.Kada sam pogledao podelu na familije, odnosno rodove , rekao sam sam sebi : to je to,najzad savremena podela sa trenutno vazeecim imenima riba.Takodje moram primetiti da je baza prilicno obimna sto jos jednom potvrdjuje da se njen tvorac prilicno potrudio.Bio mi je dovoljan jedan pogled na recimo familije Cichlidae i Loricaridae pa da mi u trenu bude jasno koliko je zapravo bio ozbiljan Bobanov pristup pri stvaranju ove baze.

Bravo Bobane ! Odradio si jedan veliki posao.Ostaje samo da se baza popuni sto zahteva ogromnu energiju i znanje, ali vremenom, sve ce leci na svoje mesto.Vidim da ti je potrebna pomoc oko domacih naziva -ja sam voljan da pomognem.Takodje vidim da u bazi nema slika ,ali i ono malo koliko te poznajem govori mi da je to iz razloga sto zelis da slike budu autorske kao i kod nas ovde.

Ostalim clanovima toplo preporucujem  da kliknu  na link koji je Boban gore dao.

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 02.11.2004 u 21:04 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Pa eto neke primjedbice,više zapažanja.Pseudotropheus lanisticola,sad je to samo sinonim za vrstu Pseudotropheus livingstonii.Takodje ima i nova vrsta .Aulonocara koningsi/Tawil 2003/.

Eto toliko na brzake,ali ču još da gledam.

Pozdrav !

Cira
Administrator

Administrator

Član od: 13.01.2003
Poruka: 3386
Poslato: 02.11.2004 u 21:43 | IP Prijavljen Citiraj Cira

Ja sam sa bobanom o tome pričao na vboxu

It's nice to be important but it's more important to be nice.
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Cira's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Cira Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Cira Poseti Cira's Homepage

Mirka
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 04.10.2004
National Flag of Srbija Srbija, Kučevo
Poruka: 275
Pol: Ženski
Poslato: 02.11.2004 u 21:55 | IP Prijavljen Citiraj Mirka

Veliki posao si odradio svaka ti cast

Samo kad bude vise slika bice super, narocito za pocetnike koji uglavnom ne poznaju mnogo vrsta riba ili ih jednostavno pomesaju.

Kad bi to bilo uradjeno i za biljke bilo bi fenomenalno

Od jednog pocetnika toliko.

pozdrav Mirka

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Mirka's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Mirka

el Presidente
Zaslužni član

Zaslužni član

Član od: 18.09.2004
National Flag of Srbija Srbija, Niš
Poruka: 578
Poslato: 02.11.2004 u 22:26 | IP Prijavljen Citiraj el Presidente

Good work Bobane.Good work.Jos kad se ubace slike, bice mnogo dobro.

P.S.Ako ti trebaju slike koridorasa obrati se meni

Sn00py
Zaslužni član

Zaslužni član
Pomahnitala rotkvica

Član od: 07.03.2004
Poruka: 1524
Poslato: 02.11.2004 u 22:33 | IP Prijavljen Citiraj Sn00py

Iskreno ja ovu temu nisam ni video, da je Octo nije oziveo, niko ne bi znao za ovaj poduhvat!!!

Super je uradjena baza bas zbog razvrstavanja, kod nas je sve nabacano..

Bojko prethodi ti naporan rad za popunjavanje familije ciklida... (a bogami ima ih dosta)!

Bravo Bobane

Rogus
Administrator

Administrator

Član od: 15.10.2003
Poruka: 3443
Poslato: 02.11.2004 u 22:55 | IP Prijavljen Citiraj Rogus

Video sam temu. Sjajan posao kao i ono sto mi koristimo ovde u osnovi baze, sto je takodje Bobanov rad.

Ali mi smo se odlucili za jednu drugaciju i fleksibilnu strategiju unosenja podataka. Koja je uzgred zastala jer niko nema dovoljno vremena trenutno, pa tako ne bi smo imali ni za lavovski posao koji je Boban nanovo odradio.

A sto se popunjavanja nove baze tice Boban naravno moye da koristi ono sto kod nas vec postoji ako mu to odgovara i moye da trazi i drugu pomoc kada bude. Ipak verujem da ono voli da radi sam temeljno i po svom planu.

Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi Rogus's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor Rogus Poseti galeriju akvarijuma čiji je autor Rogus

Octopus
Gost

Gost

Član od: 13.01.2004
Poruka: 1014
Poslato: 02.11.2004 u 23:07 | IP Prijavljen Citiraj Octopus

Citiraj: Bojko

Pa eto neke primjedbice,viљe zapaћanja.Pseudotropheus lanisticola,sad je to samo sinonim za vrstu Pseudotropheus livingstonii.Pozdrav !

Bojko odakle ti je ovaj podatak??I od kada?

Uostalom ako  verujemo Kullanderu (koga si i sam cesto pominjao) i Fishbase  gde je covek Koolaborator to su jos uvek dve razlicite vrste .

Trebalo bi da je tako ukoliko se nesto mozda nije  promenilo u zadnjih nekoliko dana.

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 04.11.2004 u 09:53 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Ja sam naveo da su u bazi samo zvanicne vrste i nista vise. Mislim da se zna koja je vrsta zvanicna i ko o tome vodi racuna. Mi samo sledimo sta kazu zvanicne instance.

Ova prva Bojkova tvdnja treba da se dokaze nekim referencama. Ja za sada to nisam video pa ako Bojko zna neka odgovori gde je to video. Uostalom da ne pitam ono sto je vec pitano u ovoj temi. Takve informacije su dobrodosle.

Aulonocara koningsi je za sada samo predlog. Tacno je da je riba opisana a sta ce da bude sa njom kazace vreme. Za sada ta vrsta ne postoji i kao vrstu jedino je prihvataju akvaristi ciklidasi i niko drugi. Ja do sada nisam nasao ni jednu jedinu zvanicnu referencu za tu ribu a bice zvanicna kada je neki prirodnjacki (zooloski) muzej prihvati kao novu vrstu sto je pravilo za sve zivo pa i za ribe. Ako je potreba da se takva riba doda tek da se nalazi u bazi onda je to druga prica a takvim gestom bi se odstupilo od principa validnih vrsta.
Verujem da ce baza sama po sebi postati irelevantna za pojedine vrste ako se mi ne potrudimo i ne pratimo razvoj bas radi tih stalnih promena. Licno mislim da bi trebali da odrzavamo bazu barem u tom pogledu.

Slazem se da mi nemamo vremena za sve to ali je i cinjenica da se mi nigde ne zurimo. Ovo i nije posao koji se radi za nedelju dana nego posao na duge staze. Zrno po zrno.

Ovo sto kaze Rogus je sasvim ok. Ni ja nisam mislio da sednem i pisem o ribama nego da to polako izvlacimo iz diskusija a njih fala bogu ima dosta. Eto, malo po malo pa neko napise nesto o nekoj ribi. Jedino mislim da treba da se sve proveri sta se unese u bazu pa da se ne dozvoli kao u sadasnjoj bazi da se slike plecostomus-a postavljaju pod ancistrus-ima i samo daje bezpotreban posao administratorima baze. Isto tako sam nisljenja da nije neophodno da se ide do sitnih crevca o svakoj ribi. Par osnovnih informacija su sasvim u redu.

Eto, kako hoce  Cira koji administrira sajt i koji mora da se poigra s time da tehnicki usaglasi bazu sa potrebama sajta i Rogus koji mu je desna  ruka u tom poslu.

www.beke.co.nz
Povratak na vrh strane Verzija za štampu Vidi boban_nz's Lični podaci Traži ostale poruke čiji je autor boban_nz Poseti boban_nz's Homepage

Bojko
Zaslužni član

Zaslužni član
Cichlidae King

Član od: 31.10.2003
National Flag of Slovenia Slovenia
Poruka: 2375
Poslato: 04.11.2004 u 21:51 | IP Prijavljen Citiraj Bojko

Maylandia livingstonii ili Maylandia lanisticola,mislim da je tu jako dobro obrazloženo:http://malawicichlids.com/mw09007t.htm

A Aulonocara koningsi opisao Tawil 2003 godine u magazinu L' an Cichlidae.

No M.K.Olivier jeste priznaje tu novu vrstu,ali zbog nekog daljeg uvida ja sam poslao e mail i Sven Kullander-u,pa se nadam,da če mi i on odgovoriti na par pitanja vezana baš za ta dva spomenuta ciklida.

boban_nz
Urednik

Urednik

Poslato: 05.11.2004 u 11:40 | IP Prijavljen Citiraj boban_nz

Koliko vidim tu nema nikakvog obrazlozenja osmi da pojedini istrazivaci veruju jedno za razliku od drugih a toga ce uvek biti. Zvanicni zapisi kazu nesto drugo i sada je pitanje sta mi treba da sledimo.

Mislim da se ti pozivas na ovaj deo mada su tu datumi referenca starijeg datuma:

This cichlid was named Pseudotropheus (now Maylandia) lanisticola by Burgess (1976c), who believed it to be different from M. livingstonii. (Special thanks to Dr. Sven Kullander for providing a copy of this article.) It is uncertain if M. lanisticola is a distinct species. Burgess pointed out differences in coloration, tooth details, and proportions, but was comparing small "lanisticola" specimens with larger ones of livingstonii. Trewavas (1984a) believed that M. lanisticola is distinct from M. livingstonii, but Konings (1995c) believes it is a synonym of M. livingstonii, and I agree with him (the latter name has priority as the one given first).

Ja sam rekao da znam da je Aulonocara koningsi opisana riba ali to opet ne menja stvar jer je to predlog a ne zavrsna rec. Obidji malo kolekcije muzeja i vidi gde ona moze da se nadje. Ja je do sada nisam nasao nigde. Ona mora biti negde deponovana kao vrsta. Eto posto si u kontaktu sa time pitaj gde da se to vidi. Ja jednostavno neznam. Vrlo verovatno da je to sve jos u postupku.

Neznam sta da ti kazem. Ocito su tu dva razlicita pristupa po tom pitanju. U svakom slucaju sve sto nadjes po tom pitanju postavi ovde pa da vidimo kako se to ktece.

www.beke.co.nz

Pile5
Član

Član

Član od: 24.09.2004
National Flag of France France, Versailles
Poruka: 33
Poslato: 07.11.2004 u 17:16 | IP Prijavljen Citiraj Pile5

Thumbs Up   BRAVO BOBANE CARE-KRALJU   Thumbs Up 

Clappy   Bouncy 5 Bouncy 5Bouncy 8Drooling Bouncy SmileysClappy

Click on image to open in new window

Prle
Član

Član

Član od: 05.05.2004
National Flag of Srbija Srbija, Loznica
Poruka: 24
Poslato: 24.11.2004 u 10:40 | IP Prijavljen Citiraj Prle

Svaka cast majstore,slazem se sa Mirkom po pitanju fotografija.

Samo njih da bude malo vise.Vremenom ce se i to resiti

Skok na forum Ukupno strana: 2 1 2

Pošalji odgovorDodaj temu

Verzija za štampu Verzija za štampu
Vi ne možete slati nove teme
Vi ne možete odgovarati na poruke
Vi ne možete brisati svoje poruke
Vi ne možete menjati svoje poruke
Vi ne možete praviti nove ankete
Vi ne možete glasati na anketama

Ova strana je generisana za 0.2319 sekundi. Powered by SOOP Portal version Raven RC2